Βοήθεια για σπουδές

luluty

Νεοφερμένος

Η luluty αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 15 ετών. Έχει γράψει 8 μηνύματα.
Λοιπόν θέλω να πάρω και άλλες γνώμες, τώρα μόλις έγινα Δευτέρα λυκείου και εδώ και δυο χρόνια αγχώνομαι για πανεπιστήμια, κατευθύνσεις, πανελλήνιες και αυτά. Θα πάω θεωρητική γιατί οτιδήποτε με μαθηματικά δεν μπορώ καθόλου, αλλά γενικά σε αυτές τις κατευθύνσεις δεν με ενδιαφέρει τίποτα. Έκανα ισπανικά έναν χρόνο πέρυσι, και γενικά μαρεσουν οι γλώσσες, δεν ξέρω αν ειναι για καριέρα αλλά όλοι μου λένε με την ανθρωπολογία μένεις άνεργος και ειναι πολύ γενικό. Για μεταφραστική σχολή θέλει να δώσεις δυο γλώσσες αγγλικά γερμανικά ή γαλλικά, γαλλικά ξέρω λίγο αλλά όχι σε καλο επίπεδο δηλαδή α1 ακόμα, άρα να ξεκινήσω γαλλικά από τώρα για να δωσω για μεταφραστική σχολή να τελειώνω; Προλαβαίνω; Νομίζω θα πιέστω πολύ με όλα τα μαθήματα, ή να πάω ανθρωπολογία και μετά μέχρι τότε άμα θέλω μεταπτυχιακό μεταφραστική; 😥😥
Επίσης μου έχουν πει ότι γίνεται να πας αστυνομική σχολή δυο χρόνια χωρίς πανελλήνιες και να παίρνεις 1200 ευρώ τον μήνα στο γραφείο… δε το νομίζω
Ευχαριστώ🙏
 

Ness

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Ness αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 120 μηνύματα.
Καλησπέρα. Καταρχάς δεν χρειάζεται να έχεις άγχος από τώρα. Όπως έχουμε ξαναπεί σημασία δεν έχει τι σου λένε για την αποκατάσταση αλλά τι αγαπάς να κάνεις πραγματικά σαν δουλειά. Αν επιλέξεις ένα αντικείμενο που πραγματικά σε ενδιαφέρει τότε θα βρεις το δρόμο σου. Αυτό που σου προτείνω αρχικά είναι να κάνεις μία επιπλέον έρευνα στα προγράμματα σπουδών ώστε να δεις τι σε τραβάει περισσότερο. Οι γλώσσες είναι ένα βάσανο προφανώς αλλά αν θες να ακολουθήσεις τη μεταφραστική θα βρεις τον τρόπο σου για να μελετήσεις τη δεύτερη γλώσσα που χρειάζεσαι. Μπορείς να κάνεις δουλειά φέτος μιας και έχεις καιρό ακόμα μέχρι να γράψεις.
 

luluty

Νεοφερμένος

Η luluty αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 15 ετών. Έχει γράψει 8 μηνύματα.
Ευχαριστώ για την απάντηση! Άρα προλαβαίνω σε δυο χρόνια β2 για γαλλικά; Γιατι αυτό ειναι το λιγότερο επίπεδο που χρειάζεται για να δώσεις😅 από την άλλη λέω να πάω ανθρωπολογία και να κανω μεταπτυχιακό σε ότι θέλω γιατί δεν ξέρω αν θέλω να ασχοληθώ με την μετάφραση μόνο, θέλω αλλά φάση ως κάτι που κάνω που και που
 

Reader

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Reader αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένη. Είναι Απόφοιτος λυκείου. Έχει γράψει 822 μηνύματα.
Ευχαριστώ για την απάντηση! Άρα προλαβαίνω σε δυο χρόνια β2 για γαλλικά; Γιατι αυτό ειναι το λιγότερο επίπεδο που χρειάζεται για να δώσεις😅 από την άλλη λέω να πάω ανθρωπολογία και να κανω μεταπτυχιακό σε ότι θέλω γιατί δεν ξέρω αν θέλω να ασχοληθώ με την μετάφραση μόνο, θέλω αλλά φάση ως κάτι που κάνω που και που
Το τμήμα μετάφρασης και διερμηνείας προσφέρει πολλές επαγγελματικές διεξόδους, τις οποίες θα σου πρότεινα να κοιτάξεις προσεκτικά προτού αποφασίσεις. Εννοείται πως προλαβαίνεις να φτάσεις το απαραίτητο επίπεδο στα γαλλικά αν ξεκινήσεις φέτος.


Σχετικά με την ανθρωπολογία, πρόκειται για πολύ γενικό πτυχίο, θα χρειαστείς οπωσδήποτε μεταπτυχιακό. Ψάξε όλα τα μεταπτυχιακά που μπορείς να κάνεις από τον κλάδο αυτό.
 

jYanniss

Νεοφερμένος

Ο jYanniss αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 59 μηνύματα.
Λοιπόν θέλω να πάρω και άλλες γνώμες, τώρα μόλις έγινα Δευτέρα λυκείου και εδώ και δυο χρόνια αγχώνομαι για πανεπιστήμια, κατευθύνσεις, πανελλήνιες και αυτά. Θα πάω θεωρητική γιατί οτιδήποτε με μαθηματικά δεν μπορώ καθόλου, αλλά γενικά σε αυτές τις κατευθύνσεις δεν με ενδιαφέρει τίποτα. Έκανα ισπανικά έναν χρόνο πέρυσι, και γενικά μαρεσουν οι γλώσσες, δεν ξέρω αν ειναι για καριέρα αλλά όλοι μου λένε με την ανθρωπολογία μένεις άνεργος και ειναι πολύ γενικό. Για μεταφραστική σχολή θέλει να δώσεις δυο γλώσσες αγγλικά γερμανικά ή γαλλικά, γαλλικά ξέρω λίγο αλλά όχι σε καλο επίπεδο δηλαδή α1 ακόμα, άρα να ξεκινήσω γαλλικά από τώρα για να δωσω για μεταφραστική σχολή να τελειώνω; Προλαβαίνω; Νομίζω θα πιέστω πολύ με όλα τα μαθήματα, ή να πάω ανθρωπολογία και μετά μέχρι τότε άμα θέλω μεταπτυχιακό μεταφραστική; 😥😥
Επίσης μου έχουν πει ότι γίνεται να πας αστυνομική σχολή δυο χρόνια χωρίς πανελλήνιες και να παίρνεις 1200 ευρώ τον μήνα στο γραφείο… δε το νομίζω
Ευχαριστώ🙏
Καλημέρα,νομίζω έχεις αγχωθεί πολύ νωρίς χωρίς λόγο.
Επίσης αν δεν σου αρέσει κάτι και πας με τη λογικη το μη χείρον βέλτιστον θα κουραστείς και θα απογοήτευσης.
Αν υπάρχει κάτι που σου αρέσει σε κάποιο άλλο πεδίο, ψαξτο, καλύτερα να δυσκολευτείς τώρα παρά αργότερα.
Λοιπόν θέλω να πάρω και άλλες γνώμες, τώρα μόλις έγινα Δευτέρα λυκείου και εδώ και δυο χρόνια αγχώνομαι για πανεπιστήμια, κατευθύνσεις, πανελλήνιες και αυτά. Θα πάω θεωρητική γιατί οτιδήποτε με μαθηματικά δεν μπορώ καθόλου, αλλά γενικά σε αυτές τις κατευθύνσεις δεν με ενδιαφέρει τίποτα. Έκανα ισπανικά έναν χρόνο πέρυσι, και γενικά μαρεσουν οι γλώσσες, δεν ξέρω αν ειναι για καριέρα αλλά όλοι μου λένε με την ανθρωπολογία μένεις άνεργος και ειναι πολύ γενικό. Για μεταφραστική σχολή θέλει να δώσεις δυο γλώσσες αγγλικά γερμανικά ή γαλλικά, γαλλικά ξέρω λίγο αλλά όχι σε καλο επίπεδο δηλαδή α1 ακόμα, άρα να ξεκινήσω γαλλικά από τώρα για να δωσω για μεταφραστική σχολή να τελειώνω; Προλαβαίνω; Νομίζω θα πιέστω πολύ με όλα τα μαθήματα, ή να πάω ανθρωπολογία και μετά μέχρι τότε άμα θέλω μεταπτυχιακό μεταφραστική; 😥😥
Επίσης μου έχουν πει ότι γίνεται να πας αστυνομική σχολή δυο χρόνια χωρίς πανελλήνιες και να παίρνεις 1200 ευρώ τον μήνα στο γραφείο… δε το νομίζω
Ευχαριστώ🙏
Καλό θα ήταν να προσέξετε (το βλέπω από πολλούς σε αυτή την ηλικία) το συντακτικό καθώς και το λεξιλόγιο που χρησιμοποιείτε.
Με κάθε καλή πρόθεση. 🙂
 

Κάμπια

Διάσημο μέλος

Η Κάμπια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 19 ετών, Φοιτήτρια του τμήματος Ξένων Γλωσσών Μετάφρασης & Διερμηνείας Ιονίου και μας γράφει απο Κέρκυρα (Κέρκυρα). Έχει γράψει 2,023 μηνύματα.
Σε δύο χρόνια θεωρώ ότι είναι εφικτό να φτάσεις επίπεδο β2 στα γαλλικά . Εγώ βέβαια είμαι γερμανικά οπότε δες λίγο και τους δικούς σου ρυθμούς. Δες και τι μπορεί να γίνει με τα θερινά.
Στο μεταφραστικό έχουμε προς το παρών και ισπανικά σαν μάθημα ελεύθερης επιλογής και μπορεί να προστεθεί στο πτυχίο.
Η ανθρωπολογία τι είναι ακριβώς; Τι βγαίνεις από την σχολή και τι κάνεις;

Πάντως να ξέρεις ότι το μεταφραστικό βρίσκεται μόνο στην Κέρκυρα και υπάρχει θέμα με τα ενοίκια, εκτός αν πας στις εστίες
 

luluty

Νεοφερμένος

Η luluty αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 15 ετών. Έχει γράψει 8 μηνύματα.
Σε δύο χρόνια θεωρώ ότι είναι εφικτό να φτάσεις επίπεδο β2 στα γαλλικά . Εγώ βέβαια είμαι γερμανικά οπότε δες λίγο και τους δικούς σου ρυθμούς. Δες και τι μπορεί να γίνει με τα θερινά.
Στο μεταφραστικό έχουμε προς το παρών και ισπανικά σαν μάθημα ελεύθερης επιλογής και μπορεί να προστεθεί στο πτυχίο.
Η ανθρωπολογία τι είναι ακριβώς; Τι βγαίνεις από την σχολή και τι κάνεις;

Πάντως να ξέρεις ότι το μεταφραστικό βρίσκεται μόνο στην Κέρκυρα και υπάρχει θέμα με τα ενοίκια, εκτός αν πας στις εστίες
Ευχαριστώ! Λέω να ξεκινήσω και βλέπουμε,η ανθρωπολογία ούτε εγώ δεν έχω καταλάβει τι δουλειά κανείς αφού τελειώσεις νομίζω κάτι σαν δημόσιος υπάλληλος; και μου έχουν πει δύσκολα βρίσκεται δουλειά, αλλά πιστεύω με μεταπτυχιακό θα πάει καλά
 

luluty

Νεοφερμένος

Η luluty αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 15 ετών. Έχει γράψει 8 μηνύματα.
Καλημέρα,νομίζω έχεις αγχωθεί πολύ νωρίς χωρίς λόγο.
Επίσης αν δεν σου αρέσει κάτι και πας με τη λογικη το μη χείρον βέλτιστον θα κουραστείς και θα απογοήτευσης.
Αν υπάρχει κάτι που σου αρέσει σε κάποιο άλλο πεδίο, ψαξτο, καλύτερα να δυσκολευτείς τώρα παρά αργότερα.

Καλό θα ήταν να προσέξετε (το βλέπω από πολλούς σε αυτή την ηλικία) το συντακτικό καθώς και το λεξιλόγιο που χρησιμοποιείτε.
Με κάθε καλή πρόθεση. 🙂
Ευχαριστώ για την απάντηση, και συγνώμη, δεν γνώριζα ότι έπρεπε να γράφουμε με επίσημο λόγο σε αυτήν την ιστοσελίδα 😅 το έγραψα βιαστικά με άγχος
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top