Αρχαιοελληνικός πολιτισμός- Πώς νιώθετε;

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Πως είσαι τόσο σίγουρος ότι δεν καταστράφηκαν από φυσικά αίτια; Από τη φωτιά στην Αλεξάνδρεια που χωρίς στοιχεία κανένας δε μπορεί να πει ποιος την έβαλε; Από τους Άραβες που τα μετέφεραν στη Γαλλία όντας σε εμπόλεμη και νομαδική κατάσταση; Από τους δυτικοευρωπαίους προαναγεννησιακούς που προφανώς τα έβρισκαν πολύ προοδευτικά για τα γούστα τους; Ένα μονο μέρος έγινε κληρονομια των Ελλήνων του Βυζαντίου και πολλά απο αυτά τα διατήρησαν στα μοναστήρια. Φυσικά δε μου λέει κανένας πως ό,τι διασώθηκε, ειναι αυτο που επέζησε μέχρι σήμερα. Η Ελλάδα τα τελευταία χίλια χρόνια έχει γίνει εκατοντάδες φορές χώρος που διαπράχθηκαν ειδεχθέστατα εγκλήματα, είτε απο ανατολικούς και δυτικούς ληστάρχους-ισοπεδωτές, είτε ακόμη από δικούς μας προδότες. Πάντως το να λέμε οτι τα αρχαία μας τα κατέστρεψε το Βυζάντιο, τόσο γενικά και τόσο απόλυτα είναι μονομέρεια που πιστεύω οτι δεν εκφράζει την αλήθεια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Crookshanks

Διάσημο μέλος

Ο Crookshanks αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3,567 μηνύματα.
Και πάλι, το να τα ρίχνουμε όλα στους άλλους, είναι εγωιστικό. Οπότε θα δεχόμουν κάτι ανάμεσα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Το ανάμεσα σημαίνει ν'αναγνωρίζεις τις ευθύνες όλων των κατέστρεψαν μέρος του ελληνικού πολιτισμού (μέρος μόνο, γιατί ακόμη δε γεννήθηκε ο άξιος να τον καταστρέψει στο σύνολό του, σε κανένα μέρος του πλανήτη), ανεξαιρέτως. Έτσι το έθεσα κι εγώ, λοιπόν. Ας μιλήσουμε για τους βυζαντινούς εξουσιαστές, αλλά όχι μόνο γι'αυτούς. Δεν κατέστρεψε ο ελληνισμός του βυζαντίου τον πολιτισμό. Προσπάθησαν να τον καταστρέψουν πολύ συγκεκριμένοι άνθρωποι. Το γεγονός ότι κάποιοι από αυτούς σήμερα θεωρούνται Άγιοι από την επίσημη εκκλησία που επικαλείται τον Ιησού Χριστό είναι κάτι άλλο που όντως με προβληματίζει. Είναι γεγονός ότι η Αρχαιοελληνική θρησκεία αποδείχτηκε πολύ πιο προηγμένη από το Χριστιανισμό, σε όλες τις απόψεις. Γεγονός, όμως, είναι, επίσης, ότι ο Χριστιανισμός δεν αποδείχτηκε ανίκανος να φτάσει στα ίδια κατορθώματα, ως τώρα. Έχει αποτελέσει μέρος του Ελληνικού Έθνους, από κάποιο σημείο κι έπειτα και μόνο απλό δεν είναι να τον διαγράψεις από τον Έλληνα, τον οποίο καθορίζει εδώ και πάνω απο μια χιλιετία. Η Εκκλησία είναι άλλη παράγραφος. Προσωπικά δεν μπορώ να θεωρήσω τον επονομαζόμενο "Μέγα Θεοδόσιο", τον αδίστακτο αυτό Ισπανό ανθέλληνα, ως Άγιο της Θρησκείας μου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

VAGGKALL1

Δραστήριο μέλος

Ο VAGGKALL1 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 404 μηνύματα.
για να διευκρινησω κατι δεν ειπα οτι για τις καταστροφες των αρχαιων ελληνικων μνημειων οφειλονται μονο οι ρωμαιοι-βυζαντινοι αλλα και αυτοι.
Αλλα συνεχιζω να θεωρω οτι ο ρωμα'ι'κός πολιτισμο και ο βυζαντινος ηταν ιδιοι και οχι αρχαιοελληνικοι
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Crookshanks

Διάσημο μέλος

Ο Crookshanks αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3,567 μηνύματα.
Το ανάμεσα σημαίνει ν'αναγνωρίζεις τις ευθύνες όλων των κατέστρεψαν μέρος του ελληνικού πολιτισμού (μέρος μόνο, γιατί ακόμη δε γεννήθηκε ο άξιος να τον καταστρέψει στο σύνολό του, σε κανένα μέρος του πλανήτη), ανεξαιρέτως. Έτσι το έθεσα κι εγώ, λοιπόν. Ας μιλήσουμε για τους βυζαντινούς εξουσιαστές, αλλά όχι μόνο γι'αυτούς. Δεν κατέστρεψε ο ελληνισμός του βυζαντίου τον πολιτισμό. Προσπάθησαν να τον καταστρέψουν πολύ συγκεκριμένοι άνθρωποι. Το γεγονός ότι κάποιοι από αυτούς σήμερα θεωρούνται Άγιοι από την επίσημη εκκλησία που επικαλείται τον Ιησού Χριστό είναι κάτι άλλο που όντως με προβληματίζει. Είναι γεγονός ότι η Αρχαιοελληνική θρησκεία αποδείχτηκε πολύ πιο προηγμένη από το Χριστιανισμό, σε όλες τις απόψεις. Γεγονός, όμως, είναι, επίσης, ότι ο Χριστιανισμός δεν αποδείχτηκε ανίκανος να φτάσει στα ίδια κατορθώματα, ως τώρα. Έχει αποτελέσει μέρος του Ελληνικού Έθνους, από κάποιο σημείο κι έπειτα και μόνο απλό δεν είναι να τον διαγράψεις από τον Έλληνα, τον οποίο καθορίζει εδώ και πάνω απο μια χιλιετία. Η Εκκλησία είναι άλλη παράγραφος. Προσωπικά δεν μπορώ να θεωρήσω τον επονομαζόμενο "Μέγα Θεοδόσιο", τον αδίστακτο αυτό Ισπανό ανθέλληνα, ως Άγιο της Θρησκείας μου.

Πάντως δεν είναι καθόλου άξιος όποιος βρεθεί να καταστρέψει αυτό τον πολιτισμό (και οποιονδήποτε άλλο πολιτισμό). Άξιοι είναι αυτοί που τον αφομοιώνουν, τον εξελίσσουν και φτιάχνουν δικό τους.

Εγώ πάντως τον διέγραψα από τον εαυτό μου, και δεν είμαι κι ο μόνος.

Εγώ πάντως δε θεωρώ την αρχαία ελληνική θρησκεία ως προηγμένη... Θυσίες, μαντική, και το γεγονός ότι η αθεΐα ήταν επίσημη κατηγορία (τουλάχιστον στην Αθήνα), όλα αυτά κατά τη γνώμη μου υποβιβάζουν το δέον πνεύμα της θρησκείας, που πρέπει να είναι καθαρά φιλοσοφικό και ατομικό. Αλλά επειδή είμαστε ανθρώπινα όντα, και τα ανθρώπινα όντα είναι επιρρεπή στα λάθη, πάντα θα βρίσκονται κάποιοι οι οποίοι θα εκμεταλλεύονται την πίστη των άλλων προς προσωπικό τους όφελος...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top