Γεωλογία-Γεωγραφία-Επιστήμης Υλικών ή ...;

Morelo

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Morelo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής. Έχει γράψει 1,475 μηνύματα.
Γεια παιδια! Σκεφτομαι να δηλωση 1η επιλογη Γεωλογια στην Πατρα αλλα επειδη δεν ξερω και πολλα πραγματα θα ηθελα καποιος που να σπουδαζει η να ειναι αποφοιτος καποιας σχολης που εβαλα να γραψει καποιες πληροφοριες!
Σε οσους εχω πει οτι θελω Γεωλογια μου λενε τι ειναι γεωλογια? θα ανοιγεις τρυπες στη γη? τι μπορεις να κανεις ως γεωλογος στην Ελλαδα?Οχι και τιποτα αλλο αλλα το παιζουν και σχετικοι!! και δεν συμφωνουν με την γνωμη μου να δωλησω αυτη τη σχολη :/
Αποτι εχω δει τα επαγγελματικα δικαιωματα ειναι πολυ καλα τουλαχιστον για τα ενδιαφεροντα τα δικα μου!! Εγω θελω να ασχοληθω με κλιματολογια,περιβαλλον,γεωγραφιογεωλογια και τετοια!
Σκεφτομαι και για επιστημης των υλικων αλλα δεν ξερω τι ακριβως σπουδαζεις σε αυτη τη σχολη και απο το σαιτ της δεν καταφερα να παρω συγκεκριμενες πληροφοριες,ασε που κοιταξα λιγο το προγραμμα σπουδων και ειδα πολυ φυσικη-χημεια και μου φαινεται πολυ δυσκολη σχολη!!
Και γεωγραφια μου αρεσει αλλα αποτι εχω ακουσει τα επαγγελματικα δικαιωματα δεν ειναι και τα καλυτερα και αυτο με προβληματιζει καπως!!
Επισης μπορει καποιος να αναφερει αλλες σχολες που το αντικειμενο τους να ειναι κοντα τα ενδιαφεροντα μου που εγραψα πιο πανω?????? Καμια συμβουλη για το ποια σχολη να βαλω 1η επιλογη??? :confused: :confused: :confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Iliaso

Περιβόητο μέλος

Ο Iliaso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Αρεόπολη (Λακωνία). Έχει γράψει 6,236 μηνύματα.
Γεωγραφία είναι ένα από τα πιο ΆΚΥΡΑ τμήματα φίλε δημήτρη:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Morelo

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Morelo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής. Έχει γράψει 1,475 μηνύματα.
Γεωγραφία είναι ένα από τα πιο ΆΚΥΡΑ τμήματα φίλε δημήτρη:P
Ναι δυστυχως το εχω ακουσει και γω αυτο...:|
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chemwizard

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Χημείας Κρήτης (Ηράκλειο) και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,379 μηνύματα.
Σκεφτομαι και για επιστημης των υλικων
Εχει ανοιχτει τοπικ στο παρελθον σχετικα με αυτο το τμημα.Οπως εχω πει εκει στεγαζεται στο τμημα μου προς το παρων στην Κρητη,και υπαρχει και σε μια αλλη πολη.Πατρα νομιζω?δεν ξερω.Οπως και να χει.Πολυ δυσκολο τμημα,εχει κοινα βιβλια με εμας σε μερικα μαθηματα,πολλοι δεν την παλευουν εκει μεσα.Τα επαγγελματικα τους δικαιωματα πρεπει να ειναι μιση σειρα,κι οταν βγουν εχουν να ανταγωνιστουν χημικους.Ως αποτελεσμα?Μεχρι σημερα ποσοι εχουν διοριστει απο αυτο το τμημα,ενας?Κι ασεπ δεν ξερω τι επιλογης ειναι αυτοι οι αποφοιτοι.Παιδια δε θελω να μειωσω κανενα φοιτητη,αληθεια.Αλλα εκτος κι αν γνωστος σου εχει επιχειρηση,κι εχεις σιγουρη δουλεια,μακρια απο αυτη τη σχολη!Το τμημα αυτο ξεκινησε απο ο,τι εχω μαθει ως μεταπτυχιακο του τμηματος μου,και στην πορεια εγινε αυτουσιο τμημα,οποτε εγκριθηκαν και οι καταλληλες επιχορηγησεις,αν με πιανετε....Εσας ομως δε σας αφορα αυτο,σας αφορα το μελλον σας!Ξαναλεω,ο,τι λεω ειναι οι προσωπικες μου αποψεις.Αν βρεθει καποιος αλλος με αντιθετη γνωμη ας την πει...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

shikabalas

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πολύκαστρο (Κιλκίς). Έχει γράψει 328 μηνύματα.
Η γεωλογια ειναι απο τις πιο υποτιμημενες σχολες στην Ελλαδα.Και δυσκολη αρκετα,να εισαι προετοιμασμενος.Παντως δεν βλεπω το λογο να μην την επιλεξεις,ασε τους αλλους να το παιζουν εξυπνοι χωρις να ξερουν καν το αντικειμενο.Εσυ θα κανεις αυτο που γουσταρεις!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Morelo

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Morelo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής. Έχει γράψει 1,475 μηνύματα.
Πολυ ωραια... οσες σχολες μου αρεσουν πασχουν απο επαγγελματικα δικαιωματα ειδικα στην Ελλαδα!! Και δεν ενδιαφερομαι και τοσο πολυ για αυτο το θεμα οσο να σπουδασω κατι που μου αρεσει αλλα θελω δε θελω με αφορα αμμεσα,δε γινετε μια ζωη να εξαρτωμαι απτους γονεις μου(οικονομικα)
Το ξερω οτι ειναι δυσκολη και η Γεωλογια αλλα μου αρεσει παρα πολυ!!

Εχει ανοιχτει τοπικ στο παρελθον σχετικα με αυτο το τμημα.Οπως εχω πει εκει στεγαζεται στο τμημα μου προς το παρων στην Κρητη,και υπαρχει και σε μια αλλη πολη.Πατρα νομιζω?δεν ξερω.Οπως και να χει.Πολυ δυσκολο τμημα,εχει κοινα βιβλια με εμας σε μερικα μαθηματα,πολλοι δεν την παλευουν εκει μεσα.Τα επαγγελματικα τους δικαιωματα πρεπει να ειναι μιση σειρα,κι οταν βγουν εχουν να ανταγωνιστουν χημικους.Ως αποτελεσμα?Μεχρι σημερα ποσοι εχουν διοριστει απο αυτο το τμημα,ενας?Κι ασεπ δεν ξερω τι επιλογης ειναι αυτοι οι αποφοιτοι.Παιδια δε θελω να μειωσω κανενα φοιτητη,αληθεια.Αλλα εκτος κι αν γνωστος σου εχει επιχειρηση,κι εχεις σιγουρη δουλεια,μακρια απο αυτη τη σχολη!Το τμημα αυτο ξεκινησε απο ο,τι εχω μαθει ως μεταπτυχιακο του τμηματος μου,και στην πορεια εγινε αυτουσιο τμημα,οποτε εγκριθηκαν και οι καταλληλες επιχορηγησεις,αν με πιανετε....Εσας ομως δε σας αφορα αυτο,σας αφορα το μελλον σας!Ξαναλεω,ο,τι λεω ειναι οι προσωπικες μου αποψεις.Αν βρεθει καποιος αλλος με αντιθετη γνωμη ας την πει...
Ναι το εχω διαβασει!! σε ευχαριστω για την απαντηση... πηρα μια ιδεα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

xdf21

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο xdf21 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 191 μηνύματα.
Σε οσους εχω πει οτι θελω Γεωλογια μου λενε τι ειναι γεωλογια? θα ανοιγεις τρυπες στη γη? τι μπορεις να κανεις ως γεωλογος στην Ελλαδα?Οχι και τιποτα αλλο αλλα το παιζουν και σχετικοι!! και δεν συμφωνουν με την γνωμη μου να δωλησω αυτη τη σχολη :/
Eχει ξανασυζητηθει αυτο το θεμα αν θες ριξε μια ματια στην αναζητηση.
Απο γεωλογια μπορεις να πας σεισμολογος,γεωφυσικος κλπ
Πριν απο καθε εργο (εθνικοι οδοι,γεφυρες,συραγγες,μετρο κλπ) κανουν ερευνες οι γεωλογοι.
Επισης ενας μικρος αριθμος ασχολειται με ερευνες για ανακαλυψη πρωτων υλων π.χ πετρελαια στο αιγαιο κ.α
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

thelonafigo

Νεοφερμένος

Η thelonafigo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 56 μηνύματα.
γιατι ακυρη η γεωγραφια??απο τις πιο εγκυρες ειναι.GIS σας λεει κατι?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Morelo

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Morelo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής. Έχει γράψει 1,475 μηνύματα.
Tι ειναι το gis??
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

thelonafigo

Νεοφερμένος

Η thelonafigo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 56 μηνύματα.
geographic information system. υπαρχει αντιστοιχη ειδικοτητα και στα ιεκ.ψαξτο λιγο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Morelo

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Morelo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής. Έχει γράψει 1,475 μηνύματα.
Ρωτησα εναν γνωστο μου που σπουδαζει Γεωγραφια στο χαροκοπειο και μου απαντησε αυτα

"Λοιπόν, ας τα πάρουμε ένα-ένα. Η επαγγελματική αποκατάσταση, όσον αφορά τις περισσότερες σχολές/πανεπιστήμια (με εξαιρέσεις βεβαιως), είναι δύσκολη υπόθεση και στους χαλεπούς καιρούς που ζούμε ακόμα δυσκολότερη! Ελλάδα, μην το ψάχνεις...

Εγώ δήλωσα τις σχολές μου με γνώμονα αυτό που με ενδιαφέρει και όχι την επαγγελματική μου αποκατάσταση. Όσον αφορά τη Γεωγραφία, είναι μια επιστήμη - εγώ το οριζω τροπο σκέψης - που συνδυάζει πλήθος άλλων επιστημών. Εμεις κάνουμε απο μετεωρολογία-κλιματολογία μέχρι Ιστορία και Κοινωνικές επιστήμες και από GIS, Γεωλογια μέχρι Χωροταξία και σχεδιασμό. Καμμία άλλη σχολή στην Ελλάδα, δεν έχει τέτοιο πλεονέκτημα, τα όρια ολων των άλλων επιστημών ειναι λιγο-πολύ πεπερασμένα, ενώ αντίθετα η Γεωγραφία εξ ορισμού ειναι μια επιστήμη που συνδυάζει όσο περισσότερες γινεται. Ο λόγος που δεν έχει επαγγελματική αποκατάσταση είναι βασικά ιστορικός, μιας που η Γεωγραφια ειναι σχετικά νέα στην Ελλάδα. Θεωρητικά έχουμε εξαιρετική τεχνική και θεωρητική καταρτιση για πλήθος εργασιών.
Καλό θα είναι πάντως, να προτιμήσεις Γεωγραφία, εάν το θες σαν μια ωραια αρχή για να κάνεις κάτι άλλο μετά εγώ πχ. θα συνεχισω μεταπτυχιακο μετεωρολογίας, άλλος θα κάνει GIS, άλλος θα κάνει κοινωνικές επιστήμες κλπ. Με σκέτο πτυχιο Γεωγράφου αυτή τη στιγμή δε βρίσκεις δουλειά, παρά μόνο καθηγητής μέσης εκπαιδευσης, και αυτό με το ζόρι.
Από την άλλη πλευρά, η Γεωλογία έχει αρκετά πιο στενο πεδίο σπουδών, αλλά έχει και λογω ιστοριας, ευκολοτερη επαγγελματική αποκατάσταση.
Πάντως Γεωγραφία-Γεωλογία ειναι εντελώς διαφορετικά αντικείμενα, θα έλεγα μάλιστα οτι η Γεωλογία ειναι υποσύνολο της Γεωγραφίας, με ολα τα χαρακτηριστικά που σου περιέγραψα παραπάνω.

Όσον αφορά τη δική μας σχολή, οπως σου ειπα τα μαθήματα έχουν εξαιρετικό ενδιαφέρον ουσιαστικά ειναι πολλές επιστήμες που μπλέκονται. Εάν σου αρέσει η έρευνα, θα βρεις τη χαρά σου! Οι καθηγητές δεν είναι πάρα πολύ καλοί όμως, αν και κάποιοι είναι πραγματικά εξαιρετικοι. Το τμήμα παιρνει γενικά λίγο κοσμο και το κλιμα, επειδή ακριβώς ειμαστε και μικρό πανεπιστήμιο είναι κατά κάποιο τρόπο "οικογενειακό". Αυτό έχει και τα θετικά του και τα αρνητικά του (σαν χωριο ειναι με κουτσομπολια και τέτοια). Στο γενικότερο σύνολο της αχανούς Αθήνας, εγώ θα το έλεγα μάλλον θετικό, τελικά δεν πέρασα άσχημα όλα αυτά τα χρόνια, αλλά δεν περιοριστηκα στα στενά όρια της σχολής μου για παρέες (αυτό όπου κι αν πας γενιμκότερα απέφυγέ το). Τέλος, το περιβάλλον της σχολής μας είναι απο άποψη αισθητικής εξαιρετικό (τέλειο μέρος για καφέ), τα κτιρια καινούργια, κλπ, δηλαδή καμμια σχέση με την εικονα του ελληνικου πανεπιστημιου."

Και γω απτο προγραμμα σπουδων που κοιταξα τα μαθηματα ειναι πολυ ενδιαφεροντα για τα δικα μου γουστα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

kimonas69

Νεοφερμένος

Ο kimonas69 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 11 μηνύματα.
https://ischool.e-steki.gr/showthread.php?t=57499
Μπορεις να διαβασεις το θεμα μου αυτο και να με ρωτησεις οτι θες για το τμημα
επ.υλ παν.πατρων αμα δεν εισαι καλυμενος με αυτα που υπαρχουν:)

φιλε μου
gianniskeeper

τι ειναι αυτα που λες..??παραπληροφορηση σε ορια αηδιας παρακαλω....
πραγματικα ποιος τα λεει αυτα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Chemwizard

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Χημείας Κρήτης (Ηράκλειο) και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,379 μηνύματα.
φιλε μου
gianniskeeper

τι ειναι αυτα που λες..??παραπληροφορηση σε ορια αηδιας παρακαλω....
Φιλε Κίμωνα,καθενας μπορει να λεει την αποψη του.Αν η δικη μου γνωμη δεν αρκει μπορουν να ρωτησουν εσενα, καθηγητες κι ο,τι θελει ο καθενας.Εγω δεν εχω ουτε συμφερον να μην παει καποιος εκει,ουτε κατι με οποιον φοιτα εκει-υπαρχουν φοβερα ατομα-για να αποφευχθουν οποιες παρεξηγησεις.Το οτι η συγκεκριμενη σχολη ομως εχει προβλημα στην επαγγελματικη αποκατασταση ειναι παραπληροφορηση?Νομιζω οτι κανεις δεν μπορει να το πει αυτο.Προσωπικα δεν τη συνιστω,κι αυτο δεν αλλαζει.Οσο για το "αηδια" που ειπες,εγω αηδιάζω μονο οταν κατι ειναι αισχρο.Κι αν αυτα που ειπα ειναι αισχρα,σημαινει πως οι προοπτικες ειναι στην πραγματικοτητα απιστευτες ι οτι οποιος βγει απο εκει εχει λυσει το προβλημα του και πως εγω μιλαω με καποιο δολο.Σαν να με αφορα αμεσα.Γνωμη μου ειναι οτι με αυτα τα μορια,καποιος μπορει να δηλωσει κατι αλλο που μπορει να μην ειναι τοσο ενδιαφερον ως τμημα (δεν ειπα οτι η ποιοτητα σπουδων εχει κατι-ειναι κοντινη σχολη στη δικη μου αλλωστε-το προβλημα ειναι Μ Ε Τ Α)Αν παλι το θεμα ελεγε απλα,ας μιλησουμε για ενδιαφερουσες σχολες χωρις να μας νοιαει τιποττα αλλο,ισως κι εγω ελεγα άλλα!!Για οποιον θελει να σχηματισει τη δικη του αντικειμενικη αποψη,ας διαβασει μονος του τα επαγγελματικα δικαιωματα και το τι παιζει με ΑΣΕΠ.Κι αν θελει να το δηλωσει ας το κανει,καθενας αποφασιει μονος του.Αυτα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

woochoogirl

Τιμώμενο Μέλος

Η Αλεξάνδρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,971 μηνύματα.
Από φίλο που σπουδάζει εκεί, είμαι της ίδιας άποψης με το Γιάννη...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 20,164 μηνύματα.
Noμίζω ότι είναι τοις πάσοι γνωστό, ότι το συγκεκριμένο τμήμα δεν έχει καλές προοπτικές και απασχόληση μόνο στην Ελλάδα λόγω αποβιομηχανοποίησης. Σαν επιστήμη, η επιστήμη υλικών, πρέπει να είναι πολύ ενδιαφέρουσα και με φοβερά θέματα για έρευνα όπως τα νανοϋλικά. Τώρα, αν σαν Τμήμα μπάζει από εργασιακής πλευράς, αυτό είναι άλλο θέμα. Η επιστήμη αυτή δεν χάνει το κύρος της, με τα καραγκιοζιλίκια από πλευράς Ελληνικής πολιτείας, οικονομίας και αγοράς εργασίας. Θα ήταν κρίμα και άδικο να ισχυριζόμαστε κάτι που η Ελληνική πραγματικότητα το διαψεύδει. Ελλάδα ζούμε, όχι στο Ηνωμένο Βασίλειο...Άρα τα μέτρα και σταθμά στα επαγγέλματα είναι διαφορετικά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chemwizard

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Χημείας Κρήτης (Ηράκλειο) και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,379 μηνύματα.
Noμίζω ότι είναι τοις πάσοι γνωστό, ότι το συγκεκριμένο τμήμα δεν έχει καλές προοπτικές και απασχόληση μόνο στην Ελλάδα λόγω αποβιομηχανοποίησης. Σαν επιστήμη, η επιστήμη υλικών, πρέπει να είναι πολύ ενδιαφέρουσα και με φοβερά θέματα για έρευνα όπως τα νανοϋλικά. Τώρα, αν σαν Τμήμα μπάζει από εργασιακής πλευράς, αυτό είναι άλλο θέμα. Η επιστήμη αυτή δεν χάνει το κύρος της, με τα καραγκιοζιλίκια από πλευράς Ελληνικής πολιτείας, οικονομίας και αγοράς εργασίας. Θα ήταν κρίμα και άδικο να ισχυριζόμαστε κάτι που η Ελληνική πραγματικότητα το διαψεύδει. Ελλάδα ζούμε, όχι στο Ηνωμένο Βασίλειο...Άρα τα μέτρα και σταθμά στα επαγγέλματα είναι διαφορετικά.
nPb δεν αντιλεγω,και ξερεις ποιο ειναι το κριμα?Αν δεις διεθνη στατιστικα,τα ελληνικα τμηματα υλικων (Κρητη-Πατρα) ειναι απο τα ΚΑΛΥΤΕΡΑ σε σχεση με ξενα με βαση ξενους φορεις.Αλλα και παλι,το παιδι που θα παει εκει και δεν εχει την οικονομικη δυνατοτητα μετα να παει εξωτερικο για ευρεση εργασιας,τι θα κανει?Θα κραταει το πτυχιο του και θα χαζευει τις διεθνεις βαθμολογιες?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 20,164 μηνύματα.
Συμφωνώ gianniskeeper. Με κάποιο συναφές μεταπτυχιακό, δεν μπορεί αυτό το παιδί (και το κάθε παιδί) που σπουδάζει επιστήμη υλικών, να μεταπηδήσει σε συναφή εργασιακό αντικείμενο; Σαν θετική επιστήμη, νομίζω ότι έχει τις υποδοχές να συνδεθεί με ένα σωρό θετικές επιστήμες. Αν θέλουμε δουλειά βρίσκουμε και καταρρίπτουμε τις "αρνητικές" προοπτικές. Το θέμα είναι ότι δεν ψάχνει κανένας πως να κάνει ελκυστικό (από πλευρά ζήτησης) το πτυχίο του και περιμένουν από το κράτος να φυτέψει θέσεις εργασίας. Ο θετικός επιστήμονας υποτίθεται ότι δίνει λύσεις σε ένα πρόβλημα ή φαινόμενο.

Υ.Σ.: Γιατί πήρα -2;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Morelo

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Morelo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής. Έχει γράψει 1,475 μηνύματα.
Με αυτα που γραψατε και γενικα εχω ακουσει για την επιστημη υλικων αλλα και το προγραμμα σπουδων που κοιταξα το οποιο νταξει ειναι ΠΑΝδυσκολο ειδικα για μενα που ημουν τεχνολογικη,οποτε μαλλον την αποκλειω αυτη τη σχολη!!
p.s Νικο λογικα κανας φοιτητης της σχολης θα εβαλε - :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chemwizard

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Χημείας Κρήτης (Ηράκλειο) και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,379 μηνύματα.
Συμφωνώ gianniskeeper. Με κάποιο συναφές μεταπτυχιακό, δεν μπορεί αυτό το παιδί (και το κάθε παιδί) που σπουδάζει επιστήμη υλικών, να μεταπηδήσει σε συναφή εργασιακό αντικείμενο; Σαν θετική επιστήμη, νομίζω ότι έχει τις υποδοχές να συνδεθεί με ένα σωρό θετικές επιστήμες. Αν θέλουμε δουλειά βρίσκουμε και καταρρίπτουμε τις "αρνητικές" προοπτικές. Το θέμα είναι ότι δεν ψάχνει κανένας πως να κάνει ελκυστικό (από πλευρά ζήτησης) το πτυχίο του και περιμένουν από το κράτος να φυτέψει θέσεις εργασίας. Ο θετικός επιστήμονας υποτίθεται ότι δίνει λύσεις σε ένα πρόβλημα ή φαινόμενο.

Υ.Σ.: Γιατί πήρα -2;
Δεν εβαλα εγω -:P.Ρε συ,να στο πω αλλιως,με τροπο που να ταιριαζει με το αντικειμενο σου:Εσυ,ως μαθηματικος,θα προτεινες σε ενα παιδι το οποιο εβγαλε 3000-4000 μορια χαμηλοτερα απο εσενα να παει στο Εφαρμοσμενο Μαθηματικο?(πιο εξιδεικευμενο τμημα και αρκετα δυσκολο)Ναι νταξει σουπερ ντουπερ σχολη ειδικα εξω,αλλα μιλαμε για την ελληνικη πραγματικοτητα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παναγιώτης_Σ

Νεοφερμένος

Ο Παναγιώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 39 ετών, Πτυχιούχος του τμήματος Αρχιτεκτόνων Μηχανικών Θράκης και μας γράφει απο Ξάνθη (Ξάνθη). Έχει γράψει 88 μηνύματα.
Γεια παιδια! Σκεφτομαι να δηλωση 1η επιλογη Γεωλογια στην Πατρα αλλα επειδη δεν ξερω και πολλα πραγματα θα ηθελα καποιος που να σπουδαζει η να ειναι αποφοιτος καποιας σχολης που εβαλα να γραψει καποιες πληροφοριες!
Σε οσους εχω πει οτι θελω Γεωλογια μου λενε τι ειναι γεωλογια? θα ανοιγεις τρυπες στη γη? τι μπορεις να κανεις ως γεωλογος στην Ελλαδα?Οχι και τιποτα αλλο αλλα το παιζουν και σχετικοι!! και δεν συμφωνουν με την γνωμη μου να δωλησω αυτη τη σχολη :/
Αποτι εχω δει τα επαγγελματικα δικαιωματα ειναι πολυ καλα τουλαχιστον για τα ενδιαφεροντα τα δικα μου!! Εγω θελω να ασχοληθω με κλιματολογια,περιβαλλον,γεωγραφιογεωλογια και τετοια!
Σκεφτομαι και για επιστημης των υλικων αλλα δεν ξερω τι ακριβως σπουδαζεις σε αυτη τη σχολη και απο το σαιτ της δεν καταφερα να παρω συγκεκριμενες πληροφοριες,ασε που κοιταξα λιγο το προγραμμα σπουδων και ειδα πολυ φυσικη-χημεια και μου φαινεται πολυ δυσκολη σχολη!!
Και γεωγραφια μου αρεσει αλλα αποτι εχω ακουσει τα επαγγελματικα δικαιωματα δεν ειναι και τα καλυτερα και αυτο με προβληματιζει καπως!!
Επισης μπορει καποιος να αναφερει αλλες σχολες που το αντικειμενο τους να ειναι κοντα τα ενδιαφεροντα μου που εγραψα πιο πανω?????? Καμια συμβουλη για το ποια σχολη να βαλω 1η επιλογη??? :confused: :confused: :confused:

Έχω τελειώσει τη Γεωλογία στη Θεσσαλονίκη και βλέποντας αυτά που σου αρέσουν νομίζω οτι η γεωλογία είναι καλύτερη επιλογή από τη γεωγραφία και τη φυσική. Η αποκατάσταση είναι κακή για να πω την αλήθεια αλλά όχι χειρότερη από αυτήν της γεωγραφίας και όχι πολύ διαφορετική από της Φυσικής. Τα επαγγελματικά δικαιώματα των γεωλόγων δεν εφαρμόζονται ακόμη κατα κόρον, δυστυχώς υπάρχει θέμα. Για μένα όμως, δεν είναι εύκολο πουθενά να βρεθεί εργασία. Οπότε τουλάχιστον κάνε κάτι που να σου αρέσει. Οι φίλοι σου και λοιποί που σε ρώτησαν...

Θα ανοίγεις τρύπες στη γη;

θεωρούν μάλλον οτι στη Φυσική θα κοιτάς τα άστρα μέσα από το τηλεσκόπιο σα χάνος, ή στη Χημεία θα ανακατεύεις χρωματιστά υγρά φορώντας παχιά κοκάλινα γυαλιά και λευκή ποδιά. Δεν είναι ακριβώς έτσι. Μη δίνεις σημασία στο κάθε άσχετο να λέει τα δικά του. Ναι, η Γεωλογία έχει μεγάλο θέμα με την αποκατάσταση, αλλά αν σου αρέσει μπορείς να κάνεις πράγματα και είναι πάρα πολυ ενδιαφέρουσα σαν σχολή. Αυτό μπορώ να το εγγυηθώ, γιατί μπήκα κατά τύχη και τελικά μου άρεσε αρκετά για να τη τελειώσω. Υποθέτω λοιπόν οτι αν σου αρέσει, μπορείς να κάνεις πολλά ωραία πράγματα.

Κάναμε κλιματολογία, περιβάλλον, ατμοσφαιρική ρύπανση, υπάρχουν και μεταπτυχιακά τέτοια που μπορείς να κάνεις με το καλό αμέσως μετά το πτυχίο.

Καλό θα είναι πάντως, να προτιμήσεις Γεωγραφία, εάν το θες σαν μια ωραια αρχή για να κάνεις κάτι άλλο μετά εγώ πχ. θα συνεχισω μεταπτυχιακο μετεωρολογίας, άλλος θα κάνει GIS, άλλος θα κάνει κοινωνικές επιστήμες κλπ.

Συμφωνώ αν έχεις κουράγιο να συνεχίσεις για κάτι άλλο όπως σου είπε ο φίλος σου. Βέβαια αυτό το "κάτι άλλο" μπορείς να το συνεχίσεις και μετά τη γεωλογία, και όχι απαραίτητα μετά τη γεωγραφία.

Με σκέτο πτυχιο Γεωγράφου αυτή τη στιγμή δε βρίσκεις δουλειά, παρά μόνο καθηγητής μέσης εκπαιδευσης, και αυτό με το ζόρι. Από την άλλη πλευρά, η Γεωλογία έχει αρκετά πιο στενο πεδίο σπουδών, αλλά έχει και λογω ιστοριας, ευκολοτερη επαγγελματική αποκατάσταση.

Συμφωνώ σε όλα εκτός από το οτι η γεωλογία έχει στενό πεδίο σπουδών. Δε θα το λεγα. Οτιδήποτε έχει σχέση με τη γη γίνεται στη γεωλογία, όπως παλαιοντολογία, τεκτονική, στρωματογραφία, σεισμολογία, ορυκτολογία, πετρολογία, κοιτασματολογία, περιβάλλον, μετεωρολογία, κλιματολογία, γεωλογία τεχνικών έργων... και πολλά άλλα.

Πάντως Γεωγραφία-Γεωλογία ειναι εντελώς διαφορετικά αντικείμενα

Συμφωνώ...

θα έλεγα μάλιστα οτι η Γεωλογία ειναι υποσύνολο της Γεωγραφίας, με ολα τα χαρακτηριστικά που σου περιέγραψα παραπάνω.

Μπορεί στη γεωγραφία να υπάρχουν μαθήματα γεωλογίας, αλλά στη γεωλογία υπάρχουν μαθήματα γεωγραφίας. Δε θα λεγα οτι είναι υποσύνολο, αλλά οτι η μία επιστήμη συμπληρώνει την άλλη.

Όσον αφορά τη δική μας σχολή, οπως σου ειπα τα μαθήματα έχουν εξαιρετικό ενδιαφέρον ουσιαστικά ειναι πολλές επιστήμες που μπλέκονται. Εάν σου αρέσει η έρευνα, θα βρεις τη χαρά σου! Οι καθηγητές δεν είναι πάρα πολύ καλοί όμως, αν και κάποιοι είναι πραγματικά εξαιρετικοι. Το τμήμα παιρνει γενικά λίγο κοσμο και το κλιμα, επειδή ακριβώς ειμαστε και μικρό πανεπιστήμιο είναι κατά κάποιο τρόπο "οικογενειακό". Αυτό έχει και τα θετικά του και τα αρνητικά του (σαν χωριο ειναι με κουτσομπολια και τέτοια). Στο γενικότερο σύνολο της αχανούς Αθήνας, εγώ θα το έλεγα μάλλον θετικό, τελικά δεν πέρασα άσχημα όλα αυτά τα χρόνια, αλλά δεν περιοριστηκα στα στενά όρια της σχολής μου για παρέες (αυτό όπου κι αν πας γενιμκότερα απέφυγέ το)

Τα ίδια ακριβώς και στη γεωλογία, εκτός από το οτι δεν είναι μικρό πανεπιστήμιο, δε παίρνει λίγο κόσμο και το κλίμα δεν είναι οικογενειακό. Ελπίζω να βοήθησα!! Οτιδήποτε άλλο θες να μάθεις, μπορείς να με ρωτήσεις :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 7 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top