[Αυτοκτονία]Ποια η φύση της;

Angelica

Διάσημο μέλος

Η Αγγελική αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Μαθητής Γ' γυμνασίου και μας γράφει απο Άρτα (Άρτα). Έχει γράψει 2,031 μηνύματα.
Krou@ ΟΚ, πάω πάσο:P.
Πάντως δεν ξέρω, δε μπορώ να το συνειδητοποιήσω εύκολα.

Ο χαρακτήρας, πάλι, είναι συνάρτηση των γενετικών προδιαθέσεων και των εξωτερικών ερεθισμάτων. Τα πρώτα δε μπορούμε να τα ελέγξουμε, τα δεύτερα όμως, σε αρκετά μεγάλο βαθμό. Το ότι τόσο πολλοί άνθρωποι αυτοκτονούν (και ξαναλέω ότι μου κάνει μεγάλη εντύπωση), σημαίνει ότι πάμε κατά διαόλου.
Και ποιός είπε πως δεν πάμε ??:P
Τα προβλήματα στην σημερινή κοινωνία είναι τόσα πολλά που η κάθε μέρα για τον μέσο πολίτη είναι δύσκολη !Φαντάσου να είχες βιώσει και άλλες περίεργες καταστασεις στην ζωή σου που να μην μπορούσες ,να μην ήθελες να ζήσεις άλλο .Πρέπει απλώς να το αποδεχθείς .Και όπως προσπαθώ να σου περάσω από το θεμα "Θρησκεία" ,ο άνθρωπος δεν είναι ένα παντοδύναμο ον! Δεν μπορούμε να τα αντέξουμε όλα !Γι'αυτό άλλωστε και πεθαίνουμε !Για αυτό μερικοί αυτοκτονούν :άλλοι θεωρούν πως έχουν κάνει φοβερά λάθη και πως με τον θάνατό τους λυτρώνονται (επειδή πολύ απλά δεν αντέχουν να ζουν με τύψεις - π.χ. ο Ιούδας που πρόδωσε τον Ιησού ;)) , άλλοι αυτοκτονούν επειδή η ζωή τους είναι χειρότερη και από το θάνατο (π.χ. η ευθανασία σε μερικά ζώα όταν πλέον και να ζήσουν ,θα σφαδάζουν από τον πόνο και θα υποφέρουν ) ,ενώ άλλοι αυτοκτονούν επειδή θέλουν να νιώσουν κοντά τους τον Θεό .:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

In Flames

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο In Flames αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 954 μηνύματα.
Τί πάει να πει "δεν αντέχω";
Με το να σκοτώσει τον εαυτό του, θα βελτιώσει τίποτα;

Το "χάνονται τα πάντα" είναι υποκειμενικό. Υποκειμενικό, είναι, φυσικά, και ότι υπάρχει ακόμη ελπίδα. Ωστόσο θεωρώ, και πιστεύω ότι συμφωνείτε κι εσείς μαζί μου, ότι το δεύτερο είναι προτιμότερο να υφίσταται. Γι' αυτό και θα πρέπει να καλλιεργείται και η αισιοδοξία. Αυτό που κάνουμε στα σχολεία (εδώ ξεφεύγω λίγο, απλώς θεώρησα σημαντικό να το αναφέρω), το να πλακωνόμαστε στα μαθήματα, το να μαθαίνουμε έτσι ξερά διάφορα και το να είμαστε μακριά από τη δημιουργική ενασχόληση από τη στιγμή που θα μπούμε στο Λύκειο -θα έπρεπε να υπάρχει ζωγραφική στο Λύκειο-, όπως και μακριά από την επαφή με τον ψυχικό μας κόσμο (μαθαίνουμε τί γίνεται με τα μόρια των αερίων, εμένα τί με νοιάζει, αν δεν ξέρω πρώτα τί γίνεται με τα "μόρια" της ψυχής μου;), δε βοηθάει. Δε βοηθάει καθόλου.

ρε συ ειναι υποκειμενικο. Και? Υπαρχουν ατομα στα οποια υφισταται αυτο το "χανονται ολα" . Ε σε αυτα τα ατομα και για εκεινους ο θανατος βελτιωνει την κατασταση τους προφανως απαλλασσοντας τους απο τα επιγεια προβληματα. Και επειδη ακριβως ειναι υποκειμενικο δε μπορεις (ισως να μην μπορω και γω) να το καταλαβουμε.

Μακαρι να ηταν ετσι οπως περιγραφεις τα σχολεια σημερα στην Ελλαδα, συμφωνω σε αυτο. αλλα που...

-IFGN
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
Στην Ελλαδα btw εχουμε απο τα χαμηλοτερα ποσοστα αυτοκτονιων, ακομα και αν εχουν ανεβει τελευταια

https://www.who.int/mental_health/media/gree.pdf

Στο στρατο αυτοκτονουν και πολλοι αντρες...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

chris_90

Διάσημο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,598 μηνύματα.
Στην Ελλαδα btw εχουμε απο τα χαμηλοτερα ποσοστα αυτοκτονιων, ακομα και αν εχουν ανεβει τελευταια

https://www.who.int/mental_health/media/gree.pdf
Εμενα μου κανει εντυπωση το μεγαλο ποσοστο στις ηλικιες 75+. Δεν το περιμενα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
Συνηθως οι γεροι αυτοκτονουν περισσοτερο παγκοσμιως.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

chris_90

Διάσημο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,598 μηνύματα.
Συνηθως οι γεροι αυτοκτονουν περισσοτερο παγκοσμιως.
Τι μαθαινει κανεις... :P Βασικα μου κανει εντυπωση γιατι ετσι κι αλλιως εισαι κοντα στο τελος της ζωης σου σ' αυτη την ηλικια, οποτε ποια η διαφορα να αυτοκτονησεις λιγο νωριτερα; (ακουγεται ψιλοκυνικο, αλλα ετσι το σκεφτομαι :P). Βεβαια μπορει αυτο να κανει την αποφαση τους πιο ευκολη, τι να πω...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

In Flames

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο In Flames αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 954 μηνύματα.
Τι μαθαινει κανεις... :P Βασικα μου κανει εντυπωση γιατι ετσι κι αλλιως εισαι κοντα στο τελος της ζωης σου σ' αυτη την ηλικια, οποτε ποια η διαφορα να αυτοκτονησεις λιγο νωριτερα; (ακουγεται ψιλοκυνικο, αλλα ετσι το σκεφτομαι :P). Βεβαια μπορει αυτο να κανει την αποφαση τους πιο ευκολη, τι να πω...

δεν ξερω για ποιο λογο αλλα αφου διαβασα αυτο το ποστ γελαω ασυναισθητα...μου φαινεται αστειος ο τροπος που το ειδες..


IFGN
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
Ε βασικα ξερετε τι. Αν δουλευεις 35 χρονια και παιρνεις συνταξη ξαφνικα αναρωτιεσαι τι θα κανεις στην υπολοιπη ζωη σου, και μπορει να σου φανει πως δεν εχει νοημα πια. Ασε που πλεον αυξανονται τα προβληματα υγειας κτλ και σε συνδιασμο αυτα τα δυο πιστευω ευθυνονται για τις αυτοκτονιες στους ηλικιωμενους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

chris_90

Διάσημο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,598 μηνύματα.
δεν ξερω για ποιο λογο αλλα αφου διαβασα αυτο το ποστ γελαω ασυναισθητα...μου φαινεται αστειος ο τροπος που το ειδες..


IFGN
Μα, κι εγω γελασα οταν ειδα τα στατιστικα γιατι σκεφτηκα ακριβως αυτο. :P Σκεφτηκα, αν ημουν γερος τι νοημα εχει να αυτοκτονησω, αφου σε λιγα χρονια θα τα τιναξω τα πεταλα ουτως η αλλως; :D

Μετα το ξανασκεφτηκα και ειδα οτι τελικα η μεγαλη ηλικια ενδεχομενως να κανει την αποφαση πιο ευκολη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fabulous

Δραστήριο μέλος

Η Mαρία. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Μαθητής Γ' γυμνασίου και μας γράφει απο Κηφισιά (Αττική). Έχει γράψει 544 μηνύματα.
Nταξει, απο ένα σημείο και μετά τα 'χεις δει όλα. (η νομίζεις ότι τα 'χεις δει όλα)
Δεν θες και να ζεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Anarki

Διάσημο μέλος

Ο Αλέξης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 3,345 μηνύματα.
Στα 75+ είναι επίσης τεράστια η διαφορά μεταξύ ανδρών και γυναικών, γιατί αυτό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Crookshanks

Διάσημο μέλος

Ο Crookshanks αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3,567 μηνύματα.
Και ποιός είπε πως δεν πάμε ??:P
Τα προβλήματα στην σημερινή κοινωνία είναι τόσα πολλά που η κάθε μέρα για τον μέσο πολίτη είναι δύσκολη !Φαντάσου να είχες βιώσει και άλλες περίεργες καταστασεις στην ζωή σου που να μην μπορούσες ,να μην ήθελες να ζήσεις άλλο .Πρέπει απλώς να το αποδεχθείς .Και όπως προσπαθώ να σου περάσω από το θεμα "Θρησκεία" ,ο άνθρωπος δεν είναι ένα παντοδύναμο ον! Δεν μπορούμε να τα αντέξουμε όλα !Γι'αυτό άλλωστε και πεθαίνουμε !Για αυτό μερικοί αυτοκτονούν :άλλοι θεωρούν πως έχουν κάνει φοβερά λάθη και πως με τον θάνατό τους λυτρώνονται (επειδή πολύ απλά δεν αντέχουν να ζουν με τύψεις - π.χ. ο Ιούδας που πρόδωσε τον Ιησού ;)) , άλλοι αυτοκτονούν επειδή η ζωή τους είναι χειρότερη και από το θάνατο (π.χ. η ευθανασία σε μερικά ζώα όταν πλέον και να ζήσουν ,θα σφαδάζουν από τον πόνο και θα υποφέρουν ) ,ενώ άλλοι αυτοκτονούν επειδή θέλουν να νιώσουν κοντά τους τον Θεό .:)

Δεν υπάρχει παντοδύναμο ον. Αρκεί να μπορούμε να ελέγχουμε τους εαυτούς μας.
Η ίδια η Εκκλησία, αν δεν κάνω λάθος, καταδικάζει την αυτοκτονία...
Δε το δέχομαι, διότι αν το δεχτώ έτσι απλά, θα είναι σαν να το θεωρώ φυσιολογικό, ε ΔΕΝ είναι, ούτε για το άτομο, αλλά, αν πάρουμε την υποκειμενικότητα του θέματος ως παράγοντα εξαιτίας του οποίου μπορούμε να παραβλέψουμε το παραπάνω, ούτε και για την κοινωνία.
Η ευθανασία εφαρμόζεται στην περίπτωση που όντως δεν υπάρχει καμία ελπίδα, απ' όποια πλευρά κι αν το δεις.

ρε συ ειναι υποκειμενικο. Και? Υπαρχουν ατομα στα οποια υφισταται αυτο το "χανονται ολα" . Ε σε αυτα τα ατομα και για εκεινους ο θανατος βελτιωνει την κατασταση τους προφανως απαλλασσοντας τους απο τα επιγεια προβληματα. Και επειδη ακριβως ειναι υποκειμενικο δε μπορεις (ισως να μην μπορω και γω) να το καταλαβουμε.

Μακαρι να ηταν ετσι οπως περιγραφεις τα σχολεια σημερα στην Ελλαδα, συμφωνω σε αυτο. αλλα που...

-IFGN

Δε βελτιώνει την κατάστασή τους, την εξαφανίζει, μαζί με τους ίδιους. Δεν είναι καν σαν να κάνουμε το -10 μηδέν. Είναι τίποτα.
Δε μπορώ να καταλάβω γιατί δε σκέφτονται ότι έχουν 1000 ευκαιρίες μπροστά τους, για να κάνουν κάτι και να βελτιώσουν την κατάσταση. Τόσο χάλια κατάσταση δε νομίζω πως υπάρχει. Για να μπορούν να σκεφτούν ότι μπορούν να σκοτώσουν τους εαυτούς τους, μπορούν να σκεφτούν και ότι μπορούν να πεθάνουν -έστω, για ένα σκοπό τέλος πάντων-, αντιμαχόμενοι αυτά που τους έφεραν σε αυτή την κατάσταση.

[offtopic]Σου είπα ότι το IFGN μου θυμίζει την IGN;:P[/offtopic]
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Angelica

Διάσημο μέλος

Η Αγγελική αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Μαθητής Γ' γυμνασίου και μας γράφει απο Άρτα (Άρτα). Έχει γράψει 2,031 μηνύματα.
Η ευθανασία εφαρμόζεται στην περίπτωση που όντως δεν υπάρχει καμία ελπίδα, απ' όποια πλευρά κι αν το δεις.
Μα εκεί θέλω να καταλήξω .Οτι αυτοκτονούν επειδή δεν έχουν (ή δεν πιστεύουν πως υπάρχει) ελπίδα για κάτι καλύτερο .So simple .
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Cogito ergo sum

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Cogito ergo sum αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' γυμνασίου. Έχει γράψει 1,242 μηνύματα.
Η ευθανασία, δε γίνεται σε απελπισμένα άτομα που έχουν φτάσει σε ψυχικό τέλμα. Εφαρμόζεται μονάχα για προβλήματα υγείας που είναι μη αντιμετωπίσιμα. Εν ολίγοις, πραγματοποιείται για να απαλλάξει τον εκάστοτε ασθενή από το μακρόχρονο και επώδυνο θάνατο. (μιλώντας πάντοτε κυριολεκτικά) Από τα παραπάνω, μπορείς να συμπεράνεις πως η αυτοκτονία που αποτελεί προσωπική επιλογή του καθενός, δεν μπορεί να συγκριθεί με την αυτοκτονία. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Angelica

Διάσημο μέλος

Η Αγγελική αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Μαθητής Γ' γυμνασίου και μας γράφει απο Άρτα (Άρτα). Έχει γράψει 2,031 μηνύματα.
Ναι ρε παιδί μου , αλλά όπως και η ευθανασία χρησιμποιείται σε περιπτώσεις που δεν υπάρχει ελπίδα επιβίωσης ,έτσι και μερικοί αυτοκτονούν ε[ειδή δεν έχουν ή δεν νομίζουν πως υπάρχει μια ελπίδα για κάτι καλύτερο στην ζωή τους .:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Cogito ergo sum

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Cogito ergo sum αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' γυμνασίου. Έχει γράψει 1,242 μηνύματα.
Ναι ρε παιδί μου , αλλά όπως και η ευθανασία χρησιμποιείται σε περιπτώσεις που δεν υπάρχει ελπίδα επιβίωσης ,έτσι και μερικοί αυτοκτονούν ε[ειδή δεν έχουν ή δεν νομίζουν πως υπάρχει μια ελπίδα για κάτι καλύτερο στην ζωή τους .:)

Και ξαναλέω. Η ευθανασία αποτελεί την έσχατη λύση στην αδυναμία αντιμετώπισης ανίατων ασθενειών. Δε σχετίζεται με την ψυχολογία του εκάστοτε ασθενούς, ούτε αποτελεί προσωπική απόφαση κάποιου. Κατανοώ τον παραλληλισμό σου αλλά προσπάθησε να καταλάβεις, τι προσπαθώ να σου πω.:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vickaki-4

Δραστήριο μέλος

Η BIKY αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 716 μηνύματα.
Ναι ρε παιδί μου , αλλά όπως και η ευθανασία χρησιμποιείται σε περιπτώσεις που δεν υπάρχει ελπίδα επιβίωσης ,έτσι και μερικοί αυτοκτονούν ε[ειδή δεν έχουν ή δεν νομίζουν πως υπάρχει μια ελπίδα για κάτι καλύτερο στην ζωή τους .:)
ωραια δικαιολογια!αν ηταν ετσι ολοι μετα απο καποια δυσκολια θα επρεπε να παιρνουμε το περιστροφο και να αρχισουμε να βαραμε στον εαυτο μας!οι ανθρωποι που εχουν τασεις αυτοκτονιας χρειαζονται ψυχολογικη υποστηριξη και οχι τροπο διαφυγης απο τη ζωη!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Angelica

Διάσημο μέλος

Η Αγγελική αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Μαθητής Γ' γυμνασίου και μας γράφει απο Άρτα (Άρτα). Έχει γράψει 2,031 μηνύματα.
ωραια δικαιολογια!αν ηταν ετσι ολοι μετα απο καποια δυσκολια θα επρεπε να παιρνουμε το περιστροφο και να αρχισουμε να βαραμε στον εαυτο μας!οι ανθρωποι που εχουν τασεις αυτοκτονιας χρειαζονται ψυχολογικη υποστηριξη και οχι τροπο διαφυγης απο τη ζωη!
Ναι αλλά η απελπισία τους έχει φτάσει το έσχατο σημείο !Δεν εννοώ ,φυσικά , απλά καθημερινά προβλήματα ,αλλά άλλα πιο σημαντικά πράγματα .Το "έσχατο σημείο " όπως έχω αναφέρει ξανά .:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vickaki-4

Δραστήριο μέλος

Η BIKY αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 716 μηνύματα.
Ναι αλλά η απελπισία τους έχει φτάσει το έσχατο σημείο !Δεν εννοώ ,φυσικά , απλά καθημερινά προβλήματα ,αλλά άλλα πιο σημαντικά πράγματα .Το "έσχατο σημείο " όπως έχω αναφέρει ξανά .:)
οσο δυσκολο και σοβαρο προβλημα εχεις δεν πρεπει να δειλιασεις πιστευω!η αυτοκτονια κατα τη γνωμη μου δεν ειναι ενδειξη απελπισιας του ατομου αλλα ενδειξη δειλιας!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

razorbladeDream

Πολύ δραστήριο μέλος

Η razorbladeDream αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,023 μηνύματα.
οσο δυσκολο και σοβαρο προβλημα εχεις δεν πρεπει να δειλιασεις πιστευω!η αυτοκτονια κατα τη γνωμη μου δεν ειναι ενδειξη απελπισιας του ατομου αλλα ενδειξη δειλιας!
Κοιτα σε ενα μικρο ποσοστο παιζει πολυ αυτο με την δειλια κυριως σε αυτοκοτονιες που γινονται λογω χρεων,ειναι κυριως η δειλια που κυριαρχει,αλλα δυστυχως δεν νομιζω πως ειναι ο μονος παραγοντας.Ισως αυτο που οδηγει τελικα στην αυτοκαστροφη σου να ειναι προιον μιας ολοκληρης κοινωνικης συμπεριφορας και ναι αν θελετε πεστε με οπως νομιζετε αλλα πιστευω πως στις παραπανω απο τις μισες περιπτωσεις η αυτοκτονια οφειλεται στο κοινωνικο περιεργο του ανθρωπου που αυτοκτονει ποσο να αντεξει ενα περιθωριοποιημενο ατομο οταν οι περισσοτεροι τους φερονται αθλια θα κανει υπομονη μια δυο φορες ποσο αλλο να αντεξει ποσο να αντεξει την ξαθημερινη ξεφτιλα,ο θλιμενος δεν θα κατσει να δει αν κανει καλως ή κακως που του περνα απο το μυαλο τετοιες σκεψεις,την λυτρωση του αποζητα(με λαθος τροπο βεβαια αλλα οκ ειναι και θεμα το πως το βλεπει καθενας)ποσο να αντεξει ενα υπερευαισθητο ατομο,πιστευω βαθυτατα πως αν οχι ολοι οι περισσοτεροι με τετοιες τασεις ειναι ατομα ευαισθητα που πληγωνονται ευκολα.Γι αυτο και πρεπει λιγο να μετραμε και εμεις λιγο τη συμπεριφορα μας σε αλλους πριν πουμε την κακια μας να σκεφτομαστε λιγο πως εκεινη τη στιγμη πληγωνουμε εναν ανθρωπο δεν ειναι ολοι γαιδουρια,καποιοι δεν αντεχουν αλλη αθλιοτητα γυρω τους.Και φυσικα δεν ειναι λυση η αυτοκτονια δεν το επικροτω εννοειται απλα προσπαθω να ερμηνευσω καποιες συμπεριφορες.Απλα εκεινοι που σκεφτονται να κανουν κατι τετοιο πρεπει πριν δρασουν να σκεφτουν αν οχι τον εαυτο τους, τους ανθρωπους γυρω τους,πως "δινουν ζωη" σε καποιους με τη ζωη τους,πως με το να ζουν θα εκδικηθουν περισσοτερο εκεινους που τους εβλαψαν απο το να στερησουν απο τους εαυτους τους την ζωη.Προσωπικα πιστευω πως δεν πρεπει να "βριζουμε"ή να κατακρινουμε ανθρωπους με τετοιες τασεις,δεν φταινε αυτοι 100% γι αυτο καποιος τους ωθει εκει,με το να τους αποκαλουν καποιοι "συνετοι" τρελους δεν καταφερουν κατι,αγαπη θελουν,αλληλεγγυη,συμπονια,τρυφεροτητα ΑΝΘΡΩΠΙΑ,λεξεις φαινομενικα πολυ κοινοτυπες και δεδομενες αλλα ταυτοχρονα και τοσο "ξεχασμενες"...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top