Βοήθεια/Απορίες στα Αρχαία Ελληνικά Προσανατολισμού

Νίκος 1995

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Νίκος 1995 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 121 μηνύματα.
Μπορειτε να μου πειτε στα αρχαια ποια ειναι η γραμματικη που πρέπει να γνωριζω; εννοω χρονους. ουσιαστικα, αντωνυμιες, παραθετικα, επίθετα κλπ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

NemesisDivina

Νεοφερμένος

Η Θωμα'ί'ς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών και Πτυχιούχος. Έχει γράψει 23 μηνύματα.
Λύω - Λύομαι ΒΑΣΙΚΟ ΡΗΜΑ! καθως και τα ανώμα οίδα, είμι, φημί όπως και τα εις -μι ( ίστημι, τίθημι κτλ) Κλίσεις των ουσιαστικών καθώς και δευτερόκλιτα και τριτόκλιτα επίθετα, Αντωνυμίες. Ουσιαστικα όλη τη Γραμματική και απο Συντακτικό εισαγωγή, εκφορά κτλ δευτερευουσών προτάσεων, μετατροπή μετοχής σε δευτερεύουσα πρόταση( πολύ εύκολο) και εν συνεχεία Πλάγιο Λόγο κτλ κτλ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Wrong

Δραστήριο μέλος

Η αβάπτιστη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Υποψήφιος διδάκτορας. Έχει γράψει 439 μηνύματα.
Γένεσις και φθορά: είναι δύο από τις βασικότερες έννοιες της Αριστοτελικής φιλοσοφίας. Ό,τι γεννιέται μετέχει, αναγκαστικά, στη φθορά. Διάβασε τις σελίδες 143-144 στην εισαγωγή (είναι εκτός ύλης αλλά θα σε βοηθήσουν, πιστεύω). ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

JiMbOh

Νεοφερμένος

Ο JiMbOh αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 21 μηνύματα.
Το γνωστο ειναι το μοναδικο μου προβλημα... Εχω παντου 17+ περα απο αυτο το ρημαδι το γνωστο...

1. Υπαρχει καμμια συμβουλη για την αντιμετωπιση των θεματων κατα την διαρκεια της εξετασης?

2. Εχω "κλασει" τα Ηθικα Νικομαχεια σε βαθμο απεριγραπτο. Ξερω μεταφρασεις, εισαγωγες, σχολια βιβλιου. Και μεχρι εκει. Αξιζει τωρα τις τελευταιες μερες να κλεψω χρονο απο αλλα μαθηματα και να τα προπονησω λιγο? Σκεφτομαι οτι εξω εχει μεινει μονο η 9 για να βαλουν... Ναι μια απαντηση πιθανολογικη θα ηταν βολικη, δεν με πειραζει.

3. Στα Πολιτικα αξιζει να μαθω ολα τα σχολεια του ΚΕΕ? Ακουω απο παντου οτι μονο με τα σχολια του βιβλιου (και φυσικα φουλ μεταφραση/εισαγωγη/λεξιλογικα) ενα 11/12 το εχεις. Ισχυει?

4. Α και οσον αφορα το Αγνωστο: Ειμαι στο 35-36/40 συνηθως, παντα ολες οι απωλειες ειναι απο γραμματικη. Αξιζει να καλυψω μερικα κενα που εχω τωρα η δεν προλαβαινω? ΜΗν φανταστειτε τιποτα τραγικο, στην ουσια τα εις -μι δεν ξερω καλα και τα πιο παραξενα (οιδα κλπ.)

Μερσι!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Miss Brightside

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ahri αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ιρλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,696 μηνύματα.
Το γνωστο ειναι το μοναδικο μου προβλημα... Εχω παντου 17+ περα απο αυτο το ρημαδι το γνωστο...

Δεν είσαι ο μόνος!!! Οι περισσότεροι γι'αυτό το έχουμε όλο το άγχος :D

1. Υπαρχει καμμια συμβουλη για την αντιμετωπιση των θεματων κατα την διαρκεια της εξετασης?
Κοίτα, απλά μη κάνεις το λάθος να πας να θυμηθείς επ'ακριβώς τις σημειώσεις που έχεις διαβάσει.. Θα σε αγχώσει τρομερά και φυσικά δε θα τα γράψεις όλα. Δες καλά τις εκφωνήσεις και προσπάθησε να καταλάβεις τι σου ζητάνε. Διάβασέ τες πολλές φορές και μην πάει αμέσως κάπου το μυαλό σου και κολλήσει εκεί γιατί μπορεί να κάνεις και λαθος και να μπερδευτείς (το έχω πάθει πολλές φορές). Απλά αποκωδικοποίησέ τες και από εκεί και μετά θα σου έρθουν όλα. Γράψε τα σχόλια πιο ελεύθερα, αρκεί να αποδίδεις με ακρίβεια το νόημα και να μην κάνεις εκφραστικά. Και φυσικά, να είσαι σε θέση να χειριστείς τις γνώσεις που έχεις. Σε καμία περίπτωση μη φλυαρύσεις, έχει κόστος (δυστυχώς:P). Αν υπάρχουν συνδυαστικές ερωτήσεις ειδικά, να αποδίδεις την ουσία και να συνδέεις τα δυο κείμενα μεταξύ τους για να μην υπάρχει ασυνέχεια.



2. Εχω "κλασει" τα Ηθικα Νικομαχεια σε βαθμο απεριγραπτο. Ξερω μεταφρασεις, εισαγωγες, σχολια βιβλιου. Και μεχρι εκει. Αξιζει τωρα τις τελευταιες μερες να κλεψω χρονο απο αλλα μαθηματα και να τα προπονησω λιγο? Σκεφτομαι οτι εξω εχει μεινει μονο η 9 για να βαλουν... Ναι μια απαντηση πιθανολογικη θα ηταν βολικη, δεν με πειραζει.

Και πάλι δεν είσαι μόνος... Προσωπικά δεν πιστεύω να βάλουν για ΤΕΤΑΡΤΗ (:eek:) συνεχόμενη χρονιά Ηθικά (είναι και αίσχος εδώ που τα λέμε, χάλια τελείως). Το έχω σκεφτεί και εγώ αυτό, καθώς το 7, το 8 και το 10 τα έχω αφήσει σχεδόν τελέιως έξω.. Αν δεις ότι έχεις χρόνο διάβασέ τα. Και εγώ δεν θα ασχολούμαι αυτές τις μέρες μόνο με έκθεση και βιολογία, θα αφιερώνω μια ώρα σε εισαγωγή και μεταφράσεις για να μου βγουν πιο εύκολα όλα τα κείμενα σε 1,5 μέρα. Διάβασε καλά την ενότητα 9, γιατί πέρσυ απο αυτή ήταν μόνο η μετάφραση και κανένα σχόλιο, οπότε ποτέ δεν ξέρεις. Αν και δε νομίζω να τα ξαναβάλουν, γιατί όλοι το έχουν μυριστεί λίγο ή πολύ φέτος και τα προσέχουν.



3. Στα Πολιτικα αξιζει να μαθω ολα τα σχολεια του ΚΕΕ? Ακουω απο παντου οτι μονο με τα σχολια του βιβλιου (και φυσικα φουλ μεταφραση/εισαγωγη/λεξιλογικα) ενα 11/12 το εχεις. Ισχυει?

Στο φροντιστήριο μας έχουν πει ότι τα πολιτικά παίζουν πολύ φέτος.. Και γενικά, τις πόλλές φορές πιάνουν τα θέματα που πέφτουν, οπότε δεν έχω λόγο να το αμφισβητώ..:hmm: Θα σου έλεγα να τα διαβάσεις αν όχι όλα, όσα πιο πολλά μπορείς και να δώσεις έμφαση στη 15 κ 16 ενότητα και στην αθροιστική θεωρία.. Δεν τα βρίσκω ιδιαίτερα δύσκολα τα πολιτικά, έχουν όμως παγίδες και θέλουν προσοχή.


4. Α και οσον αφορα το Αγνωστο: Ειμαι στο 35-36/40 συνηθως, παντα ολες οι απωλειες ειναι απο γραμματικη. Αξιζει να καλυψω μερικα κενα που εχω τωρα η δεν προλαβαινω? ΜΗν φανταστειτε τιποτα τραγικο, στην ουσια τα εις -μι δεν ξερω καλα και τα πιο παραξενα (οιδα κλπ.)
Η γραμματική είναι ο μεγάλος μου πόνος... Διάβασέ τα αν είναι να νιώσεις καλύτερα ψυχολογικά, αλλά μην αφιερώσεις πάνω από 2-3 ώρες στη γραμματική. Συνήθως βάζουν εύκολα, αν και δεν αποτελέι αυτό κριτήριο για να μη διαβάσεις. Κοίτα καλά τους αρχικούς και τις ιδιομορφίες και θα είσαι μια χαρά/

Μερσι!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

TheNikosforever

Νεοφερμένος

Ο TheNikosforever αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 31 μηνύματα.
σε περιπτωση που πεσει ερωτηση εισαγωγης απο τα πολιτικα.. ποια σχεση εχει η ηθικη με την πολιτικη φιλοσοφια...χρεαζεται να αναφερθουν οι ρητορικες ερωτησεις που γραφει ο συγγραφεας και τα λογια του Αριστοτελη???εε??ειπαμε αγαπαμε αριστοτελη αλλα πολυ μας ταλαιπωρει....:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

p0p@k!

Νεοφερμένος

Η Πηνελόπη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 99 μηνύματα.
εγώ προσωπικά που μου έχει πέσει αυτή η ερώτηση σε διαγώνισμα έγραψα όλη την πρώτη παράγραφο από την εισαγωγή των πολιτικών. και ο καθηγητής μου αυτό μου είπε να κάνω...να γράψω δηλαδή όλη την πργρφ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Miss Brightside

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ahri αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ιρλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,696 μηνύματα.
δυστυχώς πρέπει να τα γράφουμε όλα... δε ξέρεις σε τι διορθωτή θα πέσεις =/
(είναι το πιο άχρηστο δισέλιδο που έχω διαβάσει σε όλη μου τη ζωή)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

JiMbOh

Νεοφερμένος

Ο JiMbOh αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 21 μηνύματα.
Ευχαριστω για την απαντηση Μαρια... Οπλιζομαι με θαρρος και βουταω. Τσιου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

TheNikosforever

Νεοφερμένος

Ο TheNikosforever αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 31 μηνύματα.
δυστυχώς πρέπει να τα γράφουμε όλα... δε ξέρεις σε τι διορθωτή θα πέσεις =/
(είναι το πιο άχρηστο δισέλιδο που έχω διαβάσει σε όλη μου τη ζωή)


αα..ευχαριστω...οντως πολυ μα παρα πολυ αχρηστο δισελιδο...αλλα δεν ξερω..αν τυχον βαλουν πολιτικα την θεωρω ως την πιο πιθανη ερωτηση για εισαγωγη...τα κομματια που δεν εχουν πεσει με εξαιρεση κανα δυο...οπως το τελος της ζωης του Αριστοτελη...δεν θεωρω οτι θα τα βαλλουν γιατι μου φαινονται σχετικα απλα και πιο πολυ σαν ιστοριουλα παρα σαν κατι νοηματικα σημαντικο...τωρα να πεσει ιδιο κομματι με αλλες χρονιες δυσκολο...μακαρι να μην βγω ψευτης..:/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

p0p@k!

Νεοφερμένος

Η Πηνελόπη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 99 μηνύματα.
Ο καθηγητής μου ζήτησε να τον βοηθήσω να βρει κάποιο site που να έχει συγκεντρωμένους τους δικανικούς όρους... Έψαξα λίγο αλλά δεν βρίσκω κάτι....Μπορεί κάποιος να μου προτείνει κάποιο site ή ακόμα και κάποιο λεξικό, αν υπάρχει.
Ευχαριστώ:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

rainbow.

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η rainbow. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 130 μηνύματα.
γεια! εχω ξεκινησει καλοκαιρινα μαθηματα και μου φαινεται πως ο πρωταγορας ειναι πολυ δυσκολο!!!καταλαβαινω το νοημα αλλα οχι πολλες λεπτομερειες..μπορει κανενας να μου πει κανενα κολπο για να μπω στο κλιμα???? ευχαριστω εκ των προτερων:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kossal

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Κώστας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 862 μηνύματα.
γεια! εχω ξεκινησει καλοκαιρινα μαθηματα και μου φαινεται πως ο πρωταγορας ειναι πολυ δυσκολο!!!καταλαβαινω το νοημα αλλα οχι πολλες λεπτομερειες..μπορει κανενας να μου πει κανενα κολπο για να μπω στο κλιμα???? ευχαριστω εκ των προτερων:)

Μην ανησυχείς στην αρχή όλους έτσι τους φαίνεται. Μετά από πολλές αναγνώσεις και εμπειρικό διάβασμα θα ξέρεις τον διάλογο σαν να ήσουν και εσύ δίπλα. :P Μη σε απασχολεί αυτό. ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δαλιδά

Περιβόητο μέλος

Η Cortana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 5,160 μηνύματα.
γεια! εχω ξεκινησει καλοκαιρινα μαθηματα και μου φαινεται πως ο πρωταγορας ειναι πολυ δυσκολο!!!καταλαβαινω το νοημα αλλα οχι πολλες λεπτομερειες..μπορει κανενας να μου πει κανενα κολπο για να μπω στο κλιμα???? ευχαριστω εκ των προτερων:)

δεν είναι ιδιαίτερα δύσκολος... στην αρχή και εγώ είχα κομπλάρει λίγο γιατί νομίζεις ότι δεν ξέρεις τίποτα και πως είσαι ανίδεος :P
επίσης η εισαγωγή βοηθάει αρκετά να μπεις στο κλίμα, αλλά πολλοί δεν κάνουν την εισαγωγή το καλοκαίρι γιατί λένε ότι στο σχολείο θα τους βάζουν τεστ και τέτοια οπότε θα την διαβάσουν ούτως ή άλλως. Εγώ ξεκίνησα με εισαγωγή και μου φαίνεται οκ τώρα. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

rainbow.

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η rainbow. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 130 μηνύματα.
δεν είναι ιδιαίτερα δύσκολος... στην αρχή και εγώ είχα κομπλάρει λίγο γιατί νομίζεις ότι δεν ξέρεις τίποτα και πως είσαι ανίδεος :P
επίσης η εισαγωγή βοηθάει αρκετά να μπεις στο κλίμα, αλλά πολλοί δεν κάνουν την εισαγωγή το καλοκαίρι γιατί λένε ότι στο σχολείο θα τους βάζουν τεστ και τέτοια οπότε θα την διαβάσουν ούτως ή άλλως. Εγώ ξεκίνησα με εισαγωγή και μου φαίνεται οκ τώρα. :)
εχω κανει και εισαγωγη αλλα επειδη στο συγκεκριμενο διαλογο,κατι που δεν βγαινει καποιο αποτελεσμα για το διδακτο της αρετης,κατι που τα λεει μπερδεμενα και ο πρωταγορας,τα εχω μπερδεψει.οκ.ευχαριστω παντως!!:)

Μην ανησυχείς στην αρχή όλους έτσι τους φαίνεται. Μετά από πολλές αναγνώσεις και εμπειρικό διάβασμα θα ξέρεις τον διάλογο σαν να ήσουν και εσύ δίπλα. :P Μη σε απασχολεί αυτό. ;)
σ'ευχαριστω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

rainbow.

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η rainbow. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 130 μηνύματα.
μπορει να μου πει καποιος αν γνωριζει,πως πρεπει να γραφουμε τη μεταφραση στις πανελληνιες;; δηλαδη πρεπει να γινεται κατα λεξη μεταφραση ή πιο ελευθερη μεταφραση; :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Miss Brightside

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ahri αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ιρλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,696 μηνύματα.
Στο γνωστό ή στο άγνωστο?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Cuius Cuius

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Αλίκη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 168 μηνύματα.
Είναι λίγο πολύπλοκο το θέμα...

Στο Γνωστό πρέπει να τη γράφεις όπως στη δίνει ο καθηγητής σου. Ωστόσο, καθώς τα κείμενα είναι φιλοσοφικά, η μετάφραση είναι πάντοτε σχετικά ελεύθερη. Μη μαθαίνεις τη μετάφραση παπαγαλία, γιατί θα μπλοκάρεις. Και σε καμία περίπτωση μην αποφασίσεις ότι "θα την βγάλεις εκείνη τη στιγμή"

Στο δε Άγνωστο, πρέπει να είσαι όσο το δυνατόν κοντά στο κείμενο. Φέτος π.χ. ήθελαν πιστή κατά λέξη μετάφραση. Πάντως, για να "ρέει" το κείμενό σου, ίσως χρειαστεί να αλλάξεις λίγο κάποιες λέξεις ή εκφράσεις. Και το σημαντικότερο: άμα μία λέξη δεν τη γνωρίζεις, άσ' την έτσι (βλ. σκώμμα :P )
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

rainbow.

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η rainbow. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 130 μηνύματα.
Στο γνωστό ή στο άγνωστο?
για το γνωστο εννοω

Είναι λίγο πολύπλοκο το θέμα...

Στο Γνωστό πρέπει να τη γράφεις όπως στη δίνει ο καθηγητής σου. Ωστόσο, καθώς τα κείμενα είναι φιλοσοφικά, η μετάφραση είναι πάντοτε σχετικά ελεύθερη. Μη μαθαίνεις τη μετάφραση παπαγαλία, γιατί θα μπλοκάρεις. Και σε καμία περίπτωση μην αποφασίσεις ότι "θα την βγάλεις εκείνη τη στιγμή"

Στο δε Άγνωστο, πρέπει να είσαι όσο το δυνατόν κοντά στο κείμενο. Φέτος π.χ. ήθελαν πιστή κατά λέξη μετάφραση. Πάντως, για να "ρέει" το κείμενό σου, ίσως χρειαστεί να αλλάξεις λίγο κάποιες λέξεις ή εκφράσεις. Και το σημαντικότερο: άμα μία λέξη δεν τη γνωρίζεις, άσ' την έτσι (βλ. σκώμμα :P )
οκ ευχαριστω:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Miss Brightside

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ahri αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ιρλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,696 μηνύματα.
για το γνωστο εννοω
Ακριβώς όπως σου τη δίνουν. Βέβαια, το ένα βιβλίο από το άλλο έχει κάποιες μικροδιαφορές στη μετάφραση, δύσκολα ταυτίζονται μεταξύ τους, αλλά εσύ μάθε τέλεια αυτή που θα σου δώσουν. Για να τη μάθεις πιο εύκολα διάβαζέ την σε αντιστοιχία με το πρωτότυπο, και κάνε επαναλήψεις για να μη τη ξεχάσεις. Σε καμία περίπτωση με παραμελήσεις τις μεταφράσεις, γιατί σου δίνουν σίγουρα μόρια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top