Βελτιώνοντας την φυσική κατάσταση

harry24303

Νεοφερμένος

Ο harry24303 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Καλησπερα σε ολους.
Φετος εδωσα πανελληνιες και αυριο τελειωνουν και οι ενδοσχολικες.Μεχρι να παω διακοπες,εχω 1 μηνα μπροστα μου στην Αθηνα.Αυτον τον μηνα θα ηθελα να τον εκμεταλλευτω ωστε να βελτιωσω τη φυσικη μου κατασταση.Δεν ειμαι παχυσαρκος,ωστοσο τα εχω τα παχακια μου.
Απο δραστηριοτητες που θα μπορουσα να κανω,σκεφτομαι κολυμπι στη θαλασσα και χαλαρο περπατημα.Απο την αλλη,υπαρχει και το γυμναστηριο,που ποτε δεν εχω παει και δεν ξερω τι γινεται.
Επισης,με το Euro,εχω πλακωθει στα fast-food.Οποτε,κατι πρεπει να γινει και με το φαγητο(καποιας μορφης διαιτα).

Τι εχετε να προτεινετε;Ειχατε αναλογη εμπειρια;Πως την αντιμετωπισατε;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Anarki

Διάσημο μέλος

Ο Αλέξης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 3,345 μηνύματα.
Επειδή έχω πάει, το γυμναστήριο είναι απίστευτα βαρετό. Καλύτερα να βρεις κάποια φυσική δραστηριότητα να κάνεις, κάποιο άθλημα δηλαδή.
Απο φαγητό, αν κόψεις γλυκά, αναψυκτικά και περιορίσεις λίιιγο την ποσότητα που τρως, λογικά θα είσαι καλυμένος. Αφού λες οτι έχεις παχάκια απλώς, δεν νομίζω να χρειάζεσαι πραγματική δίαιτα απο ειδικό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
Αυτο για το γυμναστηριο ισχυει οντως, αν βρεις καποιο φιλο/φιλη να πηγαινετε μαζι ομως θα ειναι τζιτζι!
Εγω εχω ξεκινησει κολυμβητηριο και ειναι πολυ ευχαριστο, λιγο η διαδικασια πριν μπω στην πισινα και αφου βγω ειναι βαρετη αλλα δεν παω μονη μου οποτε και παλι την παλευω μια χαρα. Οσο για τη διατροφη, συμφωνω με τον Αναρκι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PIL

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Καλαμαριά (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 847 μηνύματα.
Εάν υπαρχει στιβος κοντα στην περιοχη που μενεις τοτε καλο θα ηταν να τον επισκεφτεις;)Μπορεις να ξεκινησεις με 2 8λεπτα τις 2-3 πρωτες μερες(ωστε να συνηθισεις) και αρκετες διατατικες ασκησεις και στη συνεχεια να ανεβαζεις καθε μερα κατα 1 λεπτο τη διαρκεια που τρεχεις.Απλα πρεπει να βρεις εναν καλο ρυθμο και να εχεις αρκετη υπομονη(ενα mp3-Ipod θα βοηθησει σιγουρα)

Απο εκει και περα για τα παχακια(μια και εισαι αγορι) θα βοηθησουν παρα πολυ οι κοιλιακοι(πλαγιοι και κανονικοι)Ψαξε στο blackle(ή google) για σχετικα προγραμματα και θα βρεις σιγουρα.

Αν τωρα,δεν υπαρχει χωρος για τρεξιμο,το περπατημα 45-60 λεπτων την ημερα σε καλο ρυθμο(μετριο προς γρηγορο) σιγουρα θα σε βοηθησει.

Ως προς τη διατροφη,προσπαθησε να μην τρως πολυ το βραδυ(σαλατες,φρουτα,καμια μπαρα δημητριακων) και το μεσημερι περιορισε λιγο την ποσοτητα.Α,και παρα πολυ νερο θα σου κανει σιγουρα καλο(περα απο τη συχνοουρια:P)Τα αναψυκτικα και τα γλυκα πρεπει να κοπουν μαχαιρι;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chemwizard

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Χημείας Κρήτης (Ηράκλειο) και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,379 μηνύματα.
Οσον αφορά τη διατροφή,δεν χρειαζεται να σας πιάσει υστερία.Δεν κάνετε πρωταθλητισμό,οπότε το σπιτικό φαγητό μην το φοβάστε,τα υπόλοιπα είναι το πρόβλημα.
Οσον αφορα τις δραστηριοτητες,το γυμναστήριο ειναι όντως βαρετο.Προσωπικά με το taekwondo περνάω παρα πολύ καλα αλλα δεν είναι αναγκη να κάνουν ολοι κατι παρομοιο.Μπαλα με φίλους,κολυμπι,τρεξιματάκι με το ΜΡ3 στα αυτιά,περπατημα οποτε αυτό είναι δυνατο...απλά πραγματάκια,αλλα αποτελεσματικά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ηλίας

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Ηλίας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 880 μηνύματα.
Ή πάλι μπορείς να ασχολθείς με την ποδηλασία. Και δεν εννοώ μία βόλτα 2 μέτρων, αλλά μία ώρα και πάνω. Χωρίς όμως να τρέχεις. Χαλαρό ποδήλατο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

!Βάλια!

Πολύ δραστήριο μέλος

Η seize the day* αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Νέα Κρήνη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,260 μηνύματα.
Κοίτα, αρκεί να κόψεις τα γλυκά, τα αναψυκτικά όπως είπε και ο άναρκι, να ορκιστείς για ένα μήνα ότι δεν θα φας τηγανητό(:P) και να το ρίξεις στα βραστά και ψητά. Αντί να φας πχ τηγανιά με πατάτες τηγανητές προτίμησε μία μπριζόλα στη σχάρα με μία ψητή πατάτα!Πολλά φρούτα και γιαουρτάκια. να αρχίσεις ένα ομαδικό άθλημα ή κολυμβητήριο, με φίλους πάντα...
Αυτά...:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Devina

Τιμώμενο Μέλος

Η Devina αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών. Έχει γράψει 5,968 μηνύματα.
Θα συμφωνήσω και εγώ με τους υπόλοιπους. Αν βάλεις στο προγραμμά σου λίγο καλύτερη διατροφή και άσκηση κάποιες φορές την εβδομάδα(πάντα με φίλους), θα δεις σίγουρα αποτελέσματα!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Deadeyebutch

Νεοφερμένος

Ο Deadeyebutch αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 15 μηνύματα.
Εγώ πάντως θα σε συμβούλευα, εάν έχεις ποδήλατο, να κάνεις καθημερινά 20 χμ με μέση ταχύτητα ~20 χμ. Χμμ.. αν έχεις διάθεση γράψου σε κάποιο κολυμβητήριο. Το κολύμβι είναι κορυφαίο και σε δροσίζει συγχρόνως. Βοήθαει επίσης το σκοινάκι, το jogging, το περπάτημα και φυσικά οι κοιλιακοί+ραχιαίοι. Μπορείς να βρεις πολύ καλές ασκήσεις γυμναστικής στο σπίτι με μια αναζήτηση στο google.
Επίσης, περιορίσε τα βραδινά γεύματα και κόψε τα γλυκά, τα αναψυκτικά και τα FAST SHITS. Θυμίσου πως είμαστε άνθρωποι (έτσι πιστεύω δηλαδή:P) και πρέπει να τρεφόμαστε σαν άνθρωποι.
Ακόμη, πρόσθεσε στη διατροφή σου φρούτα, όσπρια, λαχανικά, ψάρια, άπαχο κρέας και περιόρισε τις ποσότητες άσπρου ψωμιού και άσπρων ζυμαρικών.
Τέλος, τα γνωστά.. τρώγε 3-4 ελαφριά γεύματα την ημέρα, πίνε αρκετό νερό (πάνω από 8 ποτήρια την ημέρα) και σκέψου θετικαααααααά.
Για να μη σου φανούν ΒΟΥΝΟ όλα τα παραπάνω, καλό θα ήταν να ξεκινήσεις low-low με τη γυμναστική.

ΥΣ: Η γνώμη μου είναι να μην προσπαθήσεις να χάσεις αρκετά κιλά μέσα σε μικρό χρονικό διάστημα γιατί μπορεί να χάσεις αρκετή μυική μάζα. Από 106kg που ήμουν τον Οκτώβριο κατέβηκα στα 78kg σε 4 μήνες και έχασα αρκετή μυική μάζα.

ΚΑΛΗ ΕΠΙΤΥΧΙΑ :no1:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Paradise4all

Νεοφερμένος

Ο Paradise4all αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 53 ετών και Πτυχιούχος. Έχει γράψει 99 μηνύματα.
Δεν είναι ανάγκη να επαναλάβω κι εγώ τα... γνωστά, απλά θα σε παραπέμψω στην παρακάτω ιστοσελίδα όπου θα βρεις απάντηση στις περισσότερες απορίες σου...
https://www.iatronet.gr/https://www.iatronet.gr/, (https://www.iatronet.gr/category.asp?cat_id=22 για το ζήτημά σου).
Το μόνο που θα σου πω είναι ότι δίαιτα δεν είναι να στερείσαι κάποια "παχυντικά" φαγητά αλλά να τρώμε απ' όλα, αλλά σε μικρές ποσότητες... Επίσης εάν χρησιμοποιείς (ή έχεις σκοπό να χρησιμοποιήσεις) συμπληρώματα διατροφής προσοχή μεγάλη. Στη διάθεσή σου για οποιαδήποτε πληροφορία...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

KaufenMan

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο KaufenMan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Β' γυμνασίου. Έχει γράψει 164 μηνύματα.
Το περπάτημα κάνει καλό σε όλα!:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

jim_porto

Νεοφερμένος

Ο jim_porto αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 67 μηνύματα.
ενταξει δεν το συζηταμε σ'ενα μηνα θαυματα δεν γινονται.απλα εσυ θα νιωσεις καλυτερα.οπου πας μαζι σου ενα μπουκαλακι νερο[οποτε δεν εχεις τι να κανεις πιες και απο μισο],αν θες να βρεις φυσικη κατασταση τρεξιμο και παλι τρεξιμο...αλλα πανω απ'ολα....καμψεις[push-ups].γυμναζουν σχεδον ολο το σωμα.ειναι παρα πολυ σημαντικες,οπως και οι ελξεις.για το φαγητο το μονο που εχω να πω ειναι ν'αποφευγεις τα ''κακα'' λιπαρα...μην φοβασαι να τρως....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Fosa

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Fosa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 276 μηνύματα.
Παιδιά τι γνώμη έχετε για τη λήψη πρωτεινών από έτοιμα συμπληρώματα διατροφής?Είναι τόσο βλαβερά όσο λένε?Προσοχή μιλάω για πρωτείνη και όχι για κρεατίνη και άλλα τεχνητά σκευάσματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

baki

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Aντώνης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 335 μηνύματα.
Επειδή έχω πάει, το γυμναστήριο είναι απίστευτα βαρετό. Καλύτερα να βρεις κάποια φυσική δραστηριότητα να κάνεις, κάποιο άθλημα δηλαδή.
Απο φαγητό, αν κόψεις γλυκά, αναψυκτικά και περιορίσεις λίιιγο την ποσότητα που τρως, λογικά θα είσαι καλυμένος. Αφού λες οτι έχεις παχάκια απλώς, δεν νομίζω να χρειάζεσαι πραγματική δίαιτα απο ειδικό.


ε ναι ειναι λιγο βαρετο αλλα αν εχει εναν καλο φιλο και κανεις μαζι του το προγραμμα ειναι μια χαρα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
Παιδιά τι γνώμη έχετε για τη λήψη πρωτεινών από έτοιμα συμπληρώματα διατροφής?Είναι τόσο βλαβερά όσο λένε?Προσοχή μιλάω για πρωτείνη και όχι για κρεατίνη και άλλα τεχνητά σκευάσματα.

Και η κρεατινη πρωτεϊνη ειναι :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Fosa

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Fosa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 276 μηνύματα.
Τέσπα δν μ πατε όμως τι γνώμη έχετε?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PIL

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Καλαμαριά (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 847 μηνύματα.
Ειναι καλυτερα να μην καταφευγεις σε τεχνητα μεσα(πρωτεινες,κρεατινες και πιο βαριας μορφης) για να φτιαξεις ογκο και στη συνεχεια γραμμωση.Καλυτερα,κανε ενα καλο προγραμμα γυμναστικης με βαρη που να συμπεριλαμβανει αεροβιες ασκησεις(για την καυση του λιπους),προσεξε λιγακι και τη διατροφη σου(λιπαρα,ετοιμα φαγητα κλτ) και θα εισαι μια χαρα...Με επιμονη και υπομονη θα τα καταφερεις;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Paradise4all

Νεοφερμένος

Ο Paradise4all αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 53 ετών και Πτυχιούχος. Έχει γράψει 99 μηνύματα.
Παιδιά τι γνώμη έχετε για τη λήψη πρωτεινών από έτοιμα συμπληρώματα διατροφής?Είναι τόσο βλαβερά όσο λένε?Προσοχή μιλάω για πρωτείνη και όχι για κρεατίνη και άλλα τεχνητά σκευάσματα.

Γνώμη μου είναι ότι πρωτεϊνούχα σκευάσματα είναι περιττά (εκτός κι έαν θέλεις να φτιάξεις προσωρινά γρήγορα όμορφο σώμα για το καλοκαίρι...). Τα περισσότερα τέτοια σκευάσματα περιέχουν μεγάλο ποσό χημικών βιταμινών που είναι τελείως άχρηστες έως και βλαβερές για τον οργανισμό. Καλό είναι να λαμβάνεις τις πρωτεϊνες από τη διατροφή σου. Μεγάλης βιολογικής σημασίας πρωτεϊνες περιέχονται στ' αυγά, στο κρέας, στο στήθος του κοτόπουλου, στο φρέσκο γάλα και στα ψάρια. Να θυμάσαι ότι την περίοδο που γυμνάζεσαι χρειάζεσαι 40 % περισσότερη πρωτεϊνη στη διατροφή σου. Συγκεκριμένα 1,2 * το βάρος του σώματός σου για να βρεις πόσα γραμμάρια πρωτεϊνη χρειάζεσαι, αλλιώς την ίδια πράξη αλλά με 0,8. Επίσης να προσέξεις πολύ το συνδυασμό των τροφών. Μην τρώς ταυτόχρονα άμυλο με πρωτεϊνες ! (π.χ. πατάτες με κρέας ή μακαρόνια με κιμά). Να τις συνδυάζεις με όσπρια - δημητριακά. Θα δεις μεγάλο αποτέλεσμα. Και κάτι τελευταίο. Μην επιδιώξεις ποτέ το γρήγορο αποτέλεσμα που σου υπόσχονται (και όντως σου παρέχουν) τέτοια σκευάσματα, ειλικρινά θα έρθει στιγμή που θ' απογοητευτείς.
Αν μιλήσουμε για συμπληρώματα αμινοξέων, βιταμινών, μετάλλων και ιχνοστοιχείων το θέμα αλλάζει...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Fosa

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Fosa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 276 μηνύματα.
Αν και πιστεύω ότι σχεδόν κανένας δν φτιάχνει σώμα μόνο με διατροφή,χωρίς να πάρει καν πρωτείνες.Βασικά στην εποχή που ζούμε είναι παρα πολύ δύσκολο να κάνεις τέτοια διατροφή και να έχεις τόσο χρόνο.Τέσπα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikosl

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 36 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 231 μηνύματα.
ΦΤΙΑΧΝΩ ΣΤΟ ΕΡΓΑΣΤΗΡΙΟ ΠΑΝΤΟΣ ΕΙΔΟΥΣ ΣΠΙΤΙΚΑ ΑΝΑΒΟΛΙΚΑ

αποκτείστε μύες body builder μέσα σε 5 ώρες, τρέξτε τα 100 μετρα σε λιγότερο από 10", σηκώστε 200 κιλά αρασε,πηδήξτε 14 μέτρα τριπλούν και 5 μέτρα επι κοντώ, αποστηθείστε 1000 σελίδες σε 2 ώρες, βγάλτε τα πέρα με 20 γυναίκες ταυτόχρονα, μείνετε ξύπνιοι για πάντα και όλα αυτά με αγωγή 5 ημερών.

ΖΗΣΤΕ ΤΗ ΖΩΗ ΕΝΟΣ ΘΕΟΥ.

THE GODPILL ®


brought to you by nikosl technologies

trademark, all rights reserved 2008
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 0 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top