Βοήθεια για το writing στα αγγλικά

Guest 856924

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Εχω παιδια το εξης προβλημα κολλαω πολλυ στο να γραψω καποιο writing δε μου ερχονται ιδεες και τα σχετικα.Για αυτο θα ηθελα να μου προτεινετε οτι καλυτερο μπορειτε για βελτιωση, διαφορες φρασεις και οτι αλλο πιστευετε.Να πω κιολας οτι ειμαι στη ταξη του cae,το lower του μισιγκαν το ειχα δωσει το 2009 δυο φορες αλλα δε το πηρα τελικα και στο writing ειχα παρει τη πρωτη φορα LP και τη δευτερη BF,παρ`ολα αυτα προχωραω στο advanced που ενω στις ασκησεις ειμαι καλος στο αλλο εχω θεμα:(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mάιρα

Διάσημο μέλος

Η Mάιρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,354 μηνύματα.
Αρχικά όσον αφορά το θέμα να σκέφτεσαι τι θα έγραφες στα ελληνικά και μετά να τα μεταφέρεις στα αγγλικά. Είναι απλό. Φαντάζομαι τη δομή της έκθεσης την γνωρίζεις, συνδετικές λέξεις και φράσεις θα χεις σημειωμένες ένα σωρό. Να προσπαθείς να γράφεις μικρές προτάσεις έτσι ώστε να βγάζει και ένα νόημα. Η έκθεση δεν είναι κάτι το πολύπλοκο, στην αρχή μπορεί να μην τα πας και τόσο καλά, ποτέ κανείς δεν κατάφερε να γράψει την τέλεια έκθεση την πρώτη φορά, όλοι μετά από πολλές προσπάθειες τα κατάφεραν. Όλα τα πράγματα έχουν μια λογική σειρά, έτσι και το writing. Ζήτα από τον/την καθηγητή/τρια που σου κάνει αγγλικά να σου δίνει επιπλέον εκθέσεις για να εξασκηθείς. Και επίσης αν βλέπεις πω σε δυσκολεύει το Michigan γιατί δεν αλλάζεις; Εγώ για παράδειγμα δυο φορές το είχα δώσει και απέτυχα, την τρίτη φορά όμως έδωσα City & Guilts και επιτέλους τα κατάφερα. Βέβαια αυτό ίσως να σε δυσκολέψει διότι πρέπει να γράψεις δυο εκθέσεις και όχι μια. Αλλά γενικά ψάξτο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 856924

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
τωρα δε κανω michigan αλλα advanced του cambridge,michigan εδωσα παλια απετυχα και δεν το ξαναεδωσα τωρα προχωραω στο CAE δεν ξερω πιστευεις ειναι λαθος επιλογη θα επρεπε να ειχα παρει πρωτα το lower?...τωρα που λες για δομη εκθεσης,συνδετικες φρασεις και αυτα δεν μου εχουν δωσει τιποτα σε αυτους τους δυο μηνες που ειμαι σχεδον στο φροντ. ....επισης ειναι καμια φορα λιγο περιεργα τα θεματα της εκθεσης αυτα που εχω γενικως να κανω, μου ζητανε κατι αρθρα να γραψω που μες στην εκφωνηση μου δινει καποιες προσθετες πληροφοριες που πρεπει να τις βαλω στο writing
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

papas

Διάσημο μέλος

Ο papas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Νοσηλευτικής ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 2,371 μηνύματα.
Σε τετοια αρθρα πρεπει να δουλεψεις το paraphrase. Δλδ παιρνεις το bullet και το γραφεις με πλαγιο τροπο, χωρις να αλλοιωσεις το νοημα του.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

elpida1988

Νεοφερμένος

Η elpida1988 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 36 ετών. Έχει γράψει 21 μηνύματα.
Καλησπερα! Δεν ξερω πολλα για το συγκεκριμενο πτυχιο ομως μπορεις για αρχη να διαβαζεις καποια αρθρα στο ιντερνετ σχετικα με τις θεματικες του advanced..επισης γραφοντας στο google πχ useful cae phrases θα σου βγαλει ενα σωρο... ενα παραδειγα..
https://practiseenglish.blogspot.gr/2009/03/useful-language-for-fcecaecpe-writing.html
Οταν εδινα ecce εμαθα πολλες επισημες εκφρασεις για προλογο επιλογο και συνδετικες λεξεις μεσα απο το ιντερνετ..ετσι ειχα καλυψει ενα κομματι της εκθεσης και απο κει και περα να σκεφτεις κανα δυο πραγματακια που να ταιριαζουν και να τα αναπτυξεις οσο μπορεις ακομα και με παραδειγματα..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 7 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top