Βρίσκομαι σε δύσκολη κατάσταση: να αφήσω τη σχολή;

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 20,161 μηνύματα.
Μπορείτε να κάνετε μια περίληψη όλων των συζητήσεων να δω τι έχετε πει, για να πω και εγώ την άποψή μου;


:beachball:
 

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ηλεκτρολόγων & Ηλεκτρονικών Μηχανικών ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,902 μηνύματα.
Μπορείτε να κάνετε μια περίληψη όλων των συζητήσεων να δω τι έχετε πει, για να πω και εγώ την άποψή μου;


:beachball:
Κάνε copy-paste στο chatGPT και ζήτα του περίληψη.
Έχει και κάποιες καλές πτυχές το μαραφέτι μερικές φορές :bleh:.
 

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 20,161 μηνύματα.
Χαίρεται, Είμαι νέος στο μπλογκ και θα ήθελα να εκφράσω ένα προβληματισμό μου σχετικά με αυτό που σπουδάζω. Σπουδάζω λοιπόν Λογιστική και τελειώνοντας πλέον το 3ο έτος! της σχολής μπορώ να πω με βεβαιότητα ότι αυτό που σπουδάζω ούτε με αρέσει ούτε με εκφράζει. Βρίσκομαι στην περίεργη θέση οπού σχεδόν τελειώνω τις σπουδές μου σε ένα τομέα που δεν μπορώ με τίποτα να φανταστώ τον εαυτό μου να κάνει. Τα κοντινά μου πρόσωπα με καθησύχασαν λέγοντας πως μπορώ να κάμω αργότερα ένα μεταπτυχιακό σε αντικείμενο της αρεσκείας μου. Ομως δεν θεωρώ πως τα πράγματα είναι τόσο απλά, κυριότερος λόγος είναι η συνάφεια, είναι γνωστό ότι η συνάφεια παίζει πρωταρχικό ρόλο για να σε δεχτούν σε ένα μεταπτυχιακό (κάτι που στην δική μου περίπτωση δεν ξέρω κατά πόσο υπάρχει).
Εχώ σκεφτεί και την περίπτωση των κατατακτήριων αλλά δεν έχω βγάλει και πολύ άκρη πως ακριβώς λειτουργούν (θα ήθελα τα φωτα σας εδώ)
ΥΓ ένα σχόλιο για τα παιδιά που δίνουν φέτος η δεν έχουν δώσει ακόμη πανελλήνιες να κοιτάτε τους οδηγούς σπουδών ,τα μαθήματα από όλα τα έτη και γενικότερα όλες τις λεπτομέρειες μια σχολής πριν τις δηλώσετε
Καλώς σας βρήκα 😎

Mια απλή ερώτηση: εσύ διαπίστωσες ότι δεν σου "κολλάει" η επιστήμη, ο τρόπος σκέψης, το όλο πακέτο της λογιστικής στο 3ο έτος; Μέχρι τότε τι έκανες; Σου άρεσαν τα μαθήματα και ξαφνικά δεν; Ρωτάω επειδή χρόνο με το χρόνο εδώ μέσα βλέπουμε πολλές απίθανες σκέψεις από νεότερες γενιές φοιτητών.

Ήρεμα έρχομαι.

Το γεγονός ότι η κυβέρνηση "διαφημίζει" πολιτικά την πληροφορική μέσω του Πιερσοκολατάκι ως επιστήμη που γαμεί και δέρνει, ή ως επενδύσεις data centers με τον Άδωνι υπουργό υγείας, λίγο εσωτερικών, λίγο εργασίας...με βάζει σε σκέψεις. Επίσης το γεγονός ότι μέχρι και η κουτσή μαρία έχει άποψη για την πληροφορική πάλι με βάζει σε σκέψεις.

Δεν θεωρώ σοβαρό κριτήριο τι λέει μια χ κοινωνική εποχή για μια επιστήμη όταν δεν ξέρουμε ακριβώς τον θεματοθέτη αν μπορεί να σηκώσει το κάρο της πληροφορικής και όχι απλά επειδή δεν του αρέσει η λογιστική, από την πόλη έρχομαι. Βέβαια πολλοί επιστήμονες της Πληροφορικής έχουν άλλη άποψη σχετικά με το πως πρέπει κάποιος να επιλέγει αυτή την επιστήμη για σπουδές. Οι σπουδές και η δουλειά σε κάθε επιστήμη είναι δύο διαφορετικά θέματα.
 
Τελευταία επεξεργασία:

gegeorgiou90

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο gegeorgiou90 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών. Έχει γράψει 155 μηνύματα.
Το γεγονός ότι η κυβέρνηση "διαφημίζει" πολιτικά την πληροφορική μέσω του Πιερσοκολατάκι ως επιστήμη που γαμεί και δέρνει, ή ως επενδύσεις data centers με τον Άδωνι υπουργό υγείας, λίγο εσωτερικών, λίγο εργασίας...με βάζει σε σκέψεις.

Μέσα σε λίγες γραμμές περιέγραψες όλη την σαπίλα της Δύσης (όχι μόνο της Ελλάδας). Γενικά τα νέα παιδιά που τους αρέσει η τεχνολογική εξέλιξη και θέλουν να ασχοληθούν με αυτή, πρέπει να έχουν διευρυμένη αντίληψη, δηλαδή δεν αρκεί η καλή γνώση πληροφορικής.

Δηλαδή πρέπει να καταλαβαίνουν τα τρολλαρίσματα του Γεωργιάδη και ταυτόχρονα να συνεχίζουν να ποθούν την τεχνολογική εξέλιξη.

Με απλά λόγια η όποια τεχνολογική αγάπη, αγάπη για την εξέλιξη, αγάπη για τους υπολογιστές, την πληροφορική, την τεχνητή νοημοσύνη, την ρομποτική κτλ.... πρέπει να συνοδεύεται από αγάπη για την Κίνα. Όλα τα άλλα είναι μια απάτη μαρκετινίστικη - γεωργιάδικη.

Ο παλαιοημερολογίτης στην ορεινή Κορινθία έφτιαξε ένα απλό, ικανοποιητικό σπίτι, με πολύ λίγα χρήματα, τελείως μόνος του.... Και οι γεωργιαδοδυτικοί τάζουν ένα γυφτόσπιτο στους αποφοίτους πληροφορικής με δάνειο που θα ξεπληρωθεί σε 30 χρόνια... και να είναι ευχαριστημένοι γιατί οι άλλοι πεινάνε...

Πάρτε ποπ κορν για αυτά που έρχονται τα επόμενα 10-20 χρόνια.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Paladin

Νεοφερμένος

Ο Paladin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 20 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 67 μηνύματα.
Mια απλή ερώτηση: εσύ διαπίστωσες ότι δεν σου "κολλάει" η επιστήμη, ο τρόπος σκέψης, το όλο πακέτο της λογιστικής στο 3ο έτος; Μέχρι τότε τι έκανες; Σου άρεσαν τα μαθήματα και ξαφνικά δεν; Ρωτάω επειδή χρόνο με το χρόνο εδώ μέσα βλέπουμε πολλές απίθανες σκέψεις από νεότερες γενιές φοιτητών.

Ήρεμα έρχομαι.

Το γεγονός ότι η κυβέρνηση "διαφημίζει" πολιτικά την πληροφορική μέσω του Πιερσοκολατάκι ως επιστήμη που γαμεί και δέρνει, ή ως επενδύσεις data centers με τον Άδωνι υπουργό υγείας, λίγο εσωτερικών, λίγο εργασίας...με βάζει σε σκέψεις. Επίσης το γεγονός ότι μέχρι και η κουτσή μαρία έχει άποψη για την πληροφορική πάλι με βάζει σε σκέψεις.

Δεν θεωρώ σοβαρό κριτήριο τι λέει μια χ κοινωνική εποχή για μια επιστήμη όταν δεν ξέρουμε ακριβώς τον θεματοθέτη αν μπορεί να σηκώσει το κάρο της πληροφορικής και όχι απλά επειδή δεν του αρέσει η λογιστική, από την πόλη έρχομαι. Βέβαια πολλοί επιστήμονες της Πληροφορικής έχουν άλλη άποψη σχετικά με το πως πρέπει κάποιος να επιλέγει αυτή την επιστήμη για σπουδές. Οι σπουδές και η δουλειά σε κάθε επιστήμη είναι δύο διαφορετικά θέματα.
Κοίταξε στο πρώτο έτος όντως μου άρεσε η σχολή. Από το δεύτερο που ξεκίνησαν τα πιο ειδικευμένα μαθήματα κατάλαβα πως δεν... Είχα μια σκέψη να δώσω ξανά Πανελλήνιες το 23' η οποία δεν υλοποιήθηκε ποτέ γιατί άργησα να το πάρω απόφαση. Στο 3ο έτος (που ολοκληρωθηκε φέτος) αποφάσισα να το δώσω άλλη μια ευκαιρία και κοίταξα και να βελτιώσω τις βαθμολογίες στα μαθήματα όσο γίνεται (όπως και έγινε), ευχαριστήθηκα την φετινή χρονιά αλλά μπορώ να πω πως γνώμη μου για την ΛΟΧΡΗ παραμένει ίδια (έπρεπε να το καταλάβω από την αρχή ότι σχολή με όνομα ΛΟΧΡΗ θα'ναι μάπα) . Στο δεύτερο σκέλος που γράφεις για Πληροφορική απλά μου αρέσει το αντικείμενο και το θεωρώ και το πιο σύγχρονο επάγγλεμα. Σαφώς δεν το σπουδάζω οπότε δεν ξέρω ακριβώς τι γίνεται απλά όπως έγραψα πιο πάνω μου αρέσει το αντικείμενο (τουλάχιστον περισσότερο από τα άλλα του πεδίου μου (4ο))
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top