Βοήθεια στη συμπλήρωση μηχανογραφικού

Stroka

Νεοφερμένος

Η Stroka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών, Φοιτήτρια του τμήματος Οικονομικών Επιστημών Μακεδονίας και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 6 μηνύματα.
Θέλω να ασχοληθώ με τη λογιστική. Στην πόλη μου, Θεσσαλονίκη, βρήκα δύο τμήματα: του ΠΑΜΑΚ και το Λογιστικής και Πληροφοριακών Συστημάτων στο ΔΙΠΑΕ. Για το τμήμα του ΠΑΜΑΚ έχω ακούσει πολλά καλά λόγια, οπότε σίγουρα είναι πρώτη επιλογή. Το θέμα είναι πως μάλλον δε θα μου φτάσουν τα μόρια, επομένως σκέφτηκα να βάλω ως δεύτερη επιλογή το τμήμα του ΔΙΠΑΕ, για το οποίο όμως δεν έχω ακούσει τίποτα. Μετά ακολουθούν τμήματα Οικονομικών Επιστημών των ΠΑΜΑΚ και ΑΠΘ. Το πρόβλημά μου είναι πως φοβάμαι μη περάσω ΔΙΠΑΕ και το μετανιώσω. Ειλικρινά δεν έχω ακούσει τίποτα. Να βαλω των Οικονομικών δεύτερη και τρίτη επιλογή και τέταρτη το ΔΙΠΑΕ, ή να το αφήσω έτσι;
Τμήματα εκτός Θεσσαλονίκης δε με ενδιαφέρουν.
 

Viedo

Διάσημο μέλος

Ο Viedo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,912 μηνύματα.
Γεια σου,

Για το ΔΙΠΑΕ δεν έχω διαβάσει καλά και αισιόδοξα μηνύματα κατά καιρούς από μέλη. Προσωπική εμπειρία δεν διαθέτω. Λογιστική και Χρηματοοικονομικα (ΛΟΧΡΗ) του ΠΑΜΑΚ είναι πολύ αξιόλογο πρόγραμμα και είναι αυτό στο οποίο παραπέμπουν αρκετά παιδιά να φοιτήσουν οι ενδιαφερόμενοι. Τα οικονομικά τμήματα είναι μια χαρά, ωστόσο, είναι γενικά κάπως και απαιτούν μεταπτυχιακό.

Θα πρότεινα το Οικονομικό κάποιου από τα δύο, ως δεύτερη και τρίτη επιλογή, και μετά θα μπορούσες να το συνδυάσεις με μεταπτυχιακό στη λογιστική, αν και με το πέρας των σπουδών είναι αυτό που θέλεις, καθώς αρκετοί φοιτητές εισέρχονται σε ένα τμήμα με ένα στόχο και μετά βλέπουν και άλλες διεξόδους που δεν είχαν σκεφτεί.

Κακά τα ψέματα, ένα Μεταπτυχιακό στις μέρες μας είναι απαραίτητο και επιβεβλημένο θα έλεγα, αν σκόπευες να μείνεις στο πτυχίο λογιστικής.
 

Stroka

Νεοφερμένος

Η Stroka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών, Φοιτήτρια του τμήματος Οικονομικών Επιστημών Μακεδονίας και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 6 μηνύματα.
Κακά τα ψέματα, ένα Μεταπτυχιακό στις μέρες μας είναι απαραίτητο και επιβεβλημένο θα έλεγα, αν σκόπευες να μείνεις στο πτυχίο λογιστικής.

Ναι, η αλήθεια είναι πως σκόπευα να μείνω στο πτυχίο λογιστικής...
Ευχαριστώ για την απάντηση, θα την πάρω υπόψη μου.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top