Βιοτεχνολογίας στο Γεωπονικό ή Βιοχημείας και Βιοτεχνολογίας στην Λάρισα

Vera

Νεοφερμένος

Η Vera αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 18 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Βιοχημείας & Βιοτεχνολογίας Θεσσαλίας. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Καλημέρα σας
Είμαι σε ένα τεράστιο δίλημμα τώρα που άνοιξε η ιστοσελίδα του μηχανογραφικού καθώς επιθυμώ να ασχοληθώ με τη Βιοτεχνολογία σαν κλάδος ,όμως οι καθηγητές στα φροντιστήρια μου προτείνουν τόσο το τμήμα Βιοχημείας και Βιοτεχνολογίας στην Λάρισα όσο και το τμήμα Βιοτεχνολογιας στο Γεωπονικό .Έτσι δεν ξέρω ποιο να βάλω πρώτο :( .Αναγράφω παρακάτω τους λόγους για τους οποίους επιλέγω κάθε τμήμα ξεχωριστά :
Βιοτεχνολογιας Αθήνας
1) Μένω Αθήνα ,άρα δεν θα χρειαστεί να ψάξω σπίτι
2) Έχω ακούσει καλά λογία για το πρόγραμμα σπουδών και ότι με ένα απλό μεταπτυχιακό μπορείς να βρεις δουλειά (δύσκολα,αλλά βρίσκεις κάτι )
3) Ασχολείται με Χημεία και Βιολογία που μου αρέσουν και έχει μαθήματα σχετικά με τα ζώα (παλαιότερα σκεφτόμουν κτηνιατρική )
Βιοχημείας και Βιοτεχνολογίας Λάρισα
1) Καινούργιο τμήμα με έντονη ερευνητική και επιχειρηματική δραστηριοτητα
2) Έχω ακούσει οτι έχει κάλους καθηγητές
3) Μετά την αποφοίτηση μπορώ να εργαστώ ως βιολόγος σε φροντιστήρια (αν παει κατι λαθος ή αλλαξω γνώμη )
4) Έστω οτι μου κόψει να δωσω κατατακτήριες μετά για ιατρική ή κτηνιατρική μπορώ να ενταχθώ στο 2ο εξαμηνο (νομίζω ...),γιατί είναι βιολογικό τμημα
5)Έχει πολύ ενδιαφέροντα μαθήματα

Γενικότερα τις ξανασκεφτομαι σαν σχολες καθως εχουν πολυ κακή αποκατασταση ,αλλα δεν εχω προβλημα να φυγω εξωτερικό .
Επιπλεον σκεφτομαι το τμημα Πληροφορικής με εφαρμογες στην Βιοιατρική Λαμιά ,καθως διαθετω γνωσεις απο Πληροφορίκη και Προγραμματισμό (κατι το σπανιο για παιδι 3ου επιστημονικού πεδιου ) καθως και τα τμηματα φυσικοθεραπειας , γεωπονιας (οχι τοσο ) και διατολογίας .
Παρακαλώ γράψτε την γνωμη σας για αυτές τις σχολές
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 11,380 μηνύματα.
Καλημέρα σας
Είμαι σε ένα τεράστιο δίλημμα τώρα που άνοιξε η ιστοσελίδα του μηχανογραφικού καθώς επιθυμώ να ασχοληθώ με τη Βιοτεχνολογία σαν κλάδος ,όμως οι καθηγητές στα φροντιστήρια μου προτείνουν τόσο το τμήμα Βιοχημείας και Βιοτεχνολογίας στην Λάρισα όσο και το τμήμα Βιοτεχνολογιας στο Γεωπονικό .Έτσι δεν ξέρω ποιο να βάλω πρώτο :( .Αναγράφω παρακάτω τους λόγους για τους οποίους επιλέγω κάθε τμήμα ξεχωριστά :
Βιοτεχνολογιας Αθήνας
1) Μένω Αθήνα ,άρα δεν θα χρειαστεί να ψάξω σπίτι
2) Έχω ακούσει καλά λογία για το πρόγραμμα σπουδών και ότι με ένα απλό μεταπτυχιακό μπορείς να βρεις δουλειά (δύσκολα,αλλά βρίσκεις κάτι )
3) Ασχολείται με Χημεία και Βιολογία που μου αρέσουν και έχει μαθήματα σχετικά με τα ζώα (παλαιότερα σκεφτόμουν κτηνιατρική )
Βιοχημείας και Βιοτεχνολογίας Λάρισα
1) Καινούργιο τμήμα με έντονη ερευνητική και επιχειρηματική δραστηριοτητα
2) Έχω ακούσει οτι έχει κάλους καθηγητές
3) Μετά την αποφοίτηση μπορώ να εργαστώ ως βιολόγος σε φροντιστήρια (αν παει κατι λαθος ή αλλαξω γνώμη )
4) Έστω οτι μου κόψει να δωσω κατατακτήριες μετά για ιατρική ή κτηνιατρική μπορώ να ενταχθώ στο 2ο εξαμηνο (νομίζω ...),γιατί είναι βιολογικό τμημα
5)Έχει πολύ ενδιαφέροντα μαθήματα

Γενικότερα τις ξανασκεφτομαι σαν σχολες καθως εχουν πολυ κακή αποκατασταση ,αλλα δεν εχω προβλημα να φυγω εξωτερικό .
Επιπλεον σκεφτομαι το τμημα Πληροφορικής με εφαρμογες στην Βιοιατρική Λαμιά ,καθως διαθετω γνωσεις απο Πληροφορίκη και Προγραμματισμό (κατι το σπανιο για παιδι 3ου επιστημονικού πεδιου ) καθως και τα τμηματα φυσικοθεραπειας , γεωπονιας (οχι τοσο ) και διατολογίας .
Παρακαλώ γράψτε την γνωμη σας για αυτές τις σχολές
Δεν ειμαι σχετικος ..επιδοξος μελοντικος μηχανικος ειμαι
Η αποψη μου ειναι να πας σε σχολη του γεωπονικου ..βιοτεχνολογια την λενε ..φυτικη παραγωγη την λενε .. γεωργικη μηχανικη την λενε , τροφιμα τα λενε... οτι θες.. Οχι ζωικη.
'Η σε σχολη του παδα ...μηχ βιοιατρικης δουλεια χρημα και δοξα.
Η επαγγελματικη φημη του γεωπονικου σε συγκριση με τα αλλα ( μπορει να τα κανουν και καλυτερα ) ειναι οτι εμπ με παδα
Την ιατρικη πληροφορικη της λαμιας αστην μια πληροφορικη ειναι και αυτη.
Και αυτο για το φροντ ξεχνατο..υπαρχουν απειρες βιολογες για αυτη την δουλεια
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top