Βιολογία και βιοτεχνολογία

angelikkk

Νεοφερμένος

Η angelikkk αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 16 ετών. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Γεια σας! Είμαι μαθήτρια β λυκείου και γενικά έχω αρχίσει να ψάχνομαι σχετικά με σχολές και το τι θέλω να ακολουθήσω στην συνέχεια. Κλείνω προς κατεύθυνση υγείας, καθώς από εκεί έχω περισσότερες επιλογές που με ενδιαφέρουν. Θα ήθελα να ρωτήσω κάτι το οποίο έχω απορία σχετικά με τις σχολες. Σκεφτόμουν την Βιολογία στο ΕΚΠΑ και στην συνέχεια να εστιάσω στην βιοτεχνολογία. Όμως, αυτό που δεν έχω καταλάβει είναι άμα υπάρχει διαφορά στο αν σπουδάσω βιολογία και μετά εστιάσω στην βιοτεχνολογία ή αμα πάω κατευθείαν σε σχολή βιοτεχνολογίας.
Γενικά θα εκτιμούσα και προσωπικές απόψεις ή εμπειρίες σχετικά με το άμα αξίζει η βιοτεχνολογία ως τομέας ή όχι. Είναι νωρίς ακόμα για να αποφασίσω τι θέλω ακριβώς, απλώς ψάχνομαι με τις σχολες και το τι μαρεσει😅.
 

iminspain

Δραστήριο μέλος

Ο iminspain αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Χημείας Πατρών (Πάτρα). Έχει γράψει 591 μηνύματα.
Γεια σας! Είμαι μαθήτρια β λυκείου και γενικά έχω αρχίσει να ψάχνομαι σχετικά με σχολές και το τι θέλω να ακολουθήσω στην συνέχεια. Κλείνω προς κατεύθυνση υγείας, καθώς από εκεί έχω περισσότερες επιλογές που με ενδιαφέρουν. Θα ήθελα να ρωτήσω κάτι το οποίο έχω απορία σχετικά με τις σχολες. Σκεφτόμουν την Βιολογία στο ΕΚΠΑ και στην συνέχεια να εστιάσω στην βιοτεχνολογία. Όμως, αυτό που δεν έχω καταλάβει είναι άμα υπάρχει διαφορά στο αν σπουδάσω βιολογία και μετά εστιάσω στην βιοτεχνολογία ή αμα πάω κατευθείαν σε σχολή βιοτεχνολογίας.
Γενικά θα εκτιμούσα και προσωπικές απόψεις ή εμπειρίες σχετικά με το άμα αξίζει η βιοτεχνολογία ως τομέας ή όχι. Είναι νωρίς ακόμα για να αποφασίσω τι θέλω ακριβώς, απλώς ψάχνομαι με τις σχολες και το τι μαρεσει😅.
Το τμήμα Βιοχημείας - Βιοτεχνολογίας στην Λάρισα σε ενδιαφέρει ή η απόσταση είναι θέμα?? Γιατί σαν πρόγραμμα σπουδών έχει σίγουρα ο,τι χρειάζεσαι για να ασχοληθείς με Βιοτεχνολογία, και έχει αρκετή Βιολογία/Βιοχημεία που σου δίνει το δικαίωμα να είσαι μέλος της Ένωσης Βιοεπιστημονων.

(Κανονικά θα έπρεπε και το τμήμα Βιοτεχνολογίας του ΓΠΑ να είχε αντίστοιχα δικαιώματα, αλλά απ' ότι μου είπε φοιτήτρια, σου δίνουν τα δικαιώματα Γεωπόνου, μπορεί να κάνω και λάθος ελπίζω)
 

angelikkk

Νεοφερμένος

Η angelikkk αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 16 ετών. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Το τμήμα Βιοχημείας - Βιοτεχνολογίας στην Λάρισα σε ενδιαφέρει ή η απόσταση είναι θέμα?? Γιατί σαν πρόγραμμα σπουδών έχει σίγουρα ο,τι χρειάζεσαι για να ασχοληθείς με Βιοτεχνολογία, και έχει αρκετή Βιολογία/Βιοχημεία που σου δίνει το δικαίωμα να είσαι μέλος της Ένωσης Βιοεπιστημονων.

(Κανονικά θα έπρεπε και το τμήμα Βιοτεχνολογίας του ΓΠΑ να είχε αντίστοιχα δικαιώματα, αλλά απ' ότι μου είπε φοιτήτρια, σου δίνουν τα δικαιώματα Γεωπόνου, μπορεί να κάνω και λάθος ελπίζω)
Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση! Έχουμε ένα μικρό θέματακι με την απόσταση, αλλά δεν είναι ακόμα σίγουρο. Απλώς στο ΕΚΠΑ θα χρειαστεί το πιο πιθανόν μεταπτυχιακό στη βιοτεχνολογία, ενώ όπως μου είπατε κι εσείς στο τμήμα βιοχημειας-βιοτεχνολογίας στη Λάρισα δεν είναι αναγκαίο, καθώς βγαίνω από εκεί πέρα κατευθείαν.
Επίσης έχω ακούσει κι από άλλους για το ΓΠΑ και ότι δεν είναι και τόσο καλή σχολή για πολλούς λόγους, οπότε δεν νομίζω να πάω προς τα εκει😂
Αλλά πέρα από αυτό, δεν θέλω να εστιάσω την βιοτεχνολογία μόνο στο τομέα της γεωπονικής
 

iminspain

Δραστήριο μέλος

Ο iminspain αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Χημείας Πατρών (Πάτρα). Έχει γράψει 591 μηνύματα.
Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση! Έχουμε ένα μικρό θέματακι με την απόσταση, αλλά δεν είναι ακόμα σίγουρο. Απλώς στο ΕΚΠΑ θα χρειαστεί το πιο πιθανόν μεταπτυχιακό στη βιοτεχνολογία, ενώ όπως μου είπατε κι εσείς στο τμήμα βιοχημειας-βιοτεχνολογίας στη Λάρισα δεν είναι αναγκαίο, καθώς βγαίνω από εκεί πέρα κατευθείαν.
Επίσης έχω ακούσει κι από άλλους για το ΓΠΑ και ότι δεν είναι και τόσο καλή σχολή για πολλούς λόγους, οπότε δεν νομίζω να πάω προς τα εκει😂
Αλλά πέρα από αυτό, δεν θέλω να εστιάσω την βιοτεχνολογία μόνο στο τομέα της γεωπονικής
Καλα και απο το ΓΠΑ το ιδιο βγαινεις, απλως δεν εχω ξεκαθαρη γνωση για τα δικαιωματα των Βιοτεχνολογων εδω
Γενικα, δε ξερω καν αν ζηταει καμια εταιρεια αποκλειστικα Βιοτεχνολογους στην χωρα για να σ πω οτι ξερω γω πηγαινε εκει και απο εδω και περα θα ειναι ολα ροδινα...

Αλλα Βιολογικο, θα πρεπει να υποστεις πολλα μαθηματα και εργαστηρια Φυτολογιας, Ζωολογιας (και δεν ξερω αν εχουν αντιστοιχο για το περιβαλλον), το οποιο ειναι και dealbreaker.

Ενω αντιστοιχα, απο Λαρισα, και να μην σ αρεσει τοσο η Βιοτεχνολογια εν τελει, δε περιοριζεσαι αποκλειστικα σε αυτην, με αυτο το σκεπτικο την προτεινα.
 

panagiotis23

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο panagiotis23 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ιατρικής Θεσσαλίας και μας γράφει απο Άγιος Δημήτριος (Αττική). Έχει γράψει 228 μηνύματα.
Γενικώς μιας και σπούδασα Ιατρική στη Λάρισα και ήταν δίπλα στη Βιοτεχνολογία-Βιοχημεία είναι καλύτερα αν θέλεις να ασχοληθείς με βιοτεχνολογία να επιλέξεις αυτό το Τμήμα. Το αντίστοιχο του ΓΠΑ είναι μόνο βιοτεχνολογία και έχει τα δικαιώματα γεωπόνου. Το τμήμα της Λάρισας εντάσσεται στην Σχολή Επιστημών Υγείας. Και επίσης λογικά στο ΓΠΑ η στόχευση είναι μάλλον στα φυτά εν αντιθέσει με της Λάρισας που η κύρια στόχευση είναι ο άνθρωπος. Επίσης στο Βιολογικό θα ασχοληθείς πολύ με φυτά και ζώα, έχει να κάνει που στοχεύει κάθε σχολή. Για κάποιους η ενασχόληση με τα φυτά και τα ζώα πλην του ανθρώπου είναι επιθυμητή, για άλλους όχι. Επίσης, οι προοπτικές εξέλιξης μεταξύ βιοχημείας-βιοτεχνολογίας και βιολογικού δεν είναι ιδιαιτέρως διαφορετικές τουλάχιστον στον βιομηχανικό τομέα, στον ακαδημαϊκό ίσως ασχοληθείς με πιο ενδιαφέροντα πρότζεκτ ως βιοχημικός-βιοτεχνολόγος.
 

jYanniss

Νεοφερμένος

Ο jYanniss αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 59 μηνύματα.
Καλημέρα, το βιολογικό είναι πιο ευρεία σχολή, παρέχει μια μεγάλη γκάμα μαθημάτων (μπορείς να δεις στις σελίδες τους, αν δεν το έχεις κάνει ήδη)

Προτείνω να ρήξης μια μάτια και στην μοριακή βιολογία και γενετική της Αλεξανδρούπολης
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top