Βιοϊατρικές επιστήμες από ΕΠΑ.Λ.

Lady D.

Νεοφερμένος

Η Lady D. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 24 μηνύματα.
Καλησπέρα παιδιά! Σκέφτομαι να δηλώσω στο μηχανογραφικό μου τη σχολή βιοϊατρικών επιστημών. Συγκεκριμένα με ενδιαφέρει η ειδικότητα της ακτινολογίας... Είμαι όμως λίγο διστακτική επειδή έχω ακούσει διάφορα σχόλια του τύπου ότι μαθητές από επαλ δύσκολα ανταπεξέρχονται στις απαιτήσεις μιας τόσο δύσκολης σχολής και γενικά αυτό με προβληματίζει. Δεν θέλω να περάσω (αν περάσω) σε κάποια σχολή και να αρχίσω τα πισωγυρισματα. Εσείς τί άποψη έχετε γι' αυτό το θέμα; Υπάρχει κάποιος που σπουδάζει σε αυτό το τμήμα;
 

Drglitterstar

Δραστήριο μέλος

Η Drglitterstar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 21 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Ιατρικής Πατρών. Έχει γράψει 442 μηνύματα.
Καλησπέρα παιδιά! Σκέφτομαι να δηλώσω στο μηχανογραφικό μου τη σχολή βιοϊατρικών επιστημών. Συγκεκριμένα με ενδιαφέρει η ειδικότητα της ακτινολογίας... Είμαι όμως λίγο διστακτική επειδή έχω ακούσει διάφορα σχόλια του τύπου ότι μαθητές από επαλ δύσκολα ανταπεξέρχονται στις απαιτήσεις μιας τόσο δύσκολης σχολής και γενικά αυτό με προβληματίζει. Δεν θέλω να περάσω (αν περάσω) σε κάποια σχολή και να αρχίσω τα πισωγυρισματα. Εσείς τί άποψη έχετε γι' αυτό το θέμα; Υπάρχει κάποιος που σπουδάζει σε αυτό το τμήμα;
Ε όχι και τόσο δύσκολη σχολή

Το θέμα το έχουν τα παιδιά που μπήκαν πολυτεχνειο φαρμακευτική κλπ

Είμαι ιατρική και δεν αντιμετωπίζω κάποιο προβλημα
 

niaou

Νεοφερμένος

Η niaou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών. Έχει γράψει 18 μηνύματα.
Ο τομέας Ιατρικών Εργαστηρίων του τμήματος βιοιατρικών επιστημών έχει φουλ χημεία σε όλα σχεδόν τα εξάμηνα. Πολλά παιδιά που πέρασαν και απο ΓΕΛ μάλιστα που έχουν και τις βάσεις κόβονται στην πρώτη εξεταστική. Τα υπόλοιπα μαθήματα και εργαστήρια είναι βατά και κάποια και εύκολα (ανατομίες, φυσιολογίες, φαρμακολογίες, παθοφυσιολογίες, πρώτες βοήθειες κλπ είναι μόνο διάβασμα). Όπως και να έχει εγω που πέρασα απο ΕΠΑΛ δυσκολεύτηκα αρκετά στο πρώτο έτος σε χημεία, κυρίως οργανική. Μην αποθαρρύνεσαι όμως, με καλό διάβασμα, αν όχι με την πρώτη, με την δεύτερη νομίζω το έχεις. Τα μαθήματα έχουν αρκετά εργαστήρια και ασκήσεις, όλα είναι ενδιαφέροντα και πιστεύω αξίζει πολύ τον κόπο να το επιλέξεις σαν κατεύθυνση. Το τμήμα ακτινολογίας απο την άλλη έχει περισσότερο φυσική. Για τις άλλες κατευθύνσεις δεν έχω άποψη.
 
Top