Γίνεται η βάση μιας σχολής να αυξηθεί κατά 1000+ μόρια;

Fofi

Νεοφερμένος

Η Fofi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 35 μηνύματα.
Ερώτηση,με ενδιαφέρει το γεωλογικο απθ ,πιστεύετε ότι θα ανέβουν οι βάσεις;
 

Κάμπια

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ελευθερία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Βριλήσσια (Αττική). Έχει γράψει 1,656 μηνύματα.
Καλημέρα, δηλαδή πιστεύεις ότι μπορεί να ανέβει σε μια χρονιά πάω από 3000 μόρια πέρυσι ήταν 11350?
Νομίζω η βάση της κάθε σχολής είναι ο βαθμός με τον οποίο μπήκε ο τελευταίος εισακτεος στην σχολή.

3000 λίγο δύσκολο αλλά όχι απίθανο
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,723 μηνύματα.
Νομίζω η βάση της κάθε σχολής είναι ο βαθμός με τον οποίο μπήκε ο τελευταίος εισακτεος στην σχολή.

3000 λίγο δύσκολο αλλά όχι απίθανο
Ωραια καρδια καλη μου καμπια ... δροσερη καλοκαιρινη φωτο..ευγε
 

mixa

Νεοφερμένος

Η mixa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 42 ετών. Έχει γράψει 10 μηνύματα.
Να σας ζαλίσω με μια ακόμα ερώτηση γιατί και ο λογιστής μου δεν είναι σίγουρος ποιο ποσό από το εκκαθαριστικό που έχω βάλει είναι το ποσό για το έτος 2021 που θα πιαστεί για ετήσιο κατά κεφαλήν εισόδημα είμαστε τρία παιδιά ανήλικα με τη μαμά μας διαζευγμένη με επιμέλεια. Ευχαριστώ πολύ.
 

Συνημμένα

  • IMG_20240713_155330.jpg
    IMG_20240713_155330.jpg
    550.8 KB · Εμφανίσεις: 33

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,723 μηνύματα.
Να σας ζαλίσω με μια ακόμα ερώτηση γιατί και ο λογιστής μου δεν είναι σίγουρος ποιο ποσό από το εκκαθαριστικό που έχω βάλει είναι το ποσό για το έτος 2021 που θα πιαστεί για ετήσιο κατά κεφαλήν εισόδημα είμαστε τρία παιδιά ανήλικα με τη μαμά μας διαζευγμένη με επιμέλεια. Ευχαριστώ πολύ.
Αυτο που λεει ''εισοδημα επιβολης εισφορας''.
αν σε νεοτερο χαρτι ειναι κενο αυτο θα παρει εκεινο που λεει φορολογητεο εισοδημα.

1720875973547.png

Προσοχη
Θελουμε
φετινο εκκαθαριστικο (2024)
περσινο εκκαθαριστικο (2023)
προπερσινο εκκαθαριστικο (2022)
 

mixa

Νεοφερμένος

Η mixa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 42 ετών. Έχει γράψει 10 μηνύματα.
Αυτο που λεει ''εισοδημα επιβολης εισφορας''.
αν σε νεοτερο χαρτι ειναι κενο αυτο θα παρει εκεινο που λεει φορολογητεο εισοδημα.

View attachment 135185
Προσοχη
Θελουμε
φετινο εκκαθαριστικο (2024)
περσινο εκκαθαριστικο (2023)
προπερσινο εκκαθαριστικο (2022)
Ζήτω συγγνώμη ξέρω ότι κάνω πολλές ερωτήσεις και σας κουράζω, η λογίστρια μου είπε να υπολογίσω τους κωδικούς 619 και 617 που απ'ότι είδα είναι εισοδήματα από διατροφή και επιδόματα πχ το Α21 των τέκνων, αλλά διάβασα ότι αυτά δεν φορολογουνται..... Επειδή άμα υπολογίσω αυτά που μου είπε η λογίστρια πάω στα 4 μόρια ενώ σύμφωνα με αυτά που μου λες εσύ πιανωτην πρώτη σκαλα δηλαδή 6 μόρια από εισοδήματα.
Σου βάζω και τα άλλα δύο εκκαθαριστικα που δείχνουν σχεδόν καθόλου φορολογητέου εισόδημα.....
Είμαστε σίγουροι ότι αυτά υπολογίζονται ως ετήσιο κατά κεφαλήν εισόδημα
Συγνώμη που επιμένω απλά προσπαθώ να βγάλω άκρη για τα μόρια μου για μεταγραφή και έχω αγχωθει... Ευχαριστώ πολύ
 

Συνημμένα

  • IMG_20240713_162754.jpg
    IMG_20240713_162754.jpg
    564.6 KB · Εμφανίσεις: 16
  • IMG_20240713_162832.jpg
    IMG_20240713_162832.jpg
    574 KB · Εμφανίσεις: 20

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,723 μηνύματα.
Ζήτω συγγνώμη ξέρω ότι κάνω πολλές ερωτήσεις και σας κουράζω, η λογίστρια μου είπε να υπολογίσω τους κωδικούς 619 και 617 που απ'ότι είδα είναι εισοδήματα από διατροφή και επιδόματα πχ το Α21 των τέκνων, αλλά διάβασα ότι αυτά δεν φορολογουνται..... Επειδή άμα υπολογίσω αυτά που μου είπε η λογίστρια πάω στα 4 μόρια ενώ σύμφωνα με αυτά που μου λες εσύ ποια την πρώτη σκαλα δηλαδή 6 μόρια από εισοδήματα.
Σου βάζω και τα άλλα δύο εκκαθαριστικα που δείχνουν σχεδόν καθόλου φορολογητέου εισόδημα.....
Είμαστε σίγουροι ότι αυτά υπολογίζονται ως ετήσιο κατά κεφαλήν εισόδημα
Συγνώμη που επιμένω απλά προσπαθώ να βγάλω άκρη για τα μόρια μου για μεταγραφή και έχω αγχωθει... Ευχαριστώ πολύ
Ωχ η αντιπαραθεση με λογιστες δεν βγαζει πουθενα.
Προσεξε με λιγο και θα καταλαβεις...
Την οικονομικη κατασταση την υπολογιζει η πλατφορμα μονη της με βαση το ΑΦΜ που δινουμε
Μεσα στους 11-12 χιλιαδες που κανουν αιτηση ειναι και τα παιδια των διαζευγμενων γονιων αλλα δεν ειναι ολα ετσι..
Αυτο σημαινει οτι η πλατφορμα δεν μπορει να ψαχνει ολους τους κωδικους να δει διάφορα ....αλλο για μισθωτους, αλλο για ανεργους ... αλλο για εισοδηματιες ....αλλο για ελ επαγγλματιες κλπ.
Πριν το 2019 αναφεροταν στο ''εισοδημα επιβολης εισφορας'' Τωρα λογω το οτι σε πολλες δηλωσεις αυτο δεν αναφερεται χτυπα και το Φορολογητεο εισοδημα... δηλαδη 2 κωδικους για ενα γονεα και παιρνει το πιο μεγαλο ....και αλλους δυο για τον αλλο γονεα
Ο νομος τον οποιο πρεπει να ακολουθει η πλατφορμα λεει για φορολογητεο εισοδημα..

Εδω ειναι το σχετικο αποσπασμα απο το αρθρο 72 απο τον νομο μετεγγραφων 4692/2020

ε) Ως «ατομικό εισόδημα» νοείται ο μέσος όρος των τριών (3) τελευταίων οικονομικών ετών του φορολογητέου εισοδήματος του αιτούντος μετεγγραφή ή μετακίνηση από οποιαδήποτε πηγή εισοδήματος κατά την έννοια του άρθρου 7 του ν. 4172/2013 (Α΄ 167).
---------------------------------------------------------------------------------------
Εδω ειναι και οι κατηγοριες κεφαλαιου που λεει ο παραπανω νομος 4172/2013 Αρθ 7

Άρθρο 7
Φορολογητέο εισόδημα

1
. Φορολογητέο εισόδημα είναι το εισόδημα που απομένει μετά την αφαίρεση των δαπανών που εκπίπτουν, σύμφωνα με τις διατάξεις του Κ.Φ.Ε. από το ακαθάριστο εισόδημα.
2. Ο Κ.Φ.Ε. διακρίνει τις ακόλουθες κατηγορίες ακαθάριστων εισοδημάτων:
α) εισόδημα από μισθωτή εργασία και συντάξεις,
β) εισόδημα από επιχειρηματική δραστηριότητα,
γ) εισόδημα από κεφάλαιο και
δ) εισόδημα από υπεραξία μεταβίβασης κεφαλαίου.
-----------------------------------------------------------------------------------------
στ) Ως «κατά κεφαλήν οικογενειακό εισόδημα» νοείται ο μέσος όρος των τριών (3) τελευταίων οικονομικών ετών του κατά κεφαλήν αθροίσματος του φορολογητέου εισοδήματος των μελών της οικογένειας του αιτούντος μετεγγραφή ή μετακίνηση, ήτοι των γονέων, ανεξαρτήτως εάν κάνουν κοινή ή χωριστή φορολογική δήλωση, και των αδελφών κάτω των 25 ετών, εφόσον είναι άγαμοι και έχουν ίδιο φορολογητέο εισόδημα, κατά την έννοια του άρθρου 7 του ν. 4172/2013. Σε περίπτωση που οι γονείς του αιτούντος μετεγγραφή είναι διαζευγμένοι, υπολογίζεται το εισόδημα και των δύο γονέων.
ζ) Ως «κατά κεφαλήν εισόδημα» νοείται το υψηλότερο μεταξύ του ατομικού εισοδήματος και του κατά κεφαλήν οικογενειακού εισοδήματος. Εφόσον ο αιτών τη μετεγγραφή ή μετακίνηση είναι άνω των 25 ετών, άγαμος και διαθέτει ατομικό εισόδημα, λαμβάνεται υπόψη μόνο το ατομικό του εισόδημα.

Προσοχη σε περιπτωση διαζευγμενων οπου την δικαστικη επιμελεια παιδιων την εχει ο ενας γονεας τοτε υπολογιζεται μονο το εισοδημα αυτου.

Οκ σου βαζω λινκ να δεις το νομο ..αρθρο 72 και μετα

Αυτα ξερω μεχρι, τωρα οσα χρονια κανω μετεγγραφες.

 
Τελευταία επεξεργασία:

mixa

Νεοφερμένος

Η mixa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 42 ετών. Έχει γράψει 10 μηνύματα.
Ωχ η αντιπαραθεση με λογιστες δεν βγαζει πουθενα.
Προσεξε με λιγο και θα καταλαβεις...
Την οικονομικη κατασταση την υπολογιζει η πλατφορμα μονη της με βαση το ΑΦΜ που δινουμε
Μεσα στους 11-12 χιλιαδες που κανουν αιτηση ειναι και τα παιδια των διαζευγμενων γονιων αλλα δεν ειναι ολα ετσι..
Αυτο σημαινει οτι η πλατφορμα δεν μπορει να ψαχνει ολους τους κωδικους να δει διάφορα ....αλλο για μισθωτους, αλλο για ανεργους ... αλλο για εισοδηματιες ....αλλο για ελ επαγγλματιες κλπ.
Πριν το 2019 αναφεροταν στο ''εισοδημα επιβολης εισφορας'' Τωρα λογω το οτι σε πολλες δηλωσεις αυτο δεν αναφερεται χτυπα και το Φορολογητεο εισοδημα... δηλαδη 2 κωδικους για ενα γονεα και παιρνει το πιο μεγαλο ....και αλλους δυο για τον αλλο γονεα
Ο νομος τον οποιο πρεπει να ακολουθει η πλατφορμα λεει για φορολογητεο εισοδημα..

Εδω ειναι το σχετικο αποσπασμα απο το αρθρο 72 απο τον νομο μετεγγραφων 4692/2020

ε) Ως «ατομικό εισόδημα» νοείται ο μέσος όρος των τριών (3) τελευταίων οικονομικών ετών του φορολογητέου εισοδήματος του αιτούντος μετεγγραφή ή μετακίνηση από οποιαδήποτε πηγή εισοδήματος κατά την έννοια του άρθρου 7 του ν. 4172/2013 (Α΄ 167).
---------------------------------------------------------------------------------------
Εδω ειναι και οι κατηγοριες κεφαλαιου που λεει ο παραπανω νομος 4172/2013 Αρθ 7

Άρθρο 7
Φορολογητέο εισόδημα

1
. Φορολογητέο εισόδημα είναι το εισόδημα που απομένει μετά την αφαίρεση των δαπανών που εκπίπτουν, σύμφωνα με τις διατάξεις του Κ.Φ.Ε. από το ακαθάριστο εισόδημα.
1
2. Ο Κ.Φ.Ε. διακρίνει τις ακόλουθες κατηγορίες ακαθάριστων εισοδημάτων:
α) εισόδημα από μισθωτή εργασία και συντάξεις,
β) εισόδημα από επιχειρηματική δραστηριότητα,
γ) εισόδημα από κεφάλαιο και
δ) εισόδημα από υπεραξία μεταβίβασης κεφαλαίου.
-----------------------------------------------------------------------------------------
στ) Ως «κατά κεφαλήν οικογενειακό εισόδημα» νοείται ο μέσος όρος των τριών (3) τελευταίων οικονομικών ετών του κατά κεφαλήν αθροίσματος του φορολογητέου εισοδήματος των μελών της οικογένειας του αιτούντος μετεγγραφή ή μετακίνηση, ήτοι των γονέων, ανεξαρτήτως εάν κάνουν κοινή ή χωριστή φορολογική δήλωση, και των αδελφών κάτω των 25 ετών, εφόσον είναι άγαμοι και έχουν ίδιο φορολογητέο εισόδημα, κατά την έννοια του άρθρου 7 του ν. 4172/2013. Σε περίπτωση που οι γονείς του αιτούντος μετεγγραφή είναι διαζευγμένοι, υπολογίζεται το εισόδημα και των δύο γονέων.
ζ) Ως «κατά κεφαλήν εισόδημα» νοείται το υψηλότερο μεταξύ του ατομικού εισοδήματος και του κατά κεφαλήν οικογενειακού εισοδήματος. Εφόσον ο αιτών τη μετεγγραφή ή μετακίνηση είναι άνω των 25 ετών, άγαμος και διαθέτει ατομικό εισόδημα, λαμβάνεται υπόψη μόνο το ατομικό του εισόδημα.

Προσοχη σε περιπτωση διαζευγμενων οπου την δικαστικη επιμελεια παιδιων την εχει ο ενας γονεας τοτε υπολογιζεται μονο το εισοδημα αυτου.

Οκ σου βαζω λινκ να δεις το νομο ..αρθρο 72 και μετα

Αυτα ξερω μεχρι, τωρα οσα χρονια κανω μετεγγραφες.

Ευχαριστώ πολύ για το κόπο σου άρα σύμφωνα με τα 3 εκκαθαριστικα της μαμάς μου και εφόσον έχει την επιμέλεια μας με χαρτί, πιανω 6 μόρια από το εισόδημα..... Σε υπερευχαριστω!!!
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,723 μηνύματα.
Ευχαριστώ πολύ για το κόπο σου άρα σύμφωνα με τα 3 εκκαθαριστικα της μαμάς μου και εφόσον έχει την επιμέλεια μας με χαρτί, πιανω 6 μόρια από το εισόδημα..... Σε υπερευχαριστω!!!
Καλη επιτυχια με τα 6 μορια
2 πραγματακια
1) τα μορια θα στα επιβεβαιωσει και η πλατφορμα οταν δωσεις αφμ μαμας και εκει που λεει πατερας επιλεγεις δικαστικη επιμελεια. αυτο και τελος με τα οικονομικα
Πριν θα εχεις πει θελω και τριτεκνια
2) το χαρτι επιμελειας που εχει η μαμα πρεπει να εχει σφραγιδα δικαστη/ειρηνοδικη κατι τετοιο.
 

mixa

Νεοφερμένος

Η mixa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 42 ετών. Έχει γράψει 10 μηνύματα.
Καλη επιτυχια με τα 6 μορια
2 πραγματακια
1) τα μορια θα στα επιβεβαιωσαι και η πλατφορμα οταν δωσεις αφμ μαμας και εκει που λεει πατερας επιλεγεις δικαστικη επιμελεια. αυτο και τελος με τα οικονομικα
Πριν θα εχεις πει θελω και τριτεκνια
2) το χαρτι επιμελειας που εχει η μαμα πρεπει να εχει σφραγιδα δικαστη/ειρηνοδικη κατι τετοιο.
Ναι έχει σφραγίδα που λέει απόφαση του μονομελούς πρωτοδικείου Αθηνών, και λέει ότι την γονική μέριμνα την έχουν από κοινού αλλά την επιμέλεια των ανηλίκων τέκνων θα ασκείται από την μητέρα τους.
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,723 μηνύματα.
Ναι έχει σφραγίδα που λέει απόφαση του μονομελούς πρωτοδικείου Αθηνών, και λέει ότι την γονική μέριμνα την έχουν από κοινού αλλά την επιμέλεια των ανηλίκων τέκνων θα ασκείται από την μητέρα τους.
Ναι οκ ..καλα παμε
Εδω ειναι ο τιτλος του χαρτιου που θα ζητησει η σχολη για να επιβεβαιωση την επιμελεια ( αποσπασμα απο την περσινη εγκυκλιο)

9. Αντίγραφο δικαστικής απόφασης για ανάθεση της επιμέλειας του τέκνου εφόσον οι γονείς είναι διαζευγμένοι.
 

mixa

Νεοφερμένος

Η mixa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 42 ετών. Έχει γράψει 10 μηνύματα.
Ναι οκ ..καλα παμε
Εδω ειναι ο τιτλος του χαρτιου που θα ζητησει η σχολη για να επιβεβαιωση την επιμελεια ( αποσπασμα απο την περσινη εγκυκλιο)

9. Αντίγραφο δικαστικής απόφασης για ανάθεση της επιμέλειας του τέκνου εφόσον οι γονείς είναι διαζευγμένοι.
Σε ευχαριστώ πολύ με καθησυχάσες γιατί με τον λογιστή με έπιασε άγχος......
Αν όλα είναι σωστά υπολογισμένα είμαι στα 8,5 μόρια
Ευχαριστωωωωωωωωωω
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,723 μηνύματα.
Σε ευχαριστώ πολύ με καθησυχάσες γιατί με τον λογιστή με έπιασε άγχος......
Αν όλα είναι σωστά υπολογισμένα είμαι στα 8,5 μόρια
Ευχαριστωωωωωωωωωω
Οκ κραταω τα πολλα ωμεγα για την χαρα σου και παω για υπνο..εχω να υπολογισω για ενα παιδι ενα δυσκολο εξελ μηχανογραφικου με μετεγγραφες και υπολογισμο πιθανων βασεων το βραδυ.
 

mixa

Νεοφερμένος

Η mixa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 42 ετών. Έχει γράψει 10 μηνύματα.
Οκ κραταω τα πολλα ωμεγα για την χαρα σου και παω για υπνο..εχω να υπολογισω για ενα παιδι ενα δυσκολο εξελ μηχανογραφικου με μετεγγραφες και υπολογισμο πιθανων βασεων το βραδυ.
[/QUOTE
Νιώθω υπόχρεη ευχαριστώ καλή ξεκούραση
 

Arvacon

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Arvacon αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Μηχανικών Πληροφοριακών & Επικοινωνιακών Συστημάτων Αιγαίου και μας γράφει απο Αμαλιάδα (Ηλεία). Έχει γράψει 886 μηνύματα.

kate45

Νεοφερμένος

Η kate45 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 17 ετών. Έχει γράψει 35 μηνύματα.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top