Βιοχημεία - Χημικό - Φυσικοθεραπεία ή Βιοϊατρική;

Vas7

Νεοφερμένος

Ο Vas7 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
Βάζω αυτές τις σχολές βάση με την σειρά των μορίων και θα ήθελα παρακαλω την γνώμη σας ως επιλογή και γιατί; Η Βιοϊατρική να πω την αλήθεια μου ακούγεται καλή σαν σχολή αλλά το γεγονός του ότι είναι Θεσσαλονίκη με μόλις 13000 μόρια με προβληματίζει με την δυναμική της. Τα μόρια μου είναι 16000 οποτε βλέπω τις παραπάνω σχολές και θα ήθελα παρακαλω την γνώμη σας για την συμπλήρωση μηχανογραφικού. Ευχαριστω!!
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,727 μηνύματα.
Βάζω αυτές τις σχολές βάση με την σειρά των μορίων και θα ήθελα παρακαλω την γνώμη σας ως επιλογή και γιατί; Η Βιοϊατρική να πω την αλήθεια μου ακούγεται καλή σαν σχολή αλλά το γεγονός του ότι είναι Θεσσαλονίκη με μόλις 13000 μόρια με προβληματίζει με την δυναμική της. Τα μόρια μου είναι 16000 οποτε βλέπω τις παραπάνω σχολές και θα ήθελα παρακαλω την γνώμη σας για την συμπλήρωση μηχανογραφικού. Ευχαριστω!!

Λυπαμαι να σου πω καλε μου οτι και οι 3 σχολες ειναι εκτος των οριων σου.
1)Χημικο ΑΠΘ ...δεν παιρνει απο επαλ
2)Βιοϊατρικα ΔΙΠΑΕ.... η βαση παιζει στα 18000 μορια επαλ. (τα 13000 μορια ειναι γελ)
3)Φυσικοθεραπεια ΔΙΠΑΕ ... παιζει στα 18500 μορια επαλ και η πιο ''φτηνη'' της Σπαρτης για να ερθεις μετεγγραφη διπαε μετα...παιζει στα 17500 μορια.
 

Vas7

Νεοφερμένος

Ο Vas7 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
Λυπαμαι να σου πω καλε μου οτι και οι 3 σχολες ειναι εκτος των οριων σου.
1)Χημικο ΑΠΘ ...δεν παιρνει απο επαλ
2)Βιοϊατρικα ΔΙΠΑΕ.... η βαση παιζει στα 18000 μορια επαλ. (τα 13000 μορια ειναι γελ)
3)Φυσικοθεραπεια ΔΙΠΑΕ ... παιζει στα 18500 μορια επαλ και η πιο ''φτηνη'' της Σπαρτης για να ερθεις μετεγγραφη διπαε μετα...παιζει στα 17500 μορια.
Μάλλον έγινε κάποιο λάθος;
Μιλάμε για Γενικό Λύκειο και σχολές δεν είναι μόνο στην Θεσσαλονίκη.. Εγώ ζήτησα την άποψη σας σχετικά με αυτές τις σχολές αν ξέρει κάποιος
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,727 μηνύματα.
Μάλλον έγινε κάποιο λάθος;
Μιλάμε για Γενικό Λύκειο και σχολές δεν είναι μόνο στην Θεσσαλονίκη.. Εγώ ζήτησα την άποψη σας σχετικά με αυτές τις σχολές αν ξέρει κάποιος
α γενικο λυκειο μαλιστα .. ωραια ...ε οποιος ξερει ας πει.
 

AstrayCat

Νεοφερμένος

Η AstrayCat αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 45 μηνύματα.
Βάζω αυτές τις σχολές βάση με την σειρά των μορίων και θα ήθελα παρακαλω την γνώμη σας ως επιλογή και γιατί; Η Βιοϊατρική να πω την αλήθεια μου ακούγεται καλή σαν σχολή αλλά το γεγονός του ότι είναι Θεσσαλονίκη με μόλις 13000 μόρια με προβληματίζει με την δυναμική της. Τα μόρια μου είναι 16000 οποτε βλέπω τις παραπάνω σχολές και θα ήθελα παρακαλω την γνώμη σας για την συμπλήρωση μηχανογραφικού. Ευχαριστω!!
Από Βιοχημείας & Βιοτεχνολογίας Λάρισας βγαίνεις Βιοχημικός (όχι Βιολόγος). Το Βιοϊατρικών Επιστημών της Θεσσαλονίκης είναι το πρωην τει Ιατρικών Εργαστηρίων. Από Βιοϊατρικών Επιστημών της Αθήνας έχει και επιπλέον κατευθύνσεις για οπτικός, ή τεχνολόγος ραδιολογίας ή αισθητικός. Από το τμήμα Χημείας βγαίνεις χημικός.

Εαν βγάλουμε εξω το Βιοϊατρικών Αθήνας, με οποιοδήποτε από τα παραπάνω μπορείς να δουλέψεις σε διαγνωστικά εργαστήρια σε ιδιωτικό και δημόσιο τομέα. Θεωρώ το τμήμα Χημείας πιο ευρύ και μπορείς να ασχοληθείς εκτός από την υγεία και την κλινική Χημεία, με οποιαδήποτε άλλο τομέα της Χημείας και τη βιομηχανία. Λιγο πολύ σε εργαστήριο θα βρεθείς με όποιο και αν επιλέξεις από αυτά.

Φυσικοθεραπεία είναι εντελώς διαφορετικό πράγμα! Είναι παραϊατρικό, ασχολείσαι με τον τομέα της υγείας απευθείας σε επαφή με τον ασθενή (ενώ στα πάνω ασχολείσαι με την υγεία ως εργαστηριακό προσωπικό). Πρέπει να είσαι ανθρωποκεντρικός, μπορείς να ασκήσεις ελεύθερο επάγγελμα ή να είσαι υπάλληλος σε κλινικές, θες κάποιο μικρό κεφάλαιο να αγοράσεις τα μηχανήματα για να ανοίξεις το δικό σου και δεν ξέρω πόσο χειροδύναμη ή όχι μπορεί να χρειαστεί να έχεις.

Οπότε η ερώτηση είναι θες να ασχοληθείς μόνο με την υγεία ή θες και άλλους τομείς, θες εργαστήριο ή θες κάτι ασθενοκεντρικό;

Τέλος να πω πως στο Βιοχημείας & Βιοτεχνολογίας ειχα διαβάσει πως οι φοιτητές προσπαθούσαν να ενταχθούν στον κωδικό ΠΕ ΒΙΟΛΟΓΩΝ, αλλά δεν ξέρω εαν το πέτυχαν. Μόνο στην εκπαίδευση δεν υπάρχει διαφορά μεταξύ των αποφοίτων Βιολογικών τμημάτων και Β &Β. Γενικά είναι πιο εξειδικευμένο τμήμα συγκριτικά με τα γενικά Βιολογικά και θεωρώ πως αποτυπώνεται και στις θέσεις εργασίας. Άποψη μου προτίμησε ένα γενικό Βιολογικό τμήμα και κάνε μάστερ μετά.

Επίσης να πω πως για το Δημόσιο στην τελευταία προκήρυξη μονίμων φαίνεται να μείωσαν τις θεσεις ΠΕ ΧΗΜΙΚΩΝ για τα δημόσια εργαστήρια των νοσοκομείων, δίνοντας το προβάδισμα στις θέσεις ΠΕ ΒΙΟΧΗΜΙΚΩΝ και ΠΕ ΒΙΟΛΟΓΩΝ. Η ΕΕΧ είπε θα ασχοληθεί με το θέμα. Στα ιδιωτικά διαγνωστικά δεν υπάρχει τέτοιο πρόβλημα.

Disclaimer δεν εχω καμιά απο τις παραπανω ειδικότητες και μεταφέρω απλά όσα γνωρίζω και έχω παρακολουθήσει.
 

AstrayCat

Νεοφερμένος

Η AstrayCat αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 45 μηνύματα.
Ξέχασα να αναφέρω πως εαν θέλεις ενα ιδιωτικό διαγνωστικό εργαστήριο πιο εξειδικευμένο πχ για μοριακή ογκολογία, προεμφυτικό γενετικό έλεγχο κτλ εκεί θα δεις μοριακούς βιολόγους, γενετιστές. Οι χημικοί δεν θα κάνουν τόσο περίπλοκα.
 

Vas7

Νεοφερμένος

Ο Vas7 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
Ξέχασα να αναφέρω πως εαν θέλεις ενα ιδιωτικό διαγνωστικό εργαστήριο πιο εξειδικευμένο πχ για μοριακή ογκολογία, προεμφυτικό γενετικό έλεγχο κτλ εκεί θα δεις μοριακούς βιολόγους, γενετιστές. Οι χημικοί δεν θα κάνουν τόσο περίπλοκα.
Σας ευχαριστω πολύ για την απάντηση..
Η βιοϊατρικη Θεσσαλονικης να πω την αλήθεια είναι αυτή που με τραβάει περισσότερο.. (απο αυτά που διάβασα, ίσως και να μην τα κατανόησα σωστά όπως και στις άλλες σχολές.. ) προβληματίζομαι μόνο με το γεγονός είναι Θεσσαλονίκη και η βάση της είναι μόνο στο 13.000 περίπου.
Φοβάμαι δηλ μην μετανιώσω.. όπως είπα παραπάνω εγραψα 16.000 (δεν ξέρω βέβαια που θα κυμανθούν κι βάσεις)
Εσεις εάν ήταν να τις ιεραρχήσετε τις παραπάνω σχολές με ποια σειρά θα τις δηλώνατε (ασχέτως μορίων) Ευχαριστώ!!
 

Nala

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Nala αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 21 ετών, Φοιτήτρια του τμήματος Ιατρικής ΑΠΘ και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 862 μηνύματα.
Εγώ θα τα έβαζα
Βιοχημεία χημικό βιοιατρικων θεσσαλονικη
Γιατί η Αθήνα έχει και
Οπτικούς
Αισθητικούς
Βοηθούς ακτινολογων
Οδοντοτεχνιτες

Η φυσιοθεραπεια είναι άλλη κατηγορία, πρέπει να σου αρέσει η επαφή με ασθενείς και μάλιστα συνήθως ηλικιωμένους, κατακοιτους κλπ
 

Vas7

Νεοφερμένος

Ο Vas7 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
Εγώ θα τα έβαζα
Βιοχημεία χημικό βιοιατρικων θεσσαλονικη
Γιατί η Αθήνα έχει και
Οπτικούς
Αισθητικούς
Βοηθούς ακτινολογων
Οδοντοτεχνιτες

Η φυσιοθεραπεια είναι άλλη κατηγορία, πρέπει να σου αρέσει η επαφή με ασθενείς και μάλιστα συνήθως ηλικιωμένους, κατακοιτους κλπ
Η Βιοϊατρική Αθηνών λέτε έχει επιπλέον οπτικούς, αισθητικούς κλπ. γιατί ωστόσο θα επιλέγατε της Θεσσαλονίκης ως τρίτη σχολή μετα των Βιοχημικών και των χημικών αντί των Αθηνών; Υπερτερεί σε κάτι περισσότερο της Θεσσαλονίκης που δεν το αναφέρατε. Ευχαριστώ για άλλη μια φορά για τον χρόνο σας και την ευγενή καλοσύνη σας να βοηθήσετε με όλες αυτές τις απαντήσεις που μου δώσατε. Να είστε καλά, σας Ευχαριστώ!
 

kirax

Νεοφερμένος

Ο kirax αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 20 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Βοηθούς ακτινολογων
Μια μικρή διευκρίνηση... Βοηθός ακτινολόγου βγαίνεις από τα ΙΕΚ. Το ΠΑΔΑ βγάζει Τεχνολόγους Ακτινολόγους-Ακτινοθεραπευτές. Για όνομα του θεού...από κανένα πανεπιστημιακό τμήμα 4-ετους κύκλου σπουδών δεν βγαίνεις "βοηθός" κανενός. Ο ακτινολόγος ιατρός δεν μπορεί να βγάλει σωστή διάγνωση χωρίς μια καλή ακτινογραφία παρεχόμενη απο τον τεχνολόγο Ακτινολόγο. Οι κλάδοι αυτοί (μαζί και με τους Ακτινοφυσικούς) αποτελούν μια "αλυσίδα" επαγγελματιών οι όποιοί συνεργάζονται στενά μεταξύ τους. Δεν είναι σωστό να υποτιμάμε το "παραϊατρικό" προσωπικό αποκαλώντας τους "βοηθούς"...
 

Nala

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Nala αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 21 ετών, Φοιτήτρια του τμήματος Ιατρικής ΑΠΘ και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 862 μηνύματα.
Η Βιοϊατρική Αθηνών λέτε έχει επιπλέον οπτικούς, αισθητικούς κλπ. γιατί ωστόσο θα επιλέγατε της Θεσσαλονίκης ως τρίτη σχολή μετα των Βιοχημικών και των χημικών αντί των Αθηνών; Υπερτερεί σε κάτι περισσότερο της Θεσσαλονίκης που δεν το αναφέρατε. Ευχαριστώ για άλλη μια φορά για τον χρόνο σας και την ευγενή καλοσύνη σας να βοηθήσετε με όλες αυτές τις απαντήσεις που μου δώσατε. Να είστε καλά, σας Ευχαριστώ!
Μα της Θεσσαλονίκης έχει μόνο ένα τμήμα, νόμιζα για θεσσαλονικη ενδιαφέρεσαι
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Μια μικρή διευκρίνηση... Βοηθός ακτινολόγου βγαίνεις από τα ΙΕΚ. Το ΠΑΔΑ βγάζει Τεχνολόγους Ακτινολόγους-Ακτινοθεραπευτές. Για όνομα του θεού...από κανένα πανεπιστημιακό τμήμα 4-ετους κύκλου σπουδών δεν βγαίνεις "βοηθός" κανενός. Ο ακτινολόγος ιατρός δεν μπορεί να βγάλει σωστή διάγνωση χωρίς μια καλή ακτινογραφία παρεχόμενη απο τον τεχνολόγο Ακτινολόγο. Οι κλάδοι αυτοί (μαζί και με τους Ακτινοφυσικούς) αποτελούν μια "αλυσίδα" επαγγελματιών οι όποιοί συνεργάζονται στενά μεταξύ τους. Δεν είναι σωστό να υποτιμάμε το "παραϊατρικό" προσωπικό αποκαλώντας τους "βοηθούς"...
Συγγνώμη δεν ήξερα τον καινούργιο όρο
 

Mammy Nun

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Mammy Nun αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών. Έχει γράψει 815 μηνύματα.
Βάζω αυτές τις σχολές βάση με την σειρά των μορίων και θα ήθελα παρακαλω την γνώμη σας ως επιλογή και γιατί; Η Βιοϊατρική να πω την αλήθεια μου ακούγεται καλή σαν σχολή αλλά το γεγονός του ότι είναι Θεσσαλονίκη με μόλις 13000 μόρια με προβληματίζει με την δυναμική της. Τα μόρια μου είναι 16000 οποτε βλέπω τις παραπάνω σχολές και θα ήθελα παρακαλω την γνώμη σας για την συμπλήρωση μηχανογραφικού. Ευχαριστω!!
Εγώ πιστεύω (λόγω του ότι παιδιά γνωστών και συμμαθητές των παιδιών μου σπουδάζουν στα τμήματα αυτά) ότι το Χημικό είναι η καλύτερη σχολή από όλα αυτά. Είναι δύσκολη αλλά έχει πολλές επιλογές για εργασία σε διάφορους τομείς και φυσικά στην έρευνα.
Μετά θα έβαζα βιοιατρικη Αθήνας που έχει περισσότερες επιλογές από της Θεσσαλονίκης
Συγχαρητήρια για τους βαθμούς και καλή επιτυχία σε ότι διαλέξεις.
 

MrDna

Νεοφερμένος

Ο MrDna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος λυκείου. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
Μια μικρη διευκρίνιση .Οι απόφοιτοι του τμήματος βιοχημείας από το 2017 διδάσκουν ως ΠΕ4 Βιολόγοι . Το αναφέρει στο σάιτ της σχολής στα επαγγελματικά δικαιώματα.
 

marina.marina

Νεοφερμένος

Η marina.marina αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένη. Είναι 44 ετών και Γονιός Μαθητή. Έχει γράψει 36 μηνύματα.
Βάζω αυτές τις σχολές βάση με την σειρά των μορίων και θα ήθελα παρακαλω την γνώμη σας ως επιλογή και γιατί; Η Βιοϊατρική να πω την αλήθεια μου ακούγεται καλή σαν σχολή αλλά το γεγονός του ότι είναι Θεσσαλονίκη με μόλις 13000 μόρια με προβληματίζει με την δυναμική της. Τα μόρια μου είναι 16000 οποτε βλέπω τις παραπάνω σχολές και θα ήθελα παρακαλω την γνώμη σας για την συμπλήρωση μηχανογραφικού. Ευχαριστω!!
Λοιπόν οι βιοϊατρικές επιστήμες έχουν γρήγορη και σίγουρη επαγγελματική αποκατάσταση κυρίως στον ιδιωτικό τομέα και λίγο πιο δύσκολα και στο δημόσιο (νοσοκομεία, εκπαίδευση). Αλλά ασχολείσαι μόνο με τον τομέα της υγείας. Το χημικό καλύπτει μεγαλύτερη γκάμα επιλογών. Βιομηχανία, υγεία, περιβάλλον, τρόφιμα κ.ά. Η γεωπονική είναι επίσης μια καλή λύση αν σου αρέσει η χημεία κι η βιολογία. Η βιοτεχνολογία μακράν η πιο ενδιαφέρουσα επιστήμη για μένα και θα την έβαζα σαφώς πρώτη αλλά ίσως όχι για σένα.
Η φυσιοθεραπεία έχει πλεονέκτημα αν θες να δουλεύεις με ασθενείς και ως ιδιώτης.
Το θέμα είναι τι σου αρέσει ως πρόγραμμα σπουδών και πώς φαντάζεσαι τον εαυτό σου να δουλεύει στο μέλλον. Αν είσαι καλός σε κάτι βρίσκεις την άκρη. Καλή επιτυχία σ' ότι κι αν αποφασίσεις
 

fmarulezkd

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο fmarulezkd αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Νορβηγία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,795 μηνύματα.
Σας ευχαριστω πολύ για την απάντηση..
Η βιοϊατρικη Θεσσαλονικης να πω την αλήθεια είναι αυτή που με τραβάει περισσότερο.. (απο αυτά που διάβασα, ίσως και να μην τα κατανόησα σωστά όπως και στις άλλες σχολές.. ) προβληματίζομαι μόνο με το γεγονός είναι Θεσσαλονίκη και η βάση της είναι μόνο στο 13.000 περίπου.
Φοβάμαι δηλ μην μετανιώσω.. όπως είπα παραπάνω εγραψα 16.000 (δεν ξέρω βέβαια που θα κυμανθούν κι βάσεις)
Εσεις εάν ήταν να τις ιεραρχήσετε τις παραπάνω σχολές με ποια σειρά θα τις δηλώνατε (ασχέτως μορίων) Ευχαριστώ!!
Είμαι τεχνολόγος ιατρικών εργαστηρίων (από την πλέον κλειστή σχολή της Λάρισας), αυτό δλδ που θα σε βγάλει η βιοϊατρική Θεσσαλονίκης. Η σχολή έχει μεν ένα ενδιαφέρον (ουσιαστικά το αντικείμενο είναι ιατρική βιολογία) αλλά οι επαγγελματικές προοπτικές στην Ελλάδα είναι μηδενικές. Σαν τεχνολόγος η εργασία στον ιδιωτικό τομέα είναι κακοπληρωμένη, με υπερβολικά ωράρια και κυρίως με 0 προοπτικές οικονομικής ή επαγγελματικής εξέλιξης. Στο εξωτερικό* τα πράγματα είναι κάπως καλύτερα, ο μισθός νορμάλ και οι συνθήκες εργασίας μακράν καλύτερες. Υπάρχουν επίσης προοπτικές για επαγγελματική εξέλιξη, ειδικά με τον συνδυασμό μεταπτυχιακών. Στην Σουηδία πχ, υπάρχει μεταπτυχιακό μέσω του οποίου γίνεσαι εξειδικευμένος τεχνολόγος που κοιτάει κάποιες συγκεκριμένες βιοψίες και βγάζει διάγνωση αν υπάρχει ή όχι καρκίνος. Προσωπικά δουλεύω ερευνητικά, κάτι που δε θα βρεις εντός Ελλάδας, οπότε αν το εξωτερικό είναι επιλογή, υπάρχει και αυτή η προοπτική.

Για κάποιον που μπαίνει τώρα στη σχολή, θα έλεγα το καλύτερο που μπορείς να κάνεις (επαγγελματικά) στα 4 χρόνια αυτής είναι να μάθεις μία από τις σκανδιναβικές γλώσσες** και να κάνεις πρακτική σε μία από αυτές τις χώρες. Έτσι, με το που πάρεις πτυχίο και βγάλεις άδεια άσκησης επαγγέλματος σε εκείνη τη χώρα(θα πάρει 6-12 μήνες βέβαια), την επομένη μέρα έχεις βρει δουλειά εκεί. Ειδικά αν πας σε μικρότερη πόλη, θα είσαι 22-23 χρονών με 500-1000 ευρώ να σου μένουν στην τσέπη κάθε μήνα. Παράλληλα θα δεις τι παίζει με τον κλάδο και θα μπορείς ήρεμα και ωραία να βρεις κάποιο μεταπτυχιακό, αν θελήσεις στο μέλλον, για κυνηγήσεις κάποια εξειδίκευση (στη Σκανδιναβία μπορείς εύκολα να συνδυάσεις δουλειά με σπουδές).

*Αναφέρομαι κυρίως στη Σκανδιναβία, μιας και ζω εδώ
**Προς το παρόν, για να βγαλεις άδεια άσκησης επαγγέλματος στη Σουηδία χρειάζεται να έχεις πιστοποιητικό γλώσσας επιπέδου Γ1. Στη Νορβηγία μπορείς να βγάλεις άδεια χωρίς να έχεις πιστοποιητικό γλώσσας, αλλά για να δουλέψεις χρειάζεται γνώση της γλώσσας σε επίπεδο Β2 (το πτυχίο δεν είναι απαραίτητο ακόμα).
 

marina.marina

Νεοφερμένος

Η marina.marina αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένη. Είναι 44 ετών και Γονιός Μαθητή. Έχει γράψει 36 μηνύματα.
Είμαι τεχνολόγος ιατρικών εργαστηρίων (από την πλέον κλειστή σχολή της Λάρισας), αυτό δλδ που θα σε βγάλει η βιοϊατρική Θεσσαλονίκης. Η σχολή έχει μεν ένα ενδιαφέρον (ουσιαστικά το αντικείμενο είναι ιατρική βιολογία) αλλά οι επαγγελματικές προοπτικές στην Ελλάδα είναι μηδενικές. Σαν τεχνολόγος η εργασία στον ιδιωτικό τομέα είναι κακοπληρωμένη, με υπερβολικά ωράρια και κυρίως με 0 προοπτικές οικονομικής ή επαγγελματικής εξέλιξης. Στο εξωτερικό* τα πράγματα είναι κάπως καλύτερα, ο μισθός νορμάλ και οι συνθήκες εργασίας μακράν καλύτερες. Υπάρχουν επίσης προοπτικές για επαγγελματική εξέλιξη, ειδικά με τον συνδυασμό μεταπτυχιακών. Στην Σουηδία πχ, υπάρχει μεταπτυχιακό μέσω του οποίου γίνεσαι εξειδικευμένος τεχνολόγος που κοιτάει κάποιες συγκεκριμένες βιοψίες και βγάζει διάγνωση αν υπάρχει ή όχι καρκίνος. Προσωπικά δουλεύω ερευνητικά, κάτι που δε θα βρεις εντός Ελλάδας, οπότε αν το εξωτερικό είναι επιλογή, υπάρχει και αυτή η προοπτική.

Για κάποιον που μπαίνει τώρα στη σχολή, θα έλεγα το καλύτερο που μπορείς να κάνεις (επαγγελματικά) στα 4 χρόνια αυτής είναι να μάθεις μία από τις σκανδιναβικές γλώσσες** και να κάνεις πρακτική σε μία από αυτές τις χώρες. Έτσι, με το που πάρεις πτυχίο και βγάλεις άδεια άσκησης επαγγέλματος σε εκείνη τη χώρα(θα πάρει 6-12 μήνες βέβαια), την επομένη μέρα έχεις βρει δουλειά εκεί. Ειδικά αν πας σε μικρότερη πόλη, θα είσαι 22-23 χρονών με 500-1000 ευρώ να σου μένουν στην τσέπη κάθε μήνα. Παράλληλα θα δεις τι παίζει με τον κλάδο και θα μπορείς ήρεμα και ωραία να βρεις κάποιο μεταπτυχιακό, αν θελήσεις στο μέλλον, για κυνηγήσεις κάποια εξειδίκευση (στη Σκανδιναβία μπορείς εύκολα να συνδυάσεις δουλειά με σπουδές).

*Αναφέρομαι κυρίως στη Σκανδιναβία, μιας και ζω εδώ
**Προς το παρόν, για να βγαλεις άδεια άσκησης επαγγέλματος στη Σουηδία χρειάζεται να έχεις πιστοποιητικό γλώσσας επιπέδου Γ1. Στη Νορβηγία μπορείς να βγάλεις άδεια χωρίς να έχεις πιστοποιητικό γλώσσας, αλλά για να δουλέψεις χρειάζεται γνώση της γλώσσας σε επίπεδο Β2 (το πτυχίο δεν είναι απαραίτητο ακόμα).
Ευχαριστούμε πολύ για την ενημέρωση. Είναι πολύτιμη
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,727 μηνύματα.
Να πας εκει που ζηταει η ψυχη σου
Η βιολογια: και τα παρακλαδια ..επιστημαρα βεβαια ( μια απο τις 5 φυσικες επιστημες) με ενδιαφερον , πολυ μπλαμπλα και εργαστηρια.. και δυσκολη αποκατασταση .. στην ελλαδα δεν θα βρεις αυτο που σπουδασες αλλα κατι συμβιβαστικά παρεμφερες. και σιγουρα οχι ερευνα.
Φυσικοθεραπεια: Θεικη ιατρικη τεχνη μη επεμβατικη ...μπλά μπλα και αυτη...ολοι θα περασουμε απο το τραπεζι αυτου του γιατρου και θα πουμε ευχαριστω που μας εδιωξε τον πονο.. πολυ καλη εργασια ...αλλα τα χερακια σου το ξερουν... σε δικο σου ιατρειο και αμεσα... με παπουδια βασικα θα ασχολεισαι .... κρατικοδιαιτο παντοτεινο επαγγελμα.
 
Top