Βρίσκομαι σε δύσκολη κατάσταση: να αφήσω τη σχολή;

Paladin

Νεοφερμένος

Ο Paladin αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 20 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 34 μηνύματα.
Χαίρεται, Είμαι νέος στο μπλογκ και θα ήθελα να εκφράσω ένα προβληματισμό μου σχετικά με αυτό που σπουδάζω. Σπουδάζω λοιπόν Λογιστική και τελειώνοντας πλέον το 3ο έτος! της σχολής μπορώ να πω με βεβαιότητα ότι αυτό που σπουδάζω ούτε με αρέσει ούτε με εκφράζει. Βρίσκομαι στην περίεργη θέση οπού σχεδόν τελειώνω τις σπουδές μου σε ένα τομέα που δεν μπορώ με τίποτα να φανταστώ τον εαυτό μου να κάνει. Τα κοντινά μου πρόσωπα με καθησύχασαν λέγοντας πως μπορώ να κάμω αργότερα ένα μεταπτυχιακό σε αντικείμενο της αρεσκείας μου. Ομως δεν θεωρώ πως τα πράγματα είναι τόσο απλά, κυριότερος λόγος είναι η συνάφεια, είναι γνωστό ότι η συνάφεια παίζει πρωταρχικό ρόλο για να σε δεχτούν σε ένα μεταπτυχιακό (κάτι που στην δική μου περίπτωση δεν ξέρω κατά πόσο υπάρχει).
Εχώ σκεφτεί και την περίπτωση των κατατακτήριων αλλά δεν έχω βγάλει και πολύ άκρη πως ακριβώς λειτουργούν (θα ήθελα τα φωτα σας εδώ)
ΥΓ ένα σχόλιο για τα παιδιά που δίνουν φέτος η δεν έχουν δώσει ακόμη πανελλήνιες να κοιτάτε τους οδηγούς σπουδών ,τα μαθήματα από όλα τα έτη και γενικότερα όλες τις λεπτομέρειες μια σχολής πριν τις δηλώσετε
Καλώς σας βρήκα 😎
 

gegeorgiou90

Νεοφερμένος

Ο gegeorgiou90 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών. Έχει γράψει 66 μηνύματα.
Τα έχεις περάσει όλα τα μαθήματα μέχρι το 3ο έτος; Ή την πλειοψηφία τους; Τότε δεν αξίζει να τα παρατήσεις, ακόμα και 10 μαθήματα να έχεις περάσει αξίζει να τελειώσεις την σχολή.

Μετά ναι μπορείς να κάνεις πολλά πράγματα, 1-2-3 μεταπτυχιακά, κατατακτήριες για άλλη σχολή κτλ.

Οποιοσδήποτε απόφοιτος οποιασδήποτε σχολής, ακόμα και από ΙΕΚ νομίζω, μπορεί να δώσει κατατακτήριες. Σε οποιαδήποτε σχολή κάνουν κάθε Δεκέμβριο εξετάσεις σε 3 μαθήματα του πρώτου έτους και άμα γράψεις καλά, περνάς στην σχολή, συνήθως σε μεγαλύτερο εξάμηνο. Δηλαδή άμα έχεις πτυχίο μπορείς να περάσεις σε μια άλλη σχολή, είτε κλασσικά με πανελλήνιες, είτε με κατατακτήριες εξετάσεις.

Ποιος τομέας πιστεύεις θα ήταν καλύτερος για εσένα;
 

sofia07

Νεοφερμένος

Η sofia07 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 17 ετών και Μαθήτρια Γ' λυκείου. Έχει γράψει 9 μηνύματα.
Χαίρεται, Είμαι νέος στο μπλογκ και θα ήθελα να εκφράσω ένα προβληματισμό μου σχετικά με αυτό που σπουδάζω. Σπουδάζω λοιπόν Λογιστική και τελειώνοντας πλέον το 3ο έτος! της σχολής μπορώ να πω με βεβαιότητα ότι αυτό που σπουδάζω ούτε με αρέσει ούτε με εκφράζει. Βρίσκομαι στην περίεργη θέση οπού σχεδόν τελειώνω τις σπουδές μου σε ένα τομέα που δεν μπορώ με τίποτα να φανταστώ τον εαυτό μου να κάνει. Τα κοντινά μου πρόσωπα με καθησύχασαν λέγοντας πως μπορώ να κάμω αργότερα ένα μεταπτυχιακό σε αντικείμενο της αρεσκείας μου. Ομως δεν θεωρώ πως τα πράγματα είναι τόσο απλά, κυριότερος λόγος είναι η συνάφεια, είναι γνωστό ότι η συνάφεια παίζει πρωταρχικό ρόλο για να σε δεχτούν σε ένα μεταπτυχιακό (κάτι που στην δική μου περίπτωση δεν ξέρω κατά πόσο υπάρχει).
Εχώ σκεφτεί και την περίπτωση των κατατακτήριων αλλά δεν έχω βγάλει και πολύ άκρη πως ακριβώς λειτουργούν (θα ήθελα τα φωτα σας εδώ)
ΥΓ ένα σχόλιο για τα παιδιά που δίνουν φέτος η δεν έχουν δώσει ακόμη πανελλήνιες να κοιτάτε τους οδηγούς σπουδών ,τα μαθήματα από όλα τα έτη και γενικότερα όλες τις λεπτομέρειες μια σχολής πριν τις δηλώσετε
Καλώς σας βρήκα 😎
Πώς γίνεται όμως να ξέρεις αν κάτι σου ταιριάζει ή δεν σου ταιριάζει χωρίς να το ζήσεις ; Πχ εγώ θέλω να περάσω οικονομικά , θεωρώ ότι μαρεσουν αλλά υπάρχει φυσικά και η περίπτωση να μην μαρεσουν αυτό δεν το ξέρω
 

Paladin

Νεοφερμένος

Ο Paladin αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 20 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 34 μηνύματα.
Τα έχεις περάσει όλα τα μαθήματα μέχρι το 3ο έτος; Ή την πλειοψηφία τους; Τότε δεν αξίζει να τα παρατήσεις, ακόμα και 10 μαθήματα να έχεις περάσει αξίζει να τελειώσεις την σχολή.
Μέχρι αυτό το εξάμηνο έχω περάσει 26/30, το θέμα δεν είναι ότι δυσκολεύομαι στα μαθήματα η κάτι απλά βρίσκω την Λογιστική βαρετή, υποτονική και μίζερη
Ποιος τομέας πιστεύεις θα ήταν καλύτερος για εσένα;
Πληροφορική είναι το όνειρο μου
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Πώς γίνεται όμως να ξέρεις αν κάτι σου ταιριάζει ή δεν σου ταιριάζει χωρίς να το ζήσεις ; Πχ εγώ θέλω να περάσω οικονομικά , θεωρώ ότι μαρεσουν αλλά υπάρχει φυσικά και η περίπτωση να μην μαρεσουν αυτό δεν το ξέρω
θεωρώ ότι αυτό που σπουδάζεις είναι μια μικρογραφία της δουλειάς κατά κάποιο τρόπο. Οχι μόνο τα μαθήματα αλλά το περιβάλλον του πανεπιστημίου τα εργαστήρια που κάνουμε κατά καιρούς σε δείχνει κατά ένα βαθμό τι θα περιμένεις από τον αντίστοιχο χώρο εργασίας
 

gegeorgiou90

Νεοφερμένος

Ο gegeorgiou90 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών. Έχει γράψει 66 μηνύματα.
Μια χαρά σε βρίσκω, σε καταλαβαίνω και συμφωνώ μαζί σου. Προτείνω να αρχίσεις να ετοιμάζεσαι από τώρα για κατατακτήριες σε σχολή πληροφορικής με εξετάσεις τον Δεκέμβριο του 2025. Ίσως σου αναγνωρίσουν κάποια μαθήματα, ίσως μπεις 2ο ή 3ο εξάμηνο.

Στην Πληροφορική στο Πανεπιστήμιο Αθηνών, τα μαθήματα που θα δώσεις είναι α) Εισαγωγή στον Προγραμματισμό, β) Δομές Δεδομένων και Τεχνικές Προγραμματισμού και γ) Διακριτά Μαθηματικά. Η βάση και στα 3 μαθήματα (5/10), αρκεί για να περάσεις.
 

Paladin

Νεοφερμένος

Ο Paladin αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 20 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 34 μηνύματα.
Μια χαρά σε βρίσκω, σε καταλαβαίνω και συμφωνώ μαζί σου. Προτείνω να αρχίσεις να ετοιμάζεσαι από τώρα για κατατακτήριες σε σχολή πληροφορικής με εξετάσεις τον Δεκέμβριο του 2025. Ίσως σου αναγνωρίσουν κάποια μαθήματα, ίσως μπεις 2ο ή 3ο εξάμηνο.

Στην Πληροφορική στο Πανεπιστήμιο Αθηνών, τα μαθήματα που θα δώσεις είναι α) Εισαγωγή στον Προγραμματισμό, β) Δομές Δεδομένων και Τεχνικές Προγραμματισμού και γ) Διακριτά Μαθηματικά. Η βάση και στα 3 μαθήματα (5/10), αρκεί για να περάσεις.
Ευχαριστώ για την απάντηση
 

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ηλεκτρολόγων & Ηλεκτρονικών Μηχανικών ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,626 μηνύματα.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:


θεωρώ ότι αυτό που σπουδάζεις είναι μια μικρογραφία της δουλειάς κατά κάποιο τρόπο. Οχι μόνο τα μαθήματα αλλά το περιβάλλον του πανεπιστημίου τα εργαστήρια που κάνουμε κατά καιρούς σε δείχνει κατά ένα βαθμό τι θα περιμένεις από τον αντίστοιχο χώρο εργασίας
Αυτό δυστυχώς(κάποιες φορές και ευτυχώς) δεν ισχύει καθόλου.
 

gegeorgiou90

Νεοφερμένος

Ο gegeorgiou90 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών. Έχει γράψει 66 μηνύματα.
Αυτό δυστυχώς(κάποιες φορές και ευτυχώς) δεν ισχύει καθόλου.
Μα σου λέει σπουδάζει λογιστική και θέλει να ασχοληθεί με πληροφοφική. Υπάρχει δηλαδή περίπτωση η δουλειά λογιστικής να του αρέσει ή μήπως οι σπουδές και η δουλειά λογιστικής δεν έχουν 100% ομοιότητα άμα τις κοιτάς από την οπτική γωνία της πληροφορικής;
 

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ηλεκτρολόγων & Ηλεκτρονικών Μηχανικών ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,626 μηνύματα.
Μα σου λέει σπουδάζει λογιστική και θέλει να ασχοληθεί με πληροφοφική. Υπάρχει δηλαδή περίπτωση η δουλειά λογιστικής να του αρέσει ή μήπως οι σπουδές και η δουλειά λογιστικής δεν έχουν 100% ομοιότητα άμα τις κοιτάς από την οπτική γωνία της πληροφορικής;
Άσχετο το ένα με το άλλο, και δεν μπορούμε και να το ξέρουμε. Δεν το είπα ως αντεπιχείρημα σε αυτά που λέει ή θέλει να κάνει.

Το είπα γιατί έτσι είναι. Εαν σου άρεσε η σχολή δεν είναι σίγουρο οτι θα σου αρέσει και η καθημερινότητα στο επάγγελμα της αντίστοιχης ειδικότητας. Όπως και εαν δεν σου αρέσει τόσο η σχολή δεν σημαίνει απαραίτητα οτι δεν θα σου αρέσει η καθημερινότητα στο αντίστοιχο επάγγελμα. Έχω δει αντιπαραδείγματα που εκφράζουν και τις δύο αυτές περιπτώσεις. Όλα ένα στατιστικό είναι, που απλώς λέμε οτι δεδομένου οτι σου αρέσει η σχολή, υπάρχει μια καλή πιθανότητα να σου αρέσει και η δουλειά σε αυτό το επάγγελμα. Και είναι και λογικό με βάση την διαίσθηση να ισχύει αυτό. Απλώς δεν είναι σίγουρο πλην των περιπτώσεων που ΣΙΧΕΝΕΣΑΙ εντελώς το να ξυπνάς και να πηγαίνεις στην σχολή ή να ακούς οτιδήποτε που αφορά το αντικείμενο της σχολής. Εκεί είναι ξεκάθαρο καμπανάκι κινδύνου.
 

gegeorgiou90

Νεοφερμένος

Ο gegeorgiou90 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών. Έχει γράψει 66 μηνύματα.
Άσχετο το ένα με το άλλο, και δεν μπορούμε και να το ξέρουμε. Δεν το είπα ως αντεπιχείρημα σε αυτά που λέει ή θέλει να κάνει.

Το είπα γιατί έτσι είναι. Εαν σου άρεσε η σχολή δεν είναι σίγουρο οτι θα σου αρέσει και η καθημερινότητα στο επάγγελμα της αντίστοιχης ειδικότητας. Όπως και εαν δεν σου αρέσει τόσο η σχολή δεν σημαίνει απαραίτητα οτι δεν θα σου αρέσει η καθημερινότητα στο αντίστοιχο επάγγελμα. Έχω δει αντιπαραδείγματα που εκφράζουν και τις δύο αυτές περιπτώσεις. Όλα ένα στατιστικό είναι, που απλώς λέμε οτι δεδομένου οτι σου αρέσει η σχολή, υπάρχει μια καλή πιθανότητα να σου αρέσει και η δουλειά σε αυτό το επάγγελμα. Και είναι και λογικό με βάση την διαίσθηση να ισχύει αυτό. Απλώς δεν είναι σίγουρο πλην των περιπτώσεων που ΣΙΧΕΝΕΣΑΙ εντελώς το να ξυπνάς και να πηγαίνεις στην σχολή ή να ακούς οτιδήποτε που αφορά το αντικείμενο της σχολής. Εκεί είναι ξεκάθαρο καμπανάκι κινδύνου.
Μιλάμε για τελείως άλλα πράγματα εδώ. Από την μία έχουμε την εξέλιξη που απεικονίζεται και συμβαδίζει με την τεχνολογική εξέλιξη, και από την άλλη μιλάμε για ένα τελείως συντηρητικό κατεστημένο (λογιστική) που συντηρείται επειδή βολεύει καθαρά το σύστημα χωρίς κάποια αντικειμενική χρησιμότητα ή εξέλιξη στην κοινωνία.

Έμμεσα δηλαδή ο φίλος έχει καταλάβει ότι στην λογιστική χάνεται σε άχρηστες οπισθοδρομικές καταστάσεις χωρίς νόημα, ενώ στην πληροφορική βλέπει κάποια εξελικτική σοβαρότητα. Και μια χαρά αυτά φαίνονται σε προπτυχιακό επίπεδο, δεν χρειάζεται ούτε καν να πάει σε λογιστική δουλειά 1-2 χρόνια, για να δει μήπως του αρέσει.

Στην σημερινή εποχή η σύγκριση πληροφορικής με άλλη σχολή, δεν είναι απλά μια γενική σύγκριση σχολής Α με σχολή Β.
 

Paladin

Νεοφερμένος

Ο Paladin αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 20 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 34 μηνύματα.
Για την ιστορία, βρήκα σε ένα σαιτ (δεν το βάζω γιατί δεν ξέρω αν επιτρέπονται λινκς) 2 μεταπτυχιακά (που έχουν σχέση με πληροφορική) πριν μερικούς μήνες: ένα στο ΠΑΜΑΚ και ένα άλλο στο ΔΙΠΑΕ, το ένα δια ζώσης και το άλλο εξ αποστάσεως. Αλλά όπως είναι λογικό δεν έδωσα σημασία γιατί πρώτων δεν έχω πάρει καν το πτυχίο ακόμη και δεύτερων η προκήρυξη είχε εκπνεύσει.
Κάτι άκυρο άλλαξε ο τιτλός; γιατί νόμιζα ότι το άρθρο είναι καινούργιο και το έγραψε άλλο παιδί λολ
 

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ηλεκτρολόγων & Ηλεκτρονικών Μηχανικών ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,626 μηνύματα.
Μιλάμε για τελείως άλλα πράγματα εδώ. Από την μία έχουμε την εξέλιξη που απεικονίζεται και συμβαδίζει με την τεχνολογική εξέλιξη, και από την άλλη μιλάμε για ένα τελείως συντηρητικό κατεστημένο (λογιστική) που συντηρείται επειδή βολεύει καθαρά το σύστημα χωρίς κάποια αντικειμενική χρησιμότητα ή εξέλιξη στην κοινωνία.

Έμμεσα δηλαδή ο φίλος έχει καταλάβει ότι στην λογιστική χάνεται σε άχρηστες οπισθοδρομικές καταστάσεις χωρίς νόημα, ενώ στην πληροφορική βλέπει κάποια εξελικτική σοβαρότητα. Και μια χαρά αυτά φαίνονται σε προπτυχιακό επίπεδο, δεν χρειάζεται ούτε καν να πάει σε λογιστική δουλειά 1-2 χρόνια, για να δει μήπως του αρέσει.

Στην σημερινή εποχή η σύγκριση πληροφορικής με άλλη σχολή, δεν είναι απλά μια γενική σύγκριση σχολής Α με σχολή Β.
Το υπερεξειδικεύσεις χωρίς ουσία ενώ εξήγησα οτι το σχόλιο μου ήταν γενικό και οτι δεν πρέπει κανείς να θεωρεί οτι : εμπειρία σχολής <=> εμπειρία δουλειάς, για σχεδόν καμία σχολή.

Τώρα τα υπόλοιπα που αναφέρεις είναι προσωπική άποψη. Και εγώ βρίσκω την λογιστική ένα ανέμπνευστο επάγγελμα σε σχέση με την πληροφορική, αλλά δεν το βλέπουν όλοι έτσι. Και δεν και είναι αυτό το θέμα μας. Εγώ δεν συνέστισα πουθενά να παραμείνει στην λογιστική εφόσον δεν του αρέσει, με την πρόφαση οτι μπορεί να αρχίσει να του αρέσει στη δουλειά.
 

Paladin

Νεοφερμένος

Ο Paladin αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 20 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 34 μηνύματα.
Όπως και εαν δεν σου αρέσει τόσο η σχολή δεν σημαίνει απαραίτητα οτι δεν θα σου αρέσει η καθημερινότητα στο αντίστοιχο επάγγελμα
Συγνώμη αλλά αν δεν σου αρέσουν τα μαθήματα της σχολής ακόμα και τέλεια να περνάς το πρόβλημα εξακολουθεί να είναι μεγάλο.
Οι συνθήκες αλλάζουν μόνο όχι αυτά που μαθαίνεις
 

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ηλεκτρολόγων & Ηλεκτρονικών Μηχανικών ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,626 μηνύματα.
Συγνώμη αλλά αν δεν σου αρέσουν τα μαθήματα της σχολής ακόμα και τέλεια να περνάς το πρόβλημα εξακολουθεί να είναι μεγάλο.
Οι συνθήκες αλλάζουν μόνο όχι αυτά που μαθαίνεις
Το θέμα είναι οτι τώρα μπαίνεις 4ο έτος εσύ. Άρα θες να τελειώσεις την σχολή και να δώσεις κατατακτήριες για πληροφορική μετά ;
 

Paladin

Νεοφερμένος

Ο Paladin αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 20 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 34 μηνύματα.
απλά Θέλω να ασχοληθώ με κάτι που μου αρέσει, το περιβάλλον μου, μου είπε να τελειώσω και να κάνω μεταπυτιχιακό σε πληροφορική κατευθείαν χωρίς κατατακτήριες. Εδώ μου προτείνατε την ιδέα των κατατακτήριων. Οτι και να κάνω δεν θα είναι εύκολη απόφαση, και τα δύο έχουν τα μειονεκτήματα και τα πλεονεκτήματα τους. Αν μπω με κατατακτήριες θα με πάρει πολύ χρόνο να τελειώσω και αν κάνω μεταπτυχιακό πέρα από το ότι θα πρέπει να με δεχτούν πρώτα ακόμα και να το πάρω δεν ξέρω τι βαρύτητα θα έχει στην αγορά εργασίας γιατί τα δύο επαγγέλματα δεν είναι και τόσο κοντά
Αν πήγαινα πίσω το χρόνο (ακομά με τα μέτρια μόρια μου) θα δήλωνα σίγουρα άλλη σχολή
 

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ηλεκτρολόγων & Ηλεκτρονικών Μηχανικών ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,626 μηνύματα.
απλά Θέλω να ασχοληθώ με κάτι που μου αρέσει, το περιβάλλον μου, μου είπε να τελειώσω και να κάνω μεταπυτιχιακό σε πληροφορική κατευθείαν χωρίς κατατακτήριες. Εδώ μου προτείνατε την ιδέα των κατατακτήριων. Οτι και να κάνω δεν θα είναι εύκολη απόφαση, και τα δύο έχουν τα μειονεκτήματα και τα πλεονεκτήματα τους. Αν μπω με κατατακτήριες θα με πάρει πολύ χρόνο να τελειώσω και αν κάνω μεταπτυχιακό πέρα από το ότι θα πρέπει να με δεχτούν πρώτα ακόμα και να το πάρω δεν ξέρω τι βαρύτητα θα έχει στην αγορά εργασίας γιατί τα δύο επαγγέλματα δεν είναι και τόσο κοντά
Αν πήγαινα πίσω το χρόνο (ακομά με τα μέτρια μόρια μου) θα δήλωνα σίγουρα άλλη σχολή
Εαν θες να εμβαθύνεις στην επιστήμη των υπολογιστών προφανώς η σχολή είναι μονόδρομος. Εαν θες να βιοποριστείς εργαζόμενος σε αυτό τον τομέα, μπορείς να το καταφέρεις και με ένα μεταπτυχιακό. Το θετικό του τελευταίου είναι οτι σαφώς κερδίζεις χρόνο. Τα αρνητικά είναι οτι αφενός δεν είσαι comp.Scientist, το οποίο πονάει εαν είναι το πάθος σου να γίνεις ένας, αλλιώς κλαιν, και επίσης επαγγελματικά δεν έχεις πρόσβαση σε πιο εξειδικευμένες θέσεις που απαιτούν και άλλες γνώσεις τις οποίες δεν λαμβάνεις εκτός σχολής.

Οπότε το ερώτημα είναι τι είναι πιο σημαντικό για εσένα ; Οτι θα έχεις αποκατάσταση είναι βέβαιο πάντως, απλώς στην μια περίπτωση θα σου πάρει περισσότερο χρόνο και θα είναι πιο επίπονο αλλά θα είσαι και πιο well-rounded.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Nala

Δραστήριο μέλος

Η Nala αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 21 ετών, Φοιτήτρια του τμήματος Ιατρικής ΑΠΘ και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 762 μηνύματα.


Να ένας καλός συνδυασμός του πτυχίου σου με την πληροφορική
Τελείωσε, όπως και να έχει την σχολή είναι καλό χαρτί και έχεις ένα χρόνο μόνο ακόμα
 

Panzerkampfwagen

Διάσημο μέλος

Ο Panzerkampfwagen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Νομικής ΑΠΘ. Έχει γράψει 2,237 μηνύματα.
Κοίταξε φίλε μου, καλό είναι στη ζωή να υπάρχει συνάφεια σκοπού-μέσου.

Το μεταπτυχιακό είναι, τουλάχιστον το καλό μεταπτυχιακό, μια πρώτη εμβάθυνση με προοπτική να ειδικευθείς ερευνητικά κάπου.

Το να κάνεις "μεταπτυχιακό" με τη προοπτική να "patch-άρεις" τις προσωπικές σου ατασθαλίες το βρίσκω ατυχές.
 

Paladin

Νεοφερμένος

Ο Paladin αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 20 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 34 μηνύματα.

panagiotis23

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο panagiotis23 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ιατρικής Θεσσαλίας και μας γράφει απο Άγιος Δημήτριος (Αττική). Έχει γράψει 202 μηνύματα.
Λοιπόν επειδή διαβλέπω τρικυμία εν κρανίω στα παραπάνω σχόλια. Ας ξεκαθαρίσουμε ορισμένα πράγματα. Σου πήρε αρχικά 3 ολόκληρα έτη να καταλάβεις αν η σχολή της επιλογής σου είναι της αρεσκείας σου. Αυτό δείχνει πως μάλλον δεν έκανες πολύ καλή δουλειά όταν επέλεγες σχολές στο μηχανογραφικό ή η επιλογή ήταν βεβιασμένη, βασισμένη σε άλλες αιτίες είτε αναγκαστικές είτε μη αλλά οπωσδήποτε πέραν των ενδιαφερόντων σου. Δεν θα εμμείνω σε αυτό. Συνεχίζουμε εφόσον η σχολή είναι τετραετής και εφόσον σου μένει άλλος ένας χρόνος τότε αν και εφόσον δεν έχει πολλά χρωστούμενα τότε μπορείς να την τελειώσεις και να προετοιμαστείς για κατατακτήριες στο Τμήμα Πληροφορικής που είναι από μόνο του μία αρκετά μεγάλη και κοπιαστική προσπάθεια, ωστόσο εφόσον σου αρέσει αξίζει να επενδύσεις χρόνο και χρήμα. Το μεταπτυχιακό έρχεται να χτίσει πάνω σε μία βαση, όχι να θέσει τις βάσεις τις ίδιες. Αυτές τίθενται σε προπτυχιακό επίπεδο. Αυτό είναι ξεκάθαρο. Π.χ. όσα μεταπτυχιακά και να κάνει στην Ιατρική Σχολή κάποιος, δεν μπορεί να γίνει ιατρός αν δεν τελειώσει το εξαετές προπτυχιακό πρόγραμμα, και φυσικά άλλες προοπτικές θα έχει ο ένας και άλλες ο άλλος, σαφώς λιγότερες και κατώτερες. Επίσης, τελειώνοντας με το πτυχίο σου ίσως με μία παράλληλη εργασία στον τομέα της Λογιστικής κυρίως για την κάλυψη εξόδων θα ήταν μία αναγκαία λύση για να τα βγάλεις με τις σπουδές στο Τμήμα Πληροφορικής. Ωστόσο, το θέμα είναι πόσο το χρειάζεσαι, πόσο το θες, πόσο το έχεις ψάξει,πόσο έτοιμος είσαι να κάνεις αυτήν την επένδυση. Αν απαντήσεις σε αυτά τα ερωτήματα, τότε γνωρίζεις τι πρέπει να κάνεις!
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top