Γενικό -  Βοηθήματα Προσανατολισμού Θετικών Σπουδών

Τάσος97

Τιμώμενο Μέλος

Ο Allostasis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 11,113 μηνύματα.
Για Μαθηματικά κατεύθυνσης Β λυκείου ο Μπάρλας είναι ότι πρέπει.
Για Μαθηματικά Γενικής δεν μπορείς να γνωρίζεις ποιο βοήθημα να πάρεις γιατί έχει αλλάξει η ύλη και όποιο βιβλίο και να πάρεις δεν θα σε καλύπτει(δεν γνωρίζω αν έχει κυκλοφορήσει κάποιο βοήθημα με την νέα ύλη).
δηλαδη καποιο παλιο βοηθημα στα μαθηματικα γενικης δε θα μπορουσε να με καλυψει εστω και στο ελαχιστο;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ΘοδωρήςΤεχν

Νεοφερμένος

Ο ΘοδωρήςΤεχν αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10 μηνύματα.
Θα μπορούσε και μάλιστα πολύ:
Απλώς αριθμητική και γεωμετρική πρόοδος πλέον έχει γίνει στην 1η Λυκείου άρα αφαιρούνται από εκεί
και θα έχει Συστήματα που δεν υπήρχαν παλιότερα και κάτι άλλο νομίζω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ΘοδωρήςΤεχν

Νεοφερμένος

Ο ΘοδωρήςΤεχν αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10 μηνύματα.
Υπάρχει κάποιος που να δίνει εξετάσεις φέτος (Γ Λυκείου) και να παραχωρεί δωρεάν τα βοηθήματα του το καλοκαίρι
ή κάποιος που να έχει ήδη τελειώσει και να παραχωρεί τα βοηθήματα του (Γ Λυκείου);
(Θετικής και Τεχνολογικής Κατεύθυνσης).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τάσος97

Τιμώμενο Μέλος

Ο Allostasis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 11,113 μηνύματα.
Ε ενταξει τοτε! Σε ευχαριστω ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

sydney96

Δραστήριο μέλος

Η Βάσω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 748 μηνύματα.
Εγώ στα μαθηματικά κατεύθυνσης έχω του Βασίλη Παπαδάκη και είμαι πολύ ικανοποιημένη.Έχει ωραία και "μαζεμένη" τη θεωρία κάθε κεφαλαίου,λυμένα παραδείγματα από κάτω και αρκετές ασκήσεις σε κάθε υπό ενότητα ξεκινώντας από εύκολες και καταλήγοντας σε κάποιες πιο ανεβασμένου επιπέδου.Και φυσικά στο τέλος θεωρητικές ερωτησούλες,επαναληπτικά και συνδυαστικά θέματα και διαγωνίσματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τάσος97

Τιμώμενο Μέλος

Ο Allostasis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 11,113 μηνύματα.
Εγώ στα μαθηματικά κατεύθυνσης έχω του Βασίλη Παπαδάκη και είμαι πολύ ικανοποιημένη.Έχει ωραία και "μαζεμένη" τη θεωρία κάθε κεφαλαίου,λυμένα παραδείγματα από κάτω και αρκετές ασκήσεις σε κάθε υπό ενότητα ξεκινώντας από εύκολες και καταλήγοντας σε κάποιες πιο ανεβασμένου επιπέδου.Και φυσικά στο τέλος θεωρητικές ερωτησούλες,επαναληπτικά και συνδυαστικά θέματα και διαγωνίσματα.
κατι τετοιο ψαχνω. Αλλα εχει αρκετα παραδειγματα; Αν σου ειναι ευκολο και δυνατο, μπορεις να ανεβάσεις με το σαρωτη σου (αν εχεις) μια σελιδα που λεει τη θεωρια; :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

sydney96

Δραστήριο μέλος

Η Βάσω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 748 μηνύματα.
κατι τετοιο ψαχνω. Αλλα εχει αρκετα παραδειγματα; Αν σου ειναι ευκολο και δυνατο, μπορεις να ανεβάσεις με το σαρωτη σου (αν εχεις) μια σελιδα που λεει τη θεωρια; :P
Δεν έχω σαρωτή.:redface::redface::(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τάσος97

Τιμώμενο Μέλος

Ο Allostasis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 11,113 μηνύματα.
Νταξει δεν πειραζει :P Σε ευχαριστω παντως ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

sydney96

Δραστήριο μέλος

Η Βάσω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 748 μηνύματα.
Κοίτα,εμένα με βοήθησε αφάνταστα.Διάβαζα τη θεωρία κάθε κεφαλαίου από εκεί και εκτός από αυτές που μας έβαζαν σε σχολείο-φροντιστήριο έλυνα και το βοηθήματος.Ειδικά πριν γράψω διαγώνισμα σε κάθε κεφάλαιο το ξέσκιζα.Τώρα για τις εξετάσεις δε μου έχει μείνει κάτι για να λύσω γι'αυτό θα δανειστώ ένα άλλο βοήθημα από μια φίλη μου για να κοιτάξω τις συνδυαστικές του και τα διαγωνίσματα που έχει.Κάπως έτσι το είχα από την αρχή στο μυαλό μου.
Για τα παραδείγματα που ρώτησες πιο πάνω,είναι αρκετά ναι.Κάτω από κάθε κομματάκι θαωρίας έχει και από μια λυμένη εφαρμογή με κάμποσα ερωτήματα και πολλές φορές δίπλα ένα πλαισιάκι με μεθοδολογία.
Μπορείς να κάνεις κι εσύ βέβαια σύγκριση και να το κοιτάξεις όταν πας να αγοράσεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τάσος97

Τιμώμενο Μέλος

Ο Allostasis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 11,113 μηνύματα.
Κοίτα,εμένα με βοήθησε αφάνταστα.Διάβαζα τη θεωρία κάθε κεφαλαίου από εκεί και εκτός από αυτές που μας έβαζαν σε σχολείο-φροντιστήριο έλυνα και το βοηθήματος.Ειδικά πριν γράψω διαγώνισμα σε κάθε κεφάλαιο το ξέσκιζα.Τώρα για τις εξετάσεις δε μου έχει μείνει κάτι για να λύσω γι'αυτό θα δανειστώ ένα άλλο βοήθημα από μια φίλη μου για να κοιτάξω τις συνδυαστικές του και τα διαγωνίσματα που έχει.Κάπως έτσι το είχα από την αρχή στο μυαλό μου.
Για τα παραδείγματα που ρώτησες πιο πάνω,είναι αρκετά ναι.Κάτω από κάθε κομματάκι θαωρίας έχει και από μια λυμένη εφαρμογή με κάμποσα ερωτήματα και πολλές φορές δίπλα ένα πλαισιάκι με μεθοδολογία.
Μπορείς να κάνεις κι εσύ βέβαια σύγκριση και να το κοιτάξεις όταν πας να αγοράσεις.
ναι. Εμενα με απασχολει να πολλά παραδειγματα γιατι πχ το σχολικο βιβλιο ειχε 1-2 παραδειγματα και συνηθως δε σε βοηθουσαν στη λυση καποιας ασκησης :/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

sydney96

Δραστήριο μέλος

Η Βάσω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 748 μηνύματα.
ναι. Εμενα με απασχολει να πολλά παραδειγματα γιατι πχ το σχολικο βιβλιο ειχε 1-2 παραδειγματα και συνηθως δε σε βοηθουσαν στη λυση καποιας ασκησης :/:

Τρίχες είχε το σχ.βιβλίο αλλά τέλος πάντων.Ακόμα και οι ασκήσεις του είναι τόσο λίγες,που λίγα γενικά θα σου προσφέρουν.Αν δεν έχεις σκοπό να πας φροντιστήριο και αν ο μαθηματικός σας δεν ενδιαφέρεται και πολύ μην περιμένεις να κάνεις πολλά χωρίς ένα καλό βοήθημα.
Εμένα με έσωσε πολλές φορές όταν στο σχολείο ο μαθηματικός μας "έτρεχε" πολύ στην ύλη,αφού έκανε 2-3 ασκήσεις από κάθε κεφάλαιο και στο φροντιστήριο ήμασταν φυσικά πολύ πιο πίσω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τάσος97

Τιμώμενο Μέλος

Ο Allostasis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 11,113 μηνύματα.
Ας μη συζητησουμε για το σχολειο γιατι θα βγουμε εκτος θεματος, αλλα με καλυψε σε αρκετα ο μαθηματικος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Stelios1997

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Stelios1997 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος και μας γράφει απο Κολυμβάρι (Χανιά). Έχει γράψει 369 μηνύματα.
Καλησπέρα ψάχνω βοηθήματα για θετική κατεύθυνση Μαθηματικά,Φυσική,Χημεία καθώς και γενικής παιδείας Άλγεβρα,Γεωμετρία,Φυσική και Χημεία.Έχει να προτείνει κανείς κάποιο καλό; Γράφω ενδεικτικά ότι θέλω να έχει αναλυτικά την θεωρία, λυμένες ασκήσεις και ασκήσεις για λύση κλιμακούμενης δυσκολίας.

Ευχαριστώ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Xaris SSSS

Διάσημο μέλος

Ο Xaris SSSS αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 2,139 μηνύματα.
Για μαθηματικά τι προτείνετε? Παπαδάκη ή Στεργίου/Νάκης?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aggressive

Πολύ δραστήριο μέλος

Η aggressive αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 957 μηνύματα.
Για άλγεβρα πιστεύω το καλύτερο είναι των Στεργίου και Νάκη. Πολύ καλύτερο από το αντίστοιχο του Μπάρλα.
Αναλυτική θεωρία, αρκετά λυμένα θέματα και μετά πολλές εύκολες και δύσκολες ασκήσεις. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Stelios1997

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Stelios1997 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος και μας γράφει απο Κολυμβάρι (Χανιά). Έχει γράψει 369 μηνύματα.
Για άλγεβρα πιστεύω το καλύτερο είναι των Στεργίου και Νάκη. Πολύ καλύτερο από το αντίστοιχο του Μπάρλα.
Αναλυτική θεωρία, αρκετά λυμένα θέματα και μετά πολλές εύκολες και δύσκολες ασκήσεις. :)

Κορυφή, είχα φέτος το αντίστοιχο της α λυκείου.Ψήνομαι να πάρω και γεωμετρία του χρόνου.;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aggressive

Πολύ δραστήριο μέλος

Η aggressive αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 957 μηνύματα.
Κορυφή, είχα φέτος το αντίστοιχο της α λυκείου.Ψήνομαι να πάρω και γεωμετρία του χρόνου.;)

Και εγώ το είχα φέτος στην άλγεβρα ..
Μίιια λέξη, κάψιμο... :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Anastasia S.

Νεοφερμένος

Η Anastasia S. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 7 μηνύματα.
Γεια σας και απο μενα! Θα ηθελα να μου προτεινεται βοηθαματα για θετικη κατευθηνση! εκτος απο χημεια που εχω ακουσει οτι του σαλτερη ειναι τοπ! μαθηματικα και φυσικη?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

NikosDim

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο NikosDim αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 224 μηνύματα.
Για ποια τάξη;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

hliass_1989

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο hliass_1989 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών. Έχει γράψει 134 μηνύματα.
Μπαρλα και στεργιου-νακη στα μαθηματικα κατ και μαθιουδακη-παναγιωτακοπουλο φυσικη
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top