Αρχιτέκτονας στην Ελλάδα

depyy

Νεοφερμένος

Η depyy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 17 ετών και Μαθήτρια Β' λυκείου. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
Σας καλησπεριζω , και μπαίνω κατευθείαν στο ψητό:
[ως μαθήτρια Β' Λυκ.- 2ο πεδίο]
Αγαπώ : σχέδιο , χημεία (κ λίγο φυσική)
Δεν συμπαθώ : μαθηματικά

•Πρόβλημα: το πάω προς αρχιτέκτονας μηχανικός (κάνω ήδη σχέδιο) αλλά με προβληματίζει η επαγγελματική αποκατάσταση π θα έχει στην Ελλάδα καθώς και τις συνθήκες εργασίας ( γραφείο- πίεση χρόνου κλπ) , γενικώς αν συμφέρει δεδομένου ότι ο πολιτικός μηχανικός έχει μεγαλύτερη ζήτηση - απολαβές. ( Ξέρω όμως ότι έχει μαθηματικά με το τσουβαλι οπότε δε ψήνομαι κ πολύ)
Αν κάποιος έχει περισσότερη εμπειρία κ γνώσεις για το θέμα θα εκτιμούσα μια διαφωτιστική ιδέα , ευχαριστώ εκ των προτέρων:))✨
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 11,382 μηνύματα.
Σας καλησπεριζω , και μπαίνω κατευθείαν στο ψητό:
[ως μαθήτρια Β' Λυκ.- 2ο πεδίο]
Αγαπώ : σχέδιο , χημεία (κ λίγο φυσική)
Δεν συμπαθώ : μαθηματικά

•Πρόβλημα: το πάω προς αρχιτέκτονας μηχανικός (κάνω ήδη σχέδιο) αλλά με προβληματίζει η επαγγελματική αποκατάσταση π θα έχει στην Ελλάδα καθώς και τις συνθήκες εργασίας ( γραφείο- πίεση χρόνου κλπ) , γενικώς αν συμφέρει δεδομένου ότι ο πολιτικός μηχανικός έχει μεγαλύτερη ζήτηση - απολαβές. ( Ξέρω όμως ότι έχει μαθηματικά με το τσουβαλι οπότε δε ψήνομαι κ πολύ)
Αν κάποιος έχει περισσότερη εμπειρία κ γνώσεις για το θέμα θα εκτιμούσα μια διαφωτιστική ιδέα , ευχαριστώ εκ των προτέρων:))✨
Αρχιτεκτονας να πας ....ωραια τεχνη δημιουργικη και γυναικεια .. ε ολοι του γραφειου ειναι
Ο πολιτικος μηχανικος ειναι μανικι ...εχει δυσκολα μαθηματα, χρονους αποπερατωσεις και αρνητικη μαστορατζα και χωματα.
Εχουμε ενα παιδι εδω που βαζει ασκησεις πολιτικων... ωραιες αλλα χριστο δεν καταλαβαινω.
Ενταξει δουλειες δεν υπαρχουν πολλες και οι πολιτικοι ειναι μονοφαγοι κλεβουν ανεκαθεν τις δουλειες των αρχιτεκτονων αλλα καπου θα ανοιξουν...επειτα οι αρχιτεκτονες εχουν και την διευθετηση του εσωτερικου και εξωτερικου χωρου που ειναι τωρα μαστ στους φραγκατους

1706970435488.png
 
Τελευταία επεξεργασία:

depyy

Νεοφερμένος

Η depyy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 17 ετών και Μαθήτρια Β' λυκείου. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
Αρχιτεκτονας να πας ....ωραια τεχνη δημιουργικη και γυναικεια .. ε ολοι του γραφειου ειναι
Ο πολιτικος μηχανικος ειναι μανικι ...εχει δυσκολα μαθηματα, χρονους αποπερατωσεις και αρνητικη μαστορατζα και χωματα.
Εχουμε ενα παιδι εδω που βαζει ασκησεις πολιτικων... ωραιες αλλα χριστο δεν καταλαβαινω.
Ενταξει δουλειες δεν υπαρχουν πολλες και οι πολιτικοι ειναι μονοφαγοι κλεβουν ανεκαθεν τις δουλειες των αρχιτεκτονων αλλα καπου θα ανοιξουν...επειτα οι αρχιτεκτονες εχουν και την διευθετηση του εσωτερικου και εξωτερικου χωρου που ειναι τωρα μαστ στους φραγκατους

Κατάλαβα γενικώς η τέχνη είναι υποτιμημένη και η δουλειά του αρχιτέκτονα από ότι ξέρω (όχι και πολλά δλδ) δεν είναι και εύκολη υπόθεση και τα μόρια αρκετά.
Δεν ξέρω επίσης αν είναι βασισμένα σε πραγματικά γεγονότα τα μιμσ με αρχιτέκτονες που οριακά έχουν ζωή και χρόνο για ύπνο ( 👀)
 

Συνημμένα

  • 055f8c254f60b588f8e2d505c5735437.jpg
    055f8c254f60b588f8e2d505c5735437.jpg
    106.4 KB · Εμφανίσεις: 29

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 11,382 μηνύματα.
Κατάλαβα γενικώς η τέχνη είναι υποτιμημένη και η δουλειά του αρχιτέκτονα από ότι ξέρω (όχι και πολλά δλδ) δεν είναι και εύκολη υπόθεση και τα μόρια αρκετά.
Δεν ξέρω επίσης αν είναι βασισμένα σε πραγματικά γεγονότα τα μιμσ με αρχιτέκτονες που οριακά έχουν ζωή και χρόνο για ύπνο ( 👀)
Κοιτα να δεις η αρχιτεκτονικη δεν ειναι για ολους πρεπει να εχεις κατι απο τεχνη μεσα σου..εσυ εχεις λες...
Η δουλεια γραφειου του αρχιτεκτονα εινα αναλογη με αυτη του πολιτικου.
Και ο πολιτικος τραβαει ζορια και βρισιες να στηριξει και να ελαστικοποιησει τα παλαβα που σχεδιαζει ο αρχιτεκτονας.

Αλλα ειναι και η δουλεια του πεδιου...κτισμα, δρομος, γεώτρηση νερου, θεμελια.... οτι ειναι..... και οι μαστοροι δεν ειναι ευκολη δουλεια γιατι αυτα που ξερουν και κανουν δεν τα ξερει αλλος στην πραξη και σε κοροιδευουν

Τα μιμσ που λες δεν ξερω τι ειναι
Eχουμε εδω την mammy nun που ειναι του επαγγελματος με πειρα... αν το δει θα μας πει..
Τα μορια των αρχιτεκτονων δεν ειναι τοσο πολλα ( εξω εμπ) γιατι εχεις και 3000 μορια απο σχεδια.
Το γαμωτο ειναι οτι πρεπει να γραψεις 15αρια περιπου στα σχεδια
Το θετικο ειναι οτι δεν κανουν μαθηματικα και φυσικες ( που δεν τα πας) ....κανουν αλλα πραματα τεχνης

1706974327604.png
 

depyy

Νεοφερμένος

Η depyy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 17 ετών και Μαθήτρια Β' λυκείου. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
Κοιτα να δεις η αρχιτεκτονικη δεν ειναι για ολους πρεπει να εχεις κατι απο τεχνη μεσα σου..εσυ εχεις λες...
Η δουλεια γραφειου του αρχιτεκτονα εινα αναλογη με αυτη του πολιτικου.
Και ο πολιτικος τραβαει ζορια και βρισιες να στηριξει και να ελαστικοποιησει τα παλαβα που σχεδιαζει ο αρχιτεκτονας.

Αλλα ειναι και η δουλεια του πεδιου...κτισμα, δρομος, γεώτρηση νερου, θεμελια.... οτι ειναι..... και οι μαστοροι δεν ειναι ευκολη δουλεια γιατι αυτα που ξερουν και κανουν δεν τα ξερει αλλος στην πραξη και σε κοροιδευουν

Τα μιμσ που λες δεν ξερω τι ειναι
Eχουμε εδω την mammy nun που ειναι του επαγγελματος με πειρα... αν το δει θα μας πει..
Τα μορια των αρχιτεκτονων δεν ειναι τοσο πολλα ( εξω εμπ) γιατι εχεις και 3000 μορια απο σχεδια.
Το γαμωτο ειναι οτι πρεπει να γραψεις 15αρια περιπου στα σχεδια
Το θετικο ειναι οτι δεν κανουν μαθηματικα και φυσικες ( που δεν τα πας) ....κανουν αλλα πραματα τεχνης

View attachment 129008
Κοίταξε υπάρχουν πάντα και τα γραφεία τελετών άμα κάτι πάει στραβά, οπότε λέω να το έχω και αυτό υπόψιν ,...⚰️
τώρα για την αρχιτεκτονική...πιστεύω αν οι πολιτικοί μηχανικοί δε κλαίνε με τα σχέδια μου τότε έχω κάνει καλή δουλειά 🎉
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 11,382 μηνύματα.
Κοίταξε υπάρχουν πάντα και τα γραφεία τελετών άμα κάτι πάει στραβά, οπότε λέω να το έχω και αυτό υπόψιν ,...⚰️
τώρα για την αρχιτεκτονική...πιστεύω αν οι πολιτικοί μηχανικοί δε κλαίνε με τα σχέδια μου τότε έχω κάνει καλή δουλειά 🎉
Ναι το πρωτο ξεχνα το ..εχεις δουλεια να κανεις..

Εσυ να κοιτας αν τα σχεδια σου αρεσουν σε αυτον που πληρωνει τα αλλα θα τα βρει αυτος.
Κοιτα αν αφησεις την αρχιτεκτονικη στους πολιτικους θα γεμισουν την χωρα με κουτια γιατι υπολογιζονται ευκλοτερα ... το κανανε παλιοτερα...
Αυτος που σχεδιασε το νιαρχος πρεπει να μην ηταν αρχιτεκτονας μαλλον πολιτικος θα ηταν..ψεματα ειπαν... Το ιδιο και τον πυργο του πειραια

Εχουμε αναγκη τους αρχιτεκτονες και τις αναλογιες φαμπονατσι.

1706977357640.png
 

methexys

Τιμώμενο Μέλος

Η methexys αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Αρχιτεκτόνων Μηχανικών Θεσσαλίας και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 9,099 μηνύματα.
Ε ας μην λέμε ανακρίβειες αν δεν γνωρίζουμε τι συμβαίνει σε ένα επάγγελμα... Οι αρχιτέκτονες για κάποιο λόγο θεωρούνται καλλιτέχνες, αλλά στην πραγματικότητα τα κάνουν όλα και συμφέρουν. Είναι λίγο μπαλαντέρ. Εξαρτάται σίγουρα απο το γραφείο στο οποίο θα δουλεύεις, αλλά εγώ πχ έχω ασχοληθεί από τον αρχικό σχεδιασμό του κτιρίου, μέχρι την έκδοση αδείας, τον έλεγχο/υπόδειξη αλλαγών στα στατικά, ακόμα και μηχανολογικά έχω μάθει. Στην σχολή ναι, φαίνεται αρκετά καλλιτεχνικό επάγγελμα, αλλά στην πραγματικότητα ασχολείσαι και με πιο τεχνικά ζητήματα. Σίγουρα δεν μπορώ να αναλύσω τον στατικό φορέα πχ ενός κτιρίου, αλλά θα μιλήσω και με πολιτικούς μηχανικούς ή με μηχανολόγους για πιο εξειδικευμένα ζητήματα. Και σε εργοτάξιο θα πας, αν είσαι σε γραφείο που κάνει κατασκευές. Και ναι, είναι πολύ πιεστικό επάγγελμα. Στην Ελλάδα τα λεφτά είναι καλά μόνο αν δουλεύεις σε κατασκευαστική. Αλλά εκεί πρέπει να σου αρέσει ξεκάθαρα το κατασκευαστικό κομμάτι, δηλαδή όλα αυτά τα τεχνικά ζητήματα που ανέφερα, και να έχεις μεράκι να ασχολείσαι με λεπτομέρειες στην κατασκευή. Δεν διαλέγεις πχ απλά μια ντουλάπα και τελείωσε. Μπορεί να σχεδιάσεις εσύ την ντουλάπα, και να πρέπει να δείξεις και την πιο μικρή βίδα. Σε άλλα γραφεία μπορεί να είναι αλλιώς, δηλαδή κάποιοι δεν μπάινουν τόσο μέσα στην κατασκευή και ασχολούνται κυρίως με την αρχική μελέτη, μπορεί να μην ασχολούνται ούτε με τις άδειες. Αλλά στην Ελλάδα, σε γενικές γραμμές, κάπως έτσι είναι το επάγγελμα.

Τα προβλήματα δηλαδή εντοπίζονται στα εξής: 1. πίεση 2. τα λεφτά που είναι λίγα για την δουλειά που κάνεις 3. το ότι στην σχολή δεν σου μαθαίνουν πολλά από αυτά με τα οποια θα ασχοληθείς στο real life.

Αν είσαι καλλιτεχνική ψυχή όμως μπορεί να ασχοληθείς και με κάτι άλλο παράλληλα. Πχ πολλοί έχουν παράλληλο μικρό small business με διάφορες δημιουργίες τους, πχ. ρούχα, κεραμεικά, κτλ.
Προσωπικά, καθώς καλλιτεχνικό πνεύμα σαν εσένα, προσπαθώ να βρω και άλλες διεξοδους.

Μαθηματικά πάντως δεν έχει η αρχιτεκτονική, οπότε ας μην σε αγχώνει αυτό. Τα βασικά έχει, και μετά λίγη φυσική.
 

depyy

Νεοφερμένος

Η depyy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 17 ετών και Μαθήτρια Β' λυκείου. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
Χρήσιμες πληροφορίες και με λεπτομέρεια ειδικά όταν δεν μας μαθαίνουν πώς να γνωρίζουμε όντως ένα επάγγελμα ώστε να μπορέσουμε να πούμε αν τελικά μας ταιριάζει. Δυστυχώς δεν έχουν τέτοια δυνατότητα οι περισσότεροι μαθητές ακόμα και φοιτητές κ καταλήγουν να τελειώσουν μια σχολή για να καταλάβουν ότι ήθελαν κάτι άλλο... Ελπίζω να μην είμαι μια απ'αυτούς γιατί τότε πάει χαμένο χρήμα , χρόνος και όλη σου η προσπάθεια
( ας πούμε ότι φοβαμε να παίρνω τέτοιες σημαντικές αποφάσεις...👀
 

Panzerkampfwagen

Διάσημο μέλος

Ο Panzerkampfwagen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Νομικής ΑΠΘ. Έχει γράψει 2,534 μηνύματα.
Αν κάτι το κάνεις εξ' αρχής για τα λεφτά, μην το κάνεις καν.

Ξεκίνα μεροκάματα.
 

methexys

Τιμώμενο Μέλος

Η methexys αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Αρχιτεκτόνων Μηχανικών Θεσσαλίας και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 9,099 μηνύματα.
Χρήσιμες πληροφορίες και με λεπτομέρεια ειδικά όταν δεν μας μαθαίνουν πώς να γνωρίζουμε όντως ένα επάγγελμα ώστε να μπορέσουμε να πούμε αν τελικά μας ταιριάζει. Δυστυχώς δεν έχουν τέτοια δυνατότητα οι περισσότεροι μαθητές ακόμα και φοιτητές κ καταλήγουν να τελειώσουν μια σχολή για να καταλάβουν ότι ήθελαν κάτι άλλο... Ελπίζω να μην είμαι μια απ'αυτούς γιατί τότε πάει χαμένο χρήμα , χρόνος και όλη σου η προσπάθεια
( ας πούμε ότι φοβαμε να παίρνω τέτοιες σημαντικές αποφάσεις...👀
Ναι αυτό είναι αληθεια. Θα έπρεπε να υπάρχει καλύτερος επαγγελματικός προσανατολισμός.
Οι σπουδές αρχιτεκτονικής αξίζουν πολύ. Μαθαίνεις πάρα πολλά πράγματα, μαθαίνεις και ιστορία, αναλύεις κοινωνικά ζητήματα, καλλιτεχνικά κινήματα, είναι πολύτιμες γνώσεις. Απλά κατά την γνώμη μου, όταν βγεις στην αγορά εργασίας, έρχεσαι αντιμέτωπος με κάτι κάπως διαφορετικό. Αν τελικά δεν σου κάνει αυτό που θα δεις έξω, υπάρχουν μεταπτυχιακά, πχ για το landscape, ή το urban design ή την ιστορία τέχνης, που σου δίνουν ίσως κάποιες διαφορετικές επιλογές.
Απλά να πας προετοιμασμένη, γιατί ούτε η σχολή είναι εύκολη και θέλει επιμονή και υπομονή :P
 

depyy

Νεοφερμένος

Η depyy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 17 ετών και Μαθήτρια Β' λυκείου. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
Συμφωνώ , ξεκάθαρα θα έπρεπε να δίνουν περισσότερη σημασία στο τι συμβαίνει πραγματικά στην αγορά εργασίας ...
 

allall1

Δραστήριο μέλος

Ο Bilbo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 762 μηνύματα.
Σας καλησπεριζω , και μπαίνω κατευθείαν στο ψητό:
[ως μαθήτρια Β' Λυκ.- 2ο πεδίο]
Αγαπώ : σχέδιο , χημεία (κ λίγο φυσική)
Δεν συμπαθώ : μαθηματικά

•Πρόβλημα: το πάω προς αρχιτέκτονας μηχανικός (κάνω ήδη σχέδιο) αλλά με προβληματίζει η επαγγελματική αποκατάσταση π θα έχει στην Ελλάδα καθώς και τις συνθήκες εργασίας ( γραφείο- πίεση χρόνου κλπ) , γενικώς αν συμφέρει δεδομένου ότι ο πολιτικός μηχανικός έχει μεγαλύτερη ζήτηση - απολαβές. ( Ξέρω όμως ότι έχει μαθηματικά με το τσουβαλι οπότε δε ψήνομαι κ πολύ)
Αν κάποιος έχει περισσότερη εμπειρία κ γνώσεις για το θέμα θα εκτιμούσα μια διαφωτιστική ιδέα , ευχαριστώ εκ των προτέρων:))✨
1ον μην κοιτας την αποκατασταση,εαν κανεις αυτο που πραγματικα σου αρεσει θα βγαλεις κ λεφτα.Προχθες γνωρισα πολ μηχανικο που εφυγε μονιμα απο τον κλαδο γτ ηταν ονειρο του πατερα του η σχολη αυτη
2ο τα μαθηματικα της αρχ ειναι τα πιο ευκολα αναμεσα στις πολυτεχνικες σχολες.Αν περασεις μετσοβιο θα κνεις ζωαρα!
 

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,066 μηνύματα.
.Αν περασεις μετσοβιο θα κνεις ζωαρα!
Όχι δε και ...ζωάρα στην Αρχιτεκτονική Ε.Μ.Π.!!!! Σπούδασε εκεί η κοπέλα μου και τα έζησα από κοντά. Μπορεί να μην έχουν πολλά και δύσκολα μαθήματα διαβάσματος, αλλά έχουν πολλές πολλές και ατέλειωτες εργασίες σχεδίων, κατασκευών και άπειρες εργασίες στον υπολογιστή. Επίσης, έχουν και εκπαιδευτικά ταξίδια για ενημέρωση στο αντικείμενό τους. Όμως, παρά την αρκετή κούραση, ήταν πάντα πολύ ευχαριστημένη με όσα έκανε.


Las Vegas Design GIF by Wired Productions
 

math2arch

Νεοφερμένος

Ο math2arch αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 94 μηνύματα.
Όπως είπαν οι προλαλήσαντες/-σες. Μαθηματικά η Αρχιτεκτονική γενικά δεν έχει. Μόνο η σχολή στο ΕΜΠ έχει ένα μάθημα στο πρώτο εξάμηνο, το οποίο μάλιστα είναι και αρκετά "οπτικό" και διαισθητικό, καθώς ασχολείται κυρίως με αναλυτική γεωμετρία κ.λπ.

Ενδεχομένως να υπάρχουν και σε καμια άλλη σχολή π.χ. ΑΠΘ , αλλά όχι ως υποχρεωτικά μαθήματα, δηλαδή κανείς δε σε αναγκάζει να τα πάρεις, αν δε θέλεις.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top