Βαθμός εισαγωγής σε ΑΕΙ και ειδικό μάθημα

DeMi2

Νεοφερμένος

Η DeMi2 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
θα μπορούσε κάποιος να μου εξηγήσει πόσο μετράει το ειδικό μάθημα στον τελικό βαθμό των Πανελληνίων?για παράδειγμα,η Αγγλική Φιλολογία έχει βάση 19,κάτι νομίζω, μαζί με το ειδικό μάθημα (Αγγλικά). Χωρίς αυτό,πόσο είναι η βάση?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iwanna

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η iwanna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 373 μηνύματα.
Βασικά εξαρτάται γιατί το ειδικό μάθημα μπορεί να έχει διαφορετική βαρύτητα ανάλογα με τη σχολή.Για την αγγλική-και εγώ εκεί είμαι btw- μετράει επί 2 οπότε αν γράψεις 20 παίρνεις 2,000x2=4,000 μόρια παραπάνω.Οπότε 19,519(η φετινή βάση της σχολής) -4,000=15,519μόρια πρέπει να βγάλεις στα υπόλοιπα 6 βασικά μαθήματα.Ελπίζω να σε βοήθησα....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

johngreek_mad

Δραστήριο μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 795 μηνύματα.
και στη δημοσιογραφια μετραει επι 1! ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DeMi2

Νεοφερμένος

Η DeMi2 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
ευχαριστώ πολύ!εσύ σε ποιό έτος είσαι?και γενικά πώς είναι η σχολή?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iwanna

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η iwanna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 373 μηνύματα.
Πρώτο έτος είμαι στην Αθήνα.Η σχολή είναι ωραία,αρκεί να σου αρέσουν πολύ τα Αγγλικά γιατί τα τα περισσότερα μαθήματα είναι ξενόγλωσσα.Κατά τ'άλλα δεν ξέρω τι θέλεις να μάθεις,αν θες κάτι πιο συγκεκριμένο μπορείς να με ρωτήσεις:thanks:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

κουνελι

Νεοφερμένος

Η γιωτα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Απόφοιτος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 67 μηνύματα.
σχετικα με το ειδικο μαθημα.πολλαπλασιαζεται επι 2 και μετα? που προστειθεται για να βγει η βαθμολογια?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Τα 16 χιλιάδες πρώτα μόρια βγαίνουν απ'το γενικό βαθμό πρόσβασης. Αν υπάρχει πλήρης απόδοση των συντελεστών (1,3+0,7), τότε το Α' βαρύτητας καθορίζει άλλα 2600 μόρια, ενώ το Β' βαρύτητας άλλα 1400, μέχρι τελικά να φτάσεις στα 20000 που είναι το ανώτερο (χωρίς ειδικό μάθημα). Φυσικά δεν πρέπει να ξεχνάς ότι όλα τα μαθήματα υπολογίζονται ΚΑΙ στο γενικό βαθμό πρόσβασης, είτε είναι βαρύτητας για κάποιο πεδίο, είτε όχι.

Από κει και πέρα, αν δεν κάνω λάθος, τα μόρια του ειδικού μαθήματος προστίθενται κανονικά στα μόρια που βγαίνουν απ'την παραπάνω διαδικασία. Ανάλογα πάντα το ειδικό μάθημα. Νομίζω, ας πούμε ότι στο σχέδιο, επειδή έχει δύο μέρη εξέτασης, ο συνολικός συντελεστής είναι 4, οπότε ο ανώτερος δυνατός είναι τα 4 χιλιάδες μόρια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

κουνελι

Νεοφερμένος

Η γιωτα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Απόφοιτος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 67 μηνύματα.
για τις γλωσσες?ας πουμε οτι βγαζω 10500 βαθμο προσβασης γιατι δεν εγραψα καλα και αγγλικα η ιταλικα 16 ποσα θα ειναι τα μορια μου τοτε?
-----------------------------------------
για τις γλωσσες?ας πουμε οτι βγαζω 10500 βαθμο προσβασης γιατι δεν εγραψα καλα και αγγλικα η ιταλικα 16 ποσα θα ειναι τα μορια μου τοτε?παρακαλω απαντηστε
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

elmar1

Νεοφερμένος

Η elmar1 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 43 ετών και Πτυχιούχος. Έχει γράψει 6 μηνύματα.
λογικά 10500+(16*2*100)=10500+3200=13700
εγώ πάντως έτσι τα έχω υπολογίσει!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top