Βιολογικών Εφαρμογών και Τεχνολογιών στα Ιωάννινα ή Βιολογικό;

Elinaaa

Νεοφερμένος

Η Elinaaa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 19 ετών και Απόφοιτος λυκείου. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Καλησπέρα είμαι 19 χρονών και φέτος έδωσα 2η φορά πανελληνιες με σκοπό να περάσω στο ΒΕΤ. Έχοντας δει τα αποτελέσματα έχω πιάνω και τα καθαρά βιολογικά που πέρυσι είχαν παραπάνω μόρια. Από την βιολογία της 3ης λυκείου ενθουσιάστηκα με το θέμα της βιοτεχνολογίας είτε στον τομέα των φαρμάκων είτε στα φυτά για αυτό και αποφάσισα να δηλώσω το ΒΕΤ που έχει τα σχετικά εργαστήρια και μαθήματα. Όμως το τμήμα είναι 5ετες και με "δεσμευτεί" στο να παρω ενα μεταπτυχιακό το οποίο δεν θα έχω επιλέξει εγώ και επιπλέον προβληματίζομαι γιατί μετά από 5 χρόνια και παρακολουθηση των μαθημάτων μπορεί να έχω αλλάξει γνώμη. Έτσι στρέφομαι προς τα βιολογικά που προσφερουν πιο γενική γνωση με σκοπό να επιλέξω συνειδητά το μεταπτυχιακό που θα κάνω. Θέλω να πω ότι ενώ δεν είμαι σίγουρη για την κατεύθυνση που θα ακολουθήσω ξέρω σίγουρα ότι θελω να ασχοληθώ με την έρευνα είτε στην Ελλάδα είτε στον εξωτερικό.

Όσοι γνωρίζετε ή έχετε βρεθεί στο ίδιο δίλλημα θα ήθελα να σχολιάσετε σχετικά με τον πρεπει να επιλέξω το ΒΕΤ που είναι πιο εξειδικευμένο σαν τμήμα και είναι 5ετες ή αν κοιτάω σωστά για κάποιο βιολογικό.

Επιπλέον αν γνωρίζετε, να προτείνεται κάποιο βιολογικό. Θα διάλεγα κάποιο που να δίνει έμφαση στην έρευνα και να έχει πολλά εργαστήρια. Έχω ακουσει καλά λόγια για το Ηράκλειο. (Είμαι από Αθήνα αλλά αν το προγραμμα σπουδών υπερτερεί από τα αλλά θα το επιλέξω)
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,723 μηνύματα.
Καλησπέρα είμαι 19 χρονών και φέτος έδωσα 2η φορά πανελληνιες με σκοπό να περάσω στο ΒΕΤ. Έχοντας δει τα αποτελέσματα έχω πιάνω και τα καθαρά βιολογικά που πέρυσι είχαν παραπάνω μόρια. Από την βιολογία της 3ης λυκείου ενθουσιάστηκα με το θέμα της βιοτεχνολογίας είτε στον τομέα των φαρμάκων είτε στα φυτά για αυτό και αποφάσισα να δηλώσω το ΒΕΤ που έχει τα σχετικά εργαστήρια και μαθήματα. Όμως το τμήμα είναι 5ετες και με "δεσμευτεί" στο να παρω ενα μεταπτυχιακό το οποίο δεν θα έχω επιλέξει εγώ και επιπλέον προβληματίζομαι γιατί μετά από 5 χρόνια και παρακολουθηση των μαθημάτων μπορεί να έχω αλλάξει γνώμη. Έτσι στρέφομαι προς τα βιολογικά που προσφερουν πιο γενική γνωση με σκοπό να επιλέξω συνειδητά το μεταπτυχιακό που θα κάνω. Θέλω να πω ότι ενώ δεν είμαι σίγουρη για την κατεύθυνση που θα ακολουθήσω ξέρω σίγουρα ότι θελω να ασχοληθώ με την έρευνα είτε στην Ελλάδα είτε στον εξωτερικό.

Όσοι γνωρίζετε ή έχετε βρεθεί στο ίδιο δίλλημα θα ήθελα να σχολιάσετε σχετικά με τον πρεπει να επιλέξω το ΒΕΤ που είναι πιο εξειδικευμένο σαν τμήμα και είναι 5ετες ή αν κοιτάω σωστά για κάποιο βιολογικό.

Επιπλέον αν γνωρίζετε, να προτείνεται κάποιο βιολογικό. Θα διάλεγα κάποιο που να δίνει έμφαση στην έρευνα και να έχει πολλά εργαστήρια. Έχω ακουσει καλά λόγια για το Ηράκλειο. (Είμαι από Αθήνα αλλά αν το προγραμμα σπουδών υπερτερεί από τα αλλά θα το επιλέξω)
Επειδη εδω μεσα δεν κατοικουν και πολες Βιολογες θες να μας πεις τι ειναι αυτο το ΒΕΤ? Δεν το εχω ξανακουσει.
 

Alessandra Eliza

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Alessandra Eliza αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Μαθηματικών Ιωαννίνων και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 245 μηνύματα.

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,723 μηνύματα.
Βιολογικών Εφαρμογών και Τεχνολογιών στα Ιωάννινα.
Είναι 5ετους φοίτησης με integrated master.
οπα ...κοιτα να δεις...?εμενα σαν μπαρπουτι μου εκανε.. μαθαμε κατι σημερα.

Λοιπον να πουμε στην ευελπη νεα οτι η βιολογια ειναι επιστημαρα και εχει οτι μεταπτυχιακο θες ...τι δεν εχει?... δουλεια δεν εχει.... και ερευνα δεν εχει... και οτι εφαρμογη της θες μπορεις να κανεις με τα ματαπτυχιακα.
Μια απο τις εφαρμογες αυτης..η ΒΕΤ... η οποια δεν εχει την θεωρια της Βιολογιας αλλα εστιαζει στην παραγωγη ειναι και πολυ καλη και μεταπτυχιακα εχει και πιο ευκολη ερευνα μπορει να εχει ( οχι τρελα πραματα δεν ειμαστε και μοσαντο) και καποια πιο πολυ δουλεια εχει.
Τωρα λεει ειναι 5 χρονια ..ε και λοιπον ?ειναι... εχει λεει και μαστερ κολλητο ..ε και λοιπον? Η λιμνη ωραια ειναι θα την βλεπεις πιο πολυ καιρο..λες και σε περιμενουν οι εργοδοτες στη πορτα να τελειωσεις?
Αν θες λοιπον να ασχολληθεις με την φυση ,τα φαρμακα, τα λιπασματα με τους μυκητες και οτι αλλο ΒΕΤ..Αν θες ομως πχ γενετικη τοτε βιολογικο για αρχη.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Nala

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Nala αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένη. Είναι 21 ετών, Φοιτήτρια του τμήματος Ιατρικής ΑΠΘ και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 862 μηνύματα.
Πολύ καλή, εξαίρετη, είναι η βιοτεχνολογια στην Λάρισα, ψάξε το λίγο και είναι τετραετης
Τα Ιωάννινα έχουν πολύ ιχθυολογια, ψάξε λίγο τούς οδηγούς σπουδών, επίσης είναι αντίστοιχη ενώ ο ένας είναι γεωπόνος και ο άλλος βιολόγος, με την βιοτεχνολογια γεωπονικου Αθήνας, ότι να ναι
 

Farmakopoios

Νεοφερμένος

Ο Farmakopoios αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών. Έχει γράψει 18 μηνύματα.
Πολύ καλή, εξαίρετη, είναι η βιοτεχνολογια στην Λάρισα, ψάξε το λίγο και είναι τετραετης
Τα Ιωάννινα έχουν πολύ ιχθυολογια, ψάξε λίγο τούς οδηγούς σπουδών, επίσης είναι αντίστοιχη ενώ ο ένας είναι γεωπόνος και ο άλλος βιολόγος, με την βιοτεχνολογια γεωπονικου Αθήνας, ότι να ναι
Συμφωνώ και πιστεύω ότι έχει πολύ πιο στοχευμενο πρόγραμμα σπουδών απο το ΒΕΤ. Φυσικά βέβαια δεν μπορώ να παραβλέψω ότι και το βιολογικό της Κρήτης είναι μια εξαιρετική επιλογή στον τομέα της μοριακής βιολογίας.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top