Γερμανικά - Kleines deutsches Sprachdiplom

Danai!

Νεοφερμένος

Η Danai! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Αλεξανδρούπολη (Έβρος). Έχει γράψει 61 μηνύματα.
Γεια σας! Έχω μια απορία... μπορεί κάποιος να μου τη λύσει; Πριν ένα χρόνο πήρα το C1 (δηλαδή το Mittelstufe) στα γερμανικά και έπειτα σταμάτησα εκεί. Σκέφτομαι μετά το λύκειο να συνεχίσω για το Kleines deutsches Sprachdiplom. Μου έχουν πει ότι με αυτό μπορείς να διδάξεις σε φροντηστήριο αλλά εγώ νομίζω ότι αυτό δεν ισχύει. Τελικά τι γίνεται; Ξέρει κανείς;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Jenny

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Τζένη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 41 ετών και Καθηγητής. Έχει γράψει 960 μηνύματα.
Γεια σας! Έχω μια απορία... μπορεί κάποιος να μου τη λύσει; Πριν ένα χρόνο πήρα το C1 (δηλαδή το Mittelstufe) στα γερμανικά και έπειτα σταμάτησα εκεί. Σκέφτομαι μετά το λύκειο να συνεχίσω για το Kleines deutsches Sprachdiplom. Μου έχουν πει ότι με αυτό μπορείς να διδάξεις σε φροντηστήριο αλλά εγώ νομίζω ότι αυτό δεν ισχύει. Τελικά τι γίνεται; Ξέρει κανείς;

Καταρχήν μπράβο που έχεις φτάσει σε αυτό το επίπεδο και σε συγχαίρω ακόμα περισσότερο που θέλεις να φτάσεις στο υψηλότερο επίπεδο -C2- που είναι πολύ μεγάλου βαθμού δυσκολίας!!

Για να διδάξεις ή να ανοίξεις φροντιστήριο δεν αρκεί όμως μόνο το Kleines...Πρέπει να έχεις και το Grosses Sprachdiplom. :iagree:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

roilCall

Νεοφερμένος

Η Γλυκερία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 55 μηνύματα.
Καταρχήν μπράβο που έχεις φτάσει σε αυτό το επίπεδο και σε συγχαίρω ακόμα περισσότερο που θέλεις να φτάσεις στο υψηλότερο επίπεδο -C2- που είναι πολύ μεγάλου βαθμού δυσκολίας!!

Για να διδάξεις ή να ανοίξεις φροντιστήριο δεν αρκεί όμως μόνο το Kleines...Πρέπει να έχεις και το Grosses Sprachdiplom. :iagree:

Ναι, αλλά αφού και τα δύο είναι C2. Σίγουρα σαν καθηγήτρια ξέρετε καλύτερα, αλλά μήπως άλλαξε κάτι, γιατί μου είπαν πως με το KDS, αν το πάρω τώρα με το καλό, θα μπορώ να διδάξω σε φροντιστήριο και φυσικά θα έχω και ένα μεγάλο πλεονέκτημα σε ιδιωτικές επιχειρήσεις, πχ αν ήμουν υπάλληλος τράπεζας θα είχα bonus γι΄αυτό το πτυχίο. Επίσης οι γνώσεις του KDS αντιστοιχούν σχεδόν σε γνώσεις γερμανικής φιλολογίας.
Σωστά τα λέω; =)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Jenny

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Τζένη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 41 ετών και Καθηγητής. Έχει γράψει 960 μηνύματα.
Ναι, αλλά αφού και τα δύο είναι C2. Σίγουρα σαν καθηγήτρια ξέρετε καλύτερα, αλλά μήπως άλλαξε κάτι, γιατί μου είπαν πως με το KDS, αν το πάρω τώρα με το καλό, θα μπορώ να διδάξω σε φροντιστήριο και φυσικά θα έχω και ένα μεγάλο πλεονέκτημα σε ιδιωτικές επιχειρήσεις, πχ αν ήμουν υπάλληλος τράπεζας θα είχα bonus γι΄αυτό το πτυχίο. Επίσης οι γνώσεις του KDS αντιστοιχούν σχεδόν σε γνώσεις γερμανικής φιλολογίας.
Σωστά τα λέω; =)

Αν στο είπαν από το ίδιο το Γκαίτε, τότε ίσως ισχύει. Γιατί εγώ ήξερα πως για να διδάξει κάποιος πρέπει να έχει και το τελευταίο που είναι το Grosses.

Εννοείται πως έχεις bonus όταν διαθέτεις ανώτερα πτυχία γλωσσών!!!

Όσον αφορά τις γνώσεις των μεγάλων πτυχίων, ναι μεν έχουν πολύ μεγάλο επίπεδο και απαιτήσεις ως προς το διάβασμα. Αλλά τη Γερμανική Φιλολογία δεν τη φτάνει εννοείται κανένα πτυχίο! Αυτά που διδάχτηκα στο πανεπιστήμιο δεν έχουν καμία σχέση με αυτά που βλέπουμε στα πτυχία, μαθαίνουμε πιο εξειδικευμένα πράγματα και σπουδάζουμε τη γλώσσα σε όλο της το φάσμα. Κι αυτό ισχύει για όλες τις ξένες γλώσσες.(πχ. Ένας που έχει Proficiency δεν συγκρίνεται με κάποιον που τελείωσε Αγγλική Φιλολογία και σπούδαζε επί 4 χρόνια σε πανεπιστήμιο - και αναφέρομαι για φοιτητή που την επέλεξε επειδή αγαπάει αυτό που σπουδάζει και έχει επίπεδο, όχι για κάποιους άσχετους- που σίγουρα υπάρχουν- που δεν ξέρουν ακόμα πώς τους φώτισε ο Θεός και πήραν πτυχίο Αγγλικής Φιλολογίας!!)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Danai!

Νεοφερμένος

Η Danai! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Αλεξανδρούπολη (Έβρος). Έχει γράψει 61 μηνύματα.
Σε ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες... και συμφωνώ απόλυτα μαζί σου. Κανένα πτυχίο δε συγκρίνεται με το πανεπιστήμιο. Εγώ δε θα πήγαινα να διδάξω πάντως έχοντας το kleines... δε θα ήθελα να αισθάνομαι ότι δεν έχω επαρκείς γνώσεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Jenny

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Τζένη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 41 ετών και Καθηγητής. Έχει γράψει 960 μηνύματα.
Σε ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες... και συμφωνώ απόλυτα μαζί σου. Κανένα πτυχίο δε συγκρίνεται με το πανεπιστήμιο. Εγώ δε θα πήγαινα να διδάξω πάντως έχοντας το kleines... δε θα ήθελα να αισθάνομαι ότι δεν έχω επαρκείς γνώσεις.

Σε αρχάριους θα μπορούσες, αλλά όμως στο πανεπιστήμιο έχουμε μάθει το μάθημα της Διδακτικής σε όλο της το φάσμα και εκτός αυτού παρακολουθούμε οι περισσότεροι σεμινάρια για τις εξετάσεις του Γκαίτε και για τα βιβλία που κυκλοφορούν στο εμπόριο, οπότε σίγουρα ένας που έχει πτυχία του Γκαίτε θα χρειαζόταν να κάνει παρακολουθήσεις σεμιναρίων για να "μπει στο κλίμα" της διδασκαλίας πιστεύω. :)

(Βέβαια υπάρχουν αρκετοί συνάδελφοι πτυχιούχοι πανεπιστημίου που δεν έχουν ιδέα για τη διδασκαλία του μαθήματος, οπότε καταλαβαίνεις...!!)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ENERGIA

Νεοφερμένος

Η ENERGIA αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 43 ετών και Πτυχιούχος. Έχει γράψει 19 μηνύματα.
Jenny είμαι σχετικά νέο μέλος αλλά έχω δει οτι είσαι καθηγήτρια Γερμανικών και θα ήθελα να σε ρωτήσω πληροφορίες όσον αφορά την εκμάθηση των Γερμανικών. Έχω τελειώσει με τα Αγγλικά (Proficiency) και έκανα Ιταλικά τα οποία πραγματικά τα λατρεύω(έδωσα τώρα για Β2 και περιμένω αποτελέσματα). Για τη φετινή χρονιά σκέφτομαι να συνεχίσω τα Ιταλικά αν δεν έχω καταφέρει να πάρω το πτυχίο θα το ξαναδώσω αλλά θέλω να συνεχίσω και για το επίπεδο C1 με τα Ιταλικά. Θέλω όμως να ξεκινήσω φέτος και Γερμανικά. Θέλω να σε ενημερώσω οτι είμαι εργαζόμενη με πολλές ώρες δουλειάς κάθε μέρα. Θα ήθελα τη γνώμη σου να ξεκινήσω και τα Γερμανικά και σκεφτόμουν 1-2 ώρες ιδιαίτερα κυρίως Σαββατοκύριακο. Σε πόσα χρόνια θα αποκτήσω το αντίστοιχο Β2 και πόσο πιστεύεις θα δυσκολευτώ στην εκμάθηση τους?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Daisy

Δραστήριο μέλος

Η Daisy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 734 μηνύματα.
προς Jenny
εγώ θέλω να δώσω τώρα για KDS
*μήπως μπορεις να μου πεις για την ορθογραφία αν υπάρχουν κασέτες????
*και στη γραμματική που να δώσω έμφαση???
*ποια είναι η βάση για να περάσω αυτό το πτυχίο???
:thanks:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top