Βιολί VS Κιθάρα

Έφη35891

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Έφη35891 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 356 μηνύματα.
Έκανα στο δημοτικό 1 χρόνο βιολί αλλά τα παράτησα γιατί είχα φροντηστήρια αγγλικά και γαλλικά. Αλλά το μετάνιωσα. :redface: Τώρα, θα πάω πρώτη Λυκείου και δεν θα έχω υποχρεώσεις με ξένες γλώσσες γιατί τελείωσα. Σκέφτομαι να αρχίσω ξανά ένα όργανο αλλά δεν ξέρω ποιο...Απτη μια το βιολί είναι η μεγάλη μου αγάπη αλλά είναι πολύ δύσκολο απ'ότι ξέρω και σίγουρα 1-2 χρόνια δεν αρκούν. (γιατί στην 3η θα σταματήσω). Απ'την άλλη, μου αρέσει και η κιθάρα, χωρίς να τρελαίνομαι βέβαια, και σκέφτομαι ότι μέσα σε 1 χρόνο θα μπορούσα να κάνω χαλαρά έτσι για να διασκεδάσω και φυσικά θα ήταν πιο εύκολο....:worry:

Τι πιστεύετε; Ή μήπως να μην αρχίσω τίποτα;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

element skate

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Βρασιδας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Λιχτενστάιν (Ευρώπη). Έχει γράψει 950 μηνύματα.
με προεμπειρια σε αρμονια κιθαρες φλαουτα κ.α σου λεω οτι ειναι καλυτερα να ξεκινησεις αυτο που πραγματικα θελεις οχι κατι αλλο επειδη σε πιεζει ο χρονος:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Έφη35891

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Έφη35891 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 356 μηνύματα.
δηλαδή να πάω για βιολί ακόμα κι αν πρέπει να σταματήσω σε 2 χρόνια;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

element skate

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Βρασιδας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Λιχτενστάιν (Ευρώπη). Έχει γράψει 950 μηνύματα.
pane οτι πραγματικα θελεις ασχετα απο τον χρονο(εγω αυτο θα εκανα παντως)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Έφη35891

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Έφη35891 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 356 μηνύματα.
ευχαριστώ για την απάντηση! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tzenaki_m

Νεοφερμένος

Η τζενη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 106 μηνύματα.
κοιτα...και εμενα μου αρεσαν παντα τα μουσικα οργανα..και παλαιοτερα επαιζα πιανο..τωρα ομως εδω και καμποσο καιρο εχω αρχισει να μαθαινω κιθαρα..ειναι απλα τελεια..και πιο ευκολη απο ο,τι νομιζα.! δεν περιμενα να τα πηγαινα καλα..γιατι δεν θυμομουν και πολυ τις νοτες..αλλα εχω πολυ μερακι και καθομαι και μονη μου και μαθαινω ακομα πιο πολλα πραγματα..σε ενα μαθημα ειχα μαθει ηδη ολοκληρο κομματι και στο δευτερο ενα ακομα κομματι και σολο!! του χρονου λογικα θα παρω και ηλεκτρικη...για βιολι δεν γνωριζω και πολλα πραγματα..ποτε δεν μου ειχε κινησει το ενδιαφερον..και δεν ετυχε να μαθω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Σπυρακος (^^)

Περιβόητο μέλος

Ο Σπυρακος (^^) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 5,414 μηνύματα.
Κιθάρα :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Έφη35891

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Έφη35891 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 356 μηνύματα.
Τι λέτε για κιθάρα άνευ δασκάλου; Γίνεται ή θα φάω τα μούτρα μου;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

g1wrg0s

Επιφανές μέλος

Ο 01001 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 9,074 μηνύματα.
Και εγω ανευ δασκαλου προσπαθω και θεωρω πως κατι μπορει να γινει...Για τι κιθαρα μιλας ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Έφη35891

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Έφη35891 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 356 μηνύματα.
Ακουστική σκέφτομαι. Δεν θέλω να εντρυφήσω βέβαια. Να παίζω κανένα τραγουδάκι. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Αρίσταρχος

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Αρίσταρχος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 271 μηνύματα.
Αχ κι εγώ λατρεύω αυτά τα δύο όργανα!
Τι κι αν δεν εχω μαθει κανενα απο τα δυο.
Στο γυμνασιο έπαιζα κορνετα και τρομπετα στην φιλαρμονικ΄ή!
Καμία σχέση δηλαδη:P

Ελπίζω στο Πανεπιστήμιο να μάθω το πολυαγαπημενο μου βιολί!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Loreley

Περιβόητο μέλος

Η Loreley αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 5,860 μηνύματα.
Βιολίιιιιιιιιιιιιιιι :inlove:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ciela

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ciela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,758 μηνύματα.
σιγουρα αν ενα οργανο χρειαζεται πιο πολυ δασκαλο (τουλαχιστον στην αρχη) ειναι το βιολι και οχι η κιθαρα. με την κιθαρα εχεις αμεση ανταμοιβη των κοπων σου ενω με το βιολι θα περιμενεις αρκετα για να δεις σοβαρο αποτελεσμα. θελει γενικα υπομονη και αγαπη :Ρ

και ναι στην ακουστικη τουλαχιστον , για την παρεα, (γιατι η κλασική ειναι μανικι) ειναι πιο ευκολο να παιζεις λιγες συγχορδίες και να βγαζεις τεραστιο ογκο τραγουδιων- ελληνικών δεν το συζητω, δε χρειαζεσαι κ πολλα πολλά πράγματα συνηθως.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Έφη35891

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Έφη35891 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 356 μηνύματα.
Ευχαριστώ για την απάντηση ciela! Σκέφτομαι να πάρω από το Νάκα κάποια φθηνούλα για αρχή και κάνενα βιβλιαράκι να με βοηθήσει. Εσύ παίζεις κιθάρα για χρόνια;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

music_is_life

Νεοφερμένος

Η music_is_life αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 40 μηνύματα.
Κάνω κιθάρα 8 χρόνια.. έχω πάθος με αυτό το όργανο.. μπορείς να μάθεις κάποια πράγματα και μόνη σου, όπως λες με κάποια βοηθητικά βιβλία..
Όμως, κάνε αυτό που σ'αρέσει πραγματικά, διαφορετικά ό,τι και να ξεκινήσεις θα βαρεθείς και θα το σταματήσεις.. 2 χρόνια είναι καλά και ίσως αν πορωθείς μπορεί και να συνεχίσεις και μετά το λύκειο.. ελπίζω να βοήθησα κάπως.. :-) καλή αρχή σ' ό,τι αποφασίσεις.. Η μουσική είναι τρόπος έκφρασης...ζωής..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Έφη35891

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Έφη35891 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 356 μηνύματα.
Σ'ευχαριστώ πάρα πολύ!!!
Αυτή η κιθάρα για αρχάριους είναι καλή; Εννοώ η κατασκευή της κτλ. Γιατί από τιμή είναι μια χαρά! :)
https://nireas.nakas.gr/ecomnakas/nakas2006/Default.asp?Static=243&Product=130693&Category=2428
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

music_is_life

Νεοφερμένος

Η music_is_life αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 40 μηνύματα.
όπως το είπες..για αρχάριους είναι μια χαρά!. μπορεί ο ήχος της να μην είναι και ο καλύτερος αλλά άμα τελικά σ'αρέσει, σε μερικά χρόνια μπορείς να την αντικαταστήσεις..
κι εγώ μια φθηνή είχα για αρκετά χρόνια, αν όχι αυτή πάρε κάποια γύρω στα 100 ευρώ..όχι παραπάνω..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ciela

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ciela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,758 μηνύματα.
εγω βιολι παιζω :Ρ
5+ χρονια.
κιθαρα εχει η αδερφη μου κλασικη κ ωρες ωρες γρατσουναω τιποτα κ γω. αυτο με τις συγχορδιες που ειπα, το ξερω απο αυτά που βλεπω με την αδερφη μου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

eleni27

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η eleni27 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' γυμνασίου. Έχει γράψει 300 μηνύματα.
κιθάρα 4ever
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

paul95

Δραστήριο μέλος

Ο paul95 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 421 μηνύματα.
Κάνω βιολί από το 2002.... 7 χρονών ήμουνα τότε.... Αν και είναι πολύ δύσκολο και χρειάζεται και λίγο έμφυτο ταλέντο, εγώ το συνέχισα και πλησιάζω στο πτυχίο....που θα το δώσω μαζί με πανελλήνιες....... Με λίγα λόγια για αρκετούς μήνες ακόμα θα μου βγει ο πισινός :-P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top