Βιολογία

pinkheart

Νεοφερμένος

Η pinkheart αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών και Πτυχιούχος. Έχει γράψει 107 μηνύματα.
παιδιά για πείτε μου λίγο.. φέτος θα είμαι B λυκείου.. και σκέφτομαι να περάσω βιολογικό.. ξέρω όμως πως κανονικά θέλει θετική κατεύθυνση.. εγώ όμως θέλω να διαλέξω θεωρητική.. ξέρω πως τα μαθήματα βαρύτητας αλλάζουν έτσι και πάνε σε βιολογία γενικής και έκθεση.. αν γράψω πολύ καλά, δεν χάνω μόρια έτσι? επίσης, στο βιολογικό, τι ακριβώς διδάσκουν? διδάσκουν και φυσική, χημεία, μαθηματικά? Γιατι δεν με ενδιαφέρουν αυτά.. ειδικά η φυσική..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
Xάνεις μόρια. Αρκετά.
Για τα μαθήματα μπορείς να δεις στο site κάποιας σχολής, λογικά έχει. Τουλάχιστον ξέρω σίγουρα για μαθηματηκά.
Μπορείς να δεις και εδώ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

pinkheart

Νεοφερμένος

Η pinkheart αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών και Πτυχιούχος. Έχει γράψει 107 μηνύματα.
πόσα μόρια δηλαδή;
γιατί αν π.χ γράψω 20 βιολογία δεν θα χάσω τίποτα.. οπότε μόνο η έκθεση μένει..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
Δες το link που σου έδωσα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

teol20

Επιφανές μέλος

Ο teol20 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10,425 μηνύματα.
Σημείωση της ΟΔ:

Το νήμα μετακινήθηκε στο iSchool για να δοθεί μεγαλύτερο εύρος απαντήσεων.

Ευχαριστούμε για την κατανόηση.:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

pinkheart

Νεοφερμένος

Η pinkheart αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών και Πτυχιούχος. Έχει γράψει 107 μηνύματα.
α ναι το είδα.. απογοητεύτηκα.. :(
ευχαριστώ πολύ πάντως..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

pinkheart

Νεοφερμένος

Η pinkheart αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών και Πτυχιούχος. Έχει γράψει 107 μηνύματα.
να ρωτήσω και κάτι άλλο.. μπορώ έστω να περάσω πρώτα αισθητική και κοσμητολογία και μετά βιολογικό με κατατακτήτριες; από θεωριτική πάλι.. ξέρω πάλι χάνω μόρια, αλλά πιστεύω θα γράψω ένα καλό βαθμό, θα κοπούν μόρια μεν, αλλά θα περάσω αισθητική και κοσμητολογία.. γίνεται αυτό;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
Έλα μωρέ, μην απογοητεύεσαι.
Άμα το θέλεις τόσο πολύ θα προσπαθήσεις και αν δεν μπεις υπάρχουν και άλλες λύσεις.

να ρωτήσω και κάτι άλλο.. μπορώ έστω να περάσω πρώτα αισθητική και κοσμητολογία και μετά βιολογικό με κατατακτήτριες; από θεωριτική πάλι.. ξέρω πάλι χάνω μόρια, αλλά πιστεύω θα γράψω ένα καλό βαθμό, θα κοπούν μόρια μεν, αλλά θα περάσω αισθητική και κοσμητολογία.. γίνεται αυτό;
Αυτό δεν το ξέρω. Δεν το έχω ψάξει αυτό με τις κατατακτήριες. Καλύτερα να ρωτήσεις σε κάποιο αντίστοιχο θέμα για κατατακτήριες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

pinkheart

Νεοφερμένος

Η pinkheart αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών και Πτυχιούχος. Έχει γράψει 107 μηνύματα.
ευχαριστώ πολυ για τις απαντήσεις.. όμως γνωρίζεις το παραπάνω που ρώτησα;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

pinkheart

Νεοφερμένος

Η pinkheart αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών και Πτυχιούχος. Έχει γράψει 107 μηνύματα.
οκ ευχαριστώ πολύ! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
Απάντησα πάνω. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

pinkheart

Νεοφερμένος

Η pinkheart αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών και Πτυχιούχος. Έχει γράψει 107 μηνύματα.
να ρωτήσω.. εγώ θέλω να περάσω βιολογικό αλλά δεν θέλω από θετική ή τεχνολογική κατεύθυνση.. αλλά από θεωριτική.. ξέρω όμως πως έτσι χάνω πολλά μόρια
έτσι σκέφτομαι να περάσω πρώτα αισθητική και κοσμητολογία, να τελειώσω (ξέρω πάλι χάνω μόρια γιατί και η αισθητική και κοσμητολογία είναι 3ο πεδίο αλλά πιστεύω θα γράψω καλά.. θα κοπούν μόρια μεν αλλά θα περάσω
) και με κατατακτήριες μετά να περάσω βιολογικό.. γίνεται;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
Βλέποντας τις κατατακτήριες του Βιολογικού του ΑΠΘ νομίζω πως μπορείς.

Το Διοικητικό Συμβούλιο του Τμήματος Βιολογίας στη συνεδρίασή του αριθ. 201/03-06-2010, αποφάσισε τα παρακάτω σχετικά με τις κατατάξεις πτυχιούχων Ανώτατων - Ανώτερων Σχολών και πτυχιούχων Τ.Ε.Ι., για το παν/κό έτος 2010 - 2011. ΚΑΤΑΤΑΞΕΙΣ:
1. Ανώτατων Σχολών:
Οι πτυχιούχοι όλων των Τμημάτων Α.Ε.Ι. κατατάσσονται ύστερα από εξετάσεις στα μαθήματα: «Μοριακή Βιολογία», «Μορφολογία και Συστηματική Ασπονδύλων» και «Μορφολογία Φυτών» στο 1ο εξάμηνο σπουδών ποσοστό 2% [ θ έ σ ε ι ς δύο (2) ].

2. Ανώτερων Σχολών:
Οι πτυχιούχοι ανωτέρων σχολών υπερδιετούς φοίτησης (Γυμναστικών Ακαδημιών τριετούς φοίτησης, Ανώτερων Εκκλησιαστικών Σχολών, Εκκλησιαστικής Παιδαγωγικής Ακαδημίας Θεσσαλονίκης, των Σχολών Οικιακής Οικονομίας, της Ανώτερης Σχολής Αδελφών Νοσοκόμων & Επισκεπτριών Π.Ι.Κ.Π.Α., της Σχολής Μαιών Μαιευτηρίου «ΑΛΕΞΑΝΔΡΑ», της Σχολής Μαιών «ΒΙΡΓΙΝΙΑ ΣΚΥΛΙΤΣΗ» Μαιευτηρίου «ΜΑΡΙΚΑ ΗΛΙΑΔΗ», της Σχολής Μαιών Γενικού Νοσοκομείου «ΑΓΙΑ ΣΟΦΙΑ» Θεσσαλονίκης, της Κρατικής Σχολής Αδελφών Νοσοκόμων Θεσσαλονίκης, της Σχολής Αδελφών Νοσοκόμων του Θεραπευτηρίου «Ο ΕΥΑΓΓΕΛΙΣΜΟΣ», της Σχολής Αδελφών Νοσοκόμων του Νοσοκομείου Παίδων «ΑΓΙΑ ΣΟΦΙΑ», της Σχολής Αδελφών Νοσοκόμων του Νοσοκομείου Παίδων «ΑΓΛΑΪΑ ΚΥΡΙΑΚΟΥ», της Σχολής Αδελφών Νοσοκόμων «Η ΠΑΜΜΑΚΑΡΙΣΤΟΣ», της Σχολής Αδελφών Νοσοκόμων του Γενικού Λαϊκού Νοσοκομείου Αθηνών, της Σχολής Αδελφών Νοσοκόμων «Η ΟΛΥΜΠΙΑΣ» του Νοσηλευτικού Ιδρύματος Εκκλησίας της Ελλάδας και της Σχολής Αστυφυλάκων), κατατάσσονται ύστερα από εξετάσεις στα μαθήματα: «Μοριακή Βιολογία», «Μορφολογία και Συστηματική Ασπονδύλων» και « Μορφολογία Φυτών » στο 1ο εξάμηνο σπουδών 2% [ θ έ σ ε ι ς δύο (2) ].

3. Πτυχιούχοι Τ.Ε.Ι.
Οι πτυχιούχοι όλων των Τμημάτων Τ.Ε.Ι. , εκτός των Τμημάτων «Φωτογραφίας» και «Τεχνολόγων Ιατρικών Οργάνων» κατατάσσονται ύστερα από εξετάσεις στα μαθήματα:«Μοριακή Βιολογία», «Μορφολογία και Συστηματική Ασπονδύλων » και «Μορφολογία Φυτών» στο 1ο εξάμηνο σπουδών 5% [ θ έ σ ε ι ς πέντε (5) ].
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

pauline

Δραστήριο μέλος

Η pauline αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 487 μηνύματα.
λοιπόν, το άριστα που μπορείς να γράψεις (γράφοντας και στα 6 μαθήματα 20) από θεωρητική σε 2ο και 3ο πεδίο, στα οποία υπάρχει η Βιολογία, είναι τα 18.600 μόρια. Το βιολογικό έχει και μαθηματικά (μαθηματικά και βιοστατιστική), φυσική (και φυσικοχημεία ως μάθημα επιλογής) και αρκετή χημεία (γενική χημεία, οργανική χημεία, βιοχημεία 1 και 2). Η γνώμη μου είναι να κάνεις την προσπά8εια σου με τις πανελλήνιες έχοντας ως στόχο το βιολογικό, να δώσεις τον καλύτερο σου εαυτό, και μέτα βλέπεις αυτό με τις κατατακτήριες! Τώρα, κοίτα το στόχο σου!!!! και όλα καλά θα πάνε!!:):):)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

pinkheart

Νεοφερμένος

Η pinkheart αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών και Πτυχιούχος. Έχει γράψει 107 μηνύματα.
ναι αλλά γίνεται αυτό τελικά;
γιατί έτσι και αλλιώς θέλω να σπουδάσω αισθητική και κοσμητολογία και ίσως έτσι βολευτώ καλύτερα, χωρίς να χρειάζεται να πάω θετική για τη βιολογία.. ξέρεις μήπως; δηλαδή πρώτα αυτό και μετά βιολογία.. συγνώμη για τις κουραστικές ερωτήσεις μου αλλά είμαι σε αδιέξοδο:worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

pinkheart

Νεοφερμένος

Η pinkheart αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών και Πτυχιούχος. Έχει γράψει 107 μηνύματα.
θεοδώρα δηλαδή μάλλον γίνεται.. και κάτι τελευταίο.. αφού δώσω κατατακτήριες.. μετά δεν παίζουν ρόλο τα μόρια που έβγαλα για το βιολογικό; δηλαδή και 12,000 να βγάλω που λέει ο λόγος πάλι περνάω, έτσι;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

pauline

Δραστήριο μέλος

Η pauline αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 487 μηνύματα.
ξέρω ότι μπορείς να μπεις μέσω κατατακτηρίων εξετάσεων, δίνοντας 3 μαθήματα, τα οποία τα καθορίζει η κάθε σχολή βιολογίας. Βέβαια, δεν είναι πολλοί αυτοί που θα επιλεχθούν για τη σχολή (σύμφωνα με το ποστ της theodora αυτοί είναι 5 για τη σχολή στο ΑΠΘ). Όχι. τα μόρια που συγκέντρωσες για να μπεις στην πρώτη σου σχολή, απ'όσο ξέρω, δεν παίζουν ρόλο για τις κατατακτήριες! προυπόθεση, όμως, είναι να έχεις πάρει το πτυχίο από την πρώτη σχολή.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
Καθώς έψαχνα για το θέμα σου διάβασα ότι όταν το τμήμα παίρνει 5 άτομα θα πάρει αυτούς που συγκέντρωσαν την καλύτερη βαθμολογία στα μαθήματα που απαιτεί η σχολή και σε περίπτωση ισοβαθμίας παίρνουν βάση του βαθμού πτυχίου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

pinkheart

Νεοφερμένος

Η pinkheart αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών και Πτυχιούχος. Έχει γράψει 107 μηνύματα.
ξέρετε όμως για ποιο λόγο θα επιλεχθούν μόνο 5; οι 5 άριστοι π.χ;
και επίσης, ανέφερες πως θα δώσω 3 μαθήματα βιολογίας.. ε που θα τα ξέρω για να δώσω; εφόσον θα έχω διδαχτεί μακιγιάζ και τέτοια :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

pinkheart

Νεοφερμένος

Η pinkheart αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών και Πτυχιούχος. Έχει γράψει 107 μηνύματα.
αα εντάξει.. ευχαριστώ κορίτσια για τις απαντήσεις σας το εκτιμώ πολύ :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 0 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 2 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top