Βοήθεια/Απορίες στη Φυσική

Paradise4all

Νεοφερμένος

Ο Paradise4all αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 53 ετών και Πτυχιούχος. Έχει γράψει 99 μηνύματα.
Μπορείς να γράψεις αν θέλεις την εκφώνηση της άσκησης ώστε να μπορούν να σε βοηθήσουν και άλλοι που δεν έχουν το βιβλίο.
Βέβαια το καλύτερο είναι να προσπαθείς μόνος σου, αφού έχεις διαβάσει και κατανοήσει τη θεωρία. :)

Εχεις απότυτο δίκαιο ! :no1: Ανέβασε την εκφώνηση !! Πολλοί που μπορούν να σε βοηθήσουν δεν έχουν την εκφώνηση... :(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

STAXTOULA

Νεοφερμένος

Η STAXTOULA αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Μαθητής Γ' γυμνασίου και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 108 μηνύματα.
παιδια δν καταλαβαινω καθολου τη φετινη φυσικη ... ( ουτε 1 φορα δεν εχω πει ασκηση :'(ουτε απαντηση σε καποια ερωτηση του καθηγητη :'()
μηπως μπορει κανεις να μου πει καποιο τροπο για να με βοηθησει εστω και λιγακι ....
εκτος απ βοηθηματα .... εχω παρει :(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

evina

Νεοφερμένος

Η Eva αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Γαλάτσι (Αττική). Έχει γράψει 7 μηνύματα.
Αν έκανες για περιορισμένο χρόνο ιδιέταιρα ??? Έτσι για να καταλάβεις τα προηγούμενα ... Πάντως αν έχεις κάποιο πρόβλημα κ μπορώ να στο εξηγήσω (επειδή μου αρέσει πολύ η φυσική κ μαζί όλα τα θετικά ...) στέιλε μου μήνυμα ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

zaxosm

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Χαρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πεύκη (Αττική). Έχει γράψει 186 μηνύματα.
Ναι οντως και μενα το ιδιαιτερο με βοηθησε παρα πολυ!
Αν υπαρχει η οικονομικη δυνατοτητα θα στο συστηνα ανεπιφυλακτα, γιατι στη φυσικη δεν μπορεις να παπαγαλισεις. Πρεπει να το εμπεδωσεις αυτο που διαβαζεις.
Αλλιως ασκηση δεν βγαινει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

STAXTOULA

Νεοφερμένος

Η STAXTOULA αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Μαθητής Γ' γυμνασίου και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 108 μηνύματα.
γινετε να παω σε φροντιστηριο για συγκεκριμενο χρονικό διάστημα ???
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DIMOSTHENIS

Νεοφερμένος

Ο DIMOSTHENIS αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
να πας φροντιστηριο αν δεν καταλαβαινεις εντελώς τίποτα. Ομως , ειναι νωρίς για φροντιστηρια γιατί αυτη η φυσικη που κανεις δεν θα σου χρειαστεί αργότερα. Για μενα που παω τριτη λυκειου κανε υπομονη τώρα και ξεκινα φροντιστηριο απο του χρονου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

STAXTOULA

Νεοφερμένος

Η STAXTOULA αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Μαθητής Γ' γυμνασίου και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 108 μηνύματα.
να πας φροντιστηριο αν δεν καταλαβαινεις εντελώς τίποτα. Ομως , ειναι νωρίς για φροντιστηρια γιατί αυτη η φυσικη που κανεις δεν θα σου χρειαστεί αργότερα. Για μενα που παω τριτη λυκειου κανε υπομονη τώρα και ξεκινα φροντιστηριο απο του χρονου.

ok , thanks !!!:thanks:
παλι καλα που θα παω θεωριτικη αλλιως ... σωθηκα :'(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

giorgos_koz

Νεοφερμένος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Μαθητής Γ' γυμνασίου και μας γράφει απο Κοζάνη (Κοζάνη). Έχει γράψει 19 μηνύματα.
Λοιπόν παιδιά σήμερα γράψαμε ένα 10λεπτο τεστ φυσικής...Τα πήγα καλά..αλλά έχω μια απορία...Η άσκηση 2 έλεγε:Δίνονται 2 σφαίρες.Η μία τόσα C και η άλλη τόσα μC...Πόσα ηλεκτρόνια αντιστοιχούν σε κάθε σφαίρα?Δίνεται στοιχειώδες φορτίο ηλεκτρονίου...
Λοιπόν,έκανα τη μετατροπή από μC-->C...ΑΛΛΑ...Μετά πρέπει να κανα βλακεία...Λόγω του ότι δε διδάχθηκα τί έπρεπε να κάνω,πολλαπλασίασα το φορτίο του 1 με το φορτίο που μας δινόταν για ηλετρόνιο και έκανα για το φορτίο 2 το ίδιο...Πείτε μου σας παρακαλώ είναι σωστά???Αν δεν είναι πάντως θα μαι βλάκας γτ είχα διαβάσει πολύ!:'(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Paradise4all

Νεοφερμένος

Ο Paradise4all αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 53 ετών και Πτυχιούχος. Έχει γράψει 99 μηνύματα.
Το ζητούμενο φορτίο δίνετε απ' τον τύπο Δq = Ne * qe => Ne = Δq / qe

Ne = x Cb / 1,6 * 10^-19 Cb

όπου : Ne = Ο (ζητούμενος) αριθμός ηλεκτρονίων
x Cb το φορτίο που σας έδωσε σε Cb και
qe = το φορτίο του ηλεκτρονίου (1,6 * 10^-19 Cb)

Επρεπε λοιπόν να διαιρέσεις αντί να πολλαπλασιάσεις...

------
Αυτό όμως Γιώργο δε σημαίνει ότι είσαι "βλάκας" ! Αλίμονο αν καταδικάζεις τον εαυτό σου έτσι ! Μην ξεχνάς ότι το διαγώνισμα ήταν 10λεπτο και το άγχος σου να προλάβεις μεγάλο.
Είμαι σίγουρος ότι εάν είχες περισσότερο χρόνο δε θα έκανες το "λάθος" αυτό...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

giorgos_koz

Νεοφερμένος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Μαθητής Γ' γυμνασίου και μας γράφει απο Κοζάνη (Κοζάνη). Έχει γράψει 19 μηνύματα.
κ είχα σκεφτει να διαιρέσω...πόσο λες θα μου κόψει?πιάνει 5 βαθμούς η άσκηση...φαντάζομαι πόσο:p
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

!!!...vivaki...!!!

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Βιβή αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Κοζάνη (Κοζάνη). Έχει γράψει 349 μηνύματα.
Γιώργο.....μπορείς να μου πεις τι άλλα είχε το τεστάκι;;;;

please!!!!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

giorgos_koz

Νεοφερμένος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Μαθητής Γ' γυμνασίου και μας γράφει απο Κοζάνη (Κοζάνη). Έχει γράψει 19 μηνύματα.
λοιπόν συμπλήρωση κενών,μια άσκηση που έπρεπε να σκεφτεις τί φορτίο έχει η σφαίρα Δ,κ μια Σ-Λ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

!!!...vivaki...!!!

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Βιβή αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Κοζάνη (Κοζάνη). Έχει γράψει 349 μηνύματα.
α οκ.....σου έστειλα κι έμα προσωπικό μήνυμα......please απάντησε μου! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Paradise4all

Νεοφερμένος

Ο Paradise4all αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 53 ετών και Πτυχιούχος. Έχει γράψει 99 μηνύματα.
κ είχα σκεφτει να διαιρέσω...πόσο λες θα μου κόψει?πιάνει 5 βαθμούς η άσκηση...φαντάζομαι πόσο:p

Αναλόγως τη γενική εικόνα του γραπτού σου και το χαρακτήρα του καθηγητή σου...
Αλλά ότι βαθμό και να σου βάλει ο καθηγητής σου, μη νοιαστείς. Απλά να πάρεις το διαγώνισμα αυτό σαν μία εμπειρία στο σχολικό σου γίγνεσθαι. Φτάνει να κατέχεις τη γνώση. Και το βαθμό αυτής της γνώσης τον ξέρεις μόνο εσύ.
Ο βαθμός του διαγωνίσματος μας δίνει τη χαρά (ή τη στεναχώρια) του "αριθμού" που πολλές φορές δεν αντικατοπτρίζει την πραγματικότητα... :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

giorgos_koz

Νεοφερμένος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Μαθητής Γ' γυμνασίου και μας γράφει απο Κοζάνη (Κοζάνη). Έχει γράψει 19 μηνύματα.
κ αν έχω όλο το υπόλοιπο γραπτό σωστό?:p
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

~Λένα~

Πολύ δραστήριο μέλος

Η ~Λένα~ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών και Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 1,659 μηνύματα.
καλα ετσι και γραψουμε μεις στην ταξη μου θα πατωσουμε ολοι!σιγουρο:iagree:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

!!!...vivaki...!!!

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Βιβή αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Κοζάνη (Κοζάνη). Έχει γράψει 349 μηνύματα.
Θα μου πεις τι σας έβαλε στο τεστάκι;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

giorgos_koz

Νεοφερμένος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Μαθητής Γ' γυμνασίου και μας γράφει απο Κοζάνη (Κοζάνη). Έχει γράψει 19 μηνύματα.
Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

!!!...vivaki...!!!

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Βιβή αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Κοζάνη (Κοζάνη). Έχει γράψει 349 μηνύματα.
ε;;;;

Τώρα που έκανα επανάληψη στη φυσική μου δημιουργήθηκε η εξής απορία: Πότε λέμε ότι ένα σώμα είναι κβαντωμένο...;

Αν γίνεται να μου το εξηγήσετε όσο πιο απλά μπορείτε.

Ευχαριστώ! :thanks:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

korina P

Νεοφερμένος

Η korina P αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 29 μηνύματα.
ένα ηλεκτρικό σώμα είναι κβαντισμένο όταν οποιαδήποτε ποσότητα φορτίου είναι ακέραιο πολλαπλάσιο του στοιχειώδους ηλεκρικού φορτίου
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top