Αρχιτεκτονική, Πολιτικών Μηχανικών ή Παιδαγωγικά;

vicky###

Νεοφερμένος

Η vicky### αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 28 μηνύματα.
Γεια σε όλους!! Έδωσα φέτος πανελλήνιες και συγκέντρωσα 19.312 μόρια.
Το πρόβλημα είναι πως δεν ξέρω τι να δηλώσω... Με ενδιαφέρει αρκετά η αρχιτεκτονική αλλά δεν έχω δώσει σχέδιο και επομένως δε μπορώ να εισαχθώ.
Γίνεται να πάω πολ.μηχανικός και μετά να κάνω κάποια ειδίκευση ή μεταπτυχιακό στην αρχιτεκτονική;;Ή μήπως αυτό είναι απλά χάσιμο χρόνου; Γενικά υπάρχει μεγάλο χάσμα ανάμεσα στις 2 αυτές ειδικότητες; Υπάρχει αντίστοιχη σχολή στην Κύπρο που να μη χρειάζεται σχέδιο για να μπεις; Ακόμη τι προοπτικές υπάρχουν στην αγορά εργασίας;
Τέλος, μου αρέσουν και τα παιδαγωγικά σαν αντικείμενο (αν και φαινομενικά άσχετο) αλλά με αποτρέπουν οι νέες συνθήκες που αρχίζουν να διαφαίνονται π.χ. δυσκολία στους διορισμούς, σημαντική μείωση θέσεων κ.λ.π. Παρακαλώ όποιος γνωρίζει κάποια χρήσιμη πληροφορία να απαντήσει!!
Ευχαριστώ εκ των προτέρων!:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Aλεξια20

Νεοφερμένος

Η Aλεξια20 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 28 μηνύματα.
τα παιδαγωγικα θα εχουν απορροφηση για τα επομενα 5 χρονια αλλα μετα ο κλαδος θα κλεισει αποτομα. εγω παντως θα σου προτεινα να πας παιδαγωγικο, γιατι θα εχεις ελευθερο χρονο, θα μπορεις να κανεις ιδιαιτερα τα απογευματα και θα εχεις καλυτερη ποιοτητα ζωης.ασε που ο δημοσιος ειναι καλυτερος απο τον ιδιωτικο τομεα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vicky###

Νεοφερμένος

Η vicky### αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 28 μηνύματα.
Αλεξια20 ευχαριστω για την απαντηση!η αληθεια ειναι πως τα σκεφτομαι σοβαρα τα παιδαγωγικα...εσυ τελικα παιδαγωγικα θα βαλεις ως πρωτη επιλογη?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

giota12

Νεοφερμένος

Η giota12 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 11 μηνύματα.
Εγώ είμαι ήδη δευτεροετής φοιτητρια του παιδαγωγικού τμήματος δημοτικής εκπαίδευσης θεσσαλονίκης και θα σου πρότεινα ανεπιφύλακτα να πας παιδαγωγικο. οι πολιτικοί μηχανικοί έχουν μεγάλη ανεργία. το πολυτεχνείο στην καλύτερη των περιπτώσεων θα το τελειώσεις σε 6 χρόνια, ενώ το παιδαγωγικό στα 4 και θα διοριστείς πολύ εύκολα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

foreverfreak

Διάσημο μέλος

Ο Βαγγελας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αροανία (Αχαΐα). Έχει γράψει 2,618 μηνύματα.
Ρε παιδια, εγω μολις τελειωσα το πρωτο ετος και με αυτα που γινονται διατηρω τις επιφυλαξεις μου!! Εσεις πως ειστε τοσο σιγουροι για αυτη τη ριμαδα την αποκατασταση??
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

giota12

Νεοφερμένος

Η giota12 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 11 μηνύματα.
δεν ειμαι απολυτα σιγουρη για την αποκατασταση των παιδαγωγικων, αλλα ακουγεται οτι τα επομενα 3 χρονια θα βγουν πολλοι δασκαλοι στην συνταξη λογω της αλλαγης του ασφαλιστικου.σιγουρα ομως οι δασκαλοι θα βρισκονται σε πολυ καλυτερη κατασταση απο τους αλλους κλαδους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top