Βοήθεια/Απορίες/Ιδέες στην Έκθεση

Σπυρακος (^^)

Περιβόητο μέλος

Ο Σπυρακος (^^) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 5,414 μηνύματα.

Prokopis22

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Prokopis22 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Αλεξανδρούπολη (Έβρος). Έχει γράψει 122 μηνύματα.
Ωραια η ιδεα που μου εδωσες παντως!Θα ψαξω και ενα ωραιο σλογκαν για να το συνδυασω!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Σπυρακος (^^)

Περιβόητο μέλος

Ο Σπυρακος (^^) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 5,414 μηνύματα.
Ωραια η ιδεα που μου εδωσες παντως!Θα ψαξω και ενα ωραιο σλογκαν για να το συνδυασω!
Σου αφησα στο προφιλ σ πως να το αλλαξεις!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Prokopis22

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Prokopis22 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Αλεξανδρούπολη (Έβρος). Έχει γράψει 122 μηνύματα.
Ευχαριστω.Το αλλαξα τωρα:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Σπυρακος (^^)

Περιβόητο μέλος

Ο Σπυρακος (^^) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 5,414 μηνύματα.

Muxu Su

Διάσημο μέλος

Η Muxu Su αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 3,019 μηνύματα.
Μας εβαλε μια ασκηση να φτιαξουμε μια διαφημηση.Πρεπει να βαλουμε ενα προιον χωρις ετικετα και να βρουμε ενα σλογκαν.Εχετε καποια ιδεα?

θες να καθαρισεις παραθυρα?? κλινεξ! :clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

maria100000

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η ελενα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 176 μηνύματα.
γεια σασ..δεν εχει σχεση με αρχαια αλλα δεν ηξερα που να παω για να τ γραψω.......εχω την ερωτησει κινδινευει η γλωσσα απο την νεανικη ιδιολεκτοσ και απο τα greeklish??βοηθηστε με δεν ξερω τι να γραψω..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Σπυρακος (^^)

Περιβόητο μέλος

Ο Σπυρακος (^^) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 5,414 μηνύματα.
γεια σασ..δεν εχει σχεση με αρχαια αλλα δεν ηξερα που να παω για να τ γραψω.......εχω την ερωτησει κινδινευει η γλωσσα απο την νεανικη ιδιολεκτοσ και απο τα greeklish??βοηθηστε με δεν ξερω τι να γραψω..
Η αβασανιστη χρησιμοποιηση ξενων λεξεων και τυπων που προερχονται απο τον χωρο της τεχνολογιας,της εμπορευματοποιημενος διασκεδασης και του θεαματος εχει ως αποτελεσμα την εμφανιση μιας " μεικτης γλωσσας " δηλαδη ενος συμπλεγματος ελληνικων λεξεων με πολλες ασυμβατες ξενες λεξεις και εφρασεις,κυριως αγγλικες,οι οποιες αποδιδουν "περιπου" τη σημασια ολων οσα περιγραφουν,δυσκολευοντας την επικοινωνια!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

maria100000

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η ελενα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 176 μηνύματα.
ναι ρωταει ομωσ αν κινδινευει
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

transient

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο transient αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,858 μηνύματα.
κινδινευει η γλωσσα απο την νεανικη ιδιολεκτοσ και απο τα greeklish??

Είναι καθαρά υποκειμενικό το θέμα. Αν πιστεύεις οτι ναι, κινδυνεύει, θα πρεπει να σχολιάσεις οτι τα greeklish και η νεανική ιδιόλεκτος εμφανίζουν διάφορες ασυνταξίες και γραμματικά λάθη, τα οποία οδηγούν σε δυσνόητη έκφραση και αποτύπωση ιδεών και συναισθημάτων. Χαρακτηριστικό παράδειγμα θα αποτελούσε ότι υπάρχουν περιπτώσεις μαθητών, οι οποίοι ακόμα και στο γραπτό επίσημο λόγο μπορεί να τους ξεφύγει κάποιος λατινικός αντι ελληνικού χαρακτήρας. Επίσης, θα πρεπει να επιμείνεις στο οτι τα greeklish αποτελούν μεγάλο μέρος της καθημερινότητας των νέων, σε σημείο οπου το ελληνικό αλφάβητο "λησμονείται" σχεδόν. Ακόμα, να τονίσεις οτι τα greeklish και γενικότερα η νεανική ιδιόλεκτος είναι ευρέως διαδεδομένοι "κώδικες" και όλοι μας βρισκόμαστε σε επαφή με αυτά. Επομένως, η γρήγορη διάδοση τους μπορεί να έχει καταστροφικά αποτελέσματα πιο γρήγορα και σε μεγαλύτερο αριθμό προσώπων για τη γλώσσα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Eileen

Τιμώμενο Μέλος

Η Athena (1/3 ΜΕΤΣ) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 7,414 μηνύματα.
Θα συμφωνήσω και εγώ. Το θέμα επαφίεται καθαρά στη δική σου κρίση, οπότε δεν υπάρχουν πολλά πράγματα που μπορούμε εμείς να προσθέσουμε. Αυτό που είχα διαβάσει εγώ και μου άρεσε είναι ένα άρθρο που φέρει μία ρήση του Μπαμπινιώτη σε σχέση με τα greeklish. Αυτό που ουσιαστικά λέει είναι ότι με τη διαρκώς αυξανόμενη χρήση των greeklish οι νέοι χάνουν και την οπτική επαφή που έχουν με την κάθε λέξη ξεχωριστά, επομένως και με την γλώσσα μας στο σύνολό της.
Στον αντίποδα όμως, κάποιος θα μπορούσε να υποστηρίξει ότι η γλώσσα είναι ένας ζωντανός οργανισμός. Όπως κάθε ζωντανός οργανισμός εξελίσσεται και στο πλαίσιο αυτής της εξέλιξης είναι και η χρήση των greeklish! Αυτά! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

maria100000

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η ελενα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 176 μηνύματα.
γεια σασ..θελω βοηθειασ σασ παρακαλωω....λοιπον ψαχνω ενα ερωτικο ποιημα και ενα μελωποιημενο ποιημα αλλα θελω ναναι πολω ωραιο γιατι θα βαθμολογηθω....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

antwwwnis

Διάσημο μέλος

Ο Αντωωωνης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 2,939 μηνύματα.
γεια σασ..θελω βοηθειασ σασ παρακαλωω....λοιπον ψαχνω ενα ερωτικο ποιημα και ενα μελωποιημενο ποιημα αλλα θελω ναναι πολω ωραιο γιατι θα βαθμολογηθω....
Το θες για εδώ ή να στο τυλίξω ;
Προτείνω πάντως αυτό το λινκ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tzwrtzia

Δραστήριο μέλος

Η tzwrtzia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 492 μηνύματα.
Για το ερωτικό ποίημα που ψάχνεις θα σου συνιστούσα ανεπιφύλακτα το "Μονογραμμα" του Οδυσσέα Ελύτη όπως επίσης και για το μελοποιημένο που ψάχνεις θα σου πρότεινα πάλι ένα ποίημα του Ελύτη που το έχουμε ακούσει όλοι από την Ελευθερία Αρβανιτάκη, "Το Παράπνο".
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

maria100000

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η ελενα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 176 μηνύματα.
το παραπονο ειναι ερωτικο ομωσ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tzwrtzia

Δραστήριο μέλος

Η tzwrtzia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 492 μηνύματα.
Όχι, αλλά δε διευκρινίζεις αν θες να 'ναι και τα δύο ερωτικά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

maria100000

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η ελενα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 176 μηνύματα.
ουτε αυτη μασ το πε αυτο αλλα εγω θελω ναναι ερωτικο γιατι αυτο εννοει...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ερις

Περιβόητο μέλος

Η Ερις αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,955 μηνύματα.
Για μελοποιημένα όσα θες!! εδώ είμαστε... :P

Πάμε πρώτα στο ερωτικό όμως...
Κ. Καρυωτάκης- Τα γράμματά σου
Μαρία Πολυδούρη- Μόνο γιατί μ' αγάπησες
Από τον Ελύτη αυτό που είπε η Τζώρτζια είναι πραγματικά πολύ ωραίο αλλά και "Τα Ρω του έρωτα"
Και από τα ερωτικά του Καβάφη μπορείς να πάρεις κάποιο!!

και από μελοποιημένα (ελπίζω να μην θέλεις μόνο ερωτικά...)
Τα μελοποιημένα του Καββαδία (από τον Μικρούτσικο) -Θεσσαλονίκη, Σταυρός του Νότου κτλ... με μια αναζήτηση στο google θα τα βρεις εύκολα!!)
αν θέλεις απαραίτητα ερωτικό το "Μόνο γιατί μ' αγάπησες" της Πολυδούρη έχει μελοποιηθεί -και από την Αρβανιτάκη αλλά εγώ προτιμώ την εκτέλεση της Μάγδας Πένσου...
Έπειτα η Πρέβεζα του Καρυωτάκη από τον Παπακωνσταντίνου και το Είμαστε κάτι από τον Θηβαίο!!!
Αυτά!! δεν μου έρχεται κάτι άλλο τώρα...


_________
edit:
ουτε αυτη μασ το πε αυτο αλλα εγω θελω ναναι ερωτικο γιατι αυτο εννοει...
ααα σόρρυ τότε και εγώ νόμισα ότι το μελοποιημένο δεν θα έπρεπε να είναι απαραίτητα ερωτικό!!
Τώρα αν σου κάνει κάποιο από αυτά που έβαλα δεν ξέρω...
Και το "τα ρω του έρωτα" έχει μελοποιηθεί πάντως!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tzwrtzia

Δραστήριο μέλος

Η tzwrtzia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 492 μηνύματα.
Πολύ ωραίο επίσης και το "Ερωτικό" του Ναπολέοντα Λαπαθιώτη ερμηνευμένο από Αρβανιτάκη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

frog

Νεοφερμένος

Ο frog αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Παιδια χρειαζομαι βοηθεια τη δευτερα πρεπει να παραδωσω την ασκηση
Και θελω να ρωτησω αν καποιος εχει κανει περιληψη του κειμενου του χρ. Μαλεβιτση "Διαλογος και αληθεια" Στο αποσπασμα -------------->
Η θεληση και η προσπαθεια του ανθρωπου ...Γι'αυτο και αποκρυφτηκε απο καθε λογης μεσαιωνες


:verymad::verymad::verymad::verymad::verymad::verymad::verymad::verymad::verymad::verymad::verymad::verymad::verymad::verymad::verymad:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top