Βοήθεια/Απορίες στα Αρχαία Ελληνικά Προσανατολισμού

xristos95

Νεοφερμένος

Ο xristos95 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 6 μηνύματα.
Χαλεπὸν μὲν ἴσως ἐστὶ τοὺς ἐν τοῖς τοιούτοις ὄντας πάθεσι παραμυθεῖσθαι. Τὰ γὰρ πένθη οὔτε λόγῳ οὔτε νόμῳ κοιμίζεται. Ὅμως δὲ χρή θαρρεῖν καὶ τῆς λύπης παραιρεῖν εἰς τὸ ἐνδεχόμενον, καὶ μεμνῆσθαι μὴ μόνον τοῦ θανάτου τῶν τετελευτηκότων, άλλά καὶ τῆς ἀρετῆς ἧς καταλελοίπασιν. Οὐ γὰρ θρήνων ἄξια πεπόνθασιν, ἀλλ’ ἐπαίνων μεγάλων πεποιήκασιν. Εἰ δὲ γήρως θνητοῦ μὴ μετέσχον, ἀλλ’ εὐδοξίαν ἀγήρατον εἰλήφασιν, εὐδαίμονές τε γεγόνασι κατὰ πάντα. Ὅσοι μὲν γὰρ αὐτῶν ἄπαιδες τετελευτήκασιν, οἱ παρὰ τῶν Ἑλλήνων ἔπαινοι παῖδες αὐτῶν ἀθάνατοι ἔσονται· ὅσοι δέ παῖδας καταλελοίπασιν, ἡ τῆς πατρίδος εὔνοια ἐπίτροπος αὐτοῖς τῶν παίδων καταστήσεται.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.

selc

Δραστήριο μέλος

Η selc αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 697 μηνύματα.
τίποτα δεν θυμόμαστε :confused:
εμένα στο μυαλό μου υπάρχει ένα απόλυτο κενό όσον αφορά τα αρχαία :redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

xristos95

Νεοφερμένος

Ο xristos95 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 6 μηνύματα.
δευτερα παω

ευχαριστω θοδωρα! :d
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
A ok, στο λινκ έχει τη μετάφραση. :]
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

νικος ρεθυμνο

Διάσημο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Παιδαγωγικό Δημοτικής Εκπαίδευσης Κρήτης (Ρέθυμνο) και μας γράφει απο Ρέθυμνο (Ρέθυμνο). Έχει γράψει 2,531 μηνύματα.
Χαλεπὸν μὲν ἴσως ἐστὶ τοὺς ἐν τοῖς τοιούτοις ὄντας πάθεσι παραμυθεῖσθαι. Τὰ γὰρ πένθη οὔτε λόγῳ οὔτε νόμῳ κοιμίζεται. Ὅμως δὲ χρή θαρρεῖν καὶ τῆς λύπης παραιρεῖν εἰς τὸ ἐνδεχόμενον, καὶ μεμνῆσθαι μὴ μόνον τοῦ θανάτου τῶν τετελευτηκότων, άλλά καὶ τῆς ἀρετῆς ἧς καταλελοίπασιν. Οὐ γὰρ θρήνων ἄξια πεπόνθασιν, ἀλλ’ ἐπαίνων μεγάλων πεποιήκασιν. Εἰ δὲ γήρως θνητοῦ μὴ μετέσχον, ἀλλ’ εὐδοξίαν ἀγήρατον εἰλήφασιν, εὐδαίμονές τε γεγόνασι κατὰ πάντα. Ὅσοι μὲν γὰρ αὐτῶν ἄπαιδες τετελευτήκασιν, οἱ παρὰ τῶν Ἑλλήνων ἔπαινοι παῖδες αὐτῶν ἀθάνατοι ἔσονται· ὅσοι δέ παῖδας καταλελοίπασιν, ἡ τῆς πατρίδος εὔνοια ἐπίτροπος αὐτοῖς τῶν παίδων καταστήσεται.
Θα προσπαθησω.''Ισως ειναι δυσκολο να καθησυχαστουν εκεινοι που βρισκονται σε τετοιες συμφορες.Γιατι τα πενθη ουτε με λογο ουτε με νομο καταλαγιαζονται.Αλλα πρεπει να εχουμε θαρρος και να (παραιρειν?) την λυπη στο ενδεχομενο,και να μη θυμομαστε μονο των θανατων των νεκρων,αλλα και την αρετη,την οποια μας εχουν κληρονομησει.Γιατι δεν επληγησαν(''πεπονθασιν'') για να αξιζουν να τους θρηνουμε,αλλα εχουν επιφερει μεγαλους επαινους.Επειδη δεν ηταν θνητοι( ή αν προτιμας,αν δε συμμετειχαν στο θνητο γηρας),αλλα επειδη εχουν λαβει την αθανατη δοξα,θα ειναι παντα ευτυχισμενοι.Οσοι πεθαναν χωρις παιδια,οι επαινοι των Ελληνων θα ειναι για αυτους αθανατα τεκνα,ενω οσοι εχουν αφησει παιδια,η ευνιοα της πατριδας θα ειναι επιτροπος για αυτα(ή με αλλα λογια,η πατριδα θα τα φροντιζει)''.


Λοιπον προσπαθησα,αναμενω κριτικες και διορθωσεις απο αποφοιτους θεωρητικης:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vagg16

Νεοφερμένος

Η vagg16 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
σε ευχαριστωω πολυ!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dimitris stamat

Νεοφερμένος

Ο dimitris stamat αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Ρε παιδιά πως είναι η χρονική αντικατάσταση στο αδικουμενους, ακουων, καταφευγοντας σωσαντας και περιιδειν???plizzzzzz

χρονικη αντικατασταση κανεις??εστω και σε ενα απο αυταα????βοηθειααα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Miss Brightside

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ahri αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ιρλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,696 μηνύματα.
Χαλεπὸν μὲν ἴσως ἐστὶ τοὺς ἐν τοῖς τοιούτοις ὄντας πάθεσι παραμυθεῖσθαι. Τὰ γὰρ πένθη οὔτε λόγῳ οὔτε νόμῳ κοιμίζεται. Ὅμως δὲ χρή θαρρεῖν καὶ τῆς λύπης παραιρεῖν εἰς τὸ ἐνδεχόμενον, καὶ μεμνῆσθαι μὴ μόνον τοῦ θανάτου τῶν τετελευτηκότων, άλλά καὶ τῆς ἀρετῆς ἧς καταλελοίπασιν. Οὐ γὰρ θρήνων ἄξια πεπόνθασιν, ἀλλ’ ἐπαίνων μεγάλων πεποιήκασιν. Εἰ δὲ γήρως θνητοῦ μὴ μετέσχον, ἀλλ’ εὐδοξίαν ἀγήρατον εἰλήφασιν, εὐδαίμονές τε γεγόνασι κατὰ πάντα. Ὅσοι μὲν γὰρ αὐτῶν ἄπαιδες τετελευτήκασιν, οἱ παρὰ τῶν Ἑλλήνων ἔπαινοι παῖδες αὐτῶν ἀθάνατοι ἔσονται· ὅσοι δέ παῖδας καταλελοίπασιν, ἡ τῆς πατρίδος εὔνοια ἐπίτροπος αὐτοῖς τῶν παίδων καταστήσεται.
Ίσως να είναι δύσκολο να παρηγορούμε σε τέτοιες συμφορές, γιατί το πένθος δεν καταπραύνεται ούτε με λόγια ούτε με νομοθεσίες. Όμως πρέπει να δείξουμε θάρρος και να παραμερήσουμε τη λύπη και να μη θυμόμαστε μόνο το θάνατο αυτών που έφυγαν, αλλά και την αρετή που άφησαν πίσω τους, γιατί τα όσα έκαναν δεν αξίζουν τον θρήνο, αλλά μεγάλο έπαινο.Εάν δε μετείχαν στο γήρας αλλά κέρδιζαν την αθανασόα θα ήταν ως προς τα πάντα ευτυχείς (δεν είμαι σίγουρη γι αυτή την πρόταση). Όσοι από αυτούς πέθαναν χωρίς να αφήσουν απογόνους, οι έπαινοι των Ελλήνων θα είναι δικά τους αθάνατα παιδιά, ενώ όσοι άφησαν πίσω τους τέκνα, η εύνοια της πατρίδας θα είναι σύμμαχός τους.

Λίγο καθυστερημένη και βιαστική, αλλά ομολογώ ότι μου έχει λείψει το άγνωστο αν και το μισούσα :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

LYDIA1995

Νεοφερμένος

Η LYDIA1995 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 39 μηνύματα.
Δεν μπορω αλλο ολο αγωστα μασ βαζουν...ακομα δεν αρχισαμε και ολοκληρα αγνωστα...:(εχει κανεισ ιδεα τι σημαινει αυτο:Βούλομαι τοίνυν ὑμᾶς μετά παρρησίας ἐξετᾶσαι τά παρόντα πράγματα τῇ πόλει καί σκέψασθαι, τί ποιοῦμεν αὐτοί νῦν καί ὅπως χρώμεθ’ αὐτοῖς·...εχω ψιλοκαταλαβει αλλα το χανω..:confused:

Βούλομαι τοίνυν [ὑμᾶς] μετὰ παρρησίας ἐξετάσαι τὰ
παρόντα πράγματα τῇ πόλει, καὶ σκέψασθαι τί ποιοῦμεν
αὐτοὶ νῦν καὶ ὅπως χρώμεθ’ αὐτοῖς.μπορει κανεισ να μου το μεταφρασει...?το ''επιασα" λιγο αλλα οχι αρκετα:(:confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Aeneas

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Aeneas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,353 μηνύματα.
Μια βοήθεια θα ήθελα: Τι είναι το οτιουν (με περισπωμένη στη λήγουσα);
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

*Maria (^_^)*

Πολύ δραστήριο μέλος

Η *Maria (^_^)* αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Κομοτηνή (Ροδόπη). Έχει γράψει 1,601 μηνύματα.
Μήπως ξέρετε αν υπάρχει κάποια ιστοσελίδα με ασκήσεις για αρχικούς χρόνους? Θέλω να εξοικιωθώ με τους αρχικούς χρόνους..γιατί σε αντικαταστάσεις που μου βάζουν στο φροντιστήριο,"κολλάω"... :worry: Έχετε να μου προτείνετε κάτι?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
Ωραία σελίδα είναι αυτή https://www.philology-online.gr/ , τσέκαρε λίγο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Aeneas

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Aeneas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,353 μηνύματα.
Μπορείς να βρεις στο ίντερνετ άγνωστα (γκουγκλ ιτ) και να κάνεις τις γραμματικές ασκήσεις που σίγουρα περιλαμβάνουν χρονικές - εγκλιτικές αντικαταστάσεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

*Maria (^_^)*

Πολύ δραστήριο μέλος

Η *Maria (^_^)* αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Κομοτηνή (Ροδόπη). Έχει γράψει 1,601 μηνύματα.
Οκ.. :)
Σας ευχαριστώ και τους 2... :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ελεναα

Δραστήριο μέλος

Η ελεναα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 458 μηνύματα.
Μια βοήθεια θα ήθελα: Τι είναι το οτιουν (με περισπωμένη στη λήγουσα);
ο συνδεσμος οτι και το συμπερασματικο ουν.σημαινει οτιδηποτε και συνηθως ειναι στα κειμενα συστιχο αντικειμενο(επεσε στις πανελληνιεσ τοθ2010)

Δεν μπορω αλλο ολο αγωστα μασ βαζουν...ακομα δεν αρχισαμε και ολοκληρα αγνωστα...:(εχει κανεισ ιδεα τι σημαινει αυτο:Βούλομαι τοίνυν ὑμᾶς μετά παρρησίας ἐξετᾶσαι τά παρόντα πράγματα τῇ πόλει καί σκέψασθαι, τί ποιοῦμεν αὐτοί νῦν καί ὅπως χρώμεθ’ αὐτοῖς·...εχω ψιλοκαταλαβει αλλα το χανω..:confused:

Βούλομαι τοίνυν [ὑμᾶς] μετὰ παρρησίας ἐξετάσαι τὰ
παρόντα πράγματα τῇ πόλει, καὶ σκέψασθαι τί ποιοῦμεν
αὐτοὶ νῦν καὶ ὅπως χρώμεθ’ αὐτοῖς.μπορει κανεισ να μου το μεταφρασει...?το ''επιασα" λιγο αλλα οχι αρκετα:(:confused:
θέλω λοιπόν να εξετάσετε με ελευθεροστομία(ειλικρίνεια) την τωρινή κατάσταση(ή τις παρούσες υποθέσεις) για χαρη της πόλης και να σκεφθείτε τι κάνετε εσείς οι ίδιοι τώρα και με ποιόν τρόπο θα χειριστειτε αυτές(δηλαδη τις παρούσες υποθέσεις)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Aeneas

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Aeneas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,353 μηνύματα.
ο συνδεσμος οτι και το συμπερασματικο ουν.σημαινει οτιδηποτε και συνηθως ειναι στα κειμενα συστιχο αντικειμενο(επεσε στις πανελληνιεσ τοθ2010)

Εγώ βρήκα ότι ως επίρρημα σημαίνει απολύτως.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ελεναα

Δραστήριο μέλος

Η ελεναα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 458 μηνύματα.
Εγώ βρήκα ότι ως επίρρημα σημαίνει απολύτως.
ειναι η αντωνυμια (οχι συνδεσμος) οστις ητις ο τι + ο συμπερ.συνδεσμος ουν ΑΛΛΑ Η ΕΚΦΡΑΣΗ ΓΙΑ ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑ
ουδ' οτιουν(εδω ως επιρρημα)=τιποτε απολυτως(βλεπε τις ιδιαζουσες ανφορικες εκφρασεις σε ενα συντακτικο)! παντως για το οτιουν ισχυει =οτιδηποτε και συχνα ειναι συστοιχο αντ/νο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Aeneas

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Aeneas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,353 μηνύματα.
ειναι η αντωνυμια (οχι συνδεσμος) οστις ητις ο τι + ο συμπερ.συνδεσμος ουν ΑΛΛΑ Η ΕΚΦΡΑΣΗ ΓΙΑ ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑ
ουδ' οτιουν(εδω ως επιρρημα)=τιποτε απολυτως(βλεπε τις ιδιαζουσες ανφορικες εκφρασεις σε ενα συντακτικο)! παντως για το οτιουν ισχυει =οτιδηποτε και συχνα ειναι συστοιχο αντ/νο

Eυχαριστώ για την τεκμηρίωση!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

LYDIA1995

Νεοφερμένος

Η LYDIA1995 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 39 μηνύματα.
Ἀναμνησθήσονται γὰρ σοῦ καὶ ὅτε εἰς Κυνὸς κεφαλὰς ἀφικόμενος οὐδὲν τῆς χώρας τῶν Θηβαίων ἐδῄωσας, καὶ ὅτε ὕστερον στρατεύσας ἀπεκρούσθης τῆς ἐμβολῆς. Εἴπερ οὖν ἢ σαυτοῦ κήδει ἢ τῆς πατρίδος ἐπιθυμεῖς ἀκτέον ἐπὶ τοὺς ἄνδρα..
αυτο μηπωσ σημαινει κατι τετοιο:θυμωνται εσενα και οταν εφτασεσ στισ κυνεσ κεφαλεσ δεν καταστρεψεσ την χωρα των θηβαιων και οταν μετα στρατευοντασ απεκρουσεσ την εισβολη...(το υπολοιπο δεν εχω ιδεα:redface:)
μποπει να μου πει αν την εκανα σωστα??:worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top