Βοήθεια/Απορίες στα Αρχαία Ελληνικά Προσανατολισμού

Dalian

Περιβόητο μέλος

Η Substrata αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 4,822 μηνύματα.
Damn. :P Θα ορκιζόμουν ότι δεν είναι ομαλό δευτερόκλιτο και δανείζεται μερικούς τύπους της Γ στον πληθυντικό or sth. Απλά ήθελα να το επιβεβαιώσω. :wacko:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

XARA62

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η XARA62 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Αττική). Έχει γράψει 232 μηνύματα.
Μπορεί κάποιος να μου πει σε ποια ακριβώς σελίδα της σχολικής γραμματικής μπορώ να βρω την κλίση του ουσιαστικού "υιός"? thanks


είμαι σίγουρη ότι το είχα δει κάπου :worry:
Σελ. 90, στα ανώμαλα ουσιαστικά;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dalian

Περιβόητο μέλος

Η Substrata αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 4,822 μηνύματα.

Aeneas

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Aeneas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,353 μηνύματα.
Σόρρυ για το λάθος!! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dalian

Περιβόητο μέλος

Η Substrata αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 4,822 μηνύματα.
Δεν πειράζει!! Τώρα έμαθες και συ xD
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Aeneas

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Aeneas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,353 μηνύματα.
Δεν πειράζει!! Τώρα έμαθες και συ xD

;) Μιας λοιπόν και αναφέρθηκε, ο υιός κλίνεται στον ενικό αρ. κανονικά ως βκλιτο, ενώ στον πληθυντικό αρ. ως γκλιτο (δηλαδή: υιεις, υιέων, υιέσι, υιεις, υιεις).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

BeThere.

Νεοφερμένος

Η BeThere. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Απόφοιτος και μας γράφει απο Φινλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 92 μηνύματα.
Δεν αντέχω! Αυτή η εισαγωγή στα αρχαία μού έχει σπάσει τα νεύρα. Δεν μπορώ να την μάθω αυτολεξεί. Έχω φτάσει μέχρι τον βίο του πλάτωνα εκεί που λέει για τα ταξίδια του και σκέφτομαι τον πρωταγορα να μην τον μάθω απέξω δεν μπορώ :-(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kwstasIdealism

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο kwstasIdealism αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,459 μηνύματα.
Δεν αντέχω! Αυτή η εισαγωγή στα αρχαία μού έχει σπάσει τα νεύρα. Δεν μπορώ να την μάθω αυτολεξεί. Έχω φτάσει μέχρι τον βίο του πλάτωνα εκεί που λέει για τα ταξίδια του και σκέφτομαι τον πρωταγορα να μην τον μάθω απέξω δεν μπορώ :-(
Επαναληψη μητηρ μαθησεως ολα θα τα μαθουμε διαβασμα θελει μονο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Bob Dylan

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Kλεάνθης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 153 μηνύματα.
Δεν αντέχω! Αυτή η εισαγωγή στα αρχαία μού έχει σπάσει τα νεύρα. Δεν μπορώ να την μάθω αυτολεξεί. Έχω φτάσει μέχρι τον βίο του πλάτωνα εκεί που λέει για τα ταξίδια του και σκέφτομαι τον πρωταγορα να μην τον μάθω απέξω δεν μπορώ :-(
Πραγματικα απαλευτη αυτη η εισαγωγη....!Αλλα ειναι 10 μοναδουλες στο τελος τι να κανουμε...;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

katerina16

Πολύ δραστήριο μέλος

Η katerina16 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Λαμία (Φθιώτιδα). Έχει γράψει 887 μηνύματα.
Πραγματικα απαλευτη αυτη η εισαγωγη....!Αλλα ειναι 10 μοναδουλες στο τελος τι να κανουμε...;

Και γω έτσι ένιωθα στην αρχή αλλά μετά πείσμωσα και τα έμαθα ...κάνω και τις επαναλήψεις μου και είμαι εντάξει! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νηρηίς

Διάσημο μέλος

Η Νηρηίς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,645 μηνύματα.
Δεν αντέχω! Αυτή η εισαγωγή στα αρχαία μού έχει σπάσει τα νεύρα. Δεν μπορώ να την μάθω αυτολεξεί. Έχω φτάσει μέχρι τον βίο του πλάτωνα εκεί που λέει για τα ταξίδια του και σκέφτομαι τον πρωταγορα να μην τον μάθω απέξω δεν μπορώ :-(
Μην κάνεις τέτοια χαζομάρα. Με επαναλήψεις και υπομονή θα τα καταφέρεις:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

STRATOS111

Νεοφερμένος

Ο STRATOS111 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 112 μηνύματα.
ΜΙας και μιλάτε για την εισαγωγή την σελίδα 34 που έχει την Απολογία την έχετε μάθει;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

maria s.

Νεοφερμένος

Η maria s. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 46 μηνύματα.
ΜΙας και μιλάτε για την εισαγωγή την σελίδα 34 που έχει την Απολογία την έχετε μάθει;;

οχι δεν την μαθαίνουμε απλά να ξέρεις το νόημα γιατι αλλιώς δεν θα καταλαβαίνεις τα παρακάτω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νηρηίς

Διάσημο μέλος

Η Νηρηίς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,645 μηνύματα.
ΜΙας και μιλάτε για την εισαγωγή την σελίδα 34 που έχει την Απολογία την έχετε μάθει;;
Αν εννοείς το απόσπασμα(δεν θυμάμαι την σελίδα:P) το είχα μάθει για να είμαι σίγουρη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Aeneas

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Aeneas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,353 μηνύματα.
ΜΙας και μιλάτε για την εισαγωγή την σελίδα 34 που έχει την Απολογία την έχετε μάθει;;

Nαι. Οκ, δεν είναι τίποτα το ιδιαίτερο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δαλιδά

Περιβόητο μέλος

Η Cortana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 5,160 μηνύματα.
Παιδιά εισαγωγή δεν αφήνετε τίποτα γιατί "δεν πέφτει". Άντε την πρώτη παράγραφο με το εν οίδα ότι ουδέν οίδα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrHouse

Διάσημο μέλος

Ο intelligentsia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 3,560 μηνύματα.
επισης, η εισαγωγη σελιδες 49-52 μου ειχε βγαλει τη πιστη! εκτος απο την 2 παραγραφο στη σελ.49 και απο την τελευταια στη σελ.50 ολα τα υπολοιπα δεν μπορουσα με τιποτα να τα μαθω απ εξω και να τα λεω τελεια! ειχα αποδεχτει πως αμα πεσει κατι απο αυτα θα το γραψω με δικα μου λογια :P

Αμα τα λες αρκετες φορες,μετα σου ερχονται πλεον μηχανικα στον νου,αρα μην αγχεσαι γενικα για την παπαγαλια.Αμα τα πεις αρκετες φορες,θα τα μαθεις.

Τωρα,αμα τα πεις και με λιγα δικα σου λογια,δεν θα γινει τιποτα.:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δαλιδά

Περιβόητο μέλος

Η Cortana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 5,160 μηνύματα.
Αγαπούλες μου μάθετε την εισαγωγή. Το λέω και το ξαναλέω, είναι ΚΡΙΜΑ να χάσετε τα μόρια της εισαγωγής και να έχετε ρίξει τόοοσο διάβασμα.

είμαι στις καλές μου σήμερα άντε
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Big Foot

Νεοφερμένος

Ο Big Foot αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 37 μηνύματα.
Γνωριζει καποιος τα ρηματα (φθειρομαι,στελομμαι,αισχυνομαι,λυμαινομαι) στου μεσου παρακειμενου κ υπερσυντελικου σε ολες τις εγκλισεις +απαρεμφατο κ μτχ.Δεν πιστευω να ζηταω πολλα ετσι?:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

xristina elen

Πολύ δραστήριο μέλος

Η xristina elen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ζωγράφος (Αττική). Έχει γράψει 1,603 μηνύματα.
Γνωριζει καποιος τα ρηματα (φθειρομαι,στελομμαι,αισχυνομαι,λυμαινομαι) στου μεσου παρακειμενου κ υπερσυντελικου σε ολες τις εγκλισεις +απαρεμφατο κ μτχ.Δεν πιστευω να ζηταω πολλα ετσι?:P

λοιπον:οριστικη:ησχυμμαι,ησχυμμην-εσταλμαι,εσταλμην-λελυμασμαι,ελελυμασμην,εφθαρμαι εφθαρμην
υποτακτικη:ησχυμενοσ ω,εσταλμενοσ ω,λελυμασμενοσ ω,εφθαρμενοσ ω
ευκτικη:ησχυμενοσ ειην.εσταλμενοσ ειην,λελυμασμενοσ ειην,εφθαρμενοσ ειην
προστακτικη:ησχυμενοσ ισθι,εσταλμενοσ ισθι,λελυμασμενοσ ισθι,εφθαρμενοσ ισθι

μτχ:εφθαρμενοσ
ησχυμμενοσ
εσταλμενοσ
λελυμασμενοσ

απρφ:ησχυνθαι
εσταλθαι
εφθαρθαι
λελυμανθαι

αυτα αν δεν κανω λαθοσ!!!:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top