Βελτίωση Βαθμού

Debugging_Demon

Νεοφερμένος

Ο Debugging_Demon αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 20 ετών και Φοιτητής του τμήματος Μηχανικών Η/Υ & Πληροφορικής Πατρών. Έχει γράψει 16 μηνύματα.
Καλησπέρα , είμαι στο δεύτερο έτος της σχολής. Τον Ιανουάριο που μας πέρασε κατάφερα να δώσω μόνο ένα μάθημα στην εξέταση, λόγω των πολλών καταλήψεων που έγιναν στο τμήμα μου (αυτό της Αρχιτεκτονικής Υπολογιστών), στο μάθημα αυτό πέρασα με την βάση. Στην εξεταστική του Ιουνίου (που διεξάγεται τώρα) δίνουμε 9 μαθήματα, εκ των οποίων τα 4 είναι από το προηγούμενο εξάμηνο, Λόγω του τεράστιου όγκου των μαθημάτων έχω ήδη αποφασίσει να δώσω 2 μαθήματα τον Σεπτέμβριο (με 7 μαθήματα θα είμαι πιο ξεκούραστος). Έχω ήδη δώσει 3 και θεωρώ πως έχω γράψει περισσότερο από 7. Αξίζει να δώσω το μάθημα που πέρασα τον Ιανουάριο τον Σεπτέβριο ξανά μπας και πάρω κάτι καλύτερο ή να το αφήσω καθώς δεν είναι σίγουρο ότι θα έχω μόνο 2 μαθήματα τον σεπτέμβριο οπότε όσο λιγότερα τόσο το καλύτερο?
 

tsiobieman

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών και Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Πληροφορικής & Τηλεπικοινωνιών ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 811 μηνύματα.
Καλησπέρα, θα προτείνω τις εξής επιλογές:
1) αν έχεις όρεξη να διαβάσεις πάλι για το συγκεκριμένο μάθημα και πιστεύεις ότι μπορείς να πιάσεις όντως μεγαλύτερο βαθμό, do it.

2) Λες ότι είσαι 2ο έτος. Όπως καταλαβαίνεις ένα μάθημα με 5αρι δεν σε βλάπτει στο μέσο όρο ΤΟΣΟ πολύ, μπορείς να ανεβάσεις τον βαθμό σου με τα υπόλοιπα μαθήματα. Εκτός αν γενικά έχεις χαμηλό μέσο όρο και θες να τον ανεβάσεις όσο μπορείς.
 

TehWinnerGR

Νεοφερμένος

Ο TehWinnerGR αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Μηχανικών Η/Υ & Πληροφορικής Πατρών. Έχει γράψει 7 μηνύματα.
Μιας και η Αρχιτεκτονική είναι από τα μαθήματα-βραχνάδες της σχολής, θα έπαιρνα το 5αράκι μου και θα έλεγα ευχαριστώ. Έχεις πολλά άλλα μαθήματα να πάρεις που θα σου ανεβάσουν τον μέσο όρο, μην μπλέξεις με τέτοιες λεπτομέρειες. Καλύτερα να ξεκουραστείς παραπάνω γιατί στο 3ο έτος έρχεται...
 

Debugging_Demon

Νεοφερμένος

Ο Debugging_Demon αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 20 ετών και Φοιτητής του τμήματος Μηχανικών Η/Υ & Πληροφορικής Πατρών. Έχει γράψει 16 μηνύματα.
Καλησπέρα, θα προτείνω τις εξής επιλογές:
1) αν έχεις όρεξη να διαβάσεις πάλι για το συγκεκριμένο μάθημα και πιστεύεις ότι μπορείς να πιάσεις όντως μεγαλύτερο βαθμό, do it.

2) Λες ότι είσαι 2ο έτος. Όπως καταλαβαίνεις ένα μάθημα με 5αρι δεν σε βλάπτει στο μέσο όρο ΤΟΣΟ πολύ, μπορείς να ανεβάσεις τον βαθμό σου με τα υπόλοιπα μαθήματα. Εκτός αν γενικά έχεις χαμηλό μέσο όρο και θες να τον ανεβάσεις όσο μπορείς.

Κοίτα ο μέσος όρος βαθμολογίας μου πριν το 5 στην Αρχιτεκτονική ήταν 9.5 τώρα είναι 9.16 οπότε ανέβασμα δεν θέλει. Απλά δεν μου κάθεται καλά να έχω 9 9.5 και,10 σε κάποια μαθήματα και μέχρι πρότινος το χειρότερο μου ήταν 8.5. αυτό το 5 απλά μου την σπάει λίγο αλλά πιο πολύ τείνω στο να το αφήσω ως έχει και να μην ασχοληθώ άλλο, άλλωστε για τον Σεπτέμβριο έχω αφήσει την αριθμητική ανάλυση που είναι πολύ βαρύ μάθημα και η ύλη του τεράστια και θέλω να έχω αρκετό χρόνο για να κάνω καλή επανάληψη.
 

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ηλεκτρολόγων & Ηλεκτρονικών Μηχανικών ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,691 μηνύματα.
Κανείς δεν ασχολείται με τους βαθμούς.
Θα σου πρότεινα να ασχοληθείς μόνο εάν δεν ξέρεις την τύφλα σου και αυτό για να βελτιώσεις τις γνώσεις σου παρά τον βαθμό σου(εάν και αυτό θα συνέβαινε αναπόφευκτα).

Διαφορετικά επένδυσε αυτό τον χρόνο σε προσωπικό διάβασμα και δημιουργία project.
 

Ουριήλ

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Ουριήλ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ρουμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 997 μηνύματα.
Κανείς δεν ασχολείται με τους βαθμούς.
Θα σου πρότεινα να ασχοληθείς μόνο εάν δεν ξέρεις την τύφλα σου και αυτό για να βελτιώσεις τις γνώσεις σου παρά τον βαθμό σου(εάν και αυτό θα συνέβαινε αναπόφευκτα).

Διαφορετικά επένδυσε αυτό τον χρόνο σε προσωπικό διάβασμα και δημιουργία project.
Ή σε έρευνα και εμπειρία, πλέον στην αγορά εργασίας βλέπουν περισσότερο τι έχεις κάνει πέρα από το πανεπιστήμιο, δεν θα δουν ένα 5 ή 6 που πήρες
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Θυμάμαι ενα σεμινάριο που είχα πάει για την αγορα εργασίας, ήταν από μια καταπληκτική καθηγήτρια τπυ τμήματος Διεθνών σπουδών του ΠΑΠΕΙ η οποία έχει και έδρα Jean monnet, μας είχε πει πλέον δεν βλέπουν τους βαθμούς αλλά την εμπειρία που έχεις. Ναι μεν η αριστεία θα σε βοηθήσει αλλά χωρίς εμπειρία δύσκολα να έχεις προβάδισμα
 

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ηλεκτρολόγων & Ηλεκτρονικών Μηχανικών ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,691 μηνύματα.
Ή σε έρευνα και εμπειρία, πλέον στην αγορά εργασίας βλέπουν περισσότερο τι έχεις κάνει πέρα από το πανεπιστήμιο, δεν θα δουν ένα 5 ή 6 που πήρες
Κυρίως σε αυτό βασίζονται ναι. Τώρα τα υπόλοιπα, όπως που τελείωσες, τι βαθμό είχες κτλπ...ωραία για να τα κρεμάς στον τοίχο και μέχρι εκεί*.

Η ουσία βρίσκεται στο τι έμαθες, το οποίο διαπιστώνεται μέσα απο εμπειρία και έργα. Για αυτό και σε μαθήματα επιλογής δεν πρέπει ποτέ να επιλέγουμε αυτά με τον λιγότερο κόπο, ούτε να αποφεύγουμε την πρακτική άσκηση.

*Μόνη εξαίρεση εαν κανείς ενδιαφέρεται για διδακτορικό. Εκεί δεν είναι βοηθητικό το να είσαι γεμάτος κακές και μέτριες βαθμολογίες. Δημιουργεί δυσπιστία επειδή δείχνει έλλειψη ενδιαφέροντος.
 
Τελευταία επεξεργασία:

tsiobieman

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών και Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Πληροφορικής & Τηλεπικοινωνιών ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 811 μηνύματα.
Κοίτα ο μέσος όρος βαθμολογίας μου πριν το 5 στην Αρχιτεκτονική ήταν 9.5 τώρα είναι 9.16 οπότε ανέβασμα δεν θέλει. Απλά δεν μου κάθεται καλά να έχω 9 9.5 και,10 σε κάποια μαθήματα και μέχρι πρότινος το χειρότερο μου ήταν 8.5. αυτό το 5 απλά μου την σπάει λίγο αλλά πιο πολύ τείνω στο να το αφήσω ως έχει και να μην ασχοληθώ άλλο, άλλωστε για τον Σεπτέμβριο έχω αφήσει την αριθμητική ανάλυση που είναι πολύ βαρύ μάθημα και η ύλη του τεράστια και θέλω να έχω αρκετό χρόνο για να κάνω καλή επανάληψη.
Οκ πολύ δυνατός μπράβο. Σε αυτή την περίπτωση θα πρότεινα και εγώ απλά να το αφήσεις και να ασχοληθείς με τα υπόλοιπα. Είναι λογικό να σου τη σπάει τώρα αλλά στο μέλλον δεν θα σε νοιάζει καν. Θα διατηρήσεις την ψυχική σου υγεία και θα είσαι πιο συγκεντρωμένος σε άλλα μαθήματα που δεν έχεις περάσει :) .

Όσον αφορά τους βαθμούς που λένε οι υπόλοιποι συμφορουμίτες, εγώ θα σου πω ότι σε μεταπτυχιακά με μεγάλο ανταγωνισμό μπορεί να χρησιμοποιηθεί ως κριτήριο για να σε πάρουν ή να σε κόψουν βλέποντας βαθμούς μαθημάτων επιλογής που έχουν να κάνουν με το αντικείμενο του μεταπτυχιακού. Αλλά εσύ που έχεις τέτοιο μέσο όρο αν ενδιαφερθείς για μεταπτυχιακό θα σε πάρουν σίγουρα εδώ στην Ελλάδα αν τον διατηρήσεις έτσι. Οπότε keep up the good work και keep on coding!

:thumbup:
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top