[Αυτοκτονία]Ποια η φύση της;

Τάκης Τ.

Νεοφερμένος

Ο Τάκης Τ. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 16 μηνύματα.
Πολυ σιγουρος εισαι για την ηλικια σου.
Χτύπησα, και μου άνοιξε :iagree:
-----------------------------------------
Χριστιάννα με αποστόμωσες, να είσαι σίγουρη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mefistofelis

Δραστήριο μέλος

Ο Mefistofelis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 36 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 433 μηνύματα.
εσύ πάντως επάνω στη γη κατοικείς.

εξηγησε μου καλυτερα τι εννοεις, οι μισολογιες σου ειναι ανουσιολογηματα και οχι διαλογος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χριστιάννα ^^

Διάσημο μέλος

Η Ίδιο με το ψεύτικο. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,571 μηνύματα.
Χτύπησα, και μου άνοιξε :iagree:
-----------------------------------------
Χριστιάννα με αποστόμωσες, να είσαι σίγουρη.

Ω απλά έκανα αυτό που δεν μπόρεσες να κάνεις εσύ. Στήριξα τα λεγόμενά μου με μια πηγή.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alessandra

Διάσημο μέλος

Η Δεν έχω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 2,716 μηνύματα.
Έλα!

Ασ' το καλύτερα. Άκυρη η παρέμβασή μου, (στους υπόλοιπους το λέω).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τάκης Τ.

Νεοφερμένος

Ο Τάκης Τ. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 16 μηνύματα.
Ω απλά έκανα αυτό που δεν μπόρεσες να κάνεις εσύ. Στήριξα τα λεγόμενά μου με μια πηγή.
Τα δικά μου λεγόμενα στήριξες. Η μη-αποδοχή τι είναι; Τι κάνει νιάου-νιάου στα κεραμίδια;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Cogito ergo sum

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Cogito ergo sum αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' γυμνασίου. Έχει γράψει 1,242 μηνύματα.
Δεν είναι αναπόφευκτη, υπάρχει και η μετάνοια
Και ξαναρωτώ διότι η ερώτησή μου προσπεράστηκε. Θεωρείς Τάκη πως χωρίς τη μετάνοια η αυτοκτονία είναι αναπόφευκτη;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τάκης Τ.

Νεοφερμένος

Ο Τάκης Τ. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 16 μηνύματα.
Και ξαναρωτώ διότι η ερώτησή μου προσπεράστηκε. Θεωρείς Τάκη πως χωρίς τη μετάνοια η αυτοκτονία είναι αναπόφευκτη;
Το μονοπάτι σίγουρα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Cogito ergo sum

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Cogito ergo sum αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' γυμνασίου. Έχει γράψει 1,242 μηνύματα.

Mefistofelis

Δραστήριο μέλος

Ο Mefistofelis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 36 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 433 μηνύματα.

Cogito ergo sum

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Cogito ergo sum αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' γυμνασίου. Έχει γράψει 1,242 μηνύματα.

Crookshanks

Διάσημο μέλος

Ο Crookshanks αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3,567 μηνύματα.

Much better:P.

Η αυτοκτονια ειναι οντως μια καλη λυση, καποια ατομα που περνουν μια ιδιαζουσα ψυχολογικη μεταστροφη θα πρεπει να προτρεπονται και να οδηγουνται, μερικες φορες η θεραπεια δεν αρκει :(

H αυτοκτονία δεν είναι λύση.

Έχει διαβάσει τον Λόγο του Κυρίου ICXC; ...Άσε τα έξυπνα.


Βικάκι αν πίστευες και λίγο θα το "πιανες" :nono:

Τί ακριβώς εννοείς με το τελευταίο; Ότι η αυτοκτονία είναι ένας τρόπος να πας στο Θεό;

Στην Ορθοδοξία μας αναφέρομαι. Εάν κάποιος δεν πιστεύει ζει στην κενοδοξία της ηδονής και προσπαθεί μάταια να αποφύγει την αυτοκτονία.

Ενώ αυτοί που πιστεύουν ζουν στην ουσιότητα της πνευματικότητας...
Υπάρχει και το τόπικ "Θρησκεία".

Μη γνωρίζοντας τα επίγεια θέλουμε να μάθουμε τα Επουράνια;

Συνεχίστε.

Πόσο μάλλον όταν α) δεν είμαστε σίγουροι για το αν υπάρχουν ουράνια, β) ούτως ή άλλως κάποτε θα φτάσουμε σε αυτά -για όσους πιστεύουν-, γιατί να μην παρατείνουμε την παραμονή μας εδώ ώστε να κάνουμε και κάτι καλό σε τούτο τον κόσμο;

Φυσικά. Ο Σαρτρ συναντούσε "προσωπικότητες", είχε διαρκή επαφή με την κοινωνία, έγραφε αστειότητες για "ανθρωπισμούς", όλο αυτό έκανε στην πορεία της ματαιόδοξης ζωής του. Και απέτυχε ως ένας άπιστος και η "φιλοσοφία" του έμεινε αδιάφορη πέρα από την εποχή του. Κι όλοι οι άπιστοι παρομοίως.

Δηλαδή όλοι οι άπιστοι είναι αποτυχημένοι.
Ο Einstein ήταν αποτυχημένος.
Ο Δαρβίνος ήταν κι αυτός αρκετά αποτυχημένος.
Ο Dawkins είναι αποτυχημένος.

Υπάρχουν και χιλιάδες, εκατομμύρια άλλοι "αποτυχημένοι".


Και τα δύο σωστά είναι:P.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Angelica

Διάσημο μέλος

Η Αγγελική αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Μαθητής Γ' γυμνασίου και μας γράφει απο Άρτα (Άρτα). Έχει γράψει 2,031 μηνύματα.
H αυτοκτονία δεν είναι λύση.
+1:giveup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mefistofelis

Δραστήριο μέλος

Ο Mefistofelis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 36 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 433 μηνύματα.
πολυ απολυτοι ειστε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Cogito ergo sum

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Cogito ergo sum αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' γυμνασίου. Έχει γράψει 1,242 μηνύματα.
πολυ απολυτοι ειστε.

Πού ακριβώς βλέπεις την απολυτότητα;
-----------------------------------------
Και τα δύο σωστά είναι.

Το ξέρω. Απλώς επειδή έγινε άσκοπη διόρθωση, επέμεινα στην αρχική μου επιλογή. :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Cogito ergo sum

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Cogito ergo sum αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' γυμνασίου. Έχει γράψει 1,242 μηνύματα.
Ο πρώτος αγαπούσε σφοδρά τον ICXC και το Λόγο του αλλά απέτυχε και απίστησε και πέρασε μεγάλο μέρος της ζωής του αναζητώντας τον Θεό μάλλον επίμονα σε άλλα μέρη.
Ο δεύτερος δεν ήταν καν ορθόδοξος ούτε γνώρισε την Ορθοδοξία και παντρεύτηκε και την ξαδέλφη του. Όσο για τη θεωρία του, δηλ. το μοναδικό έργο, ήταν έργο σύγχρονο και όχι διαχρονικό.
Ο τρίτος δεν ξέρω τι σχέση έχει με την επιτυχία. Καλός άνθρωπος, κακομοίρης, βγάζει το ψωμί του όπως μπορεί, μια πουλώντας αθεΐα, μια με trash αντιθρησκευτικά ντοκιμαντέρ.

Αλλά οι αποτυχημένοι δε μας ενδιαφέρουν, κατάλαβες;

1)Και ξαναρωτώ για τρίτη και τελευταία (ελπίζω) φορά. Σε ποιο μονοπάτι αναφέρεσαι Τάκη; Αυτό που οδεύει προς την αυτοκτονία;
2)Για να καταλάβω, θεωρείς πως οι 3 προαναφερόμενοι είναι αποτυχημένοι. Επικεντρώνομαι κυρίως στους δύο πρώτους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τάκης Τ.

Νεοφερμένος

Ο Τάκης Τ. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 16 μηνύματα.
ναι
ναι
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Cogito ergo sum

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Cogito ergo sum αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' γυμνασίου. Έχει γράψει 1,242 μηνύματα.

1)Άρα καταλήγεις στην αρχική σου άποψη. Όποιος είναι άπιστος, κατά τα δικά σου πρότυπα, πρέπει να αυτοκτονεί ή τουλάχιστον να οδεύεται νοητά στην αυτοκτονία;

Άλμπερτ Αϊνστάιν
Ο Άλμπερτ Αϊνστάιν, που από πολλούς θεωρείται ως ο μεγαλύτερος φυσικός του 20ου αιώνα, γεννήθηκε στην Ουλμ (Ulm) της Γερμανίας στις 14 Μαρτίου του 1879 και πέθανε στις 18 Απριλίου του 1955 στο Πρίνστον (Princeton) του Νιού Τζέρσεϋ (New Jersey) των ΗΠΑ. Είναι ο θεμελιωτής της Θεωρίας της Σχετικότητας.Στο τρίτο από τα άρθρα που δημασίευσε το 1905 ο Άινσταϊν διατύπωσε την ειδική θεωρία της σχετικότητας και στο τέταρτο έδειξε ότι από αυτήν συνάγεται ο διάσημος τύπος E = mc2 (γενική θεωρία της σχετικότητας) που δηλώνει τη δυνατότητα και την ισοδυναμία αλληλομετατροπής ενέργειας και μάζας, ορίζοντας έτσι, ως εννιαίο χώρο την υλοενέργεια.Το 1952 του προτάθηκε η προεδρία του νεοσύστατου κράτους του Ισραήλ, την οποία αρνήθηκε.

Κάρολος Δαρβίνος
Ο Κάρολος Ροβέρτος Δαρβίνος (Charles Robert Darwin) (12 Φεβρουαρίου, 1809 - 19 Απριλίου, 1882) ήταν Βρετανός φυσιοδίφης , συλλέκτης και γεωλόγος ο οποίος έμεινε διάσημος στην ιστορία ως ο θεμελιωτής της θεωρίας της εξέλιξης, καθώς και ως εισηγητής της θεωρίας της φυσικής επιλογής, μέσω της οποίας πρότεινε ότι συντελείται η εξέλιξη. Η θεωρία της εξέλιξης αποτελεί σήμερα αναπόσπαστο μέρος της βιολογίας.Σε αναγνώριση της σπουδαιότητάς του, ο Δαρβίνος τάφηκε στο Αββαείο του Γουέστμινστερ, κοντά στον Ουίλιαμ Χέρσελ και τον Ισαάκ Νεύτωνα.

Περισσότερες πληροφορίες μπορείς να βρεις από τη Βικιπαίδεια, από την οποία πάρθηκαν οι παραπάνω πληροφορίες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τάκης Τ.

Νεοφερμένος

Ο Τάκης Τ. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 16 μηνύματα.
Τι να τα κάνω αυτά αδελφή μου;
Με τα wiki θα μιλάμε; Πολύ ωραία, Jesus of Nazareth (7–2 BC/BCE – 26–36 AD/CE),[2][3] also known as Jesus Christ, is the central figure of Christianity and is worshipped by most Christian churches as the Son of God and as God incarnate.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Cogito ergo sum

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Cogito ergo sum αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' γυμνασίου. Έχει γράψει 1,242 μηνύματα.
Τι να τα κάνω αυτά αδελφή μου;
Με τα wiki θα μιλάμε; Πολύ ωραία, Jesus of Nazareth (7–2 BC/BCE – 26–36 AD/CE),[2][3] also known as Jesus Christ, is the central figure of Christianity and is worshipped by most Christian churches as the Son of God and as God incarnate.

1)Να εκλάβω τη μη απάντησή σου, ως αποδοχή της πρώτης διαπίστωσής μου. (όσον αφορά την αυτοκτονία)
2)Και τί κακό έχει η παράθεση;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τάκης Τ.

Νεοφερμένος

Ο Τάκης Τ. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 16 μηνύματα.
πόσες φορές θα σου απαντάω κοριτσάκι μου
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top