Αστυφυλάκων, ΣΜΥ ή ΣΜΥΝ;

irvine12345

Νεοφερμένος

Ο irvine12345 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών. Έχει γράψει 11 μηνύματα.
Γεία σας είμαι νέο μέλος , θα ήθελα την γνώμη σας για το ποιά θεωρείτε καλύτερη σχολή απο τισ τρεις , ΑΣΤΥΦΥΛΑΚΩΝ - ΣΜΥ - ΣΜΥΝ , σε θέματα περιβάλλοντος εργασίας , συμπεριφοράς ανωτέρων , ελεύθερου χρόνου , κινδύνου , ευνοϊκότερου κλίματος για δημιουργία οικογένειας , αλλά και και βαθμού . Όσο για την δυσκολία των σχολών δν με ενδιαφέρει καθόλου 4 εξάμηνα είναι , θα περασουν εύκολα , ειμαι αρκετά υπομονετικός και δεν πτωόυμαι εύκολα. Εμένα μου αρέσουν εξίσου και οι 3 αλλα θα ηθελά την γνωμη σας , παρακολουθώ το forum καιρό και έχω δει παρόμοιες συζητήσεις αλλά θέλω την γνώμη σας για τις 3 αυτέσ συγκεκριμένες .Θά ήθελα επίσης να μάθω αν μπορώ να πάω σε καποιο σώμα ειδικών δυνάμεων απο την ΣΜΥ , για την οποία συγκλίνω περισσοτερο , (ειδικά αλεξιπτωτηστές ή καταδρομέις) , αλλα και για την αστυφυλάκων ( αν υπάρχουν ειδικέσ δυνάμεις από εκεί ) και που μπορώ να βρώ πληροφορίες για αυτα τα σώματα . Επίσης θα ήθελα να μάθω από κάποιον που γνωρίζει από συγγενικό του πρόσωπο η και από τον ίδιο ακόμα για τι μισθούς μιλάμε σε κάθε μια από τισ 3 μετα το τέλος της σχολής , οταν δηλαδή πιάνεισς δουλεία . Ξέρω πως δεν πηγαίνεις στρατό για τα λεφτά αλλά ο στρατός (και η αστυνομία) είναι ένα επάγγελμα που μου αρέσει πολυ και θέλω να γνωρίζω τα πάντα για αυτό καθώς πιθανότατα θα εργάζομαι σε αυτό για πολλά χρόνια μετά την επιλογή μου . Ζητώ συγνώμη αν έκανα το post σε λάθος μέρος , ειναι η 1η φορά βλέπετε που γραφω . Thanks προκαταβολικά .
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

smokiie

Νεοφερμένος

Ο smokiie αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
Καλησπέρα, σου εύχομαι καλή επτυχία ότι και να διαλέξεις. Μπορώ να σε ενημερώσω μόνο προς τις Αστυνομικές, καθώς εκεί έχω εμπειρία. Η σχολή Αστυφυλάκων βρίσκεται σε διάφορες πόλεις όπως Σητεία και Ρέθυμνο, Γρεβενά, Καρδίτσα κτλ κτλ ακόμα πιο βόρεια...Η σχολή κανονικά είναι 2,5 έτη, από φέτος όμως όσοι εισάγονται από τον Οκτώβριο έως τον Ιούνιο παραμένουν στη Σχολή και κάνουν μαθήματα και από τον Ιούνιο έως τον επόοοοοομενο Σεπτέμβριο, ήτοι 1,5 χρόνο κοντά, παραμένουν έξω, κυρίως (90%) Αθήνα και Θεασσαλονίκη και κάνουν πρακτική. Μετά επιστρέφουν δίνουν εξετάσεις και ονομάζονται Αστυφύλακες. Όσον αφορά τα μαθήματα, είναι αρκετά ενδιαφέροντα, καθώς πρώτη φορά συναντάς ποινικό δίκαιο, ποινική δικονομία κτλ. Οι χρηματικές απολαβές σου όσο είσαι στην σχολή είναι γύρω στα 250 ευρώ το μήνα. Όταν βγαίνεις ξεκινάς από τα 800 και ανεβαίνεις. Στην πενταετία στο σώμα, μαζί με την σχολή θα παίρνεις περίπου 1100 ευρώ. Επίσης υπάρχουν διάφορα επιδόματα όπως αυτό που παίρνουν τα υατ και η υμετ ύψους 200 κάθε μήνα. Μιλώντας εκ των έσω αν τελικά ακολουθήσεις αυτήν την σχολή θα χρειαστείς πολύ υπομονή λόγω του πολέμου του κοσμου προς εσένα, αλλά κυρίως γιατί στο σώμα υπάρχουν από τους πιο βλάκες ανθρώπους που θα συναντήσεις στην ζωή σου. Εγώ το ακολούθησα και πλέον στοχεύω σε κάτι καλύτερο δίνοντας και πάλι πανελλήνιες εξετάσεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 4 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top