Γενική Συζήτηση Γερμανικών!

nearos

Διακεκριμένο μέλος

Ο Giorgos αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 17 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 6,594 μηνύματα.
Καλημέρα σας. Δημιουργώ το νήμα αυτό, εκμεταλλευόμενος το πρόσφατο κύμα επιθυμίας εκμάθησης Γερμανικών (ζητώ εκ των προτέρων συγνώμη, δε βρήκα κάτι παρόμοιο εδώ πέρα, αν υπάρχει ας μεταφερθεί εκεί.)

Ο σκοπός αυτού του νήματος είναι περισσότερο σαν μια γενική κουβεντούλα όσον αφορά τα γερμανικά, self-teaching, φροντιστήρια, Εράσμους, εν γένει γλωσσομάθεια ή ακομα και μαθήματα σε γερμανικές χώρες (Γερμανία, Αυστρία, Ελβετία...)

Ξεκινώντας τις ερωτήσεις: Είχε κάποιος εμπειρία με τα μαθήματα που προσφέρει το ΕΚΠΑ; πόσο αποτελεσματικά είναι κλπ, αν μπορεί να φοιτήσει ο καθένας κλπ. Επίσης, είχε κανείς κάποια ψιλοεπιτυχία, αυτοδιδασκόμενος στο DuoLingo και παρεμφερείς εφαρμογές;

@Panzerkampfwagen, @Poirot, @Kate1914 αν έχετε χρήσιμες πληροφορίες, η γενικά κάτι να μοιραστείτε, παρακαλώ μη διστάσετε... (Συγνώμη για το tag, απλά ξέρω οτι εσείς ψιλοασχολείστε με τα γερμανικά.)
 

Panzerkampfwagen

Διάσημο μέλος

Ο Panzerkampfwagen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Νομικής ΑΠΘ. Έχει γράψει 2,712 μηνύματα.
Μετά χαράς να σου πω... όταν ξεκινήσω!

Δεν βγήκαν τα αποτελέσματα ακόμη, συν πως για εμένα η εξεταστική ακόμη τρέχει.

Σε καμιά δεκαριά ημέρες θα σου απαντήσω σίγουρα.
 

Poirot

Διάσημο μέλος

Ο Poirot αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 20 ετών και Φοιτητής του τμήματος Νομικής ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 3,836 μηνύματα.
Guten Tag!

Δεν έχω κάτι συγκεκριμένο να μοιραστώ. Για το Duolingo που ανέφερες το κακό είναι νομίζω ότι δεν μαθαίνεις ουσιαστικά γραμματική. Το πας περισσότερο εμπειρικά. Δεν μπορεί να σου προσφέρει το ίδιο επίπεδο με αυτό που σου προσφέρει το κανονικό μάθημα.
 

nearos

Διακεκριμένο μέλος

Ο Giorgos αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 17 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 6,594 μηνύματα.
σκεφτομουν να το δοκιμασω αλλα δεν εχω χρονο τελευταία.
Το είχα δοκιμάσει λιγο στην αρχή της α λυκείου και ήτανε αποτελεσματικό αλλα δε φημίζομαι για την πειθαρχεία μου :P
 

Kate1914

Περιβόητο μέλος

Η Kate1914 αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένη. Είναι 19 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 4,524 μηνύματα.
Επίσης, είχε κανείς κάποια ψιλοεπιτυχία, αυτοδιδασκόμενος στο DuoLingo και παρεμφερείς εφαρμογές;
Για το ΕΚΠΑ και γενικά για τα μαθήματα γερμανικών που προσφέρονται σε πανεπιστήμια δεν μπορώ να σου απαντήσω, μιας και δεν έχω αντίστοιχη εμπειρία.
Όσον αφορά τις εφαρμογές, είναι πιο πολύ για να μάθεις κάποια βασικά πράγματα. Δε λέω ότι είναι αναξιόπιστες, αλλά λίγα γερμανικά θα μάθεις, και επίσης δεν υπάρχει καμία απολύτως επαφή με γραμματική (κλίση ουσιαστικών και επιθέτων, ρηματικοί χρόνοι κλπ).

Ο πιο αποτελεσματικός τρόπος είναι να κάνεις μαθήματα, είτε στο πανεπιστήμιο αν μπορέσεις, είτε σε φροντιστήριο/ιδιαίτερα.

Θα επανέλθω με νέο ποστ αργότερα όπου θα παραθέσω τα βιβλία που χρησιμοποίησα εγώ (όσα βρω και θυμάμαι προς το παρόν) όταν μάθαινα, αν σε ενδιαφέρει κάτι τέτοιο.
 

Kate1914

Περιβόητο μέλος

Η Kate1914 αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένη. Είναι 19 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 4,524 μηνύματα.
:excl:Πριν αρχίσω, να ξεκαθαρίσω πως το ποστ δεν πρόκειται σε καμία περίπτωση για διαφήμιση ούτε έχει τέτοιο σκοπό, είναι μια απλή ενδεικτική παράθεση βιβλίων:excl:


Για τα πρώτα επίπεδα δεν έχω δυστυχώς να σου προτείνω βιβλίο, μιας και έκανα σε φροντιστήριο τις πρώτες χρονιές, οπότε χρησιμοποιούσαμε κάτι σαν σημειώσεις του καθηγητή. Αν ψάξεις λίγο στο ίντερνετ υπάρχουν πολλά, αλλά δεν έχω γνώμη για κανένα γιατί πολύ απλά δε χρησιμοποίησα κανένα.

Αργότερα, αυτά που χρησιμοποίησα σίγουρα ήταν αυτά:
1727361419196.png
1727361438932.png
1727361455256.png

(ειδικά το πρώτο το είχα λιώσει).

Το θέμα είναι ότι αυτά τα χρησιμοποίησα για να δώσω για το Β1, δεν είναι δηλαδή για τα εντελώς αρχάρια επίπεδα Α1-Α2. Οπότε αν αποφασίσεις πως θες να δώσεις πχ το Goethe Β1, ή απλά θες να μάθεις γερμανικά σε ικανοποιητικό βαθμό, αυτά τα προτείνω ανεπιφύλακτα.
Επίσης, για εξάσκηση σε μετέπειτα επίπεδο μου είχε δώσει και αυτό η καθηγήτριά μου, αλλά ομολογώ πως δεν το χρησιμοποίησα ιδιαίτερα, οπότε δεν έχω σχηματισμένη άποψη:
1727361667758.png

Ας σημειωθεί πως το συγκεκριμένο είναι για προετοιμασία για το κρατικό πιστοποιητικό γλωσσομάθειας. Παρόλ' αυτά, αν πέσει στα χέρια σου και αυτό χρήσιμο θα σου φανεί.

Τώρα για αυτό δεν παίρνω και όρκο, αλλά αν δε με απατά η μνήμη μου για γραμματική χρησιμοποίησα αυτό:
1727361814613.png

Ένα από αυτή τη σειρά νομίζω δηλαδή (δεν είμαι σίγουρη γιατί φωτοτυπίες είχα, όχι τα κανονικά βιβλία, οπότε μπορεί να λέω και ψέματα).

Τέλος, με μια επιφύλαξη παραθέτω και αυτό γιατί κάτι πάει να μου θυμίσει:
1727362452553.png

Βασικά για αυτό θυμήθηκα, αυτό και αν το είχα λιώσει (και αυτό είχε λιώσει εμένα). Αλλά το είχα χρησιμοποιήσει αργότερα, οπότε δε χρειάζεται να σε απασχολεί τόσο.

Όλα αυτά σε συνδυασμό πάντα με φωτοτυπίες που μου έδινε η καθηγήτριά μου.

Αυτά λοιπόν για τα βιβλία που μπόρεσα γενικά να θυμηθώ. Τώρα ποια ακριβώς θα μπορούσαν να σε ενδιαφέρουν δεν μπορώ να ξέρω, γιατί τα χρησιμοποίησα αρκετά μετά απ' όταν είχα αρχίσει, όμως τα αφήνω αν θες να ανατρέξεις κάπου σε περίπτωση που αποφασίσεις να εμβαθύνεις.

Επίσης, κοίτα και αυτή την ιστοσελίδα:
Εγώ τη χρησιμοποίησα γιατί θέλω να μάθω γαλλικά, και αν και έχει πάλι βασικές φράσεις και λέξεις (παρόμοια φάση με τις εφαρμογές τύπου Duolingo δηλαδή), είναι μια καλή αρχή αν θες να τα γνωρίσεις. Ακόμη και για την πλάκα σου. Ελάχιστα θα μάθεις, αλλά είναι ωραία, προσωπικά δηλαδή την βρήκα ενδιαφέρουσα.

Για όποια απορία έχεις ρώτα με - ειδικά όσον αφορά τα βιβλία, γιατί η αναζήτηση έγινε στα γρήγορα και στα τυφλά - και αν μπορώ θα σου απαντήσω. Απλώς έχω χρόνια να ασχοληθώ οπότε δε θυμάμαι και πολλά.
 

Lancelot

Περιβόητο μέλος

Ο Lancelot αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,129 μηνύματα.
Καλημέρα σας. Δημιουργώ το νήμα αυτό, εκμεταλλευόμενος το πρόσφατο κύμα επιθυμίας εκμάθησης Γερμανικών (ζητώ εκ των προτέρων συγνώμη, δε βρήκα κάτι παρόμοιο εδώ πέρα, αν υπάρχει ας μεταφερθεί εκεί.)

Ο σκοπός αυτού του νήματος είναι περισσότερο σαν μια γενική κουβεντούλα όσον αφορά τα γερμανικά, self-teaching, φροντιστήρια, Εράσμους, εν γένει γλωσσομάθεια ή ακομα και μαθήματα σε γερμανικές χώρες (Γερμανία, Αυστρία, Ελβετία...)

Ξεκινώντας τις ερωτήσεις: Είχε κάποιος εμπειρία με τα μαθήματα που προσφέρει το ΕΚΠΑ; πόσο αποτελεσματικά είναι κλπ, αν μπορεί να φοιτήσει ο καθένας κλπ. Επίσης, είχε κανείς κάποια ψιλοεπιτυχία, αυτοδιδασκόμενος στο DuoLingo και παρεμφερείς εφαρμογές;

@Panzerkampfwagen, @Poirot, @Kate1914 αν έχετε χρήσιμες πληροφορίες, η γενικά κάτι να μοιραστείτε, παρακαλώ μη διστάσετε... (Συγνώμη για το tag, απλά ξέρω οτι εσείς ψιλοασχολείστε με τα γερμανικά.)
Δεν μαθαίνεις γερμανικά στην Ελλάδα....
Είναι εντελώς διαφορετικά τα γερμανικά Ελλάδας με Γερμανίας

Πιο αποδοτικό είναι να πας Γερμανία να κάτσεις 6-12μήνες και να κάνεις εντατικά μαθήματα (5 ώρες την ημέρα για 5 μέρες) και στο τέλος θα έχεις C1 παρά να αφιερώσεις χρόνο και χρήμα στην Ελλάδα.

Ίσως το Γκαίτε είναι πιο κοντά...
 

Κάμπια

Διάσημο μέλος

Η Κάμπια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 19 ετών, Φοιτήτρια του τμήματος Ξένων Γλωσσών Μετάφρασης & Διερμηνείας Ιονίου και μας γράφει απο Κέρκυρα (Κέρκυρα). Έχει γράψει 2,025 μηνύματα.
Έχοντας Β2 στα γερμανικά και ως φοιτήτρια του ΤΞΓΜΔ, με την καμία δεν προτείνω αυτοδιδασκαλία μέσω εφαρμογών κτλ.

Για να μάθεις μια ξένη γλώσσα (εκτός των αγγλικών) καλά, θέλει φροντιστήριο, δια ζώσης μαθήματα
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top