Γεωμετρικό πρόβλημα

mechanicarts

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Λάζαρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Μέγαρα (Αττική). Έχει γράψει 350 μηνύματα.
Λοιπόν παιδιά.

Φτιάχνω ένα χαρτινο μοντέλο και θέλω να φτιάξω ένα επίπεδο που να έχει σκάλες να το περιστοιχίζουν.

Το πρόβλημα μου είναι το ανάπτυγμα. Καθώς δεν είχα ποτέ σύνθετη γεωμετρική σκέψη, ας με βοηθήσει κάποιος.
(το σχέδιο είναι χάλια το ξέρω αλλά βιαζόμουν)



Το στερεό που θέλω να φτιάξω είναι το πάνω. Το ανάπτυγμα θα έχει την κάτω αριστερή μορφή ή την κάτω δεξιά?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Falcon

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο - αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 363 μηνύματα.
Το ανάπτυγμά σου θα είναι 4 ίδια ισοσκελή τραπέζια με μικρή βάση ίση με την πλευρά του τετραγώνου που θα βάλεις στην κορυφή των σκαλοπατιών. Θα τσακίσεις και τα 4 ισοσκελή τραπέζια στα ίδια σημεία με τη μέθοδο "φυσαρμόνικα".

Όσο για τα σχήματα που δείχνεις: το αριστερό είναι η μορφή των τραπεζίων πριν το τσάκισμα και το δεξιό η μορφή που θα έχουν μετά, έτσι το βλέπω προσωπικά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mechanicarts

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Λάζαρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Μέγαρα (Αττική). Έχει γράψει 350 μηνύματα.
Το ανάπτυγμά σου θα είναι 4 ίδια ισοσκελή τραπέζια με μικρή βάση ίση με την πλευρά του τετραγώνου που θα βάλεις στην κορυφή των σκαλοπατιών. Θα τσακίσεις και τα 4 ισοσκελή τραπέζια στα ίδια σημεία με τη μέθοδο "φυσαρμόνικα".

Όσο για τα σχήματα που δείχνεις: το αριστερό είναι η μορφή των τραπεζίων πριν το τσάκισμα και το δεξιό η μορφή που θα έχουν μετά, έτσι το βλέπω προσωπικά.

Μήπως όμως πρέπει να είναι σαν το δεξί ατσάκιστο, ετσι ώστε να καταφέρω να τα συνδέσω χωρίς κενά στις γωνίες?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Falcon

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο - αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 363 μηνύματα.
Κάνε ένα πρόχειρο σε με χαρτί Α4. Νομίζω ότι δε θα υπάρξει πρόβλημα αν είναι σαν το αριστερό. Δοκίμασε ένα πρόχειρο με χαρτιά Α4
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mechanicarts

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Λάζαρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Μέγαρα (Αττική). Έχει γράψει 350 μηνύματα.
Τελικά είναι όπως το είχα σκεφτεί, το κάτω δεξιό ανάπτυγμα...Το δοκίμασα σε Α4 και βγήκε πιο εύκολα το σχέδιο από ότι νομιζα :D

Το αριστερό δημιουργεί ένα κενό μεταξύ δύο πλευρών :P

Φχαριστώ Falcon :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top