Βοήθεια/Απορίες στα Αρχαία Ελληνικά Προσανατολισμού

superman

Δραστήριο μέλος

Ο superman αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 647 μηνύματα.
Δεν είναι του ρήματος εμπεδίδωμι!!! Είναι από το ρήμα εμπεδόω-ω ο μέλλοντας :)
ωχ....τελεια...:'(
σ ευχαριστω ρε...
να ρωτησω και κατι ακομα:πώς κανει το γ πληθ προσ Προστ Πρκ του ρηματος ηξίουν?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

maraki love

Διάσημο μέλος

Η Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών, Φοιτητής του τμήματος Παιδαγωγικό Δημοτικής Εκπαίδευσης Θράκης (Αλεξανδρούπολη) και μας γράφει απο Αλεξανδρούπολη (Έβρος). Έχει γράψει 2,279 μηνύματα.
ωχ....τελεια...:'(
σ ευχαριστω ρε...
να ρωτησω και κατι ακομα:πώς κανει το γ πληθ προσ Προστ Πρκ του ρηματος ηξίουν?


ηξιωκότες-κυιαι-κοτα έστων/έστωσαν;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

superman

Δραστήριο μέλος

Ο superman αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 647 μηνύματα.

mar0oZz

Νεοφερμένος

Η Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Σύρος (Κυκλάδες). Έχει γράψει 71 μηνύματα.
το σημαντικο ειναι να ξερεις το λυω σε ολους τους χρονους και φωνες...
μετα μαθαινεις διαφορους κανονες γιατι ειναι πολλα που εχουν ανωμαλο πρκ και υπρσ....και ενταξει αυτα που ειναι εντελως ανωμαλα δεν εχεις αλλη επιλογη απο το να τα μαθεις απεξω...αν τα κανεις συχνα επαναληψει και εξασκηθεις στο να τα αναγνωριζεις θα σου ερχονται φυσικα και δεν θα χρειαζεται να το σκεφτεις καν οτι ειναι ανωμαλα....:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

italaki

Νεοφερμένος

Ο italaki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
παιδιά όποιος μπορεί έχω ένα πρόβλημα στην μετάφραση ενός κειμένου....αν μπορείτε βοηθήστε....!!!! αν μπορείτε στείλτε την μετάφραση στο italaki@otenet.gr ευχαριστώ!!!\


ο δε ξενοφών ως είδε τα γιγνόμενα δείσας μη εφ'αρπαγήν τράποιτο το στραύτευμα και ανήκεστα κακά γένοιτο τη πόλει και εαυτώ και τοις στρατιώταις έθει και συνεισπίπτει είσω των πθλών σ΄θν τώ όχλω.Οι δε Βυζάντιοι ως είδον το στραύτευμα βία εισπίπτον φεύγουσιν εκ της αγοράς οι μεν εις τα πλοία οι δε οίκαδε όσοι δε ένδον ετύγχανον όντεσ έξω οι δε καθείλκον τας τριήρεις ως εν ταις τριήρεσι σώζοιντο πάντες δε ώοντο απολωλέναι ως εαλωκυίας της πόλεως Ο δε Ετεόνικος εις την άκραν αποφεύγει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mr strange

Δραστήριο μέλος

Ο Mr strange αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 431 μηνύματα.
σου την εστειλα τη μεταφραση στο e-mail!!!!! :no1:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikolakos

Νεοφερμένος

Ο nikolakos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
ρε παιδια μηπως ξερει κανεις τι τυπος ειναι το ''προέμενοι''
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,066 μηνύματα.
ρε παιδια μηπως ξερει κανεις τι τυπος ειναι το ''προέμενοι''
Μετοχή. αορίστου β΄ του ρήματος προΐεμαι (= παραμερίζω).
(Θετική είμαι, δεν είμαι καλός στα αρχαία, αλλά με αυτό το "προέμενοι" είχα μια πονεμένη ιστορία...:P)

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Eileen

Τιμώμενο Μέλος

Η Athena (1/3 ΜΕΤΣ) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 7,426 μηνύματα.
ΕΙΝΑΙ ΚΑΘΑΡΑ ΠΡΟΣΩΠΙΚΗ ΕΡΩΤΗΣΗ!!!!!!!δεν έχει νοήμα να σου παραθέσω την απάντηση... πρέπει να τα βρεις από το κείμενο!!!
:jumpy:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

superman

Δραστήριο μέλος

Ο superman αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 647 μηνύματα.
Μετοχή. αορίστου β΄ του ρήματος προΐεμαι (= παραμερίζω).
(Θετική είμαι, δεν είμαι καλός στα αρχαία, αλλά με αυτό το "προέμενοι" είχα μια πονεμένη ιστορία...:P)

:iagree: να προσθεσω οτι ειναι ονομαστικη/κλητικη πληθυντικου αρσενικου γενους

Λοιπον η απορια μου ειναι η εξης:ποιοι ειναι οι αρχικοι χρονοι σε ΕΦ και ΜΦ?ρωταω γιατι σε καποια λεξικα σχηματιζονται ως εξης:
ΕΦ
ΕΝΣ:ίστημι
ΠΡΤ:ίστην
ΜΕΛ:στησω
ΑΟΡ:έστησα
ΠΡΚ:στήσας έχω
ΥΠΡ:στήσας ειχον
ΜΦ
ΕΝΣ:ίσταμαι
ΠΡΤ:ιστάμην
ΜΕΛ:στήσομαι/σταθήσομαι
ΑΟΡ:έστην/εστάθην/εστησαμην
ΠΡΚ:έστηκα
ΥΠΡ:εστήκειν/ειστήκειν

Ενω η γραμματικη σελ 229 εχει τα εστην,εστηκα,εστηκειν/ειστηκειν ως ενεργητικα.Εγω τωρα τι να πιστεψω?:thanks:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Alessandra

Διάσημο μέλος

Η Δεν έχω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 2,716 μηνύματα.
Το αγαπημένο μου θέμα.

Ο ενεργητικός παρακείμενος ειναι το
στήσας έχω.
Το έστηκα ειναι παρακείμενος του ίσταμαι, ενεργητικής φωνής, μέσης ή παθητικής διάθεσης.
Άλλο είναι η "φωνή" , άλλο η "διάθεση".
Η φωνή έχει να κάνει με την κλίση όχι με τη διάθεση.
Δεν ξέρω αν με κατάλαβες.:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

thanous18

Περιβόητο μέλος

Ο thanous18 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 4,131 μηνύματα.
λοιπον απο γραμματικη αποψη οι τυποι ειναι ενεργητικης φωνης.
αλλα απο νοηματικη αποψη ανηκουν στη μεση φωνη.

εσυ το εστην και το εστηκα εστηκειν θα τα βαζεις στην μεση-παθητικη φωνη
στον παρακειμενο και υπερσυντελικο ενεργητικης φωνης θα βαζεις το στηχας εχω και στησας ειχον .
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Οδυσσέας

Διάσημο μέλος

Ο Οδυσσέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3,499 μηνύματα.
Ακολουθεί :spam:

Μπλιαξ.:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

foreverfreak

Διάσημο μέλος

Ο Βαγγελας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αροανία (Αχαΐα). Έχει γράψει 2,618 μηνύματα.
Το αγαπημένο μου θέμα.

Ο ενεργητικός παρακείμενος ειναι το
στήσας έχω.
Το έστηκα ειναι παρακείμενος του ίσταμαι, ενεργητικής φωνής, μέσης ή παθητικής διάθεσης.
Άλλο είναι η "φωνή" , άλλο η "διάθεση".
Η φωνή έχει να κάνει με την κλίση όχι με τη διάθεση.
Δεν ξέρω αν με κατάλαβες.:P
Εσυ Αλεξανδρα μου, που τα ξερεις ολα αυτα?? Εγω μια φορα, ποτε μου δεν τα χωνεψα αυτα τα εις -μι και τελικα δεν τα εμαθα, αφου θεωρουσα απιθανο να τα ζητησουν:P... Παντως, επειδη ποτε δεν ξερεις πως θα ξυπνησουν το συγκεκριμενο πρωι, φροντισε να τα λιωσεις στο διαβασμα, επειδη ειναι πολυ ζορικα!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

thanous18

Περιβόητο μέλος

Ο thanous18 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 4,131 μηνύματα.
στην αρχη ρε δυσκολα ειναι τα σε -μι.
αλλα οκ μαθαινονται αν τα κανεις πολλες επαναληψεις..
ομως ειδικα εκεινο το ιημι δεν το χωνεψα ποτε.. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

superman

Δραστήριο μέλος

Ο superman αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 647 μηνύματα.
Το αγαπημένο μου θέμα.

Ο ενεργητικός παρακείμενος ειναι το
στήσας έχω.
Το έστηκα ειναι παρακείμενος του ίσταμαι, ενεργητικής φωνής, μέσης ή παθητικής διάθεσης.
Άλλο είναι η "φωνή" , άλλο η "διάθεση".
Η φωνή έχει να κάνει με την κλίση όχι με τη διάθεση.
Δεν ξέρω αν με κατάλαβες.:P

λοιπον απο γραμματικη αποψη οι τυποι ειναι ενεργητικης φωνης.
αλλα απο νοηματικη αποψη ανηκουν στη μεση φωνη.

εσυ το εστην και το εστηκα εστηκειν θα τα βαζεις στην μεση-παθητικη φωνη
στον παρακειμενο και υπερσυντελικο ενεργητικης φωνης θα βαζεις το στηχας εχω και στησας ειχον .

ωραια ολα αυτα ρε παιδια,συμφωνω μαζι σας,αλλα λογικα δεν πρεπει να γραφουμε οπως τα λεει η σχολικη γραμματικη?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alessandra

Διάσημο μέλος

Η Δεν έχω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 2,716 μηνύματα.
Πάμε πάλι.:P

Η σχολική γραμματική δε λέει "ενεργητικής διάθεσης" αλλά ενεργητικής φωνής.
Ναι;

Θα σου κάνω μία ερώτηση. Είσαι θεωρητική κατεύθυνση και δεν έχεις ξεχωρίσει τη διαφορά μεταξύ διάθεσης και φωνής;
Απορία. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

superman

Δραστήριο μέλος

Ο superman αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 647 μηνύματα.
που ακριβως το λεει αυτο?γιατι εγω διαβαζω οτι τα εστην,εστηκα,ε(ι)στηκειν ανηκουν στην ενεργητικη φωνη σελ 228-229 και δε γινεται πουθενα λογος για διακριση αυτων των τυπων μεταξυ φωνης-διαθεσης.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alessandra

Διάσημο μέλος

Η Δεν έχω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 2,716 μηνύματα.
Κοίταξε, δεν έχω μπροστά μου το βιβλίο της γραμματικής που αναφέρεις έτσι ώστε να επιβεβαιώσω αυτό που λες. Κοίταξα την δική μου γραμματική και λέει αυτά που σου είπα.
Το έστηκα είναι παρακείμενος του ίσταμαι, ενεργητικής φωνής, και ακολουθώντας το ίσταμαι, μέσης διάθεσης. Αν το βιβλίο σου λέει τις λέξεις "ενεργητική διάθεση" για το "έστηκα" κάνει λάθος. Αμφιβάλλω, όμως. Επιμένω ότι πρέπει να λέει "ενεργητικής φωνής".
Έχεις καταλάβει τη διαφορά μεταξύ φωνής και διάθεσης; Η φωνή αφορά το πώς κλίνεται ένα ρήμα, τις καταλήξεις του.
Η διάθεση αφορά τη σημασιολογική του διάσταση. Ξέρεις τη διαφορά μεταξύ παθητικής και μέσης διάθεσης;
Η παθητική διάθεση δηλώνει ότι το υποκείμενο δέχεται ενέργεια από το ποιητικό αίτιο, από κάποιον άλλον, δηλαδή.
- " Ο κόμπος λύνεται από το Σταύρο".
Η μέση διάθεση δηλώνει ότι το υποκείμενο κάνει μία πράξη που επιδρά στο ίδιο.
- " (Εγώ) λούζομαι.
Το πρόβλημα είναι ότι και η μέση και η παθητική διάθεση αλλά, συνήθως, και η παθητική φωνή έχουν τις ίδιες καταλήξεις.
Πρέπει να τα ξέρεις ήδη αυτά.
Το "εστηκα", ως παρακείμενος ενός ρήματος μέσης διάθεσης έχει και αυτό μέση διάθεση αλλά για έναν περίεργο λόγο :P(εξαιτίας του οποίου ο γλωσσοπλάστης αρχαίος μας πρόγονος αποφάσισε να το συντάξει έτσι :P) έχει τις καταλήξεις ενεργητικής φωνής αλλά δεν έχει ενεργητική διάθεση.
Superman, διόρθωσα το παραπάνω ποστ μου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

superman

Δραστήριο μέλος

Ο superman αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 647 μηνύματα.
Κοίταξε, δεν έχω μπροστά μου το βιβλίο της γραμματικής που αναφέρεις έτσι ώστε να επιβεβαιώσω αυτό που λες. Κοίταξα την δική μου γραμματική και λέει αυτά που σου είπα.
Το έστηκα είναι παρακείμενος του ίσταμαι, ενεργητικής φωνής, και ακολουθώντας το ίσταμαι, μέσης διάθεσης. Αν το βιβλίο σου λέει τις λέξεις "ενεργητική διάθεση" για το "έστηκα" κάνει λάθος. Αμφιβάλλω, όμως. Επιμένω ότι πρέπει να λέει "ενεργητικής φωνής".
Έχεις καταλάβει τη διαφορά μεταξύ φωνής και διάθεσης; Η φωνή αφορά το πώς κλίνεται ένα ρήμα, τις καταλήξεις του.
Η διάθεση αφορά τη σημασιολογική του διάσταση. Ξέρεις τη διαφορά μεταξύ παθητικής και μέσης διάθεσης;
Η παθητική διάθεση δηλώνει ότι το υποκείμενο δέχεται ενέργεια από το ποιητικό αίτιο, από κάποιον άλλον, δηλαδή.
- " Ο κόμπος λύνεται από το Σταύρο".
Η μέση διάθεση δηλώνει ότι το υποκείμενο κάνει μία πράξη που επιδρά στο ίδιο.
- " (Εγώ) λούζομαι.
Το πρόβλημα είναι ότι και η μέση και η παθητική διάθεση αλλά, συνήθως, και η παθητική φωνή έχουν τις ίδιες καταλήξεις.
Πρέπει να τα ξέρεις ήδη αυτά.
Το "εστηκα", ως παρακείμενος ενός ρήματος μέσης διάθεσης έχει και αυτό μέση διάθεση αλλά για έναν περίεργο λόγο :P(εξαιτίας του οποίου ο γλωσσοπλάστης αρχαίος μας πρόγονος αποφάσισε να το συντάξει έτσι :P) έχει τις καταλήξεις ενεργητικής φωνής αλλά δεν έχει ενεργητική διάθεση
Δε νομιζω οτι το υπονοει,αλλα οι καθηγητες μου σε σχολειο και φροντ μου το χουν πει.Και οντως προκειται περι λαθους καθως πριν απο μερικα χρονια ειχε πεσει στις Πανελληνιες και ειχε γινει ο χαμος.
-----------------------------------------
Πρέπει να τα ξέρεις ήδη αυτά.
τα ξερω αγαπητη
-----------------------------------------
Πάμε πάλι.:P

Η σχολική γραμματική δε λέει "ενεργητικής διάθεσης" αλλά ενεργητικής φωνής.
Ναι;
ναι σωστα.Αρα τα ρηματα ενεργητικης φωνης αλλα παθητικης διαθεσης κατα ποια φωνη κλινονται?λογικα κατα την ενεργητικη ε?τωρα με μπερδεψες...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top