Βοήθεια/Απορίες στα Αρχαία Ελληνικά

Dalian

Περιβόητο μέλος

Η Substrata αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 4,822 μηνύματα.
Ο υπεύθυνος πολίτης και οι δημηγορίες περισσότερο από το Θουκυδίδη.

Από Ξενοφώντα, τώρα, θα σε γελάσω. Νομίζω η τελευταία σελίδα ("δε διαθέτει τη βαθιά φιλοσοφημένη σκέψη του προκατόχου του, όμως...") Κάτι τέτοιο δε λέει?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

19MaG93!

Νεοφερμένος

Η Μάγδα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 18 μηνύματα.
Συμφωνώ απόλυτα για τις δημηγορίες....Μας το τόνισε ιδιαίτερα μέσα στην τάξη...
Και οι αρετές του Θουκ. πιστεύω ότι είναι σοσ.....Αμεροληψεία κτλ...

Ουφ..να ρίξουμε τόσο διάβασμα εισαγωγή για 2 μόνο βαθμούς...

Συνήθως πέφτει Θουκ. ή Ξενοφ.???
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

silver doe

Νεοφερμένος

Η silver doe αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών και Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 20 μηνύματα.
:bye:1)χαρακτηριστικα των εργων των λογογραφων+σημαντικοτερο εκπροσωπο
2)βαθυτερη αιτια του Πελοπ. πολεμου 3)προτυπο ηγετη για τον Θ. και γιατι
4)χαρακτηριστικα υπευθυνου πολιτη 5-6)τι ειναι δημηγοριες και ποια η σημασια τους 7)χρονολογικο συστημα στο εργο του Θ. 8)προτυπα Ξεν και γιατι 9)σε τι κατηγοριες χωριζονται τα εργα του Ξ. και που ανηκουν τα "Ελληνικα" 10)αξια των "Ελληνικων" //εμας απο εισαγωγη μονο αυτα μας ειπαν...:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dalian

Περιβόητο μέλος

Η Substrata αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 4,822 μηνύματα.
Παιδια, νομιζω οτι ξεφυγαμε απο το θεμα.

Πολλοι εχουμε την αποψη οτι τα αρχαια της πρωτη λυκειου, διδασκονται υπερβολικα πολλες ωρες. Λιγοτερο απο το 1/5 της ταξης μου θα ακολουθηση τον θεωριτικο κλαδο στις μεγαλυτερες ταξεις, οποτε δεν θα χρειαστουν για τους υπολοιπους της τεχνολογικης ή θετικης κατευθυνσης. Θα επρεπε να μειωθουν πολυ οι ωρες και να διδασκονται το πολυ 2 φορες την ευδομαδα και στις αλλες ωρες να αφοσιωνονται στην γλωσσα, την εκθεση, γιατι αυτη θα χρησιμευσει σε ολες τις κατευθυνσεις. Ετσι ισως λυθουν κατα καποιο ποσοστο τα προβληματα που συναντανε πολλα παιδια στις πανελληνιες στο μαθημα της εκθεσης. Αλλλοστε τα αρχαια δεν θα παιξουν σημαντικο ρολο στη ζωη μας. Σε οποιον πραγματικα αρεσουν να ασχοληθει με αυτα γιατι εχουν μια ομορφια. Ετσι δεν ειναι;
Πες τα και στο Υπουργείο αυτά
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Angelique.

Διακεκριμένο μέλος

Η Angelique. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,200 μηνύματα.
Παιδια, νομιζω οτι ξεφυγαμε απο το θεμα.

Πολλοι εχουμε την αποψη οτι τα αρχαια της πρωτη λυκειου, διδασκονται υπερβολικα πολλες ωρες. Λιγοτερο απο το 1/5 της ταξης μου θα ακολουθηση τον θεωριτικο κλαδο στις μεγαλυτερες ταξεις, οποτε δεν θα χρειαστουν για τους υπολοιπους της τεχνολογικης ή θετικης κατευθυνσης. Θα επρεπε να μειωθουν πολυ οι ωρες και να διδασκονται το πολυ 2 φορες την ευδομαδα και στις αλλες ωρες να αφοσιωνονται στην γλωσσα, την εκθεση, γιατι αυτη θα χρησιμευσει σε ολες τις κατευθυνσεις. Ετσι ισως λυθουν κατα καποιο ποσοστο τα προβληματα που συναντανε πολλα παιδια στις πανελληνιες στο μαθημα της εκθεσης. Αλλλοστε τα αρχαια δεν θα παιξουν σημαντικο ρολο στη ζωη μας. Σε οποιον πραγματικα αρεσουν να ασχοληθει με αυτα γιατι εχουν μια ομορφια. Ετσι δεν ειναι;
E ok ναι νταξει.
Το λες αυτο για ενα μαθημα οk.
Εγω που οταν ημουν Α' Λυκειου ειχα Γεωμετρια (3 ωρες στο Β' Τετραμηνο),Αλγεβρα(2 ωρες),Φυσικη(2 ωρες) και Χημεια (2 ωρες).
Που στη πραξη μου ειναι παντελως αχρηστα γιατι ειμαι θεωρητικη κατευθυνση.
Μη λεμε οτι θελουμε δηλαδη ok.
Κανανε 2 ωρες Αρχαια παραπανω και παθανε κατι δηλαδη. -.-
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Iliaso

Περιβόητο μέλος

Ο Iliaso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Αρεόπολη (Λακωνία). Έχει γράψει 6,236 μηνύματα.
συμφωνώ με την έλενα... το ότι ένα μικρό θα ακολουθήσει θεωρητική κατεύθυνση δεν σημαίνει πως αυτόματα θα πρέπει να μειωθούν και οι ώρες διδασκαλίες θεωρητικών μαθημάτων:bye:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

katsarida003

Νεοφερμένος

Η katsarida003 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 54 μηνύματα.
βασικα ελενα...εσυ λαμβανεις υποψη σου μονο τα αρχαια σαν θεωριτικο μαθημα...ενω στην θετικη τα παιρνεις ολα.....για σκεψου λιγακι και τις ωρες των κειμενων κ τις ιστοριας......σε συναρτηση με ολα αυτα οι ωρες των αρχαιων ειναι πολλες!
-----------------------------------------
μηπως μπορει να μου δωσει κανεις την μεταφραση απο το 79 του θουκυδιδη?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Angelique.

Διακεκριμένο μέλος

Η Angelique. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,200 μηνύματα.
βασικα ελενα...εσυ λαμβανεις υποψη σου μονο τα αρχαια σαν θεωριτικο μαθημα...ενω στην θετικη τα παιρνεις ολα.....για σκεψου λιγακι και τις ωρες των κειμενων κ τις ιστοριας......σε συναρτηση με ολα αυτα οι ωρες των αρχαιων ειναι πολλες!
-----------------------------------------
μηπως μπορει να μου δωσει κανεις την μεταφραση απο το 79 του θουκυδιδη?
Ωπα λιγο.
Το θεμα μου δεν ειναι να κατσω να κανω συγκριση τις ωρες των θετικων μαθηματων με τα θεωρητικα.
Δεν ξερω αν το καταλαβες αυτο.
Ανεφερα τις ωρες ενδεικτικα καθαρα,γιατι ετσι οπως τα λεει ο benpap ειναι λες και εμεις της θεωρητικης ας πουμε το εχουμε παρει στο πολυ χαλαρο το οτι κανουμε τοσες πολλες ωρες θετικα μαθηματα.
Ανεφερε οτι οκ αφου μας ειναι παντελως αχρηστα τα Αρχαια για μας τους θετικους και δεν ξερωγω τι αλλο, γιατι να γινονται?
Με αυτη τη λογικη μπορω και εγω να λεω.
Γιατι να κατσω να κανω τοσες ωρες Φυσικη?Μαθηματικα?.
Δεν βγαινει καπου ολο αυτο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

katsarida003

Νεοφερμένος

Η katsarida003 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 54 μηνύματα.
αααα....συγγνωμη δεν το ειχα καταλαβει...ναι με αυτη την λογικη εχεις δικιο...απλα αν μπουμε σε αυτο το ''τρυπακι"θα επρεπε να διαλεγουμε απο την 1η κατευθυνσεις!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

johngreek_mad

Δραστήριο μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 795 μηνύματα.
Ωπα λιγο.
Το θεμα μου δεν ειναι να κατσω να κανω συγκριση τις ωρες των θετικων μαθηματων με τα θεωρητικα.
Δεν ξερω αν το καταλαβες αυτο.
Ανεφερα τις ωρες ενδεικτικα καθαρα,γιατι ετσι οπως τα λεει ο benpap ειναι λες και εμεις της θεωρητικης ας πουμε το εχουμε παρει στο πολυ χαλαρο το οτι κανουμε τοσες πολλες ωρες θετικα μαθηματα.
Ανεφερε οτι οκ αφου μας ειναι παντελως αχρηστα τα Αρχαια για μας τους θετικους και δεν ξερωγω τι αλλο, γιατι να γινονται?
Με αυτη τη λογικη μπορω και εγω να λεω.
Γιατι να κατσω να κανω τοσες ωρες Φυσικη?Μαθηματικα?.
Δεν βγαινει καπου ολο αυτο.

Εγω απλα δεν τα διαβαζω :jumpy:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Antreas95

Νεοφερμένος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών και Μαθητής Γ' γυμνασίου. Έχει γράψει 70 μηνύματα.
τι θεματα ειναι σοσ για τις εξετασεις?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Βασίλης!

Νεοφερμένος

Ο Βασίλης! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 13 μηνύματα.
Κατά τη γνώμη μου στα αρχαία όλα sos είναι! Πρέπει να τα ξεσκονίσεις όλα φίλε μου!


~ΓΥΝΑΙΚΕΣ~
Δεν υπάρχει τίποτα ωραιότερο!
:D:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Οδυσσέας

Διάσημο μέλος

Ο Οδυσσέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3,499 μηνύματα.
Εμας περσυ μας βαλανε το τελευταιο-τελευταιο κειμενο απο το Θουκιδιδη.
Αυτο που ελεγε ʽʽπασα ιδεα θανατου κατεστηʼʼ η καπως ετσι.Οι περισσοτεροι δεν το ειχανε διαβασει γιατι ηταν τελευταιο και πηρανε...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

thewatcher

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο thewatcher αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 244 μηνύματα.
κίμων ην γένους παλαιού και ευκλεούς.

συντακτική ανάλυση.
-----------------------------------------
αντεεεεεεεεε
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

papas

Διάσημο μέλος

Ο papas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Νοσηλευτικής ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 2,371 μηνύματα.
Ρημα:ην
Υποκ:Κιμων
γενους:γεν.αντικ
επιθ.προσδ στο γενους:παλαιου και ευκλεους
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

thewatcher

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο thewatcher αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 244 μηνύματα.
το γενους δεν ειναι γενικη κατηγορηματικη της ιδιοτητας?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

papas

Διάσημο μέλος

Ο papas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Νοσηλευτικής ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 2,371 μηνύματα.
το γενους δεν ειναι γενικη κατηγορηματικη της ιδιοτητας?

Ειδες?Πετυχες την γενικη κατηγορηματικη.Για της ιδιοτητας δεν ξερω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

thewatcher

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο thewatcher αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 244 μηνύματα.
βασικα για τους επιθ. προσδ. το ηθελα δεν ηξερα αν ειναι αυτο η κατηγ.
τηανκσ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dominus

Νεοφερμένος

Ο Dominus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 5 μηνύματα.
Μπορει καπιος να μου δωσει ενα λινκ με την μεταφραση Θουκιδυδου Ιστοριαι.
Σας παρακαλω το χρειαζομαι επειγον.Ευχαριστο σε οπιον το βρει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ΣΑΡΑ33962

Νεοφερμένος

Η ΣΑΡΑ33962 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
παιδια μήπως μπορει καποιος να μου πει τιποτα σοσ μεταφρασεις κεφαλαια και ασκησεις για τα αρχα'ια επειδη δινω α'υριο και δεν εχω ιδέα?είναι μεγαλη αναγκη...:'(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top