Αρχαία - Βοήθεια/Απορίες στα Αρχαία

~Melania~

Περιβόητο μέλος

Η Insomnia ♥ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 5,354 μηνύματα.
δεν ειναι δυσκολο μαθημα..απλα ειναι λιγο βαρετο..
κι αυτοι οι τονοι..!! τους σιχενομαι..


Ναι,όντως...οι τόνοι είναι ένα θέμα...:iagree:....αλλά οι Α,Β & Γ κλίσεις....:xixi:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lazgio

Νεοφερμένος

Ο lazgio αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών και Μαθητής Α' γυμνασίου. Έχει γράψει 13 μηνύματα.
ναι οντος
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

GABRIELLA

Δραστήριο μέλος

Η GABRIELLA αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής του τμήματος Φιλολογίας Πελοποννήσου (Καλαμάτα) και μας γράφει απο Καλαμάτα (Μεσσηνία). Έχει γράψει 791 μηνύματα.
αυτοι οι τονοι εμενα μου τη εδιναν παντα στα νευρα...οξεια,περισπωμενη,βαρεια..ελεος...μου φαινονται ακομα δυσκολοι...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

giani0

Νεοφερμένος

Ο giani0 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών και Μαθητής Α' γυμνασίου. Έχει γράψει 6 μηνύματα.
Παντος ρε παιδια δεν ειναι και το πιο ευκολο μαθημα τα Αρχαι εμενα με δισκολευουν πολυ και ας διαωαζο 1,30 ωρα αρχαια
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

christina.maria

Δραστήριο μέλος

Η Χριστινα-Μαρια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Β' γυμνασίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 532 μηνύματα.
ναι θελουν πολυ διαβασμα(ιδικα αμα εχεις την σκληρου ονομα και πραμα).παντος βλακια ειναι σε τι θα σου χρειαστουν στη ζωη?

Ολοι πρεπει να ξερουν τις ριζες τους....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Silent_Killer

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Σαλαμίνα (Αττική). Έχει γράψει 1,641 μηνύματα.
Μην με τρομάζεις..Ναι,το σβτκρκ θα στρωθώ και θα τα μάθω νεράκι..Συν και οι παρατηρήσεις:'(
Μην αγχώνεσε άδικα!:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

arsenia

Νεοφερμένος

Η αρσενια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών και Μαθητής Α' γυμνασίου. Έχει γράψει 16 μηνύματα.
εμας η κυρια δεν αφηνει δευτερολεπτο να περασει και εχει αρχισει το μαθημα αφηστε που καθε φορα ενω εχει γραψει σε ολο τον πινακα αντι να τον σβησει βρισκει μια ακρουλα και το γραφει αντε να καταλαβεις:jumpy:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alexl1996

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Alexl1996 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,803 μηνύματα.
εμας η κυρια δεν αφηνει δευτερολεπτο να περασει και εχει αρχισει το μαθημα αφηστε που καθε φορα ενω εχει γραψει σε ολο τον πινακα αντι να τον σβησει βρισκει μια ακρουλα και το γραφει αντε να καταλαβεις:jumpy:

Δε βρίσκω κάτι παράλογο σε αυτό.... :hmm:
Και η δικιά μας η φιλόλογος έτσι κάνει....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

arsenia

Νεοφερμένος

Η αρσενια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών και Μαθητής Α' γυμνασίου. Έχει γράψει 16 μηνύματα.
να το διαβαζεις καλη σου φαινεται να το ζεις 3 φορες την εβδομαδα ειναι κομματακι δυσκολο :s:s
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

LENIAGEOR

Νεοφερμένος

Η ΖΟΥΖΗ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Καλλιθέα (Αττική). Έχει γράψει 28 μηνύματα.
Τα αρχαία είναι το καλύτερό μου μαζί με τα μαθηματικά. Θα σου προτείνω ένα βιβλίο που ίσως σε βοηθήσει αν έχει όμως σκοπό να παλουκωθείς και να ασχοληθείς πραγματικά.
"Γλωσσικές Ασκήσεις Αρχαίων Ελληνικών Α Γυμνασίου" Λινάρδης Ιωάννης Εκδοσεις Χατζηθωμά.
Προσοχή, δεν είναι λυσσάρι του σχολικού βιβλίου. Εχει πολλές ασκήσεις (με τις απαντησεις) που αν πραγματικά ασχοληθείς θα σε βοηθήσουν πολύ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikolas365

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 170 μηνύματα.
Τα αρχαία είναι το καλύτερό μου μαζί με τα μαθηματικά. Θα σου προτείνω ένα βιβλίο που ίσως σε βοηθήσει αν έχει όμως σκοπό να παλουκωθείς και να ασχοληθείς πραγματικά.
"Γλωσσικές Ασκήσεις Αρχαίων Ελληνικών Α Γυμνασίου" Λινάρδης Ιωάννης Εκδοσεις Χατζηθωμά.
Προσοχή, δεν είναι λυσσάρι του σχολικού βιβλίου. Εχει πολλές ασκήσεις (με τις απαντησεις) που αν πραγματικά ασχοληθείς θα σε βοηθήσουν πολύ.
+1:no1::iagree:
Πραγματικα πολυ καλο βιβλιο για εξασκηση, βοηθαει...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dimosthenisgeo

Νεοφερμένος

Ο dimosthenisgeo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 49 μηνύματα.
ειναι πολυ ευκολα! ειναι ομως θεμα καθηγητη
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ΑΓΝΗΓΙΩΡΓΟΣ

Πολύ δραστήριο μέλος

Η ΑΓΝΗΓΙΩΡΓΟΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 828 μηνύματα.
Nα ρωτήσω κάτι;Τι γίνεται με τα σύνθετα ρήματα;Αν κατάλαβα καλά το συγγράφω κάνει :συγγράφω
:συνέγραφον
:συγγράψω
:συνέγραψον
και σας παρακαλώ να με βοηθήσετε στον παρακείμενο και υπερσυντέλικο.
Δεν είαμι σίγουρι,αλλά νομίζω ότι κάνει έτσι: συνγέγραφα και συνεγεγράφειν

Βοηθήστε με σας παρακαλώ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Fedde le Grand

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Fedde le Grand αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 1,586 μηνύματα.
Άδικα;;Πλάκα κάνεις:P

Είναι πολύ δύσκολα!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

betoni

Νεοφερμένος

Η Bέτα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' γυμνασίου και μας γράφει απο Βέροια (Ημαθία). Έχει γράψει 64 μηνύματα.
Στρωσου στο διαβασμα οσο ειναι ακομα καιρος και μη ντρεπεσαι να ρωτας τις απορίες σου
Ο καθηγητης -τρια αφου ειναι η υποχρεωση του να σου λυνει τις αποριες σιγουρα 100% θα ειναι διατεθιμενος να σου απαντησει!:);)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

antwwwnis

Διάσημο μέλος

Ο Αντωωωνης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 2,939 μηνύματα.
εγω σημερα ειχα πολυ μεγαλη ορεξη για αρχαια ....δεν νομιζω να ειναι κατι σοβαρο θα ξαπλωσω λιγο και θα μ περασει...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

betoni

Νεοφερμένος

Η Bέτα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' γυμνασίου και μας γράφει απο Βέροια (Ημαθία). Έχει γράψει 64 μηνύματα.
εγω σημερα ειχα πολυ μεγαλη ορεξη για αρχαια ....δεν νομιζω να ειναι κατι σοβαρο θα ξαπλωσω λιγο και θα μου περασει...
Kαλο!!!!:);)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

antwwwnis

Διάσημο μέλος

Ο Αντωωωνης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 2,939 μηνύματα.
Θα το διαγραψουν ομως παλι σαν OfF topic...λοιπον τα αρχαια χρειαζονται χρονο.Η συμβουλη μου ειναι να ειναι το πρωτο μαθημα που διαβαζεται οταν πατε για διαβασμα.Εγω αυτο εκανα στο γυμνασιο.Ξεκινουσα απο τα δυσκολα και αφηνα τα ευκολα για το τελος.Ετσι καταφερα να μην παρω ουτε ενα 19 στο τελος...;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ioanna ?

Νεοφερμένος

Η Dunno αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 101 μηνύματα.
εγω σημερα ειχα πολυ μεγαλη ορεξη για αρχαια ....δεν νομιζω να ειναι κατι σοβαρο θα ξαπλωσω λιγο και θα μ περασει...

χαχα ενα τετοιο πραγμα κι εγω χθες.. εκανα το συντακτικο ολοκληρου του κειμενου:dance:


Τωρα on-topic, συμβουλη μου ειναι να ΣΤΡΩΘΕΙΣ και να διαβασεις πολυ καλα αρχαια γιατι θα εχεις προβλημα μετα,μην αφησεις κενα..
Εγω παρολο που δεν τα αμελουσα στην πρωτη γυμνασιου,επειδη ημουν σε αθλητικο γυμνασιο,δεν βγαλαμε πολλη υλη και οση βγαλαμε ηταν :whistle:..
Και τωρα πρεπει να ξοδευω το διπλασιο χρονοδιαβαζοντας αντωνυμιες και μα@@@ιες,που θα πρεπε να τα ξερω, επειδη δεν τα χα μαθει..
Προσεξε λοιπον γιατι μετα το γυμνασιο,δυσκολευει ακομη περισσοτερα οταν εχεις κενα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

betoni

Νεοφερμένος

Η Bέτα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' γυμνασίου και μας γράφει απο Βέροια (Ημαθία). Έχει γράψει 64 μηνύματα.
Μπορείτε να μου εξηγήσετε τους βασικούς όρους μιας πρότασης;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Top