[Β' τεύχος] Βοήθεια/Απορίες στα Λατινικά Προσανατολισμού

ilias_naxos

Νεοφερμένος

Ο Ηλίασ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Νάξος (Κυκλάδες). Έχει γράψει 28 μηνύματα.
Αυτο μπορεις να το καταλαβεις ευκολα. Στο ρημα converto για παραδειγμα αν πριν απο το -ο υπαρχει φωνηεν 'η i τοτε ειναι 2η συζυγια αν ομως εχει συμφωνο ειναι 3η συζυγια. Ετσι π.χ το deleo ειναι 2ης συζυγιας και το converto 3ης.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

BRUCE

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 237 μηνύματα.
Επειδή τώρα κάνω επαναλήψεις στα λατινικά(εκτός απο το φροντιστήριο) θέλω να καλύψω και εγώ μόνος μου κάποια κενά. Μπορείτε να μου προτείνεται τι πρέπει να διαβάσω απο γραμματική και συντακτικό; Απο γραμματική τα μόνα που έχω κάνει επανάληψη ειναι τις πέντε κλίσεις των ουσιαστικών, και τις τέσσερις συζυγίες των ρημάτων.
ευχαριστω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ELISAVET

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η λίζα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 132 μηνύματα.
ανώμαλα ρήματα,απαρέμφατα και των 2 φωνών, ρήματα 3ης συζυγίας σε-ιο, για την ακρίβεια ό,τι έχεις κάνει πρέπει να τα κάνεις επανάληψη για να μην τα μπλεξεις με τα καινούργια της 3ης λυκείου.έκανες καλοκαιρινά; προχώρησες δηλαδή σε κείμενα της 3ης; γιατι αν ναι θα σου έλεγα να κάνεις μια επανάληωη στη μετάφραση τους στους αρχικούς χρόνους κλπ για να κατέχεις πλήρως.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

BRUCE

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 237 μηνύματα.
ανώμαλα ρήματα,απαρέμφατα και των 2 φωνών, ρήματα 3ης συζυγίας σε-ιο, για την ακρίβεια ό,τι έχεις κάνει πρέπει να τα κάνεις επανάληψη για να μην τα μπλεξεις με τα καινούργια της 3ης λυκείου.έκανες καλοκαιρινά; προχώρησες δηλαδή σε κείμενα της 3ης; γιατι αν ναι θα σου έλεγα να κάνεις μια επανάληωη στη μετάφραση τους στους αρχικούς χρόνους κλπ για να κατέχεις πλήρως.
Ευχαριστώ για την βοήθεια. Καλοκαιρίνα δεν έκανα. Στο φροντιστήριο πάντως που ξεκίνησα απο την προηγούμενη εβδομάδα, η καθηγήτρια μας έβαλε για επανάληψη τις 5 κλίσεις των ουσιαστικών, τις 4 συζυγίες των ρημάτων, και κάποιες αντωνυμίες(προσωπικές και κτητικές).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mr.thewritikos

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 193 μηνύματα.
Παιδιά έχω απορία....Σήμερα έγραφα στο φροντιστήριο Λατινικά και αντιμετώπισα το εξής πρόβλημα: Μου ζητούσε να συμπτύξω μία δευτερεύουσα πρόταση σε κύρια κάνοντας την δευτερεύουσα μετοχή.....Η πρόταση ήταν η εξής: Ego cum te quaererem, ancillae tuae credidi te domi non esse (μαθ. 24)..... Χωρίς να έχω κάνει τίποτα παρόμοιο άλλη φορά στα λατινικά την έφτιαξα την πρόταση ως εξής: Ego ancillae tuae credidi quaerens te domi non esse... Την έκανα σωστά???
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

banis

Νεοφερμένος

Ο manos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών. Έχει γράψει 109 μηνύματα.
ναι σωστη πρεπει να ναι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ELISAVET

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η λίζα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 132 μηνύματα.
Παιδιά.. που βρίσκεστε στα λατινικά όσοι κάνατε καλοκαιρινά; εννοώ σε ποιο μάθημα;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

βίκυ1993

Νεοφερμένος

Η lolitaaaaaaaaaaa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 21 μηνύματα.
για νομική ειναι απαρέτητη η γνώση λατινικών?..ή μήπως δεν χρειάζονται?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
Είναι απαραίτητη λόγω κατεύθυνσης, από ότι βλέπω όμως είσαι από Κύπρο, ενδεχομένως να έχετε άλλο σύστημα. Πάντως σαν γλώσσα, πχ αγγλικά, δεν είναι απαραίτητη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

haroula

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η haroula αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 353 μηνύματα.
είναι καλό να γνωρίζεις κάποια λατινικά, γιατί συναντάς πολλές εκφράσεις στα βιβλία.
αλλά και να μην είσαι τόσο καλός στα λατινικά, είναι ok γιατί πρόκειται για μεμονωμένες
εκφράσεις, θα τις συναντήσεις τόσες φορές που αναγκαστικά θα τις μάθεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

AngelBhead

Νεοφερμένος

Η AngelBhead αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
παιδιάααααααααααααααααααα θέλω βοήθειααααααααααααααααααααα =(
πώς κλίνεται το χαζο το ρήμα to dicor στο 3 πρόσωπο της οριστικής όλων τών χρόνων,τα απαρέμφατα κ τις μετοχες?(κ παθητική και ενεργητική?):'(
παώ τρίτη λυκείου χωρις φροντιστήρια,κ είχαμε άθλιο καθηγητή στην Β λυκείου:'(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ELISAVET

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η λίζα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 132 μηνύματα.
παιδιάααααααααααααααααααα θέλω βοήθειααααααααααααααααααααα =(
πώς κλίνεται το χαζο το ρήμα to dicor στο 3 πρόσωπο της οριστικής όλων τών χρόνων,τα απαρέμφατα κ τις μετοχες?(κ παθητική και ενεργητική?):'(
παώ τρίτη λυκείου χωρις φροντιστήρια,κ είχαμε άθλιο καθηγητή στην Β λυκείου:'(
dicit,dicebat,dicet,dixit,dixerat,dixerit (ενεργητική φωνή)
dicitur,dicebatur,dicetur,dictus-a-um est, dictus-a-um erat, dictus-a-um erit(παθητική φωνή)
Απαρέμφατα ενεργητικής:
ενεστώτα: dicere
μέλλοντα dicturum-am-um/os-as-a esse
παρακειμένου dixisse
Απαρέμφατα παθητικής φωνής
ενεστώτα:dici
μέλλοντα dictum iri
παρακειμένου dictum-am-um/os-as-a esse
υπερσυντ. dictum-am-um/os-as-a fore
Μετοχές: ενεστώτα: dicens. μέλλοντα dicturus-a-um παρακειμ: dictus-a-um
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

AngelBhead

Νεοφερμένος

Η AngelBhead αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
Ευχαριστώ πάρα πολύ!Είσαι πολυ καλή!!<3
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ELISAVET

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η λίζα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 132 μηνύματα.
σιγά καλέ .. απλά θα σου πρότεινα να καταλάβεις το γιατί είναι έτσι οι τύποι. χρησιμοποιείς κάποιο βοήθημα; ή έχεις κάποια υποδείγματα κλίσης ρημάτων; θα μπορούσα μέχρι το απόγευμα να σου φτιάξω και να τα ανεβάσω στη βιβλιοθήκη
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

AngelBhead

Νεοφερμένος

Η AngelBhead αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
Οχι δν έχω πάρει ακόμα βοηθήματα,αλλα δεν θέλω να σε βάζω σε κόπο...Ηδη αυτό π έκανες ήταν υπέρ-αρκετό=)
Θα τα βγάλω πέρα:D
Και πάλι ευχαριστώ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ELISAVET

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η λίζα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 132 μηνύματα.
δεν με βάζεις σε κόπο. οτιδήποτε θες πες μου να στο γράψω!! δεν είναι τπτ για μένα..κάνω και εγώ την επανάληψη μου!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

AngelBhead

Νεοφερμένος

Η AngelBhead αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
μμμ...εντάξει.όταν θα θέλω κάνα ρημα θα σε ρωτάω...τα ουσιαστικά τα καταφέρνω:P
Αλλά είσαι σίγουρη οτι δν σε βάζω σε κόπο?:/
Έχεις τα δικά σου,θα έχεις κ τα δικά μ?:/
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ELISAVET

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η λίζα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 132 μηνύματα.
εγώ πάντως ετοιμάζω στο word ένα πινακάκι με την κλίση των ρημάτων δεν είναι κόπος. βρήκα λίγο ελεύθερο χρόνο και κάνω και επαναληψούλα. αλίμονο αν δεν αλληλοβοηθιόμαστε!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

AngelBhead

Νεοφερμένος

Η AngelBhead αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
ουααααααααααααααααααααααααα είσαι πολύ καλή επιμένω...:(
Άμα θες κ εσυ τπτ πες μου...και μακάρι να μπορώ να σε βοηθήσω!:/
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ELISAVET

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η λίζα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 132 μηνύματα.
πώς τα πας κατά τ άλλα μαθήματα;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top