Αρχαία - Βοήθεια/Απορίες στα Αρχαία

!Βάλια!

Πολύ δραστήριο μέλος

Η seize the day* αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Νέα Κρήνη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,260 μηνύματα.
αγαπητό μπουρεκάκι-ahahhhahahhhahahhahahahahahhaha- τι ακριβώς υπάρχει στα αρχαία της Α' γυμνασίου που δεν μπορείς να καταλάβεις; Από ότι θυμάμαι μαθαίναμε να κλίνουμε το άνθρωπος και το μήλο. Δεν ξέρω αν ξεφεύγει από τις δυνατότητες του εγκεφάλου σου βέβαια. Κάτσε στρώσου διάβασε αν και είμαι σίγουρη ότι στα άρθρα θα μείνεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mariapg

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Μαρια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 265 μηνύματα.
Ποτε δεν εμαθα αρχαια ...και τωρα να μου πεις κλινε μου το λυω δεν το ξερω:D το μονο που εκανα ηταν να μην κανω φασαρια μεσα στην ταξη να γραφω ασκησεις (εστω και αν τις εχω παρει απο την διπλανη μου)και παντα να εχω εναν βαθμο κοντα στο 14... αλλα πιστεψε με δεν ειμαι παραδειγμα προς μιμηση:nono:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Iliaso

Περιβόητο μέλος

Ο Iliaso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Αρεόπολη (Λακωνία). Έχει γράψει 6,236 μηνύματα.
δν εχω καταλαβει τιποτα απο ... αρχαια !
σχεδον τιποτα δλδ... ομως πολυ λιγα εχω καταλαβει π.χ
τα αρθρα :jumpy: εσεις εχετε καταλαβει τιποτα αν ναι τι??

εγώ προσωπικά έχω καταλάβει πολλά.. πχ κλίνω ουσιαστικά και επίθετα όλων των κλίσεων ξέρω ρήματα α και β συζυγίας και πολλά ακόμα:whatever:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

crazygirl96

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Eύα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών, Μαθητής Β' γυμνασίου και μας γράφει απο Άρτα (Άρτα). Έχει γράψει 160 μηνύματα.
εμένα πιο εύκολη μου φαίνεται η γ.:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

crazygirl96

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Eύα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών, Μαθητής Β' γυμνασίου και μας γράφει απο Άρτα (Άρτα). Έχει γράψει 160 μηνύματα.
ναι αλλά εγώ έβαλα και τη γ :mad:

εγώ μέχρι στιγμή τα έχω καταλάβει όλα...! και αυτό επειδή διαβάζω.οπότε άρχισε να διαβάζεις και θα δεις που θα αρχίσεις να καταλαβαίνεις...!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

dadela

Νεοφερμένος

Η Ειρήνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Β' γυμνασίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22 μηνύματα.
εγώ από αρχαία έχω καταλάβει το 90% οπότε αμα θες ρώτα κάτι συγκεκριμένο
και αμα το ξέρα θα σε βοηθήσω,θα προσπαθήσω δηάδή
αν και συμφωνώ με τος αποπάνω για να τα μάθεις καλά πρέπει να κάτσεις κάτω και να διαβλασεις μια ολόκληρη μέρα αμα θες να βγάλεις την μισή ύλη που έχεις κάνει ως τώρα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

candygirl96

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η candygirl96 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών και Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 335 μηνύματα.
εγω μπερδευω τις καταληξεις της α και της β...αχ,Παναγιτσα μου...και τωρα εχω και την γ...φανταζομαι τι θα γραψω στις εξετασεις...παρ0!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ἅλς

Διάσημο μέλος

Ο ἅλς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 3,894 μηνύματα.
Θα γράψεις 20!!!! Είμαι σίγουρος!!! :no1:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

candygirl96

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η candygirl96 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών και Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 335 μηνύματα.
ευχαριστω!!!!!!!!!!!εισαι πολυ καλο και ευγενικο παιδι...!ευχομαι ο,τι θελησεις να το εχεις!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aggel A4 forever

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Αγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών και Μαθητής Β' γυμνασίου. Έχει γράψει 251 μηνύματα.
νταξει ρε δεν ειναι τιποτα το ιδιετερο η γ κλιση μια γευση πηραμε εμεις ευκολη ειναι ειδικα το ουδετερο πανευκολο ασε που σου δινουν ονομαστικη και γενικη
μονο εξασκηση χαρτι κςι μολυβι διαβασμα κ επαναληψης κατα καιρους
και η α καλη ειναι μονο τα παρα πανω θελουν τιποτε αλλο!!!οπως και να εχει βλεπω οτι καλα τα πας αλλοι που ειχαν 13 γραφουν 15 στις εξετασεις γιατι βαζουν τα ιεματα ολες οι αρχαιολογες χεχεχεχχε εσυ που για 20 πιστευω οτι ειχες θα σκισεις πιστεψε στον εαυτο σου βοηθαει!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fffppp

Νεοφερμένος

Η Φωτεινη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Μαθητής Γ' γυμνασίου και μας γράφει απο Ιστιαία (Εύβοια). Έχει γράψει 112 μηνύματα.
Αμα πρωσπαθησεις θα τα καταλαβεισ...ναι ειναι δα και τοσο δυσκολα!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

jimira

Νεοφερμένος

Η jimira αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Φιλώτα (Φλώρινα). Έχει γράψει 12 μηνύματα.
Και εγώ από λυσάρι το βρήκα έτσι κι αλλιώς !!!


;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kleokets

Νεοφερμένος

Η kleokets αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών, Μαθητής Β' γυμνασίου και μας γράφει απο Άλιμος (Αττική). Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Θα ήθελα να με βοηθήσετε στη μετάφραση αυτών των 2 προτάσεων
1η πρόταση:Τριήρεις εξέμπεμπον ως γης και θαλάττης άρξοντες.
Τι είδους μετοχή είναι το άρξοντες ??
2η πρόταση : Χαίρουσι περί των άλλων κακώς λέγοντες
Τι είδους μετοχή είναι το λέγοντες
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

maraki love

Διάσημο μέλος

Η Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών, Φοιτητής του τμήματος Παιδαγωγικό Δημοτικής Εκπαίδευσης Θράκης (Αλεξανδρούπολη) και μας γράφει απο Αλεξανδρούπολη (Έβρος). Έχει γράψει 2,279 μηνύματα.
1η πρόταση: Έστελναν πλοία για να κυριαρχούν και στη γη και στη θάλασσα-άρξοντες: τελική μετοχή,η οποία σηνήθως είναι σε χρόνο μέλλοντα,όπως εδώ
2η πρόταση: Επιθυμούν να μιλούν με άσχημο τρόπο σχετικά με τα άλλα-λέγοντες: κατηγορηματική μετοχή,γιατί εξαρτάται από ρήμα ψυχικού πάθους(χαίρουσι)


Ελπίζω να σε βοήθησα!:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

candygirl96

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η candygirl96 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών και Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 335 μηνύματα.
εμενα με δυσκολευει το αρσενι9κο τις γ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

~V~

Νεοφερμένος

Ο ~V~ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών και Μαθητής Α' γυμνασίου. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Μπορείτε να μου το κλίνετε?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kleokets

Νεοφερμένος

Η kleokets αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών, Μαθητής Β' γυμνασίου και μας γράφει απο Άλιμος (Αττική). Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Σε ευχαριστώ πάρα πολύ.Με βοήθησες ουσιαστικά:no1:
-----------------------------------------
Σε παρακαλω μαρακι ή οποιοσδήποτε άλλος μπορει να μου δώσει και αυτή τη μετάφραση:
Ταύτα πράξας εκείνους ευδαίμονας ποιήσεις. Τι μετοχή είναι το πράξας

Εγώ πειράσομαι σε διδάσκειν ότι αληθή λέγω, αρξάμενος από της όψεως.Τι μετοχή είναι το άγουσα:thanks:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

maraki love

Διάσημο μέλος

Η Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών, Φοιτητής του τμήματος Παιδαγωγικό Δημοτικής Εκπαίδευσης Θράκης (Αλεξανδρούπολη) και μας γράφει απο Αλεξανδρούπολη (Έβρος). Έχει γράψει 2,279 μηνύματα.
Αφού έκανες αυτά θα κάνεις εκείνους ευτυχισμένους - πράξας>>χρονική μετοχή(οι χρονικές είναι συνήθως σε χρόνο αόριστο)

Εγώ θα προσπαθήσω να σου μάθω ότι λέω αληθινά(πράγματα), αφού αρχίσω γενικά(να μιλάω) - αρξάμενος>>χρονική μετοχή και αυτή σε χρόνο αόριστο


Ό,τι άλλο θελήσεις και μπορώ να βοηθήσω μια που είμαι και θεωρητική στείλε μου pm:)

Ον.ο πολύτιμος οι πολίτιμοι
Γεν.του πολυτίμου των πολυτίμων
Δοτ.τω πολυτίμω τοις πολυτίμοις
Αιτ.τον πολύτιμον τους πολυτίμους
Κλητ.ω πολύτιμε ω πολύτιμοι

Έτσι νομίζω είναι:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

nasa

Νεοφερμένος

Η Ελένη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών και Μαθητής Α' γυμνασίου. Έχει γράψει 54 μηνύματα.
Η β για εμένα είναι η πιο εύκολη...
Πιο ενδιαφέρουσα είναι η γ...
Πιο βαρετή όμως...η α!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

μαριλετακι

Νεοφερμένος

Η μαριλετακι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών και Μαθητής Α' γυμνασίου. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
εγω νομιζω πωσ πιο δυσκολη ειναι η β'
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Top