Βοήθεια/Απορίες/Ιδέες στην Έκθεση

xristostk

Νεοφερμένος

Ο xristostk αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 6 μηνύματα.
θα προσπαθησω φιλε μου... ευχαριστω παντωσ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Shadowfax

Διάσημο μέλος

Ο Shadowfax αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 3,622 μηνύματα.
Μία γενική κατεύθυνση πάντως θα ήταν να σκεφτείς τι ζητούν οι πολίτες σήμερα. Βασικά, χειροπιαστά πράγματα, προϋποθέσεις ίσως κάθε δημοκρατικού πολιτεύματος. Ύστερα δες αν τα αιτήματά τους ικανοποιούνται. Ποιοι ευθύνονται τελικά; Μήπως δεν υπάρχουν δύο παρατάξεις, οι πολιτικοί και οι πολίτες; Οι ευθύνες μάλλον κατανέμονται ισάξια ή ίσως με τον πήχη να γέρνει προς την πρώτη ομάδα. Όπως κι αν έχει πάντως, όλοι έχουν μερίδιο ευθύνης (το τελευταίο δε σχετίζεται ακριβώς με το θέμα σου, βοηθά όμως στην ολοκλήρωση της σκέψης σου. Στο κάτω κάτω, εμείς ζητάμε. Σκεφτόμαστε πριν να το κάνουμε; )

Καλή επιτυχία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

xristostk

Νεοφερμένος

Ο xristostk αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 6 μηνύματα.
δεν μου δίνεις καμία ιδέα... κανένα παράδειγμα... ετσι για βοήθεια...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Shadowfax

Διάσημο μέλος

Ο Shadowfax αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 3,622 μηνύματα.
Μόνο βλέποντας τη λέξη ''έχθρα'', αν και εξήγησα πως δεν υφίσταται, πάμε κατευθείαν στην άμεση συνέπεια: την απογοήτευση και κατ' επέκταση την απομάκρυνση των πολιτών από την πολιτική εξουσία, την αποχή από τα κοινά και προφανώς τη διαιώνιση μίας προβληματικής, ίσως, κατάστασης. Αυτή μπορεί να είναι και η βασική σου κατεύθυνση ως προς τις συνέπειες.

Όσον αφορά τα αίτια τώρα, σου είπα και πιο πάνω, δες γύρω σου. Όλα είναι μπροστά μας. Η δυσαρέσκεια των ανθρώπων από την οργάνωση, τη διαχείριση και τη γενικότερη λειτουργία του κράτους τους. Η αίσθηση απαξίωσης της κοινής γνώμης. Κακά τα ψέματα, όταν κανείς βλέπει πως τα παράπονά του δεν εισακούονται, λογικό είναι να αντιδράσει στην αγνόηση. Η ανασφάλεια και η εξάντληση κάθε άλλου μέσου προβολής των προβλημάτων.

Άντε, τη γράψαμε τη μισή. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

xristostk

Νεοφερμένος

Ο xristostk αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 6 μηνύματα.
ε, ενταξει είσαι πολυ μεγάλος... ευχαριστω πολύ...
χρήστος
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

razorbladeDream

Πολύ δραστήριο μέλος

Η razorbladeDream αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,023 μηνύματα.
H βαθυτερη αιτια της εχθρας των ελληνων με το κρατος ειναι ο ιδιος τος ο εαυτος γιατι το κρατος οι ιδιοι το αποτελουν και δεν φαινεται να θελουν να το αλλαξουν γιατι πολυ απλα, αν ηθελαν θα προσπαθουσαν. Aυτο φυσικα το εννοω για μια μεγαλη μεριδα ανθρωπων δεν γινεται μονο μια μειονοτητα να το πραγματοποιησει να το κανουν ηδη απλα βολευονται στην ιδια κατασταση δεν ξερω αν μπορει να στεκει αυτο σαν αιτια σε εκθεση σχολειου αλλα αυτο μου ρθε στο μυαλο με το που διαβασα τιτλο.Η αντιστοιχη συνεπεια ειναι η κατασταση να μενει στασιμη και να οδηγουμαστε σε ενα φαυλο κυκλο δυσαρεσκειας.Αυτο μου ρχεται τωρα,αν θυμηθω κατι αλλο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DXPUNK

Νεοφερμένος

Ο DXPUNK αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
ΧΡΕΙΑΖΟΜΑΙ ΕΠΙΓΟΝΤΩΣ διαφορες χρηση αρκτικολεξων με την λακωνικοτητα!!!!!!!!!!!!! αν μπορει καποιος.......ΕΠΕΙΓΟΝ!!!!!!!!!!!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

maraki love

Διάσημο μέλος

Η Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών, Φοιτητής του τμήματος Παιδαγωγικό Δημοτικής Εκπαίδευσης Θράκης (Αλεξανδρούπολη) και μας γράφει απο Αλεξανδρούπολη (Έβρος). Έχει γράψει 2,279 μηνύματα.
τι εννοεις;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

xristostk

Νεοφερμένος

Ο xristostk αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 6 μηνύματα.
ρε συ αν μπορεισ δωσε καποια ετοιμη ιδεα... οχι οτι δεν φτανουν αυτα που μου εδωσε ο φιλοσ... αλλα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

meidei

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο meidei αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 381 μηνύματα.
ρε συ αν μπορεισ δωσε καποια ετοιμη ιδεα... οχι οτι δεν φτανουν αυτα που μου εδωσε ο φιλοσ... αλλα...
... αυτό είναι ένα άλλο πρόβλημα του σύγχρονου Έλληνα που εν μέρει συνδέεται με το
H βαθυτερη αιτια της εχθρας των ελληνων με το κρατος ειναι ο ιδιος τος ο εαυτος γιατι το κρατος οι ιδιοι το αποτελουν και δεν φαινεται να θελουν να το αλλαξουν γιατι πολυ απλα, αν ηθελαν θα προσπαθουσαν. Aυτο φυσικα το εννοω για μια μεγαλη μεριδα ανθρωπων δεν γινεται μονο μια μειονοτητα να το πραγματοποιησει να το κανουν ηδη απλα βολευονται στην ιδια κατασταση δεν ξερω αν μπορει να στεκει αυτο σαν αιτια σε εκθεση σχολειου αλλα αυτο μου ρθε στο μυαλο με το που διαβασα τιτλο.Η αντιστοιχη συνεπεια ειναι η κατασταση να μενει στασιμη και να οδηγουμαστε σε ενα φαυλο κυκλο δυσαρεσκειας.Αυτο μου ρχεται τωρα,αν θυμηθω κατι αλλο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

xristostk

Νεοφερμένος

Ο xristostk αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 6 μηνύματα.
ολοι οι ελληνεσ ειμαστε γνωστοι τεμπεληδεσ....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

evaki93

Νεοφερμένος

Η Εύα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Καλλιθέα (Αττική). Έχει γράψει 22 μηνύματα.
Ρε παιδιά,θέλω κάτι σε πρόλογο σχετικά με παραπληροφόρηση,τους παράγοντες που την ευνοούν και τις επιπτώσεις της.Μόνο μία βοήθεια στον πρόλογο.Έχω κολλήσει,μιλάμε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DXPUNK

Νεοφερμένος

Ο DXPUNK αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
εννοω τισ διαφορες αναμεσα στην συγχρονη συντομευση του λογου σε σχεση με την λακωνικοτητα των Σπαρτιατων.............:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Avicii

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Υπόλυττος Βρεττός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αιγάλεω (Αττική). Έχει γράψει 1,944 μηνύματα.
Ερώτηση. Συμφωνείτε ότι αξιολογικό κριτήριο της ζωής αποτελούν οι πράξεις και όχι η ιδιότητα ?

συμφωνώ




αλλά χρειάζομαι επιχειρήματα.....πείτε κανένα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Michaelgr2009

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Michaelgr2009 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 164 μηνύματα.
"Στις σημερινές ημέρες έχει χαρακτηρισθεί ο τύπος απο πολλούς ως τέταρτη εξουσία.Πως στηρίζεται την άποψη αυτή?Να αναλύσετε τις απόψεις σε ένα άρθρο 500-600 λέξεις"

Παιδιά θα ηθελα μερικά θετικά και αρνητικά και γενικά οτι νομίζετε οτι είναι σωστό για το θέμα!Εχω βρει αρκετά αλλα παρολαυτά δεν συμπληρώνουν τόσες λέξεις!

Ευχαριστώ!!:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

teol20

Επιφανές μέλος

Ο teol20 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10,425 μηνύματα.
Ασκει μεγαλή επιρροή στο ευρύ κοινό.
+ασκει πολλες φορες πολιτικη προπαγανδα
+Δυσκολα μπορεί να ελεγθει

Αυτα σκεφτομαι με το φτωχο μυαλο μου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

babisgr

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο babisgr αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 837 μηνύματα.
H έγκαιρη και έγκυρη ενημέρωση των πολιτων συμβαλλει στη ομαλη λειτουργια της δημοκρατιας.Εχει την ικανοτητα να ασκει ελεγχο στη νομοθετικη εξουσια αφου μεσω της δημοσιευσης νομοσχεδιων μπορει να οδηγησει στη τροποποιηση τους.Επισης, ελεγχει τη δικαστικη εξουσια, εφόσον διαμορφωνει την κοινη γνωμη, και τελος ο Τυπος οριστηκε απο το λαο για να ελεγχει την εκτελεστικη εξουσια, διασφαλιζοντας διαφανεια...


Πρωταρχικη αρχη της Δημοκρατιας και βασικος νομος προστασιας της ειναι να ελεγχονται τα πραγματα απεριφραστα,δημοσια και οσο γινεται πιο εγκαιρα. Ααυτον ακριβως τον σκοπο επιτελει στα ευνουμενα κρατη ο Τυπος που δικαια ονομαζεται <<Τεταρτη Εξουσια>>
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Michaelgr2009

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Michaelgr2009 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 164 μηνύματα.
Τhnx παιδιά λίγες ιδέες ακόμα και με καλύψατε!

Λοιπόν επειδή σε αυτά είμαι σχεδόν μπάζο θέλω να μου πείτε
1 συνώνυμο & 1 αντώνυμο για το ορθολογικότερα
1 αντώνυμο εφικτή
1 αντώνυμο αντώνυμο απλοικά

ευχαριστώ!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Dalian

Περιβόητο μέλος

Η Substrata αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 4,822 μηνύματα.
λογικότερα - ανορθολογικότερα
ανέφικτη
περίπλοκα

λεξικό δεν έχεις;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

liactheking

Νεοφερμένος

Ο liactheking αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
ο καθηγητης μας αν και δευτερα λυκειου μας βαζει θεματα πρωτης λυκειου και μας εβαλε να γραψουμε για αυριο δυο διαφορετικες παραγραφους 1) με θεμα τη σημασια του διαλογου στην πολιτιστικη αναπτυξη και 2)τη σημασια του διαλογου στην δημοκρατια.επειδη ειμαι λοιγο σκραπας στην εκθεση θα ηθελα να μου δωσετε καποιες συμειωσεις πανω σε αυτες τις δυο θεματικες περιουδους
ευχαριστω προκαταβολικα
:thanks:
-----------------------------------------
συγνωμη τωρα ειδα τον κανονα για τα κεφαλαια:(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 6 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top