Βιβλία για Proficiency

Χαρά.

Διάσημο μέλος

Η Χαρά. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,981 μηνύματα.
Ωραιο ειναι και το BBC Radio kai ιδιως μια εκπομπη που ακουει στο ονομα ''Open Book''.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

teol20

Επιφανές μέλος

Ο teol20 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10,425 μηνύματα.
Aαα ναι BBC Radio με αυθεντικη british accent.:D
Tο αγαπημενο μου...:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χαρά.

Διάσημο μέλος

Η Χαρά. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,981 μηνύματα.
Η αληθεια ομως ειναι οτι ειναι τοσο ευχαριστη και ηρεμη η προφορα που με κοιμιζει και δεν προσεχω τι λενε.:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

The_Doctor

Νεοφερμένος

Ο The_Doctor αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 49 ετών και Καθηγητής. Έχει γράψει 12 μηνύματα.
Χαρουλινι,

Ευχαριστω για την ερωτηση.Ο Teol20 προτεινε καποιες καλες λυσεις.Θα σου προτεινω και εγω καποια πραγματα εχε υποψη σου ομως οτι θα πρεπει να ασχοληθεις προσωπικα και να καταλαβεις ποιο υλικο σου παει εσενα,προσωπικα.

Αυτο που εγω ενθαρρυνω τους μαθητες μου ειναι να ειναι πανω απο ολα ερευνητες και να εντοπιζουν τι αρεσει σε αυτους,ειδικα,και οχι να ειναι φερομενοι απο τα γουστα και τις αποψεις των αλλων.Ανεξαρτησια σκεψης,και χωρου ενδιαφεροντος δηλαδη.

Και αυτο γιατι ακομη και να προτεινω ενα βιβλιο που ειναι αντικειμενικα καλης γλωσσικης αξιας στα Αγγλικα,μπορει το υφος του συγγραφεα η το θεμα του να μην σου αρεσει.Πολλες φορες φερνω δεκαδες βιβλια σε μαθητες/τριες μου σε ιδαιτερα μαθηματα που κανω προτου αποφασισουν ποιο τους αρεσει.Καποια που τους προτεινω τα απορριπτουν.Και οσο και να φανει παραξενο χαιρομαι για αυτο.

Γιατι ετσι ξερω οτι αυτα που θα επιλεξουν θα τα διαβασουν σιγουρα και θα αυξησουν σημαντικα τα ποσοστα επιτυχιας τους.

Εχοντας πει αυτα λοιπον,επειδη εισαι αρκετα μικρη ακομη,το Harry Potter δεν ειναι καθολου ασχημο γλωσσικα και σιγουρα ειναι πολυ ενδιαφερον.Και να διαβασεις ολα τα βιβλια της σειρας δεν θα ηταν καθολου ασχημο αφου σου αρεσει.

Αν σου αρεσει η λογοτεχνια τρομου ενα βιβλιο που ειχε τεραστια επιτυχια ειναι το Salem's Lot του Stephen King.Εχει καλη ποιοτητα λεξιλογιου ,και ειναι πολυ ενδιαφερον σαν πλοκη.Αρεσει στην μεγαλη πλειοψηφια των μαθητων μου.

https://www.papasotiriou.gr/product.ebook.asp?pfid=1630619&prid=884863

Αν σε ενδιεφερε να δοκιμασεις ενα επιστημονικο βιβλιο με κοινωνικες προεκτασεις θα σου προτεινα το The Blind Watchmaker του καθηγητη Βιολογιας του πανεπιστημιου της Οξφορδης Richard Dawkins.Δεν ειναι γραμμενο σε ορολογια αλλα ειναι εκλαικευμενο,με ποιοτικοτατα αλλα και κατανοητα Αγγλικα.

https://www.papasotiriou.gr/product.ebook.asp?pfid=1466667&prid=721022

Απο εφημεριδες θα σου ελεγα να διαβαζεις ποτε ποτε αρθρα απο τον ιστιοτοπο της Guardian και του BBC μεσω ιντερνετ.

https://www.guardian.co.uk/
https://www.bbc.co.uk/

Να διαλεγεις συμφωνα με τι σου αρεσει περισσοτερο απο την θεματολογια τους.Εχουν αρθρα για την τεχνη,πολιτικη,επιστημη, κ.τ.λ.

Περισσοτερο ομως θα μπορουσα να σου προτεινω αν μου εξηγησεις τι ειδους λογοτεχνια σε ελκυει περισσοτερο και αν μου επιτρεπεις ενα μικρο κριτικο σχολιο ,εισαι πολυ μικρη για Proficiency.Το εχω εξηγησει σε γονεις πολλες φορες οτι η καλυτερη ηλικια ειναι απο 16 τουλαχιστον και μετα και οσο μεγαλυτεροι οι μαθητες τοσο καλυτερα γιατι η ποιοτητα ενος καθηγητη παει χαμενη οταν δεν υπαρχει ποιοτητα και στον μαθητη.Φυσικα υπαρχουν και χαρισματικα νεαρα παιδια και στην ηλικια σου που μπορουν να παρακολουθησουν αλλα ειναι σπανια.

Κατα την γνωμη μου το Proficiency πρεπει να ειναι μια δημιουργικη και ποιοτικη επαφη με την υπεροχη Αγγλικη γλωσσα και οχι να εχει αυτοσκοπο να δημιουργησει ημιμαθεις και ανωριμους πτυχιουχους που απλα πηραν ενα πτυχιο λογω αποστηθισης τοννων λεξιλογιου,και καταλαβαν μηχανικα καποια πραγματα ισα ισα για να πετυχουν ,αλλα που ειναι καταδικασμενοι να ξεχασουν αυτες τις γνωσεις υστερα απο λιγα χρονια γιατι ειναι λογοτεχνικα και διανοητικα αδαεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χαρά.

Διάσημο μέλος

Η Χαρά. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,981 μηνύματα.
Ευχαριστω παρα πολυ για τη βοηθεια!Τωρα απο βιβλια μ'αρεσουν περισσοτερο αυτα που 'χουν να κανουν με ερωτες και αγαπες ,αλλα ισως να ριξω μια ματια και σ'αυτο του Stephen King.

Η αληθεια ειναι ομως οτι βαριεμαι να διαβασω και ολα τα Harry Potter ,γιατι τα 'χω δει σε ταινια και ετσι αποθαρρυνομαι καπως.Ενω με το 7ο δεν ειχα δει την ταινια(επειδη δεν εχει βγει)οποτε υπηρχε και καποιο suspense.Βασικα,ειχα δει στο Παπασωτηριου την ''Αλικη στη Χωρα των Θαυματων'' στα αγγλικα απο την ''Penguin Classics''(εκδοσεις) νομιζω και μ'αρεσε πολυ αν και ειναι παραμυθακι,αλλα προλαβαν και το πηραν πριν απο μενα ,αλλα ισως να το παραγγειλω.

Τωρα οσον αφορα το θεμα του Profιciency,αυτο οντως συμβαινει.Ας πουμε εγω εχω κατι συμμαθητες που ειναι Β' Γθμνασιου καιειμαστε 1ο ετος Proficiency.Και η βλακεια ειναι οτι θελουν να δωσουν και Cambridge και Michigan ,αλλα φαινεταιοτι θελουν να το κανουν μονο για να 'χουν να λενε.Το θεμα ειναι οτι θα τα περασουν ,μαθαινοντας προχειρα τις λεξεις και τη γραμματικη,διχως να πολυασχολουνται μονοι τους και μην κανοντας ενα σωρο homework;Ποιος ξερει...

Τι να πω ισως και γω να 'μαι μικρη ,αλλα πραγματικα ΛΑΤΡΕΥΩ τα αγγλικα οσο δεν παει και το σκεφτομαι σοβαρα να διδασκω στο μελλον και γενικα εχω πολυη μερακι καιορεξη και μονη να ασχοληθω και να ειμαι συνεπης οσον αφορα το φροντιστηριο και ολα.Επισης,βοηθα πολυ το γεγονος οτι περα απο τα αγγλικα και το σχολειο δεν εχω τιποτα αλλο.Ειπα να παω Ιταλικα,αλλα θα παω οταν ειμαι πανεπιστημιο για να μην εχω πολλα στο κεφαλι μου και να μπορω να διαβαζω πιο ανετα,αλλα και πιο σωστα για το Proiciency.Και γενικα πιστευω πως δεν θα 'χω τετοιο προβλημα,οπως και μετο Lower ,αν και τα δυο πτυχια δεν εχουν καμια σχεση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

teol20

Επιφανές μέλος

Ο teol20 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10,425 μηνύματα.
Kαι καλα κάνεις.
Proficiency δεν ειναι μονο μια πιστοποίηση.Ειναι ενα εναυσμα για να ξεκινησει καποιος τη πραγματικη ενασχοληση με τη γλωσσα.Αν και αυτο δεν πρεπει να γινεται απο μια τοσο μικρη ηλικια οπως η δικη μας,αν γινεται πρεπει να γινεται σωστα.Τα παιδια πρεπει να διαβαζουν οτι μπορουν στα Αγγλικα και να ακουνε Αγγλικα.Δεκάδες portals στο διαδίκτυο,εφημερίδες,περιοδικά,αγγλικη τηλεοραση,τραγουδια,κινηματογραφος.Τα αγγλικα εχουν κατακλυσει τη ζωή μας.Και μια πιστοποιηση επιπεδο Γ2 πρέπει να υπάρχει και στη πραγματικοτητα και οχι μονο τυπικα.Θεωρητικα καποιος που εκανε χρονια για να μαθει καποια πραγματα μπορει να τα ξεχασει σε λιγους μηνες γιατι πολυ απλα ο ανθρωπινος εγκεφαλος οτι δε χρησιμοποιει το πετάει.Το κανει delete.
Και αυτο γιατι δεχομαστε κατακλυσμο πληροφοριων απο παντού.

Για αυτο δεν πρεπει να σταματαμε την ενασχοληση με τη γλωσσα με την αποκτηση καποιου πιστοποιητικου.Και αυτό γιατί μεσα στη βαβελ που ζουμε μια άριστη γνωση μιας ευρέως διαδεδομένης γλώσσας όπως η αγγλικη μας ανοιγει πολλες πόρτες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χαρά.

Διάσημο μέλος

Η Χαρά. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,981 μηνύματα.
Σωστος.Αν και πιστευω οτι ειναι καλο μολις δωσεις Lower ,να πας μετα κατευθειαν στο Proficiency και οχι οταν εισαι φοιτητης για παραδιγμα ςστε να τα 'χει φρεσκα.Απο την αλλη ομως υπαρχει το θεμα της ανωριμοτητας της ηλικιας.Παντως,αυτοι οι συμμαθητες μου(γιατβ ουσ οποιουσ μιλησαπιο πανω)μου τη δινουνηαφανταστα απο την αποψη οτι βαφτιζουν σκυλα την καθηγητρια της γραμματικης(καθως και για αλλους λογους)ενω αυτη ειναι φοβερη.Ειναι πολυ αυστηρη,αλλα Proficiency εισαι ρε παιδακι μου.Δε γινεται να 'σαι χαλαρα φετος.Αν ηθελες καθισιο να μην ερχοσουν.Και μου τη δινει αφανταστα γιατι νιωθω να μεπροσβαλλουν.Εγω δηλαδη τζαμπα νπμοζουν καθομαι και διαβαζω καλα θεωριες και λοιπα και μετα λυνω ασκησεις ,ενω αυτοι καθε φορα ''Ξεχασα και δεν προλαβα'' και τετοια.Εγω τιναπω που 'μαι καιμεγαλυτερη δηλαδη;Χωρια που δεδν γινεται να πηγαινεις μουσικες,γερμανικα ,αρχαια και δεν ξερω γω τι αλλο,να δινεις και Proficiency ,να 'χεις και σχολειο και να περιμενεις να περασεις και το Proficiency του Cambridge και του Michigan.Δηλαδη τωρα μου το παιζουν μαγκες,or what?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

teol20

Επιφανές μέλος

Ο teol20 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10,425 μηνύματα.
Aυτο ειναι.
Ο μεσος μαθητης εχει 10-15 ωρες φροντιστηρια την εβδομαδα και 35 ωρες σχολειο + φυσικα τον χρονο για να διαβασει.Ετσι ειναι πιεσμενος και αναγκασμενος να τα βγαλει περα με τα παντα.Το επιπεδο Γ2 θελει βασεις.Ειδικα το Cambridge το οποιο θελει να ξερεις πολυ καλο λεξιλογιο ΚΑΙ γραμματικη αλλα και αγγλικους ιδιωματισμους.
Δυστυχως ομως που χρόνος για ολα αυτα οταν η Γ Γυμνασιου ειναι πολυ πιεστικη ταξη και οταν εχεις αγγλικα,γερμανικα,μαθηματικα,φυσικες,χημειες,χορευτικα,κολυμβησεις,πληροφορικες κλπ κλπ.
Ετσι πρεπει να γινεις ο μαθητης λαστιχο και να μην μπορεις να κανεις ουτε τα μισα.
Στη τελικη κουραζεσαι παραδιδεις τα οπλα και εισαι αξιος της μοιρας σου...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χαρά.

Διάσημο μέλος

Η Χαρά. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,981 μηνύματα.
Ετσι.Ιδιωματισμοι μηπως ειναι καποιες συγκεκριμενες φρασεις που 'χουν οι Αγγλοι για να πουν κατι;Οπως ''He's a stuffed shirt'' και τετοια;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

teol20

Επιφανές μέλος

Ο teol20 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10,425 μηνύματα.
Nαι αυτοι ειναι οι ιδιωματισμοι και μαζι με τα set phrases,τα Phrasals κλπ κλπ δημιουργουν ενα τεραστιο συνολο λεξεων που ειναι αγνωστο σε πολλους απο μας
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lita Athens

Δραστήριο μέλος

Η Lita Athens αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 541 μηνύματα.
Ευχαριστω παρα πολυ για τη βοηθεια!Τωρα απο βιβλια μ'αρεσουν περισσοτερο αυτα που 'χουν να κανουν με ερωτες και αγαπες ,αλλα ισως να ριξω μια ματια και σ'αυτο του Stephen King.

Η αληθεια ειναι ομως οτι βαριεμαι να διαβασω και ολα τα Harry Potter ,γιατι τα 'χω δει σε ταινια και ετσι αποθαρρυνομαι καπως.Ενω με το 7ο δεν ειχα δει την ταινια(επειδη δεν εχει βγει)οποτε υπηρχε και καποιο suspense.Βασικα,ειχα δει στο Παπασωτηριου την ''Αλικη στη Χωρα των Θαυματων'' στα αγγλικα απο την ''Penguin Classics''(εκδοσεις) νομιζω και μ'αρεσε πολυ αν και ειναι παραμυθακι,αλλα προλαβαν και το πηραν πριν απο μενα ,αλλα ισως να το παραγγειλω.

Τωρα οσον αφορα το θεμα του Profιciency,αυτο οντως συμβαινει.Ας πουμε εγω εχω κατι συμμαθητες που ειναι Β' Γθμνασιου καιειμαστε 1ο ετος Proficiency.Και η βλακεια ειναι οτι θελουν να δωσουν και Cambridge και Michigan ,αλλα φαινεταιοτι θελουν να το κανουν μονο για να 'χουν να λενε.Το θεμα ειναι οτι θα τα περασουν ,μαθαινοντας προχειρα τις λεξεις και τη γραμματικη,διχως να πολυασχολουνται μονοι τους και μην κανοντας ενα σωρο homework;Ποιος ξερει...

Τι να πω ισως και γω να 'μαι μικρη ,αλλα πραγματικα ΛΑΤΡΕΥΩ τα αγγλικα οσο δεν παει και το σκεφτομαι σοβαρα να διδασκω στο μελλον και γενικα εχω πολυη μερακι καιορεξη και μονη να ασχοληθω και να ειμαι συνεπης οσον αφορα το φροντιστηριο και ολα.Επισης,βοηθα πολυ το γεγονος οτι περα απο τα αγγλικα και το σχολειο δεν εχω τιποτα αλλο.Ειπα να παω Ιταλικα,αλλα θα παω οταν ειμαι πανεπιστημιο για να μην εχω πολλα στο κεφαλι μου και να μπορω να διαβαζω πιο ανετα,αλλα και πιο σωστα για το Proiciency.Και γενικα πιστευω πως δεν θα 'χω τετοιο προβλημα,οπως και μετο Lower ,αν και τα δυο πτυχια δεν εχουν καμια σχεση.


Μιας και σ'αρέσουν αυτού του είδους τα βιβλία, θα σου πρότεινα να διαβάσεις Jane Austen ή Kate Chopin...

Για το θέμα της ηλικίας, προσωπικά πιστεύω ότι η ωριμότητα είναι πολύ σχετική... Το γεγονός ότι κάποιος είναι 15 ετών δεν σημαίνει ότι δεν μπορεί να είναι ώριμος και μάλιστα να συνδυάζει την ωριμότητα αυτή με φρέσκες ιδέες... Όπως επίσης και το γεγονός ότι κάποιος έχει ενηλικιωθεί δεν συνεπάγεται αυτόματα ότι είναι ώριμος και κατασταλαγμένος...

Είχα συμμαθητές που πήραν το Proficiency στο γυμνάσιο... και συμφοιτητές που δίνουν και ξαναδίνουν εξετάσεις για το δίπλωμα αυτό αλλά αποτυγχάνουν...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χαρά.

Διάσημο μέλος

Η Χαρά. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,981 μηνύματα.
Να τους ιδιωματισμους δυσκολευομαι να τους μαθω.Βασικα,δεν ειναι εκει το δυσκολο ,αλλα στο οτι οταν γραφω μια εκθεση ας πουμε δε μου 'ρχονται.:(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

teol20

Επιφανές μέλος

Ο teol20 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10,425 μηνύματα.
Γενικα σε μια εκθεση δεν θα χρησιμοποιησεις τοσο ιδιωματισμους οσο στο προφορικο λογο.
Στην εκθεση μπορεις να βαλεις περιπλοκα γραμματικα φαινομενα.Παιδι που ειχε ξετιναξει την εκθεση σε ιδιωματισμους πηρε Good ενω στο Speaking σχεδον Exceptional.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lita Athens

Δραστήριο μέλος

Η Lita Athens αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 541 μηνύματα.
Να τουσ ιδιωματισμους δυσκολευομαι να τουσμαθω.Βασικα,δεν ειναι εκει το δυσκολο ,αλλα στο οτι οταν γραφω μια εκθεση ας πουμε δε μου 'ρχονται.:(
Οι ιδιωματισμοί και οποιοδήποτε γλωσσικό φαινόμενο δεν προορίζονται για αποστήθιση... Ο καλύτερος τρόπος για να εξοικειωθείς με τους ιδιωματισμούς είναι να διαβάζεις βιβλία και να βλέπεις αγγλικές ταινίες και αγγλόφωνα τηλεοπτικά προγράμματα (χωρίς υπότιτλους)... Μην μπεις στη λογική της παπαγαλίας, γιατί και να καταφέρεις να μάθεις κάποια πράγματα, θα τα ξεχάσεις σύντομα... δεν θα εχουν γίνει κτήμα σου...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χαρά.

Διάσημο μέλος

Η Χαρά. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,981 μηνύματα.
Μιας και σ'αρέσουν αυτού του είδους τα βιβλία, θα σου πρότεινα να διαβάσεις Jane Austen ή Kate Chopin...

Για το θέμα της ηλικίας, προσωπικά πιστεύω ότι η ωριμότητα είναι πολύ σχετική... Το γεγονός ότι κάποιος είναι 15 ετών δεν σημαίνει ότι δεν μπορεί να είναι ώριμος και μάλιστα να συνδυάζει την ωριμότητα αυτή με φρέσκες ιδέες... Όπως επίσης και το γεγονός ότι κάποιος έχει ενηλικιωθεί δεν συνεπάγεται αυτόματα ότι είναι ώριμος και κατασταλαγμένος...

Είχα συμμαθητές που πήραν το Proficiency στο γυμνάσιο... και συμφοιτητές που δίνουν και ξαναδίνουν εξετάσεις για το δίπλωμα αυτό αλλά αποτυγχάνουν...

Στο θεμα της ωριμοτητας εχεις απολυτο δικιο.Ειναι πολυ σχετικη.Απλα τα παιδια που ειναι στην εφηβεια,τις περισσοτρερες φορες,δεν εχουν την ιδια συνεπεια και αλλα που μπορει να 'χει ενα νηλικας χωρις ομως και οι ενηλικες να 'ναι παντα καλυετεροι.Με λιγα λογια διαφερουμε.

Το ξερα οτι ολο και καποιος θα μου προτεινε Jane Austen.Εχει κολλημα η μαμα μου και εχω δει και τις ταινιες ,αλλα πειδη δεν ειμαι και τρελη φαν των βιβλιων δεν ενθουσιαζομαι στηυν ιδεα να διαβασω και τα βιβλια.Ισως να φταει το γεγονος οτι διαδραματιζονται γυπω στο 18ο αιωνα (και πιο παλια).Κατι πιο συγχρονο θα 'ταν προτιμοτερο.Το ξερω οτι ζηταω πολλα ,αλλα τι να κανω και εγω η καιμενη;:)
-----------------------------------------
Οι ιδιωματισμοί και οποιοδήποτε γλωσσικό φαινόμενο δεν προορίζονται για αποστήθιση... Ο καλύτερος τρόπος για να εξοικειωθείς με τους ιδιωματισμούς είναι να διαβάζεις βιβλία και να βλέπεις αγγλικές ταινίες και αγγλόφωνα τηλεοπτικά προγράμματα (χωρίς υπότιτλους)... Μην μπεις στη λογική της παπαγαλίας, γιατί και να καταφέρεις να μάθεις κάποια πράγματα, θα τα ξεχάσεις σύντομα... δεν θα εχουν γίνει κτήμα σου...

Ωραια ,μ'αρεσει αυτο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lita Athens

Δραστήριο μέλος

Η Lita Athens αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 541 μηνύματα.
Στο θεμα της ωιμοτητα εχεις απολυτο δικιο.Ειναι πολυ σχετικη.Απλα τα παιδια που ειναι στην εφηβεια,τις περισσοτρερες φορες,δεν εχουν την ιδια συνεπεια και αλλα που μπορει να 'χει ενα νηλικας χωρις ομως και οι ενηλικες να 'ναι παντα καλυετεροι.Με λιγα λογια διαφερουμε.

Το ξερα οτι ολο και καποιος θα μου προτεινε Jane Austen.Εχει κολλημα η μαμα μου και εχω δει και τις ταινιες ,αλλα πειδη δεν ειμαι και τρελη φαν των βιβλιων δεν ενθουσιαζομαι στηυν ιδεα να διαβασω και τα βιβλια.Ισως να φταει το γεγονος οτι διαδραματιζονται γυπω στο 18ο αιωνα (και πιο παλια).Κατι πιο συγχρονο θα 'ταν προτιμοτερο.Το ξερω οτι ζηταω πολλα ,αλλα τι να κανω και εγω η καιμενη;:)
-----------------------------------------

Δοκίμασε Kate Chopin (αμερικανίδα συγγραφέας του 19ου αιώνα) τότε...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χαρά.

Διάσημο μέλος

Η Χαρά. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,981 μηνύματα.
Roger!Ευχαριστω πολυ για τη βοηθεια!:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

The_Doctor

Νεοφερμένος

Ο The_Doctor αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 49 ετών και Καθηγητής. Έχει γράψει 12 μηνύματα.
Χαρουλινι ειπες την <<μαγικη φραση>> οτι λατρευεις τα Αγγλικα.Με αυτην την προυποθεση αξιζει να ασχοληθεις.Και για αυτο ξεχωριζεις απο τους υπολοιπους συμμαθητες σου,που οπως ειπες τεμπελιαζουν,αυθαδιαζουν και ειναι αχρηστοι στην ταξη.Και βεβαιως εχεις απολυτο δικιο να εκνευριζεσαι απενταντι τους.Σαφως και σε προσβαλλουν και σε πανε πισω απο αποψη προοδου.Για μενα θα πρεπει να κανει η μητερα σου παραπονα στον υπευθυνο σπουδων του φρονιστηριου.

Βλεπω οτι εχεις πραγματικη θεληση και αγαπη για την γλωσσα και σε θεωρω εξαιρεση.Να συνεχισεις και σου ευχομαι καλη επιτυχια.

Οσον αφορα ερωτικα λογοτεχνηματα ειναι ισως απο τα λιγα ειδη που δεν εχω ασχοληθει και δεν με ελκυει καθολου.Προτιμησα να γινω συγγραφεας των δικων μου ιστοριων αυτου του ειδους στην ζωη.Φυσικα εννοειται οτι εχω διαβασει το ανεπαναληπτο Romeo and Juliet.Μου αρεσε και η γνωστη κλασσικη πλεον ταινια Love Story και το Best years of our lives που ειναι πολυ συγκινητικες ταινιες.

Δοκιμασε παντως το Blind Watchmaker ειναι πολυ καλο.Μπορεις να το κατεβασεις και απο torrent χωρις να το αγορασεις.

By the way,quite an interesting little phrase this ''stuffed shirt''.I wonder where on earth you came across it.

Teol20 διαβαζω τις αποψεις σου και θελω να σου δωσω συγχαρητηρια για την οξυδερκεια σου,την ωριμοτητα σου και γενικα τις σκεψεις σου.Εισαι εκπληκτικος για την ηλκια σου και βλεπω ενα πολλα υποσχομενο μελλον.Αρκει να ανοιξεις τα φτερα σου και να πας για Master η PhD στο εξωτερικο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lita Athens

Δραστήριο μέλος

Η Lita Athens αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 541 μηνύματα.
Χαρουλινι ειπες την <<μαγικη φραση>> οτι λατρευεις τα Αγγλικα.Με αυτην την προυποθεση αξιζει να ασχοληθεις.Και για αυτο ξεχωριζεις απο τους υπολοιπους συμμαθητες σου,που οπως ειπες τεμπελιαζουν,αυθαδιαζουν και ειναι αχρηστοι στην ταξη.Και βεβαιως εχεις απολυτο δικιο να εκνευριζεσαι απενταντι τους.Σαφως και σε προσβαλλουν και σε πανε πισω απο αποψη προοδου.Για μενα θα πρεπει να κανει η μητερα σου παραπονα στον υπευθυνο σπουδων του φρονιστηριου.

Βλεπω οτι εχεις πραγματικη θεληση και αγαπη για την γλωσσα και σε θεωρω εξαιρεση.Να συνεχισεις και σου ευχομαι καλη επιτυχια.

Οσον αφορα ερωτικα λογοτεχνηματα ειναι ισως απο τα λιγα ειδη που δεν εχω ασχοληθει και δεν με ελκυει καθολου.Προτιμησα να γινω συγγραφεας των δικων μου ιστοριων αυτου του ειδους στην ζωη.Φυσικα εννοειται οτι εχω διαβασει το ανεπαναληπτο Romeo and Juliet.Μου αρεσε και η γνωστη κλασσικη πλεον ταινια Love Story και το Best years of our lives που ειναι πολυ συγκινητικες ταινιες.

Δοκιμασε παντως το Blind Watchmaker ειναι πολυ καλο.Μπορεις να το κατεβασεις και απο torrent χωρις να το αγορασεις.

By the way,quite an interesting little phrase this ''stuffed shirt''.I wonder where on earth you came across it.

Teol20 διαβαζω τις αποψεις σου και θελω να σου δωσω συγχαρητηρια για την οξυδερκεια σου,την ωριμοτητα σου και γενικα τις σκεψεις σου.Εισαι εκπληκτικος για την ηλκια σου και βλεπω ενα πολλα υποσχομενο μελλον.Αρκει να ανοιξεις τα φτερα σου και να πας για Master η PhD στο εξωτερικο.


Για να διαβάσει κάποιος Shakespeare στο πρωτότυπο, πρέπει να ξέρει ΑΠΤΑΙΣΤΑ αγγλικά, σαν τη μητρική του γλώσσα... καθότι υπαρχουν idioms and expressions σε old english... που δεν γίνονται εύκολα κατανοητά χωρίς τη βοήθεια κάποιου (έμπειρου) καθηγητή...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χαρά.

Διάσημο μέλος

Η Χαρά. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,981 μηνύματα.
Χαρουλινι ειπες την <<μαγικη φραση>> οτι λατρευεις τα Αγγλικα.Με αυτην την προυποθεση αξιζει να ασχοληθεις.Και για αυτο ξεχωριζεις απο τους υπολοιπους συμμαθητες σου,που οπως ειπες τεμπελιαζουν,αυθαδιαζουν και ειναι αχρηστοι στην ταξη.Και βεβαιως εχεις απολυτο δικιο να εκνευριζεσαι απενταντι τους.Σαφως και σε προσβαλλουν και σε πανε πισω απο αποψη προοδου.Για μενα θα πρεπει να κανει η μητερα σου παραπονα στον υπευθυνο σπουδων του φρονιστηριου.

Βλεπω οτι εχεις πραγματικη θεληση και αγαπη για την γλωσσα και σε θεωρω εξαιρεση.Να συνεχισεις και σου ευχομαι καλη επιτυχια.

Οσον αφορα ερωτικα λογοτεχνηματα ειναι ισως απο τα λιγα ειδη που δεν εχω ασχοληθει και δεν με ελκυει καθολου.Προτιμησα να γινω συγγραφεας των δικων μου ιστοριων αυτου του ειδους στην ζωη.Φυσικα εννοειται οτι εχω διαβασει το ανεπαναληπτο Romeo and Juliet.Μου αρεσε και η γνωστη κλασσικη πλεον ταινια Love Story και το Best years of our lives που ειναι πολυ συγκινητικες ταινιες.

Δοκιμασε παντως το Blind Watchmaker ειναι πολυ καλο.Μπορεις να το κατεβασεις και απο torrent χωρις να το αγορασεις.

By the way,quite an interesting little phrase this ''stuffed shirt''.I wonder where on earth you came across it.

Teol20 διαβαζω τις αποψεις σου και θελω να σου δωσω συγχαρητηρια για την οξυδερκεια σου,την ωριμοτητα σου και γενικα τις σκεψεις σου.Εισαι εκπληκτικος για την ηλκια σου και βλεπω ενα πολλα υποσχομενο μελλον.Αρκει να ανοιξεις τα φτερα σου και να πας για Master η PhD στο εξωτερικο.

Ευχαριστω πολυ!:)Το stuffed shirt mου ρθε απο το Unit 1 του St.Book που κανουμε φετος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 6 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top