Βιολί

ΑΓΝΗΓΙΩΡΓΟΣ

Πολύ δραστήριο μέλος

Η ΑΓΝΗΓΙΩΡΓΟΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 828 μηνύματα.
Ποσα χρονια χρειαζεται για να μαθεις βιολι; Ειναι αργα να αρχισω απο του χρονου;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άλλο Φρούτο

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Σήψη,κατάντια,παρακμή. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ταύρος (Αττική). Έχει γράψει 331 μηνύματα.
Δέν ξέρω,λογικά θα είναι και ανάλογα τις ικανότητές σου.
Πάντως ποτέ δεν είναι αργά και εγώ θέλω πολύ να μάθω βιολί και αν τα καταφέρω θα ξεκινήσω απο του χρόνου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ΑΓΝΗΓΙΩΡΓΟΣ

Πολύ δραστήριο μέλος

Η ΑΓΝΗΓΙΩΡΓΟΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 828 μηνύματα.
Δέν ξέρω,λογικά θα είναι και ανάλογα τις ικανότητές σου.
Πάντως ποτέ δεν είναι αργά και εγώ θέλω πολύ να μάθω βιολί και αν τα καταφέρω θα ξεκινήσω απο του χρόνου.
Και εγώ για του χρόνου μιλάω.Έχεις μουσικές ικανότητες; Εγώ έπαιζα 5 χρόνια πιάνο, δεν ξέρω κατά πόσο θα με βοηθήσει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PavloS

Νεοφερμένος

Ο παύλος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 74 μηνύματα.
εγώ έπαιζα για 4 χρόνια.Η αλήθεια είναι οτι είναι δυσκολότερα απο άλλα έγχορδα (π.χ κιθάρα) γιατι δεν έχεις κάποιον οδηγό για τις νότες.Προσπάθησε να βρεις έναν καλό καθηγητή και δεν θα χεις προβλημα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 20,164 μηνύματα.
εγώ έπαιζα για 4 χρόνια.Η αλήθεια είναι οτι είναι δυσκολότερα απο άλλα έγχορδα (π.χ κιθάρα) γιατι δεν έχεις κάποιον οδηγό για τις νότες.Προσπάθησε να βρεις έναν καλό καθηγητή και δεν θα χεις προβλημα

Είχα ρωτήσει πριν πολλά χρόνια (όταν σκεφτόμουν να μάθω) έναν μουσικολόγο και μου είπε ότι το βιολί θέλει περισσότερο αυτί και δάκτυλα. Για να "βγουν" αυτοί οι μαγευτικοί ήχοι, θέλει τρομερή εξάσκηση και...αυτί. Δεν φτάνουν μόνο οι παρτιτούρες με τα κλασικά ρεπερτόρια..

Δεν ξέρω μπορεί να κάνω και λάθος. Απλά μεταφέρω τι μου είχαν πει. Αν κάνω λάθος, ζητώ συγγνώμη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ciela

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ciela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,758 μηνύματα.
Ποσα χρονια χρειαζεται για να μαθεις βιολι; Ειναι αργα να αρχισω απο του χρονου;
οχι δεν ειναι ΚΑΘΟΛΟΥ αργα. εγω ξεκινησα στην πρωτη λυκειου και τωρα μετα απο 5 σχεδον χρονια μπορω και παιζω αξιοπρεπως βιβαλντι που θεωρειται απο τους δυσκολοτερους. βασικα η ηλικια σου ειναι η ιδανικη για να ξεκινησεις οποιοδηποτε οργανο.
παντως το βιολι να ξερεις οτι χρειαζεται πολλη υπομονη , ειδικα στην αρχη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ΑΓΝΗΓΙΩΡΓΟΣ

Πολύ δραστήριο μέλος

Η ΑΓΝΗΓΙΩΡΓΟΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 828 μηνύματα.
:)Ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις σας.:) Το βιολί δεν εχει τάστα, τότε πως εντοπίζονται οι νότες;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ciela

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ciela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,758 μηνύματα.
λολ ακουστικα και εμπειρικα:P. στην αρχη κανεις μονο την πρωτη θεση. σιγα σιγα με την εμπειρια οι νοτες θα σταθεροποιηθουν στα αυτια σου και τα χερια σου και τοτε, αφου εχεις μαθει να ακους, θα προχωρησεις στις επομενες θεσεις. βασικα αυτος ειναι ο λογος για τον οποιο ειπα πως ειναι ενα οργανο που θελει πολλη υπομονη. δεν σε ανταμοιβει ευκολα. πρεπει να ακουσεις πολυ πολυ πολυ φαλτσο για να γινεις καλος. ειναι μεσα στο προγραμμα. πρεπει να μην απογοητευτεις ευκολα και να συνεχισεις.
ενα τρικ ειναι να μαθεις να χειριζεσαι απ την αρχη καλα το δοξαρι. τοτε ναι μεν οι ηχοι θα ειναι παλι φαλτσοι αλλα τουλαχιστον θα υποφερονται και θα ξερεις σε τι κανεις λαθος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ciela

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ciela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,758 μηνύματα.
α μολις διαβασα το προγουμενο ποστ σου οτι παιζεις ηδη πιανο! αυτο θα σε βοηθησει παρα πολυ διοτι θα μπορεις ανα πασα στιγμη να τσεκαρεις αν αυτο που παιζεις ειναι σωστο η παραφωνο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top