Βιβλία που διαβάσατε και σας άρεσαν

Lazos

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Lazos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 159 μηνύματα.
Μ αρεσουν ολα τα βιβλια του Stephen King και προτεινω να τα διαβασετε ανεπιφυλακτα και διαβαζω τωρα και Αρτεμης Φαουλ επισης αρκετα ενδιαφερων!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Bloody Μaria^^

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Mαρία ρε αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών, Μαθητής Γ' γυμνασίου και μας γράφει απο Ρέθυμνο (Ρέθυμνο). Έχει γράψει 280 μηνύματα.
Μ αρεσουν ολα τα βιβλια του Stephen King και προτεινω να τα διαβασετε ανεπιφυλακτα και διαβαζω τωρα και Αρτεμης Φαουλ επισης αρκετα ενδιαφερων!

Η Κωνσταντίνα και οι αράχνες τις-Άλκη Ζέη:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

candygirl96

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η candygirl96 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών και Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 335 μηνύματα.
εγω τωρα διαβαζω:"ο χαμενος αδελφος"...πολυ ωραιο!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

TH3 D3@TH!

Νεοφερμένος

Ο Άγης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Λάρισα (Λάρισα). Έχει γράψει 39 μηνύματα.
ο μαγκας πολυ καλο μιλαει για ενα σκυλακι το οποιο βρισκεται με μια οικογενεια στον πολεμο και μεταναστευει στην αιγυπτο σε μια συνοικια ελληνων.εκει δειχνει τον τροπο που ο σκυλος βλεπει τον κοσμο με χιουμοριστικο τροπο και περιγραφει τις χαρες και τα προβληματα της καθημερινης ζωης.ειναι τελειο 10/10 παιρνει απο μενα για να καταλαβεις την αξια ενος καλου βιβλιου πρεπει να το ζεις!
-----------------------------------------
ελπιζω να σε βοηθησα!:P:no1:

εχω διαβασει ενα βιβλιο της πενελοπης δελατας πολυκαλο!και λεγεται ο μαγκας αφορα ενα σκυλακι το οποιο ζει την ηρεμη ζωη ενος κατοικιδιου και βλεπει τις χαρες και τις λυπες του κασμου απο το ματια του.φοβερο αμα ψαχνεις κατι με ποιοτητα χιουμορ και λιγη συγκινιση:):);)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

SODAW

Πολύ δραστήριο μέλος

Η SODAW αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 921 μηνύματα.
χάρι πότερ,μια σειρά από ατυχή γεγονότα,νάρνια...και δεν μου ερχεται τίποτε άλο με τόσα που έχω διαβάσει:)
η μοβ ομπρέλα της αλκης ζέης
η τελευταία μαύρη γάτα του τριβιζα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stavrouli_to

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Σταυρούλα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Πολίχνη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 124 μηνύματα.
"Το τελευταίο παραμύθι του Μίγκελ Τόρρες ντα Σίλβα" του Thomas Vogel, "Το βιβλίο κόλαση", "καταραμένα μαθηματικά" του Κάρλο Φραμπέτι
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

~Valentina~

Πολύ δραστήριο μέλος

Η ~Valentina~ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,185 μηνύματα.
Χαρι Πότερ!!!
P.S: i love you.....
Δε μου έρχονται άλλα τώρα ..............

Α και τα βιβλία του Paulo Coelho (Μπρίντα, Ο αλχημιστής κ.α.)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nioniosmeg

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Άδης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Κέρκυρα (Κέρκυρα). Έχει γράψει 1,949 μηνύματα.
Από συγγραφείς: μεγάλη μου λατρεία είναι ο Ζοζέ Σαραμάγκου (προειδοποιώ: δεν είναι για όσους θέλουν ένα εύκολο βιβλιαράκι για να περάσει η ώρα ευχάριστα), η Ντόρις Λέσινγκ, ο Τόλκιν, Η Ζυράννα Ζατέλη, ο Ουμπέρτο Έκο... Και πολλοί κλασικοί έλληνες συγγραφείς. Όσον αφορά την ποίηση, Καρυωτάκης, Σεφέρης, Πόε και Μποτλέρ είναι οι βασικοί...

Από βιβλία:
-Ο δρομος (Κόρμακ μακ Κάρθυ)
-Θέα στον ωκεανό (Τζον Ίρβινγκ)
-Περηφάνεια και προκατάληψη (Τζέιν Ώστεν)
-Περί τυφλότητος (Σαραμάγκου)
-Περί φωτίσεως (>>)
-Η σπηλιά (>>)
-Ο άνθρωπος-αντίγραφο (>>)
-Εξιλέωση (Ίαν μακ Γιούαν)
-Οι γιαγιάδες (Λέσινγκ)
-Και με το φως του λύκου επανέρχονται (Ζατέλη)
-Περσινή αρραβωνιαστικιά (>>)
-Ο άρχοντας των δαχτυλιδιών (Τόλκιν)
-Χόμπιτ (>>)
-Το εργοστάσιο μολυβιών (Σώτη Τριανταφύλλου)
-Το όνομα του ρόδου (Έκο)
-Το εκκρεμές του φουκώ (>>)
-Το νούμερο 31328 (Βενέζης)
-Πριγκηπέσσα Ιζαμπώ (Τερζάκης)
-Η φόνισσα (Παπαδιαμάντης)
-Πάπισσα Ιωάννα (Εμμ. Ροϊδης)
-Η τριλογία του Κόσμου (Φίλιπ Πούλμαν)
-Ιστορία δύο πόλεων(Κάρολος Ντίκενς)

Βιβλία που δεν πολυσυμπαθώ: Βασικά, κύρια είναι αυτά της πρώην τριλογίας και νυν τετραλογίας (μπας και βγάλει και τίποτα παραπάνω το παιδί) του Παολίνι: Η κληρονομιά. (Έραγκον, Πρωτότοκος, Μπρίσινγκρ). Κατά τη γνώμη μου, εκνευριστικότατα!

καημένη... (σε περιφρονητικό τόνο...)
άντε, π θα μ βρίσεις και τα βιβλία τ Παολίνι... να μ πεις, για να διβάσεις τέτοια βιβλία χρειάζεσαι και λίγη φαντασία...

τεσπα στα δικά μ τώρα μάλλον θα έπρεπε να βγάλω μία μία φωτογραφίες όλες τις βιβλιοθήκες του σπιτιού... πες ένα Χάρι Πότερ(<3), Μόλι Μουν, Αρτέμης Φάουλ,
Σέπτιμους Χιπ, Η κληρονομιά που λέμε κι από πάνω... αλλά πάνω απ' όλα Τριλογία του κόσμου μιλάμε ο άνθρωπος είναι θεός και τα γράφει όλα όπως πρέπει. Το παράξενο είναι πως δεν του έχει κάνει μήνυση η εκκλησία...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

domenica7

Πολύ δραστήριο μέλος

Η domenica7 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών. Έχει γράψει 1,056 μηνύματα.
Το κοριτσι με τα πορτοκαλια, Μεσα απο τον σκοτεινο καθρεφτη
του Γιοστειν Γκααρντερ

μμ αυτα...!:xixi:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ΛΕΝΑΚΙ

Νεοφερμένος

Η ΕΛΕΝΑ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών και Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
Αν θελεις κατι λιγο πιο ψαγμενο προτεινω ΧΕΡΜΑΝ ΕΣΣΕ 'ΝΤΕΜΙΑΝ'
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Angelica

Διάσημο μέλος

Η Αγγελική αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Μαθητής Γ' γυμνασίου και μας γράφει απο Άρτα (Άρτα). Έχει γράψει 2,031 μηνύματα.
Λοιπόν. . .. έχω διαβάσει Χάρι Πότερ (Όλα):no1:
Αρτέμης Φάουλ (1+2 αλλά θέλω να διαβάσω και τα υπόλοιπα ):)
Ο Αλχημιστής(Φοβερό ,δεν το συζητώ:iagree:)
Ο διάβολος και η Δεσποινίδα Πριμ (κορυφήηη!:D)
Η προφητεία της Πέτρας (μου άρεσε αρκετά )
Τα στενά παπούτσια===>Ζωρζ Σαρή(πάρα πολύ ωραίο)
Η Σοφία ===========>Ζωρζ Σαρή(Πάρα πολύ ωραίο)
Τα φαντάσματα της σοφίτας (πολύ μικρό το βιβλιαράκι αλλά πολύ ευχάριστο )
Και άλλα πολλά τα οποία δεν συγκρίνονται με τα παραπάνω .Τώρα έχω έλλειψη βιβλίων και πρέπει να πάρω καμιά ντουζίνα ακόμη :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

candygirl96

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η candygirl96 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών και Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 335 μηνύματα.
Λίγο πριν τα 18
Συγγραφέας: ΚΟΚΚΙΝΟΥ, ΜΑΡΙΑ (εφηβικό μυθιστόρημα, από 14 ετών, Ιούνιος 2005)
Δάφνη και Αγγελική. Η καλή μαθήτρια και η επαναστάτρια. Γνωρίζονται και γίνονται αχώριστες φίλες. Τόσο διαφορετικές, αλλά κατά βάθος ίδιες… Με τσαμπουκά και ευαισθησία, διάβασμα και κοπάνες, κόντρες με τους καθηγητές και τους γονείς, πρώτα καρδιοχτύπια και κρυφά ραντεβού, περνούν μαζί την εφηβεία. Λίγο από τα 18, η ζωή είναι μπροστά τους! Ένα μυθιστόρημα για εφήβους ρεαλιστικό, καλογραμμένο, σύγχρονο που διαβάζεται άνετα και από μεγαλύτερους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

who

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο who αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 1,616 μηνύματα.
Μιας και το 'χω στην υπογραφή μου, ας το προτείνω.
"Το Σιλμαρίλλιον", του Τόλκιν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χριστιάννα ^^

Διάσημο μέλος

Η Ίδιο με το ψεύτικο. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,571 μηνύματα.
Λίγο πριν τα 18
Συγγραφέας: ΚΟΚΚΙΝΟΥ, ΜΑΡΙΑ (εφηβικό μυθιστόρημα, από 14 ετών, Ιούνιος 2005)
Δάφνη και Αγγελική. Η καλή μαθήτρια και η επαναστάτρια. Γνωρίζονται και γίνονται αχώριστες φίλες. Τόσο διαφορετικές, αλλά κατά βάθος ίδιες… Με τσαμπουκά και ευαισθησία, διάβασμα και κοπάνες, κόντρες με τους καθηγητές και τους γονείς, πρώτα καρδιοχτύπια και κρυφά ραντεβού, περνούν μαζί την εφηβεία. Λίγο από τα 18, η ζωή είναι μπροστά τους! Ένα μυθιστόρημα για εφήβους ρεαλιστικό, καλογραμμένο, σύγχρονο που διαβάζεται άνετα και από μεγαλύτερους.

Αυτό επειδή το πρότεινες, νομίζω το είχα διαβάσει στην 6η δημοτικού και θυμάμαι πως δεν μ'άρεσε γιατί ήταν σαν να είχε γράψει η συγγραφέας το μισό βιβλίο, μετά την πίεζαν απ'τον εκδοτικό οίκο να τους το παραδώσει για να εκδωθεί και το υπόλοιπο μισό το πασάλειψε. Τι θυμάμαι όμως :P
Αnyway για σαχλοερωτικοεφηβικό δεν το προτείνω. :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Hey Joy

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Hey Joy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 306 μηνύματα.
Λοιπόν, το καλύτερο "σαχλοερωτοεφηβικό" που έχω διαβάσει (και πιστέψτε με, έχω επαίσχυντο παρελθόν:zilia:) είναι το "Πες μου πόσο μ' αγαπάς", από τις εκδόσεις Κέδρος. Θυμάμαι ότι το μικρό της συγγραφέως ήταν Ανθούλα. Είχα κολλήσει εκεί, στην 5η-6η δημοτικού. :D
Για όποιον είναι σε αυτή τη φάση, το προτείνω. :P
(θα περάσει, μην ανησυχείτε :P)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χριστιάννα ^^

Διάσημο μέλος

Η Ίδιο με το ψεύτικο. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,571 μηνύματα.
Ιιιιχ. Τι μου θύμισες, να σου πω, το έχεις ακόμα; Το έχω απωθημένο αυτό το βιβλίο γιατί ήθελα να το πάρω αλλά κάπως δεν είχε κάτσει η φάση φαίνεται. Έχω όμως (κάααπου) έναν σελιδοδείκτη με δαύτο :D
Θα προτείνω και γω σαχλοερωτοεφηβικό αλλά πιο μετά, να ψάξω την βιβλιοθήκη πρώτα να τα θυμηθώ. **
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Hey Joy

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Hey Joy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 306 μηνύματα.
*χαζοχαρά* ΦΥΣΙΚΑ ΚΑΙ ΤΟ ΕΧΩ ΑΚΟΜΑ. */χαζοχαρά*
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

X-FILER

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Χάιδω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,969 μηνύματα.
καταπληκτικο εφηβικο-και οχι τοσο σαχλο-ειναι το "απο τοτε χορευω ακομα".απλα φοβερο :).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nioniosmeg

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Άδης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Κέρκυρα (Κέρκυρα). Έχει γράψει 1,949 μηνύματα.
Ξέχασα, στην ηλικία μ είμαστε κολλημένοι με τους Άπαικτους Μπαλαδόρους...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fabulous

Δραστήριο μέλος

Η Mαρία. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Μαθητής Γ' γυμνασίου και μας γράφει απο Κηφισιά (Αττική). Έχει γράψει 544 μηνύματα.
Η Κωνσταντίνα και οι αράχνες τις-Άλκη Ζέη:)
Κάναμε ένα απόσπασμα στα κείμενα. Ενδιαφέρον φαίνεται.
Λοιπόν. . .. έχω διαβάσει Χάρι Πότερ (Όλα):no1:
Αρτέμης Φάουλ (1+2 αλλά θέλω να διαβάσω και τα υπόλοιπα ):)
Ο Αλχημιστής(Φοβερό ,δεν το συζητώ:iagree:)
Ο διάβολος και η Δεσποινίδα Πριμ (κορυφήηη!:D)
Η προφητεία της Πέτρας (μου άρεσε αρκετά )
Τα στενά παπούτσια===>Ζωρζ Σαρή(πάρα πολύ ωραίο)
Η Σοφία ===========>Ζωρζ Σαρή(Πάρα πολύ ωραίο)
Τα φαντάσματα της σοφίτας (πολύ μικρό το βιβλιαράκι αλλά πολύ ευχάριστο )
Και άλλα πολλά τα οποία δεν συγκρίνονται με τα παραπάνω .Τώρα έχω έλλειψη βιβλίων και πρέπει να πάρω καμιά ντουζίνα ακόμη :P
Τα 'χω διαβάσει κι εγώ. Καλά είναι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 3 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 6 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
    • *
  • Φορτώνει...
Top