Γεωλογία ή Μεταλλειολογία; Ελλάδα ή Εξωτερικό;

Katsiferis

Νεοφερμένος

Ο Katsiferis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 45 μηνύματα.
Γεία σας παιδια ,σκεφτομαι πολυ σοβαρα 2 σχολες.Γεωλογια Αθηνας-Πατρας-Θεσσαλονικης αλλα και Μεταλλειολογων ΕΜΠ.Πργματικα δεν ξερω ποια απο τις 2 εχουν καλυτερη επαγγελματικη αποκατασταση.Αλλα επισης απο γεωλογια καλυτερα που ειναι?(πατρα,αθηνα θεσσ?).Θελω να με βομβαρδισετε με πληροφοριες για αυτες τις 2 σχολες οσοι εχετε περασει και που.Επιπλεον επειδη σκεφτομαι και το εξωτερικο για τετοιου ειδους σπουδες πειτε μου τι ξερετε,που ειναι καλυτερα ,αν εχετε παει και επαγγελματικη αποκατασταση.Με ενδιαφερουν πολυ αυτες
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dominator

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Dominator αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 173 μηνύματα.
Ό,τι σου αρέσει ρε φίλε...δεν υπάρχουν που δεν υπάρχουν δουλειές,τουλάχιστον ας γίνει αυτό το σκηνικό ένας επιπλέον λόγος για να σπουδάσουμε αυτό που μας αρέσει και όχι ότι να'ναι επειδή "θα βρούμε πιο εύκολα δουλειά"...

Μηχανικοί είναι οι Μεταλλειολόγοι,πρόσφατα πήραν επαγγελματικά δικαιώματα (ψάξε το Φ.Ε.Κ. δεν το έχω πρόχειρο) γράφονται στο Τ.Ε.Ε. και απασχολούνται κυρίως (στην Ελλάδα) στον ποιοτικό έλεγχο...

Για τους Γεωλόγους δεν έχω ιδιαίτερη άποψη,πάντως οι περισσότεροι ασχολούνται με τον ορυκτό πλούτο της κάθε περιοχής,άλλοι με τους υδρογονάνθρακες (έχω γνωστούς στην Καβάλα) άλλοι με τους πολύτιμους/ημιπολύτιμους λίθους κ.λπ.

Αν τώρα θες οπωσδήποτε μια απάντηση για το ποιά σχολή "αξίζει" περισσότερο,θα έλεγα Μεταλλειολόγους,μόνο και μόνο γιατί είναι λίγοι σε αριθμό,πιο εξειδικευμένοι και πιο δυσέυρετοι...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

pop corn

Πολύ δραστήριο μέλος

Η pop corn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,161 μηνύματα.
Φίλε γεια σου! :D
Σπουδάζω στη Σχολή Μεταλλειολόγων - Μεταλλουργών Μηχανικών του ΕΜΠ (ίσως είμαι και η μοναδική στο φόρουμ!). Οπότε γι' αυτή τη σχολή θα σου μιλήσω, δεν μπορώ να σου πω αν είναι καλύτερη από τις υπόλοιπες που αναφέρεις, αυτό είναι κάτι που αφήνεται στη δική σου κρίση αφού επεξεργαστείς τις πληροφορίες που θα συγκεντρώσεις και θα δεις τι ταιριάζει καλύτερα σε σένα και στην ιδιοσυγκρασία σου.

Ξεκινώ λοιπόν με κάποιες γενικές πληροφορίες. Το συγκεκριμένο τμήμα βρίσκεται μόνο στο Πολυτεχνείο της Αθήνας και σε κανένα άλλο. Τμήμα με παρεμφερές (όχι ίδιο) αντικείμενο είναι το Τμήμα Μηχανικών Ορυκτών Πόρων στο Πολυτεχνείο της Κρήτης. Η σχολή δημιουργήθηκε το 1946 από διάσπαση της Σχολής Χημικών Μηχανικών ΕΜΠ. Καταλαβαίνεις ότι η σχολή έχει Χημεία (κυρίως ο κλάδος του Μεταλλουργού Μηχανικού) οπότε είναι προτιμότερη η Θετική κατεύθυνση. Το 1999, το πρόγραμμα σπουδών της σχολής αναβαθμίστηκε με την δημιουργία 5 κατευθύνσεων:

(α) Περιβαλλοντική Μηχανική και Γεωπεριβάλλον.
(β) Μεταλλευτική Τεχνολογία.
(γ) Γεωτεχνολογία
(δ) Μεταλλουργικές Διεργασίες.
(ε) Επιστήμη και Τεχνολογία Υλικών.

Το νέο πρόγραμμα σπουδών δίνει ένα μεγάλο εύρος επιλογής κλάδων απασχόλησης όπως γεωτεχνικά έργα (μελέτη και κατασκευή τούνελ, υπογείων σηράγγων), υλικά (ηλεκτρονικά, βιομηχανικά, πυρίμαχα...κλπ), περιβάλλον, και όπως μας είπαν στην εκδήλωση υποδοχής πρωτοετών ένα από τα πιο σύγχρονα αντικείμενα είναι η Πλανητική Γεωλογία. Γενικά σαν σχολή έχει μεγάλο εύρος αντικειμένων και ίσως "αδικείται" λίγο από τον τίτλο της.

Σημαντικό να πω ότι πολύ πρόσφατα ο υφιπουργός Παιδείας υπέγραψε την Πρόταση των 31 σημείων και απ' όσο ξέρω είναι θέμα λίγου χρόνου η κατοχύρωση των επαγγελματικών δικαιωμάτων.
Για να μην πολυλογώ, δίνω σύνδεσμο με την επίσημη ιστοσελίδα της σχολής για περαιτέρω πληροφορίες όπου θα βρεις και αναλυτικά το πρόγραμμα σπουδών.
https://www.metal.ntua.gr/index.pl/home_gr

https://www.metal.ntua.gr/index.pl/labs_gr :εδώ θα βρεις βίντεο για τα εργαστήρια της σχολής.

Για οποιεσδήποτε συμπληρωματικές πληροφορίες είμαι στη διάθεσή σου...:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Katsiferis

Νεοφερμένος

Ο Katsiferis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 45 μηνύματα.
σας ευχαριστω πολυ...Οντως την θεωρω πολύ καλη σχολη μεταλλειολογων μηχανικων..Ειναι και στο ΕΜΠ(ΠΟΖΕΡΙ)..Δεν παω θετικη,παω τεχνολογικη αλλα τι να κανουμε..Πιστευεις πως θα εχω προβλημα?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

pop corn

Πολύ δραστήριο μέλος

Η pop corn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,161 μηνύματα.
σας ευχαριστω πολυ...Οντως την θεωρω πολύ καλη σχολη μεταλλειολογων μηχανικων..Ειναι και στο ΕΜΠ(ΠΟΖΕΡΙ)..Δεν παω θετικη,παω τεχνολογικη αλλα τι να κανουμε..Πιστευεις πως θα εχω προβλημα?
Η σχολή είναι όντως πολύ ενδιαφέρουσα, εφόσον βέβαια και το αντικείμενό της ανταποκρίνεται στα γούστα σου. Ξεκινάς με ένα γερό θεωρητικό υπόβαθρο στις Θετικές επιστήμες (Μαθηματικά, Φυσική, Χημεία, Γεωλογία) για να προχωρήσεις στα πιο προχωρημένα εξάμηνα σε κλάδους όπως Διαχείρηση αποβλήτων, Επιστήμη Υλικών, Γεωτεχνολογία...κλπ.

Όσον αφορά την κατεύθυνση, στη σχολή είναι γνωστό ότι πολλοί εισακτέοι προέρχονται από Τεχνολογική γι' αυτό και στο μάθημα της Χημείας έχουν προσπαθήσει να ξεκινήσουν από τις βασικές γνώσεις με παράλληλο εργαστήριο αλλά και πάλι δεν είναι πολύ εύκολα τα πράγματα. Θα ζοριστείς λιγάκι αλλά αν διαβάσεις, θα τα καταφέρεις...Το ελπίζω και για μένα αυτό...:whistle:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Katsiferis

Νεοφερμένος

Ο Katsiferis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 45 μηνύματα.
Γενικα οι καθηγητες τι σας εχουν πει για το μελλον αυτης της σχολης?Πως τα βλεπουν τα πραγματα?Φημες κυκλοφορουν οτι πας στην αραβια και πλουτιζεις..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

pop corn

Πολύ δραστήριο μέλος

Η pop corn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,161 μηνύματα.
Γενικα οι καθηγητες τι σας εχουν πει για το μελλον αυτης της σχολης?Πως τα βλεπουν τα πραγματα?Φημες κυκλοφορουν οτι πας στην αραβια και πλουτιζεις..
Οι Μεταλλειολόγοι Μηχανικοί τόσο στην Ελλάδα όσο και σε παγκόσμιο επίπεδο είναι λίγοι. Στην τελετή υποδοχής πρωτοετών μας είπαν ότι είναι περίπου 600 σε όλο τον κόσμο (ή στην Ευρώπη-δεν θυμάμαι καλά) εκ των οποίων οι περισσότεροι είναι μεγάλης ηλικίας και μέσα σε λίγα χρόνια ένας μεγάλος αριθμός εξ αυτών θα πάρει σύνταξη. Αυτό βέβαια είναι καλό για τους νέους Μεταλλειολόγους...

Δεν έχει σημασία αν πλουτίζεις ή όχι. Αυτό είναι άλλο θέμα που εξαρτάται από σένα (πόσοι πλούτισαν χωρίς να έχουν τελειώσει πανεπιστήμιο!; ). Αυτό που είναι σημαντικό είναι να αγαπάς τη δουλεία σου.

Δεν σου κρύβω ότι αυτήν την περίοδο υπάρχει ύφεση στον κλάδο, όπως και σε άλλες σχολές μηχανικών. Ωστόσο δεν σημαίνει ότι θα είναι έτσι και στο μέλλον. Βρέθηκε χρυσός στην Βόρεια Ελλάδα και φυσικό αέριο νότια της Κρήτης. Η εκμετάλλευση αυτών των φυσικών πόρων μπορεί να δημιουργήσει πολλές θέσεις εργασίας και η προστασία του περιβάλλοντος από τις σχετικές εργασίες είναι μέρος των σπουδών μας. Θέλω να είμαι αισιόδοξη ότι στο μέλλον τα πράγματα θα είναι πολύ καλύτερα για τους Μεταλλειολόγους.

Η σχολή έχει πρόσβαση στα μεταπτυχιακά του ΕΜΠ. Μπορεί να σε (μας) οδηγήσει και σε άλλα μονοπάτια...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Katsiferis

Νεοφερμένος

Ο Katsiferis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 45 μηνύματα.
Ευχαριστω και παλι.!

Να ρωτησω ποσα μορια εβγαλες εσυ και τους βαθμους σου ξεχωριστα..?

Μπορεις σε παρακαλω να απαντησεις....θανκς ιν αντβανς
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

pop corn

Πολύ δραστήριο μέλος

Η pop corn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,161 μηνύματα.
Μπορεις σε παρακαλω να απαντησεις....θανκς ιν αντβανς
Φίλε συγγνώμη, αλλά δεν προτίθεμαι να δηλώσω τους βαθμούς μου στο φόρουμ. Παραξενιά πες... Εκτός αυτού, δεν έχει να κάνει με το τόπικ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Katsiferis

Νεοφερμένος

Ο Katsiferis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 45 μηνύματα.
Οκ σεβαστο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dominator

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Dominator αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 173 μηνύματα.
Οι Μεταλλειολόγοι Μηχανικοί τόσο στην Ελλάδα όσο και σε παγκόσμιο επίπεδο είναι λίγοι. Στην τελετή υποδοχής πρωτοετών μας είπαν ότι είναι περίπου 600 σε όλο τον κόσμο (ή στην Ευρώπη-δεν θυμάμαι καλά) εκ των οποίων οι περισσότεροι είναι μεγάλης ηλικίας και μέσα σε λίγα χρόνια ένας μεγάλος αριθμός εξ αυτών θα πάρει σύνταξη. Αυτό βέβαια είναι καλό για τους νέους Μεταλλειολόγους...

Καλά κι εσύ,κόψε κάτι!:)Στις σχολές λέγονται διάφορες παπάρες,καλό θα ήταν να μη δίνουμε βάση...

Όταν έλεγα πριν ότι "είναι λίγοι" ΔΕΝ εννοούσα αυτούς που ασχολούνται με τα μεταλλικά υλικά και τους φυσικούς πόρους γενικά αλλά αυτούς που παίρνουν αυτό το πτυχίο ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ...κάτι το οποίο δεν σημαίνει τίποτα το ιδιαίτερο,πέραν της εξειδίκευσης απ'τον προπτυχιακό κύκλο σπουδών (με ό,τι αυτό ΜΠΟΡΕΙ να σημαίνει)...

Ως Μεταλλειολόγοι λογίζονται και οι Μηχανολόγοι Μηχανικοί με ειδίκευση στα υλικά (ή και χωρίς),οι Μηχανικοί Επιστήμης Υλικών κ.α.

Φυσικά και υπάρχουν πολλές χιλιάδες τέτοιοι επιστήμονες ανά την υδρόγειο,μη λέμε ό,τι να'ναι...

Να ρωτησω ποσα μορια εβγαλες εσυ και τους βαθμους σου ξεχωριστα..?

P.M.s you know;;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 20,161 μηνύματα.
O κάθε επιστημονικός κλάδος ευλογεί τα γένια του.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

pop corn

Πολύ δραστήριο μέλος

Η pop corn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,161 μηνύματα.
Καλά κι εσύ,κόψε κάτι!:)Στις σχολές λέγονται διάφορες παπάρες,καλό θα ήταν να μη δίνουμε βάση...

Όταν έλεγα πριν ότι "είναι λίγοι" ΔΕΝ εννοούσα αυτούς που ασχολούνται με τα μεταλλικά υλικά και τους φυσικούς πόρους γενικά αλλά αυτούς που παίρνουν αυτό το πτυχίο ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ...κάτι το οποίο δεν σημαίνει τίποτα το ιδιαίτερο,πέραν της εξειδίκευσης απ'τον προπτυχιακό κύκλο σπουδών (με ό,τι αυτό ΜΠΟΡΕΙ να σημαίνει)...

Ως Μεταλλειολόγοι λογίζονται και οι Μηχανολόγοι Μηχανικοί με ειδίκευση στα υλικά (ή και χωρίς),οι Μηχανικοί Επιστήμης Υλικών κ.α.

Φυσικά και υπάρχουν πολλές χιλιάδες τέτοιοι επιστήμονες ανά την υδρόγειο,μη λέμε ό,τι να'ναι...
Καλά τώρα, θα μου πεις εσύ τι παίζει με τη σχολή μου; Ξέρεις καλύτερα από μένα;; Τη σιγουριά σου στον κλάδο σου, στον δικό μου άσε εμένα να ξέρω καλύτερα.

Την συγκεκριμένη πληροφορία μας την είπαν στην τελετή υποδοχής πρωτοετών, σε μία εκτενή ενημέρωση για το αντικείμενο της σχολής. Οπότε είναι κάτι επίσημο, δεν το πιάσε τ' αυτί μου από τον περιπτερά... Εφόσον είναι και επίσημο, εγώ το αναφέρω. Από κει και πέρα, όποιος ενδιαφέρεται να κάνει και την προσωπική του έρευνα αν δεν έχει εμπιστοσύνη...

Και όχι. Ως Μεταλλειολόγοι λογίζονται μόνο οι Μεταλλειολόγοι. Αυτοί που αναφέρεις έχουν συναφές αντικείμενο αλλά Μεταλλειολόγοι ΔΕΝ είναι. Δηλαδή εγώ αν πάρω κατεύθυνση Γεωτεχνολογίας (Μελέτη και κατασκευή υπογείων έργων μεταξύ άλλων...) μπορώ να λογίζομαι ως Πολιτικός Μηχανικός. Είναι έτσι;; Όχι!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dominator

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Dominator αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 173 μηνύματα.
1)Την συγκεκριμένη πληροφορία μας την είπαν στην τελετή υποδοχής πρωτοετών, σε μία εκτενή ενημέρωση για το αντικείμενο της σχολής. Οπότε είναι κάτι επίσημο, δεν το πιάσε τ' αυτί μου από τον περιπτερά... Εφόσον είναι και επίσημο, εγώ το αναφέρω. Από κει και πέρα, όποιος ενδιαφέρεται να κάνει και την προσωπική του έρευνα αν δεν έχει εμπιστοσύνη...

2)Και όχι. Ως Μεταλλειολόγοι λογίζονται μόνο οι Μεταλλειολόγοι. Αυτοί που αναφέρεις έχουν συναφές αντικείμενο αλλά Μεταλλειολόγοι ΔΕΝ είναι. Δηλαδή εγώ αν πάρω κατεύθυνση Γεωτεχνολογίας (Μελέτη και κατασκευή υπογείων έργων μεταξύ άλλων...) μπορώ να λογίζομαι ως Πολιτικός Μηχανικός. Είναι έτσι;; Όχι!

1)Με λίγα λόγια,σε κάθε χώρα παγκοσμίως αντιστοιχούν...3 Μεταλλειολόγοι!Και μάλιστα απ'το ΕΜΠ,αλλού δεν βγάζουν!Γουαου!:clapup:

2)Δεν εστιάζω στο αν μπορούν (οι κλάδοι που ανέφερα ενδεικτικά) να απασχοληθούν ΣΕ ΟΛΟ ΤΟ ΠΕΔΙΟ του Μεταλλειολόγου (έχουν το "δικό" τους πεδίο άλλωστε) αλλά στο ότι υπάρχουν δεκάδες άλλοι κλάδοι (ή πτυχία,αν το θέτεις έτσι) που καλύπτουν τις υπάρχουσες ανάγκες και εμπλέκονται άμεσα και με επιτυχία στο πεδίο απασχόλησης του Μεταλλειολόγου...

Για παράδειγμα,εγώ επιθεωρητής Μ.Κ.Ε. είμαι,με δοχεία σε Αθήνα και Θεσσαλονίκη...στους 15-16 περίπου συναδέλφους που γνωρίζω,καναδυό ξέρω που τελείωσαν ΕΜΠ σ'αυτή τη σχολή και είναι κοντά στην ηλικία μου,οι υπόλοιποι 9-10 είναι Μηχανολόγοι και οι υπόλοιποι είμαστε απλά με τα σεμινάρια!
Σε κάποια άλλη κατηγορία π.χ. "Γεωτεχνολογία" θα υπάρχουν πολλοί Γεωλόγοι,Πολιτικοί Μηχανικοί με την ανάλογη ειδίκευση κ.λπ. που "πιάνονται" μ'αυτά,και πάει λέγοντας...
Ελπίζω να έπιασες το "point"...

Κατά τ'άλλα,ναι ξέρω καλύτερα,και από σένα (σου δίνω και βιογραφικό σε p.m. if you like) αλλά και από όλους μαζί τους καθηγητάδες σου,που στρογγυλοκάθονται σ'ένα γραφείο και βάζουν την ίδια κασέτα εδώ και μισό αιώνα,φουσκώνοντας τα μυαλά σας...

Υ.Γ. Μην έχεις παράπονο για τους "τόνους",όπως μου απαντάς σου απαντάω...παρά την προσπάθειά μου να σχολιάσω μια άκρως ανυπόστατη "δήλωση" με χιούμορ,εσύ μου επιτίθεσαι στα καλά καθούμενα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 20,161 μηνύματα.
Kωνσταντίνε συμφωνώ. Εξάλλου σε όλα τα προγράμματα σπουδών των Ελληνικών ΑΕΙ, υπάρχει διεπιστημονικότητα άλλο αν δεν κατοχυρώνεται και επαγγελματικά, αλλά παραμένει μόνο σε "ακαδημαϊκά" πλαίσια μέσω ειδικών μαθημάτων ή κατευθύνσεων ή κύκλων σπουδών ή ροών...κτλ. Το αντικείμενο του "Μεταλλειολόγου" είναι εφαρμοσμένο και από ότι βλέπω, μπορεί να προσφερθεί διεπιστημονικά εν μέρει και σε άλλες επιστήμες συναφούς κλάδου (π.χ. πολιτικοί μηχανικοί, γεωλόγοι,...κτλ) είτε προπτυχιακά είτε μεταπτυχιακά. Δεν είναι κακό να έχουν όλοι οι θετικοί επιστήμονες, πρόσβαση στην γνώση χωρίς «τείχη». Μην αποθηκεύουμε την γνώση σε αεροστεγώς κλεισμένα κουτιά με την μορφή «μονομερών» και «εξειδικευμένων» σπουδών γιατί η μονομέρεια δεν βοηθάει στην υποτιθέμενη πολύπλευρη προσωπικότητα του αυριανού επιστήμονα-επαγγελματία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Katsiferis

Νεοφερμένος

Ο Katsiferis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 45 μηνύματα.
Εγω παντως υποστηριζω την αποψη της Popcorn..!Ο καθενας στο ειδος του,το οτι υπαρχουν σε θεσεις γεωτεχνολογιας πολλοι πολιτικοι μηχανικοι,γεωλογοι σημαινει οτι υπαρχουν λιγοι μεταλλειολογοι.(Λογω της συγκεκριμενης ελλειψης).Προσωπικα μεταλλειολογοι=αυθεντια και περισσοτερες γνωσεις απο εναν μηχανολογο στο θεμα τους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

pop corn

Πολύ δραστήριο μέλος

Η pop corn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,161 μηνύματα.
1)Με λίγα λόγια,σε κάθε χώρα παγκοσμίως αντιστοιχούν...3 Μεταλλειολόγοι!Και μάλιστα απ'το ΕΜΠ,αλλού δεν βγάζουν!Γουαου!:clapup:

2)Δεν εστιάζω στο αν μπορούν (οι κλάδοι που ανέφερα ενδεικτικά) να απασχοληθούν ΣΕ ΟΛΟ ΤΟ ΠΕΔΙΟ του Μεταλλειολόγου (έχουν το "δικό" τους πεδίο άλλωστε) αλλά στο ότι υπάρχουν δεκάδες άλλοι κλάδοι (ή πτυχία,αν το θέτεις έτσι) που καλύπτουν τις υπάρχουσες ανάγκες και εμπλέκονται άμεσα και με επιτυχία στο πεδίο απασχόλησης του Μεταλλειολόγου...

Για παράδειγμα,εγώ επιθεωρητής Μ.Κ.Ε. είμαι,με δοχεία σε Αθήνα και Θεσσαλονίκη...στους 15-16 περίπου συναδέλφους που γνωρίζω,καναδυό ξέρω που τελείωσαν ΕΜΠ σ'αυτή τη σχολή και είναι κοντά στην ηλικία μου,οι υπόλοιποι 9-10 είναι Μηχανολόγοι και οι υπόλοιποι είμαστε απλά με τα σεμινάρια!
Σε κάποια άλλη κατηγορία π.χ. "Γεωτεχνολογία" θα υπάρχουν πολλοί Γεωλόγοι,Πολιτικοί Μηχανικοί με την ανάλογη ειδίκευση κ.λπ. που "πιάνονται" μ'αυτά,και πάει λέγοντας...
Ελπίζω να έπιασες το "point"...

Κατά τ'άλλα,ναι ξέρω καλύτερα,και από σένα (σου δίνω και βιογραφικό σε p.m. if you like) αλλά και από όλους μαζί τους καθηγητάδες σου,που στρογγυλοκάθονται σ'ένα γραφείο και βάζουν την ίδια κασέτα εδώ και μισό αιώνα,φουσκώνοντας τα μυαλά σας...

Υ.Γ. Μην έχεις παράπονο για τους "τόνους",όπως μου απαντάς σου απαντάω...παρά την προσπάθειά μου να σχολιάσω μια άκρως ανυπόστατη "δήλωση" με χιούμορ,εσύ μου επιτίθεσαι στα καλά καθούμενα...
Παρεξήγηση Κωνσταντίνε, δεν είχα καμία πρόθεση να σου επιτεθώ. Ήμουν λίγο έντονη ομολογουμένως αλλά δεν ήθελα να σου επιτεθώ σε καμία περίπτωση.

Επί του θέματος.
1). Δεν είπα ότι οι Μεταλλειολόγοι παγκοσμίως προέρχονται απ' το ΕΜΠ. Πώς το συμπέρανες αυτό; Απλά οι Μεταλλειολόγοι τόσο στην Ελλάδα όσο και στο εξωτερικό είναι λίγοι. Δεν θυμάμαι αν ο αριθμός (600) που μας είπαν, αναφέρεται στους Μεταλλειολόγους παγκοσμίως ή πανευρωπαϊκώς. Αν ενδιαφέρεστε μπορώ να ρωτήσω. Αυτό που κρατάμε είναι ότι ο αριθμός τους είναι μικρός.

2). Έτσι όπως το θέτεις τώρα, συμφωνώ. Η διαφωνία μου ήταν σε αυτό που είπες ότι άλλοι κλάδοι μπορούν να λογίζονται ως Μεταλλειολόγοι (και σου έδωσα και παράδειγμα με τον Πολιτικό Μηχανικό). Μεταλλειολόγοι είναι μόνο οι Μεταλλειολόγοι. Από κει και πέρα, τα πεδία ενασχόλησης του τμήματος δεν είναι αποκλειστικά. Για παράδειγμα, η Επιστήμη και Τεχνολογία Υλικών που υπάρχει στη σχολή αποτελεί και αντικείμενο, αν δεν κάνω λάθος, του τμήματος Επιστήμης Υλικών στο Πανεπιστήμιο της Πάτρας. Σε κάποια αντικείμενα όμως, κανείς δεν είναι καταλληλότερος από τον Μεταλλειολόγο λόγω γνωσιακού υπόβαθρου. Πχ Εξαγωγική Μεταλλουργία, Μεταλλουργία Σιδήρου, Μηχανική Πετρωμάτων, Τεχνικές Διάνοιξης Σηράγγων...κλπ είναι από τα κλασικά "μεταλλειολογικά" μαθήματα.

Νομίζω ότι τώρα συνεννοηθήκαμε. Γιατί έτσι όπως το είπες στην αρχή ήταν σαν να μου λες ότι οι Μεταλλειολόγοι δεν έχουν λόγο ύπαρξης και δεν νομίζω ότι υφίσταται κάτι τέτοιο.

nPb, συμφωνώ για την διεπιστημονικότητα. Αυτό το λόγο δεν έχουν άλλωστε και τα μεταπτυχιακά που είναι ανοιχτά σε πολλές σχολές; Όπως επίσης και τα κλασικά Θετικά μαθήματα που διδάσκονται σε όλες (σχεδόν) τις σχολές που βασίζονται στις κατεξοχήν Θετικές Επιστήμες (Μαθηματικά, Φυσική, Χημεία...κλπ).
Και συγκεκριμένα για τις Πολυτεχνικές σχολές ξέρω ότι τα βασικά μαθήματα μηχανικών είναι κοινά σε όλες. Δηλαδή, ένας Μεταλλειολόγος για παράδειγμα παίρνει και βασικές γνώσεις Ηλεκτρολόγου, Μηχανολόγου...κλπ και το αντίστροφο.
Δεν είναι ιδιαίτερα δύσκολο να πηδήξεις από μια Θετική επιστήμη σε μια άλλη. Είναι καλύτερα έτσι...:clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dominator

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Dominator αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 173 μηνύματα.
1)Δεν λέω ΕΓΩ ότι "είναι όλοι απ'το ΕΜΠ",βγαίνει απ'τα συμφραζόμενα!Διότι,εφόσον η σχολή ιδρύθηκε το 1975 (αν δεν κάνω λάθος) αν υποθέσουμε ότι κάθε χρόνο απ'τους 100 αποφοιτούν οι 30,έχουμε: 30*35=1050...ακόμη και 20 να αποφοιτούσαν,έχουμε πάλι 20*35=700...και 600 ΕΜΠίτες να είναι τελικά (σιγά μην είστε μόνο 16-17 άτομα στις ορκομωσίες:D) πάλι δε μένει χώρος για τους "ξένους" συναδέλφους σας!
Κάποιοι σας δουλεύουν,δε νομίζεις;

2)Άλλο το "λογίζονται" άλλο το "είναι"...κι όταν λέω "λογίζονται",δεν εννοώ μόνο τις γνώσεις και το υπόβαθρο για μια "εργασία",αλλά και τα κατοχυρωμένα επαγγελματικά δικαιώματα!Φαντάζομαι καταλαβαίνεις που το πάω...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

pop corn

Πολύ δραστήριο μέλος

Η pop corn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,161 μηνύματα.
1)Δεν λέω ΕΓΩ ότι "είναι όλοι απ'το ΕΜΠ",βγαίνει απ'τα συμφραζόμενα!Διότι,εφόσον η σχολή ιδρύθηκε το 1975 (αν δεν κάνω λάθος) αν υποθέσουμε ότι κάθε χρόνο απ'τους 100 αποφοιτούν οι 30,έχουμε: 30*35=1050...ακόμη και 20 να αποφοιτούσαν,έχουμε πάλι 20*35=700...και 600 ΕΜΠίτες να είναι τελικά (σιγά μην είστε μόνο 16-17 άτομα στις ορκομωσίες:D) πάλι δε μένει χώρος για τους "ξένους" συναδέλφους σας!
Κάποιοι σας δουλεύουν,δε νομίζεις;

2)Άλλο το "λογίζονται" άλλο το "είναι"...κι όταν λέω "λογίζονται",δεν εννοώ μόνο τις γνώσεις και το υπόβαθρο για μια "εργασία",αλλά και τα κατοχυρωμένα επαγγελματικά δικαιώματα!Φαντάζομαι καταλαβαίνεις που το πάω...
Κωνσταντίνε, η σχολή ιδρύθηκε τυπικά το 1945 ως τμήμα της σχολής Χημικών Μηχανικών και το 1975 αποχωρίστηκε ως ανεξάρτητη Ανώτατη Σχολή Μηχανικών Μεταλλείων - Μεταλλουργών από την Ανώτατη Σχολή Χημικών Μηχανικών. Το αντικείμενο όμως υπάρχει από το '45. Οι πληροφορίες βρίσκονται στην επίσημη ιστοσελίδα της σχολής.

Επίσης κάθε χρόνο στην σχολή δεν μπαίνουν καν 100 άτομα. Μαζί με τις κατατακτήριες και το 10% είναι συνολικά 70 άτομα που μπαίνουν κάθε χρόνο. Γι' αυτό σου είπα πως (είναι λογικό να) ξέρω περισσότερα πράγματα για τη σχολή μου. Από αυτά τα 70 που περνάνε κανονικά δεν εγγράφονται όλοι ούτε την παρακολουθούν όλοι. Κάποιοι ξαναδίνουν με Πανελλήνιες, κάποιοι δεν έρχονται καν για εγγραφή..κλπ. Συνολικά στο δικό μου έτος υπολογίζω να είμαστε γύρω στα 60 άτομα. Ε βάλε ότι από τους φοιτητές δεν αποφοιτούν όλοι κάθε χρόνο, αρκετοί τελειώνουν με μια καθυστέρηση ενός ή δύο ετών. Επίσης, βάλε και την ετεροαπασχόληση. Δεν εργάζονται στο μέλλον όλοι ως Μεταλλειολόγοι. Εγώ για παράδειγμα, θα ήθελα να ασχοληθώ με έρευνα...

Στα λέω αυτά γιατί έχω την αίσθηση ότι κάνεις λίγο τον παντογνώστη όσον αφορά την σχολή μου αλλά λογικό είναι να μην ξέρεις τα πάντα. Συγγνώμη αν κάνω λάθος, αλλά αυτή την αίσθηση έχω...
Και εν πάσει περιπτώσει, δεν καταλαβαίνω γιατί τόση ανάλυση για έναν αριθμό. Μην κολλάς εκεί, είπα να κρατήσουμε απλά ότι οι Μεταλλειολόγοι είναι λίγοι. Τώρα αν θες αριθμό, θα επανέλθω κάποια στιγμή όταν βρω επίσημα στοιχεία.

Όχι, δεν νομίζω ότι μας δουλεύουν.
Και όσον αφορά τα επαγγελματικά δικαιώματα, που επαναλαμβάνω είναι πλέον θέμα χρόνου να ολοκληρωθούν κάποιες τυπικές διαδικασίες, αυτό προσπαθούσε να πετύχει η σχολή τόσα χρόνια. Την γνώση και την δουλειά την έκαναν Μεταλλειολόγοι και τις υπογραφές τις έβαζαν άλλοι. Αλλά σε κάποια πράγματα επιμένω, κανείς δεν είναι καταλληλότερος πέρα απ΄ τον Μεταλλειολόγο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,120 μηνύματα.
Γενικά χωρίς να γνωρίζω πολλά η υπογραφή του μηχανικού πρέπει να κάνει καλύτερη την σχολή από την γεωλογία ως προς την επαγγελματική αποκατάσταση.

@pop corn Μεταλλειολόγοι Μηχανικοί δεν είναι αυτοί που δουλεύουν στα ορυχεία ως επικεφαλεις μηχανικοι; Αν είναι αυτοί σίγουρα είναι μια υπεύθυνη δουλειά (όλοι θυμόμαστε την ιστορία της Χιλής που πήρε παγκόσμιες διαστάσεις) Τα σχέδια αυτών των τούνελ και η μηχανική τους. είναι ολόκληρη επιστήμη. Επίσης η μελέτη των πετρωμάτων δεν είναι σίγουρα εύκολη υπόθεση.

Δεν ξέρω αν έχει εύκολη επαγγελματική αποκατάσταση αλλά μου ακούγεται πολύ δύσκολη, πολύ υπεύθυνη και πολυ ενδιαφέρουσα σχολή και δουλειά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 5 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top