Γεωλογία-Γεωγραφία-Επιστήμης Υλικών ή ...;

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 20,164 μηνύματα.
Gianniskeeper, το Εφαρμοσμένο Μαθηματικό θεραπεύεται πιο θεμελειακά και μαθηματικά (προπτυχιακά, διδακτορικά), από πολλά Μαθηματικά Τμήματα της χώρας μας. Εδώ τίθεται άλλο ερώτημα που δεν είναι θέμα του παρόντος topic...


Υ.Σ.: Δεν είπα για σένα...:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Morelo

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Morelo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής. Έχει γράψει 1,475 μηνύματα.
Έχω τελειώσει τη Γεωλογία στη Θεσσαλονίκη και βλέποντας αυτά που σου αρέσουν νομίζω οτι η γεωλογία είναι καλύτερη επιλογή από τη γεωγραφία και τη φυσική. Η αποκατάσταση είναι κακή για να πω την αλήθεια αλλά όχι χειρότερη από αυτήν της γεωγραφίας και όχι πολύ διαφορετική από της Φυσικής. Τα επαγγελματικά δικαιώματα των γεωλόγων δεν εφαρμόζονται ακόμη κατα κόρον, δυστυχώς υπάρχει θέμα. Για μένα όμως, δεν είναι εύκολο πουθενά να βρεθεί εργασία. Οπότε τουλάχιστον κάνε κάτι που να σου αρέσει. Οι φίλοι σου και λοιποί που σε ρώτησαν...



θεωρούν μάλλον οτι στη Φυσική θα κοιτάς τα άστρα μέσα από το τηλεσκόπιο σα χάνος, ή στη Χημεία θα ανακατεύεις χρωματιστά υγρά φορώντας παχιά κοκάλινα γυαλιά και λευκή ποδιά. Δεν είναι ακριβώς έτσι. Μη δίνεις σημασία στο κάθε άσχετο να λέει τα δικά του. Ναι, η Γεωλογία έχει μεγάλο θέμα με την αποκατάσταση, αλλά αν σου αρέσει μπορείς να κάνεις πράγματα και είναι πάρα πολυ ενδιαφέρουσα σαν σχολή. Αυτό μπορώ να το εγγυηθώ, γιατί μπήκα κατά τύχη και τελικά μου άρεσε αρκετά για να τη τελειώσω. Υποθέτω λοιπόν οτι αν σου αρέσει, μπορείς να κάνεις πολλά ωραία πράγματα.

Κάναμε κλιματολογία, περιβάλλον, ατμοσφαιρική ρύπανση, υπάρχουν και μεταπτυχιακά τέτοια που μπορείς να κάνεις με το καλό αμέσως μετά το πτυχίο.



Συμφωνώ αν έχεις κουράγιο να συνεχίσεις για κάτι άλλο όπως σου είπε ο φίλος σου. Βέβαια αυτό το "κάτι άλλο" μπορείς να το συνεχίσεις και μετά τη γεωλογία, και όχι απαραίτητα μετά τη γεωγραφία.



Συμφωνώ σε όλα εκτός από το οτι η γεωλογία έχει στενό πεδίο σπουδών. Δε θα το λεγα. Οτιδήποτε έχει σχέση με τη γη γίνεται στη γεωλογία, όπως παλαιοντολογία, τεκτονική, στρωματογραφία, σεισμολογία, ορυκτολογία, πετρολογία, κοιτασματολογία, περιβάλλον, μετεωρολογία, κλιματολογία, γεωλογία τεχνικών έργων... και πολλά άλλα.



Συμφωνώ...



Μπορεί στη γεωγραφία να υπάρχουν μαθήματα γεωλογίας, αλλά στη γεωλογία υπάρχουν μαθήματα γεωγραφίας. Δε θα λεγα οτι είναι υποσύνολο, αλλά οτι η μία επιστήμη συμπληρώνει την άλλη.



Τα ίδια ακριβώς και στη γεωλογία, εκτός από το οτι δεν είναι μικρό πανεπιστήμιο, δε παίρνει λίγο κόσμο και το κλίμα δεν είναι οικογενειακό. Ελπίζω να βοήθησα!! Οτιδήποτε άλλο θες να μάθεις, μπορείς να με ρωτήσεις :)

Σε ευχαριστω πολυ!Νομιζω με καλυψες, για μεταπτυχιακο ενδιαφερομαι για μετεωρολογια-κλιματολογια το οποιο και οι 2 σχολες μπορουν να μου προσφερουν :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

thelonafigo

Νεοφερμένος

Η thelonafigo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 56 μηνύματα.
Σε ευχαριστω πολυ!Νομιζω με καλυψες, για μεταπτυχιακο ενδιαφερομαι για μετεωρολογια-κλιματολογια το οποιο και οι 2 σχολες μπορουν να μου προσφερουν :)

Ένα νέο μεταπτυχιακό σχετικά με την μετεωρολογία που είναι και πολύ καλό είναι αυτό
https://www.civ.uth.gr/postgraduate.htm που διδάσκεται στα αγγλικά.
Άλλο μεταπτυχιακό μετεωρολογίας έχει η γεωλογία θεσσαλονίκης.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kimonas69

Νεοφερμένος

Ο kimonas69 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 11 μηνύματα.
Πρεπει να καταλαβατε παιδια οτι ποια εχει χαθει η εννοια<< επαγγελματικη αποκατατασταση>>.Ειτε βγεις γιατρος ειτε βγεις δικογορος κτλ αμα δεν υπαρχουν οι <<πλατες>>καποιο προσωπου πολυ δυσκολα υπαρχει μελλον....Υπαρχει μεγαλη παρακμη οπου η μονη λυση ειναι να κανει ο καθενας να κανει οτι θελει και οχι οτι του εχουν πει διαφοροι κυριοι και κυριες ...Οποτε καποτε να συγκροτησουμε ενα συνολο ανθρωπων που θελουν να κανουν πραγματα στον τομεα τους χωρις κανενα εξαναγκασμο ...
Αυτην ηταν μια μικρη εισαγωγη γιατι βλεπω ακομα την ζητηση στις ιατρικες και νομικες σχολες να ειναι στα υψη και μου φαινεται τραγικο.....τελος παντων
Για το θεμα που ειπε το παιδι ο gianniskeeper
Μαλλον θα εχεις μπερδεψει καποια πραγματα που σου εχουν πει οι μεγαλυτεροι σου αλλα δεν πειραζει δεχομαι οτι και να πεις και το ακουω με σεβασμο ομως καλυτερο θα ηταν να μιλησει καποιος μεγαλυτερος για το θεμα αυτο γιατι κρινεται η σταδιοδρομια του παιδιου..:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Civilara

Περιβόητο μέλος

Ο Civilara αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Δανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,344 μηνύματα.
Αντίστοιχο των Γεωλόγων σε Μηχανικό είναι οι Μηχανικοί Ορυτών Πόρων του Πολυτεχνείου Κρήτης και οι Μηχανικοί Μεταλλείων-Μεταλλουργοί ΕΜΠ. Οι Γεωλόγοι εγγράφονται στο Γεωτεχνικό Επιμελητήριο και οι Μηχανικοί στο Τεχνικό Επιμελητήριο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Morelo

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Morelo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής. Έχει γράψει 1,475 μηνύματα.
thanx για τις πληροφοριες παιδια!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nks01

Νεοφερμένος

Ο nks01 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Μερικες ερωτησεις αν γινεται να μ απαντησει καποιος απ το γεωλογικο(η που να γνωριζει:P)
Επειδη ακομα ψαχνω για σχολη, στο γεωλογικο(στο αθηνων αναφερομαι) αν περασεις απο τεχνολογ. κατ. θα υπαρξει σοβαρο προβλημα (το λεω για την χημεια, δεν την ειχα αγγιξει κ πολυ στο λυκειο:whistle:) η θα μπορεσεις να ανταπεξελθεις??
Γενικα σαν σχολη ειδα τα μαθηματα κτλ κ μου φανηκαν αρκετα ενδιαφερον αλλα δεν ξερω για οσα σχετιζονται καθαρα με χημεια
Επισης απο αποψη εργαστηριων,καθηγητων κτλ (στο αθηνων κυριως) πως ειναι τα πραγματα?
(γνωριζω πως αποκατασταση δεν υπαρχει στην ελλαδα γενικα). Απλως σκεφτομουν μηπως πηγαινα γεωλογικο κ μετα εκανα μεταπτυχιακο σε μετεωρολογια η οκεανολογια.. (η αλλη μου επιλογη σχολης ηταν πληροφορικη πειραια.. ναι ξερω καμια σχεση μεταξυ τους! )
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παναγιώτης_Σ

Νεοφερμένος

Ο Παναγιώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 39 ετών, Πτυχιούχος του τμήματος Αρχιτεκτόνων Μηχανικών Θράκης και μας γράφει απο Ξάνθη (Ξάνθη). Έχει γράψει 88 μηνύματα.
Μερικες ερωτησεις αν γινεται να μ απαντησει καποιος απ το γεωλογικο(η που να γνωριζει:P)
Επειδη ακομα ψαχνω για σχολη, στο γεωλογικο(στο αθηνων αναφερομαι) αν περασεις απο τεχνολογ. κατ. θα υπαρξει σοβαρο προβλημα (το λεω για την χημεια, δεν την ειχα αγγιξει κ πολυ στο λυκειο:whistle:) η θα μπορεσεις να ανταπεξελθεις??
Γενικα σαν σχολη ειδα τα μαθηματα κτλ κ μου φανηκαν αρκετα ενδιαφερον αλλα δεν ξερω για οσα σχετιζονται καθαρα με χημεια
Επισης απο αποψη εργαστηριων,καθηγητων κτλ (στο αθηνων κυριως) πως ειναι τα πραγματα?
(γνωριζω πως αποκατασταση δεν υπαρχει στην ελλαδα γενικα). Απλως σκεφτομουν μηπως πηγαινα γεωλογικο κ μετα εκανα μεταπτυχιακο σε μετεωρολογια η οκεανολογια.. (η αλλη μου επιλογη σχολης ηταν πληροφορικη πειραια.. ναι ξερω καμια σχεση μεταξυ τους! )

Έχω τελειώσει το γεωλογικό Θεσσαλονίκης, δε γνωρίζω να σου πω για τους καθηγητές στο τμήμα των Αθηνών, αλλά μπορώ να σου πω για τη σχέση της χημείας με τη Γεωλογία. Δε πιστεύω να σε δυσκολέψει. Θα κάνετε βέβαια χημεία αλλά όχι σε τέτοιο βαθμό που να έχεις θέμα. Στο πρώτο εξάμηνο γίνονται εργαστήρια χημείας αλλά τόσο απλά που θα τα μάθαινε και παιδάκι. Είναι μερικές φορές πολύ ενδιαφέρον, σαν παιχνίδι. Εξηγείται πολύ αναλυτικά και με απλά λόγια τι είναι το κάθε αντιδραστήριο, τι είναι οξέα, βάσεις, άλατα, χημική ισορροπία, τα πολύ απλά δηλαδή. Επίσης υπάρχει και ένα μάθημα που λέγεται γεωχημεία, αλλά δεν απαιτεί ιδιαίτερες γνώσεις χημείας, μιλά ουσιαστικά για τα χημικά στοιχεία και πού υπάρχουν στη γη. (Ἀλλα στο φλοιό, άλλα στο πυρήνα, άλλα σε τέτοιο ποσοστό, άλλα δημιουργούν το εξής φαινόμενο κτλ) Μαθαίνονται δηλαδή όλα, μην ανησυχείς. Αν θες πραγματικά να περάσεις, και σου αρέσει η γεωλογία, η χημεία δεν υπάρχει λόγος να σε σταματήσει :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 20,164 μηνύματα.
Τα μεταπτυχιακά προγράμματα σε Τμήματα Γεωλογίας είναι καλά;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παναγιώτης_Σ

Νεοφερμένος

Ο Παναγιώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 39 ετών, Πτυχιούχος του τμήματος Αρχιτεκτόνων Μηχανικών Θράκης και μας γράφει απο Ξάνθη (Ξάνθη). Έχει γράψει 88 μηνύματα.
Τα μεταπτυχιακά προγράμματα σε Τμήματα Γεωλογίας είναι καλά;

Δεν είμαι μεταπτυχιακός φοιτητής, ούτε το βλέπω να γίνομαι :P, οπότε δε ξέρω να σου πω δυστυχώς. Όμως, από συναδέλφους μου που είναι, μου λένε οτι είναι πολύ καλά τα προγράμματα αν και έχουν πολύ τρέξιμο και συχνή επαφή με τους διδάσκοντες, πολλές εργασίες κτλ. Η Γεωλογία όμως είναι έτσι και στα προπτυχιακά. Γίνεται τουλάχιστον δουλειά και δε κάνουν πασαλείμματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 20,164 μηνύματα.
Βασικά σκέφτομαι να κάνω κανένα μεταπτυχιακό στην Γεωλογία (μάλλον Γεωφυσική)...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lunaki

Νεοφερμένος

Η lunaki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Καλλιθέα (Αττική). Έχει γράψει 2 μηνύματα.
είμαι φοιτήτρια στη Γεωγραφία στο Πανεπιστήμιο αιγαίου..
Η πρώτη μου επιλογή ήταν γεωλογία αλλά δε κατάφερα να μπω.Γεωγραφία χαροκοπείου δε δήλωσα καν,μου άρεσε πολύ όλη αυτή η φάση με τους φοιτητες στη μυτιληνη.Πολυ οργανωμένοι!
Εγώ το μόνο που έχω να πω ειναι οτι δεν πηγα με ιδιαιτερη χαρά για να σπουδάσω αυτό το αντικείμενο αλλά πραγματικά με κέρδισε..
Θεωρώ οτί ειναι μια σχολή που ενώ πολλοί τη γιουχάρουν σε κάνει να θες να αφιερωθείς στην "επιστήμη σου"
Πολύ ενδιαφέροντα μαθήματα και δη τα εργαστήρια!
Θα ήθελα όμως να ρωτήσω κάτι..Είδα πως στα επόμενα εξάμηνα υπάρχει το μάθημα της μετεωρολογίας <3
Υπάρχει κάποιο μεταπτυχιακό πάνω σε αυτό το τομέα που θα μπορούσε να κάνει ένας πτυχιούχος του τμήματος αυτού;:redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

thelonafigo

Νεοφερμένος

Η thelonafigo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 56 μηνύματα.
το φυσικο αθηνας, η γεωλογια θεσσαλονικης, πολιτικων μηχανικων βολου.. και νομιζω και αλλες σχολες εχουν μεταπτυχιακο στη μετεωρολογια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Morelo

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Morelo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής. Έχει γράψει 1,475 μηνύματα.
είμαι φοιτήτρια στη Γεωγραφία στο Πανεπιστήμιο αιγαίου..
Η πρώτη μου επιλογή ήταν γεωλογία αλλά δε κατάφερα να μπω.Γεωγραφία χαροκοπείου δε δήλωσα καν,μου άρεσε πολύ όλη αυτή η φάση με τους φοιτητες στη μυτιληνη.Πολυ οργανωμένοι!
Εγώ το μόνο που έχω να πω ειναι οτι δεν πηγα με ιδιαιτερη χαρά για να σπουδάσω αυτό το αντικείμενο αλλά πραγματικά με κέρδισε..
Θεωρώ οτί ειναι μια σχολή που ενώ πολλοί τη γιουχάρουν σε κάνει να θες να αφιερωθείς στην "επιστήμη σου"
Πολύ ενδιαφέροντα μαθήματα και δη τα εργαστήρια!
Θα ήθελα όμως να ρωτήσω κάτι..Είδα πως στα επόμενα εξάμηνα υπάρχει το μάθημα της μετεωρολογίας <3
Υπάρχει κάποιο μεταπτυχιακό πάνω σε αυτό το τομέα που θα μπορούσε να κάνει ένας πτυχιούχος του τμήματος αυτού;:redface:
Ενας φιλος μου που σπουδαζει γεωγραφεια στο Χαροκοπειο μου ειπε οτι θα κανει μεταπτυχιακο στη μετεωρολογια!
Και μενα μου αρεσει πολυ και θελω και γω ενα τετοιου ειδους μεταπτυχιακο (κλιματολογια-μετεωρολογια),αφου περασω ή γεωλογια ή γεωγραφεια!

να ρωτησω οποιος ξερει!! Εγω στο μυαλο μου οταν ακουω μεταπτυχιακο σκεφτομαι εξωτερικο! στα σιτες των σχολων εκει που λενε μεταπτυχιακες σπουδες αυτο σημαινει οτι συνεχιζεις να σπουδαζεις στη σχολη αυτη στο πανεπιστημιο και παιρνεις μεταπτυχιακο απο εκει??? Αν κατι δεν αναφερεται στις μεταπτυχιακες σπουδες που εχουν αναρτημενες οι σχολες στο σιτε τους αυτο σημαινει οτι δεν μπορεις να σπουδασεις στη σχολη σου στην Ελλαδα αλλα μπορεις στο εξωτερικο???
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 0 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 7 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top