Βοήθημα για Πανεπιστημιακά Μαθήματα

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 20,177 μηνύματα.
Καλημέρα! :) Μήπως ξέρετε καλά βοηθήματα με ασκήσεις, για τα παρακάτω μαθήματα του Τμήματός μου;


Αναλυτική Μηχανική
H αρχή ελάχιστης δράσης. Ο λογισμός μεταβολών. Ο φορμαλισμός του Lagrange και του Hamilton. Η ελαχίστη επιφάνεια. Οι εξισώσεις Euler-Lagrange. Ο μετασχηματισμός Legendre. Οι εξισώσεις Hamilton. Οι άλγεβρες Poisson. Η θεωρία διαταραχών. Οι κανονικοί μετασχηματισμοί. Το θεώρημα διατήρησης Liouville. Το θεώρημα Noether. Η θεωρία Hamilton-Jacobi. Οι μεταβλητές δράσης-γωνίας. Οι γενικευμένες συντεταγμένες. Οι δεσμοί. Οι πραγματικές και οι δυνατές μετατοπίσεις. Οι ιδανικοί δεσμοί.


Στατιστική Ι
Η έννοια του πληθυσμού, του δείγματος και της παραμέτρου. Γενικά περί εκτίμησης μέτρων. Τα κριτήρια επιλογής εκτιμητών. Το μέσο τετραγωνικό σφάλμα. Οι αμερόληπτοι εκτιμητές. Η ανισότητα Cramer-Rao και η στατιστική πληροφορία Fisher. Η επάρκεια, η πληρότητα, οι ΑΟΕΔ εκτιμητές. Η εκτίμηση σε εκθετικές οικογένειες κατανομών. Το θεώρημα Basu. Η ανεξαρτησία του δειγματικού μέσου και της δειγματικής διασποράς σε κανονικούς πληθυσμούς. Οι δειγματικές κατανομές (χ,t,F). Η μέθοδος μέγιστης πιθανοφάνειας και η μέθοδος ροπών. Στοιχεία στατιστικής θεωρίας αποφάσεων. Η συνάρτηση ζημίας και η συνάρτηση κινδύνου. Οι εκτιμητές Bayes και minimax. Τα διαστήματα εμπιστοσύνης, η ποσότητα οδηγός. Τα ασυμπτωτικά διαστήματα εμπιστοσύνης. Εφαρμογές σε κανονικούς και διωνυμικούς πληθυσμούς.


Ειδικές Συναρτήσεις
Οι συναρτήσεις Γάμμα και Βήτα. Η συνάρτηση σφάλματος erfx. Τα ολοκληρώματα Fresnel ημιτόνου και συνημιτόνου. Τα ασυμπτωτικά αναπτύγματα. Οι συναρτήσεις Bessel (1ου είδους, 2ου είδους, σφαιρικές, τροποποιημένες). Εφαρμογές συναρτήσεων Bessel (οι ταλαντώσεις κυκλικής μεμβράνης, η θερμοκρασιακή κατανομή σε στερεό κύλινδρο, η θερμοκρασιακή κατανομή σε στερεά σφαίρα, η διάθλαση από αγώγιμο κύλινδρο). Τα ορθογώνια πολυώνυμα (Legendre, Chebychev, Jacobi, Laguerre, Hermite). Οι προσαρτημένες συναρτήσεις Legendre. Οι υπεργεωμετρικές συναρτήσεις. Η συρρέουσα υπεργεωμετρική συνάρτηση. Εφαρμογές των προσαρτημένων συναρτήσεων Legendre.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kostasrousmath

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 205 μηνύματα.
Όπως καταλαβαίνεις δεν γνωρίζω κανένα....
Θα μάθω όμως σύντομα....
Για τις Ειδικές Συναρτήσεις θα ρωτήσω μια καθηγήτρια τομέα Ανάλυσης και για την Στατιστική μια καθηγήτρια τομέα Στατιστικής.....
(Η τελευταία μου κάνει Πιθανότητες και Περιγραφική Στατιστική και είναι πολύ μα πολύ......)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chemwizard

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Χημείας Κρήτης (Ηράκλειο) και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,379 μηνύματα.
Νίκο δες εδώ κι εδώ,πολύ πιθανό να βρεις κάτι...
Καλό ψάξιμο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 20,177 μηνύματα.
Παιδιά ευχαριστώ πολύ. Τα μαθήματα αυτά πλέον περάστηκαν, οπότε καλό είναι να κλειδωθεί το παρόν topic.

Ευχαριστώ πολύ Γιάννη. Κάποια αρχεία για άλλα μαθήματα όπως Μερικές Διαφορικές Εξισώσεις και Προχωρημένη Στατιστική ή Εισαγωγή στην Οικονομετρία (Γραμμική Ανάλυση Παλινδρόμησης) θα μου χρειαστούν...

..είσαι θεός φίλος :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chemwizard

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Χημείας Κρήτης (Ηράκλειο) και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,379 μηνύματα.
Θεός είναι ένας κι εγώ απο τα πολλά θαύματά Του :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kostasrousmath

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 205 μηνύματα.
xaxaaxaxaxa
Μπράβο που περάστηκαν.....
Γιάννη ευχαριστώ και εγώ.....
Βρήκα ωραία αρχεία.....!!!!
;););)

Νίκο μου είπε μια καθηγήτρια για τις ειδικές συναρτήσεις, αλλα είναι ξενόγλωσσο.....
Και της είπα οκ....Αν βρείτε κανενα ελληνικό πείτε μου....!!!!
Όταν και αν μου απαντήσει θα σε ενημερώσω....!!!!

Μια ερώτηση, limsup, liminf που θα διαβάσω για να τα μάθω καλά....???
Δεν τα καταλαβαίνω.....!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top