Αρχαιοελληνικός πολιτισμός- Πώς νιώθετε;

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Ας μην περιοριζόμαστε σ'αυτά. Και η νεότερη Ελλάδα έχει να δείξει κουλτούρα κι ανθρώπους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

journalist

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Ευθύμης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Απόφοιτος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 160 μηνύματα.
Ας μην περιοριζόμαστε σ'αυτά. Και η νεότερη Ελλάδα έχει να δείξει κουλτούρα κι ανθρώπους.

Όντως.Δεν χρειάζεται να'μαστε αρχαιολάγνοι.Ας κρατήσουμε τα καλύτερα (μόνο αυτά) της εποχής αυτής.

Όσο για το αν είμαι περήφανος,είμαι.Απλά,δεν θεοποιώ την Αρχαία Ελλάδα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Εντάξει, σίγουρα η αναγνώριση ενός τεράστιου πατρογονικού πολιτισμού δεν σημαίνει απαραίτητα θεοποίηση. Θα ήταν λάθος, γιατί δεν ήταν μόνο χρυσή και διαφανής η Αρχαία Ελλάδα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

~Λένα~

Πολύ δραστήριο μέλος

Η ~Λένα~ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών και Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 1,659 μηνύματα.
Ας μην περιοριζόμαστε σ'αυτά. Και η νεότερη Ελλάδα έχει να δείξει κουλτούρα κι ανθρώπους.
οπως?τι κουλουρα δηλαδη, γιατι εγω δεν βλεπω τιποτα...:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Crookshanks

Διάσημο μέλος

Ο Crookshanks αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3,567 μηνύματα.
Ας μην περιοριζόμαστε σ'αυτά. Και η νεότερη Ελλάδα έχει να δείξει κουλτούρα κι ανθρώπους.

Η διαφορά με την Αρχαία Ελλάδα είναι ότι πλέον οι Νέοι Έλληνες που διαπρέπουν είναι ξενιτεμένοι ή Έλληνες της Διασποράς...

Και φυσικά το ότι η μεγάλη μερίδα του Ελληνικού λαού θεωρεί πολιτισμό το να προσπαθεί να υποσκάψει τους άλλους προς δικός της όφελος, καθώς και το να τρώει γύρο ή, ακόμα χειρότερα, χάμπουργκερ (μη χειρότερα!).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
οπως?τι κουλουρα δηλαδη, γιατι εγω δεν βλεπω τιποτα...:)

Δεν πειράζει, βλέπουν τα 17 εκατομμύρια ξένοι που έρχονται κάθε χρόνο. Όπως και όλα τα ερευνητικά κέντρα του δυτικού κόσμου με υψηλόβαθμα στελέχη. Και δεν λέω ότι τους έφτιαξε η Ελλάδα, ως χώρα αυτούς. Τους έφτιαξε όμως η Ελλάδα ως έθνος. Τη νεοελληνική παράδοση δεν τη βλέπεις; Η Ελλάδα είναι η μόνη ευρωπαική χώρα που η λαική παράδοση είναι για πάρα πολλούς τρόπος ζωής και όχι επετειακή δραστηριότητα. Και χωρίς αυτό να εμποδίζει τους Έλληνες από το να συμβαδίζουν με την πρόοδο. Επί πολλούς αιώνες ο όρος "Ελληνας" είχε ταυτιστεί με την έννοια του κοσμοπολίτη, μορφωμένου εμπόρου, ιδεών και αγαθών. Αυτός ήταν ο Έλληνας στην Ευρώπη απο τότε που έπεσε η Πόλη μέχρι και τη Μικρασιατική Καταστροφή. Και νομίζω ότι αυτη είναι η μοντέρνα ταυτότητα του Έλληνα που βλέπει μπροστά (κατά καποιο τρόπο κυρίως ειναι οι Έλληνες που ξενιτεύονται αυτοί) που όχι, δεν διαφέρει και πολύ από τον Οδυσσέα, το Ηρόδοτο, τον Αρχιμήδη κλπ. Το αν κάποιοι δεν τη βλέπουν ή το αν, ακόμη χειρότερα, συχνά θάβεται κάτω από άλλες νεοελληνικές κακώσεις δεν σημαίνει ότι δεν υπάρχει κιόλας...

Η διαφορά με την Αρχαία Ελλάδα είναι ότι πλέον οι Νέοι Έλληνες που διαπρέπουν είναι ξενιτεμένοι ή Έλληνες της Διασποράς...

Και φυσικά το ότι η μεγάλη μερίδα του Ελληνικού λαού θεωρεί πολιτισμό το να προσπαθεί να υποσκάψει τους άλλους προς δικός της όφελος, καθώς και το να τρώει γύρο ή, ακόμα χειρότερα, χάμπουργκερ (μη χειρότερα!).

Ανέκαθεν οι Έλληνες αγνοούσαν τα σύνορα. Δεν έχει καμία σχέση αυτό που λες με την πραγματική αξία του πολιτισμού. Δηλαδή ο Ήρωνας (πληροφοριακά, πρώτος σημαντικός μηχανικός του κόσμου, έφτιαξε το λέβητα και άλλα πολλά) σημαίνει τίποτα ότι διέπρεψε στην Αλεξάνδρεια των Πτολεμαίων και όχι στην Ελλάδα;
Άστο το "μεγάλη μερίδα". Δεν υπάρχουν νούμερα σε αυτά. Παντού υπάρχουν οι άξιοι και παντού υπάρχουν τα νούμερα, δεν λέει κάτι αυτό. Ούτε κάποιος μπορεί να ισχυριστεί ότι εδω έχουμε περισσότερα νούμερα, αλλά και να το κάνει, δεν έχει ούτε στοιχεία, ούτε νόημα γενικώς.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Crookshanks

Διάσημο μέλος

Ο Crookshanks αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3,567 μηνύματα.
Δεν πειράζει, βλέπουν τα 17 εκατομμύρια ξένοι που έρχονται κάθε χρόνο. Όπως και όλα τα ερευνητικά κέντρα του δυτικού κόσμου με υψηλόβαθμα στελέχη. Και δεν λέω ότι τους έφτιαξε η Ελλάδα, ως χώρα αυτούς. Τους έφτιαξε όμως η Ελλάδα ως έθνος. Τη νεοελληνική παράδοση δεν τη βλέπεις; Η Ελλάδα είναι η μόνη ευρωπαική χώρα που η λαική παράδοση είναι για πάρα πολλούς τρόπος ζωής και όχι επετειακή δραστηριότητα. Και χωρίς αυτό να εμποδίζει τους Έλληνες από το να συμβαδίζουν με την πρόοδο. Επί πολλούς αιώνες ο όρος "Ελληνας" είχε ταυτιστεί με την έννοια του κοσμοπολίτη, μορφωμένου εμπόρου, ιδεών και αγαθών. Αυτός ήταν ο Έλληνας στην Ευρώπη απο τότε που έπεσε η Πόλη μέχρι και τη Μικρασιατική Καταστροφή. Και νομίζω ότι αυτη είναι η μοντέρνα ταυτότητα του Έλληνα που βλέπει μπροστά (κατά καποιο τρόπο κυρίως ειναι οι Έλληνες που ξενιτεύονται αυτοί) που όχι, δεν διαφέρει και πολύ από τον Οδυσσέα, το Ηρόδοτο, τον Αρχιμήδη κλπ.

Δεν ξέρω αν ζούμε στη ίδια χώρα...

Ο αριθμός των τουριστών δε δείχνει και πολλά για την ποιότητα του πολιτισμού της χώρας.

Δε τους έφτιαξε ούτε η Ελλάδα ως χώρα αυτούς, ούτε η Ελλάδα ως έθνος, ούτε η αρχαία Ελλάδα. Σύμφωνοι, χωρίς τους αρχαίους Έλληνες, δε θα είχε φτάσει ο κόσμος στο επίπεδο που βρίσκεται τώρα. Αλλά άλλο οι Αρχαίοι και άλλο οι Νέοι...

Πόσοι Έλληνες νομίζεις ότι ήταν "κοσμοπολίτες, μορφωμένοι έμποροι, ιδεών και αγαθών" για πολλούς αιώνες; Εδώ μιλάμε για το τί κάνει ο λαός και όχι μια συγκεκριμένη τάξη.

Ανέκαθεν οι Έλληνες αγνοούσαν τα σύνορα. Δεν έχει καμία σχέση αυτό που λες με την πραγματική αξία του πολιτισμού.
Έχει και ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ μάλιστα. Όταν ο διώχνεις το συμπατριώτη σου επειδή δε θες να βλέπεις κάποιον να σε έχει ξεπεράσει, αφού τον υποβιβάζεις για να φανείς εσύ ψηλότερος, τότε έχει. Γιατί για να δημιουργήσεις πολιτισμό, πρέπει πρώτα να μάθεις να εκτιμάς τον προηγούμενο, καθώς και τους ανθρώπους που δημιουργούν πολιτισμό... Εγώ αυτό που βλέπω είναι να λέμε "ναι, ναι, είναι κρίμα να χάνονται τα μυαλά μας στο εξωτερικό", αλλά όταν όμως είναι να μπει το παιδί μας στο δημόσιο ή σε μια άλλη θέση εργασίας, το μέσον το δεχόμαστε... Αν δε μάθουμε να σεβόμαστε, με αξιοκρατία πρώτ' απ' όλα, μετά με προσωπικό σεβασμό και μετά με δημιουργία πολιτισμού από μέρους μας, τους λίγους Έλληνες που παράγουν πολιτισμό, ως λαός και ως χώρα, δεν πρόκειται να διαπρέψουν Έλληνες στο εσωτερικό. Αλλά έτσι γίνεται με τα γραμματόσημα... όσο πιο πολύ τα φτύνεις, τόσο περισσότερο κολλάνε:P

Δηλαδή ο Ήρωνας (πληροφοριακά, πρώτος σημαντικός μηχανικός του κόσμου, έφτιαξε το λέβητα και άλλα πολλά) σημαίνει τίποτα ότι διέπρεψε στην Αλεξάνδρεια των Πτολεμαίων και όχι στην Ελλάδα;
Τότε και η Αλεξάνδρεια ήταν ελληνόγλωσση και με κύριο πολιτισμό τον ελληνιστικό. Άλλο η Αλεξάνδρεια του τότε και άλλο η Αλεξάνδρεια του σήμερα.

Άστο το "μεγάλη μερίδα". Δεν υπάρχουν νούμερα σε αυτά. Παντού υπάρχουν οι άξιοι και παντού υπάρχουν τα νούμερα, δεν λέει κάτι αυτό. Ούτε κάποιος μπορεί να ισχυριστεί ότι εδω έχουμε περισσότερα νούμερα, αλλά και να το κάνει, δεν έχει ούτε στοιχεία, ούτε νόημα γενικώς.
Εγώ σου λέω τί βλέπω καθημερινά. Βλέπω γαϊδούρια να πετούν σκουπίδια, αδυνατώντας να καταλάβουν ότι μόνο κακό προξενούν. Βλέπω πλάσματα που, απεγνωσμένα για αναγνώριση, κοροϊδεύουν τη διαφορετικότητα του άλλου. Μιλάω από προσωπική εμπειρία. Γιατί δεν έβριζα, δεν τσακωνόμουν, ήμουν φιλικός προς τους άλλους, δεν πήγαινα να χαζέψω τον καβγά ανάμεσα στον Χ και τον Ψ, αλλά ήμουν πάντα το παιδί που δεν παίζει ποδόσφαιρο. Που δε λέει βρωμόλογα και δεν τσακώνεται για να κάνει το αντράκι, που θέλει να μιλάει για "φιλοσοφίες", που δεν προσποιείται τον "σκληρό". Που, σε τελική ανάλυση, όλα τα παιδιά της τάξης μου, με εξαίρεση δύο τρία φιλότιμα άτομα, κοιτούν με μισό μάτι και παλαιότερα κορόιδευαν όταν δεν είχαν τίποτα άλλο να κάνουν, επειδή δεν ήμουν πρόβατο. Και όχι μόνο με μένα. Με όποιον έχει παράξενη εμφάνιση, με όποιον δεν είναι ικανός να προστατέψει τον εαυτό του. Για όποιον έχει κάποιο σωματικό/διανοητικό πρόβλημα. Σε άλλες χώρες ΔΕ ΣΥΜΒΑΙΝΕΙ αυτό. Ή και να συμβαίνει, συμβαίνει σε πολύ μικρότερη κλίμακα. Όπως δε συμβαίνει και η κακοποίηση και η αδιαφορία για τα ζώα σε τόσο μεγάλο βαθμό. Ο πολιτισμός πρώτα υποδεικνύεται από την ηθική, και μετά από την καλλιτεχνική/επιστημονική/τεχνολογική φύση του. Αν πας στο σούπερ μάρκετ, τη θέση για ανάπηρους θα έχει καταλάβει ο παλιομ@@@@@ς που δεν μπορεί να σύρει το καρότσι με τα ψώνια του 50 μέτρα πιο πέρα, γιατί, βλέπεις, βαριέται... Πού είναι ο σεβασμός; Καθημερινά βλέπω παραδείγματα στα οποία ενσαρκώνεται περίτρανα η μεγαλειώδης γαϊδουριά πολλών (όχι όλων, γιατί δε θέλω να τους βάζω όλους στο ίδιο τσουβάλι). ΣΕΒΑΣΜΟΣ απέναντι και στο νόμο. Σιγά μωρέ, λέει, τί θα σου κάνουνε; Αφού δεν ελέγχουνε κανένα... Πιες κάνα ποτηράκι παραπάνω... Και ΜΠΑΜ! Πάει η ζωή δυο ανθρώπων...

Ε, συγγνώμη, περιμένεις από κάτι τέτοια άτομα να αφήσουν τους υπόλοιπους να παράγουν πολιτισμό, πόσο μάλλον να δημιουργήσουν οι ίδιοι;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Δεκτή η προσωπική σου εμπερία από το μικρό μέρος στο οποίο κατοικείς, αλλά οι γενικεύσεις δεν οδηγούν πουθενά. Άλλωστε για να μην ξεφεύγουμε κιόλας, το θέμα μας εδώ δεν είναι αν οι Νεοέλληνες παράγουν πολιτισμό, μία νύξη κάναμε. Το θέμα ειναι άλλο και ξεκάθαρο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Crookshanks

Διάσημο μέλος

Ο Crookshanks αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3,567 μηνύματα.
Έχω συζητήσει με παιδιά από άλλες περιοχές (Αθήνα, Σέρρες) και έχω μείνει με παρόμοιες εντυπώσεις...

Το θέμα μας σχετίζεται άμεσα με το θέμα του τόπικ, γιατί η στάση των Νεοελλήνων απέναντι στον αρχαίο ελληνικό πολιτισμό και στον πολιτισμό γενικότερα, καθορίζεται και από την καθημερινή τους νοοτροπία και τον πολιτισμό των ίδιων.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tolisman

Δραστήριο μέλος

Ο tolisman αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 457 μηνύματα.
Εγώ σου λέω τί βλέπω καθημερινά. Βλέπω γαϊδούρια να πετούν σκουπίδια, αδυνατώντας να καταλάβουν ότι μόνο κακό προξενούν. Βλέπω πλάσματα που, απεγνωσμένα για αναγνώριση, κοροϊδεύουν τη διαφορετικότητα του άλλου. Μιλάω από προσωπική εμπειρία. Γιατί δεν έβριζα, δεν τσακωνόμουν, ήμουν φιλικός προς τους άλλους, δεν πήγαινα να χαζέψω τον καβγά ανάμεσα στον Χ και τον Ψ, αλλά ήμουν πάντα το παιδί που δεν παίζει ποδόσφαιρο. Που δε λέει βρωμόλογα και δεν τσακώνεται για να κάνει το αντράκι, που θέλει να μιλάει για "φιλοσοφίες", που δεν προσποιείται τον "σκληρό". Που, σε τελική ανάλυση, όλα τα παιδιά της τάξης μου, με εξαίρεση δύο τρία φιλότιμα άτομα, κοιτούν με μισό μάτι και παλαιότερα κορόιδευαν όταν δεν είχαν τίποτα άλλο να κάνουν, επειδή δεν ήμουν πρόβατο. Και όχι μόνο με μένα. Με όποιον έχει παράξενη εμφάνιση, με όποιον δεν είναι ικανός να προστατέψει τον εαυτό του. Για όποιον έχει κάποιο σωματικό/διανοητικό πρόβλημα. Σε άλλες χώρες ΔΕ ΣΥΜΒΑΙΝΕΙ αυτό. Ή και να συμβαίνει, συμβαίνει σε πολύ μικρότερη κλίμακα. Όπως δε συμβαίνει και η κακοποίηση και η αδιαφορία για τα ζώα σε τόσο μεγάλο βαθμό. Ο πολιτισμός πρώτα υποδεικνύεται από την ηθική, και μετά από την καλλιτεχνική/επιστημονική/τεχνολογική φύση του. Αν πας στο σούπερ μάρκετ, τη θέση για ανάπηρους θα έχει καταλάβει ο παλιομ@@@@@ς που δεν μπορεί να σύρει το καρότσι με τα ψώνια του 50 μέτρα πιο πέρα, γιατί, βλέπεις, βαριέται... Πού είναι ο σεβασμός; Καθημερινά βλέπω παραδείγματα στα οποία ενσαρκώνεται περίτρανα η μεγαλειώδης γαϊδουριά πολλών (όχι όλων, γιατί δε θέλω να τους βάζω όλους στο ίδιο τσουβάλι). ΣΕΒΑΣΜΟΣ απέναντι και στο νόμο. Σιγά μωρέ, λέει, τί θα σου κάνουνε; Αφού δεν ελέγχουνε κανένα... Πιες κάνα ποτηράκι παραπάνω... Και ΜΠΑΜ! Πάει η ζωή δυο ανθρώπων...

Τι θα πει σε "'αλλες χώρες"; Άλλη χώρα είναι και η Γερμανία, αλλη χώρα είναι και το Πακιστάν..

Τέλος πάντων. Στα αγγλικά υπάρχει o όρος bulling, που φαντάζομαι γνωρίζεις τι σημαίνει. Αυτός ο όρος αντιστοιχεί σε ένα συγκεκριμένο υπαρκτό φαινόμενο. Αυτός ο όρος δεν προϋπήρχε, αλλά σύμφωνα με τη Γλωσσολογία δημιουργήθηκε κάποια στιγμή από ανάγκη για να περιγράψει κάποιος αυτό το συγκερκριμένο φαινόμενο. Μόνο και μόνο το ότι υπάρχει ο όρος αυτός δείχνει ότι υπάρχει και το φαινόμενο. Μάλιστα στην Αμερική το φαινόμενο του bulling υπάρχει σε πολύ μεγαλύτερο βαθμό απ' ότι στην Ελλάδα, στην οποία το φαινόμενο αυτό έχει πάρει διαστάσεις σχετικά προσφάτως. Και σαφής ένδειξη (όχι απόδειξη) του γεγονότος ότι το φαινόμενο αυτό δεν είναι (ή τουλάχιστον δεν ήταν) και τόσο διαδεδομένο στην Ελλάδα είναι το γεγονός ότι δεν υπάρχει στα ελληνικά ανάλογος όρος και για αυτόν τον λόγο, κάποιος ελληνόφωνος ψυχολόγος που θέλει να μιλήσει για την βία στα σχολεία συνήθως χρησιμοποιεί αυτούσιο τον όρο της αγγλικής.

Παντού υπάρχουν κάποιοι... "νταήδες" που βρίζουν, τσακώνονται, δεν είναι φιλικοί με όλους, πηγαίνουν να χαζέψουν τον καβγά ανάμεσα στον x και τον y, κάνουν τους άντρες και τους σκληρούς κτλ (τα περί βρωμόλογων είναι γελοίοι ηθικισμοί. συγγνώμη κιόλας). Δεν είναι ελληνικό φαινόμενο αυτό.

Ούτε η κακοποίηση των ζώων είναι ελληνικό φαινόμενο.. Την άλλη φορά έβλεπα στο κανάλι του Αλ Αφούζου (!) την Όπρα που είχε ένα θέμα για κάποια εκτροφεία σκύλων στην Αμερική ή κάτι τέτοιο, δεν είμαι σίγουρος. Λοιπόν, τα σκυλιά αυτά και κακοποιούνταν και βρίσκονταν σε αθλιότατες συνθήκες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Crookshanks

Διάσημο μέλος

Ο Crookshanks αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3,567 μηνύματα.
Τι θα πει σε "'αλλες χώρες"; Άλλη χώρα είναι και η Γερμανία, αλλη χώρα είναι και το Πακιστάν..

Τέλος πάντων. Στα αγγλικά υπάρχει o όρος bulling, που φαντάζομαι γνωρίζεις τι σημαίνει. Αυτός ο όρος αντιστοιχεί σε ένα συγκεκριμένο υπαρκτό φαινόμενο. Αυτός ο όρος δεν προϋπήρχε, αλλά σύμφωνα με τη Γλωσσολογία δημιουργήθηκε κάποια στιγμή από ανάγκη για να περιγράψει κάποιος αυτό το συγκερκριμένο φαινόμενο. Μόνο και μόνο το ότι υπάρχει ο όρος αυτός δείχνει ότι υπάρχει και το φαινόμενο. Μάλιστα στην Αμερική το φαινόμενο του bulling υπάρχει σε πολύ μεγαλύτερο βαθμό απ' ότι στην Ελλάδα, στην οποία το φαινόμενο αυτό έχει πάρει διαστάσεις σχετικά προσφάτως. Και σαφής ένδειξη (όχι απόδειξη) του γεγονότος ότι το φαινόμενο αυτό δεν είναι (ή τουλάχιστον δεν ήταν) και τόσο διαδεδομένο στην Ελλάδα είναι το γεγονός ότι δεν υπάρχει στα ελληνικά ανάλογος όρος και για αυτόν τον λόγο, κάποιος ελληνόφωνος ψυχολόγος που θέλει να μιλήσει για την βία στα σχολεία συνήθως χρησιμοποιεί αυτούσιο τον όρο της αγγλικής.

Παντού υπάρχουν κάποιοι... "νταήδες" που βρίζουν, τσακώνονται, δεν είναι φιλικοί με όλους, πηγαίνουν να χαζέψουν τον καβγά ανάμεσα στον x και τον y, κάνουν τους άντρες και τους σκληρούς κτλ (τα περί βρωμόλογων είναι γελοίοι ηθικισμοί. συγγνώμη κιόλας). Δεν είναι ελληνικό φαινόμενο αυτό.

Ούτε η κακοποίηση των ζώων είναι ελληνικό φαινόμενο.. Την άλλη φορά έβλεπα στο κανάλι του Αλ Αφούζου (!) την Όπρα που είχε ένα θέμα για κάποια εκτροφεία σκύλων στην Αμερική ή κάτι τέτοιο, δεν είμαι σίγουρος. Λοιπόν, τα σκυλιά αυτά και κακοποιούνταν και βρίσκονταν σε αθλιότατες συνθήκες.

Μμμ... με τον όρο άλλες χώρες ασφαλώς δεν αναφέρομαι σε υποανάπτυκτες χώρες με παρωχημένα ήθη και έθιμα (π.χ. Πακιστάν). Αναφέρομαι κυρίως στις δυτικοευρωπαϊκές χώρες.

Και είναι bullying και όχι bulling. Ναι, δεν υπάρχει αντίστοιχος όρος στα Ελληνικά, αλλά το αυστηρό σωφρονιστικό σύστημα στα σχολεία καταργήθηκε στην Ελλάδα το αργότερο πριν από 30 χρόνια, δηλαδή όταν ο πατέρας μου πήγαινε σχολείο. Και σε ένα σχολείο όπου ο καθηγητής είχε τη βέργα και... μοίραζε χαρακιές, θα το σκεφτεί ο νταής παραπάνω να τα βάλει με ένα μικρό παιδάκι. Ενώ στην Αμερική και στη Δυτική Ευρώπη, πριν από τριάντα χρόνια, το εκπαιδευτικό σύστημα δε χαρακτηριζόταν από τόση αυστηρότητα. Επομένως, υπήρχε μεγαλύτερο θεσμικό περιθώριο να αναπτυχθεί το φαινόμενο.

Και φυσικά δεν είναι μόνο η Αγγλία και τα αγγλικά. Αυτό που παρατηρώ εδώ στην Ελλάδα και με το οποίο συμφωνεί και η Ολλανδή μητέρα μου, η οποία βλέπει τα πράγματα πιο αντικειμενικά μιας και πήγε σχολείο στην Ολλανδία και βλέπει εμένα και την αδερφή μου να πηγαίνουμε στο σχολείο εδώ, είναι ότι οι άνθρωποι δεν έχουν μάθει να σέβονται τη διαφορετικότητα του άλλου. Δε μιλάω για bullying. Μιλάω για μια κοινωνική κατάσταση, ειδικά ανάμεσα σε παιδιά, τα οποία είναι πάντα πιο αυθόρμητα, η οποία ωθεί το προβατοσύνολο να χλευάζει όσους βγουν από το κοπάδι. Μια κοινωνική κατάσταση που εισβάλλει βίαια στο χαρακτήρα του ατόμου και δε του επιτρέπει να αναπτυχθεί αρτίως.

Όσον αφορά την κακοποίηση των ζώων, το λέω και το τονίζω, ότι η Ελλάδα έχει μείνει πολύ πίσω. Ναι, η Όπρα έβγαλε το κυνοτροφείο στον αέρα επειδή ακριβώς προκάλεσε αίσθηση η κακοποίηση ζώων. Δε λέω, κι εδώ προκαλεί, αλλά δεν έχω δει πουθενά αλλού να κυνηγάνε στο δρόμο γάτες για την πλάκα τους... Επίσης, είμαστε από τις λίγες, ίσως η μοναδική ευρωπαϊκή χώρα, που αντιμετωπίζει τέτοιο πρόβλημα με τα αδέσποτα... Πάρε ένα κουτάβι για το μικρό σου κοριτσάκι, γιατί τσιρίζει ότι θέλει σκυλάκι για τα γενέθλιά της... Ναι, γαβγίζει και κλαψουρίζει, αλλά έστω... παιδί σου είναι... ---2 χρόνια μετά----> τώρα που μεγάλωσε το σκυλάκι, δε της αρέσει πια, και λες κι εσύ "Δε το παρατώ στο δρόμο;".
Εκτός αυτού, μια φορά, η γάτα ενός συμμαθητή μου γέννησε, και η μητέρα του (καθηγήτρια, καλή είναι, αλλά όσον αφορά την πολιτική της για τα ζώα...) του είπε να πετάξει τα γατάκια στα σκουπίδια... Ζωντανά! Δηλαδή Ε-Λ-Ε-Ο-Σ. Εγώ όσες φορές έχω πάει στην Ολλανδία δεν έχω συνατήσει ποτέ μα ποτέ, ούτε έχω ακούσει, για κάποιο παρόμοιο περιστατικό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rafa Nadal

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Κωστής αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Κιλκίς (Κιλκίς). Έχει γράψει 348 μηνύματα.
Προσωπικά θεωρώ τον αρχαιοελληνικό πολιτισμό έναν από τους μεγαλύτερους πολιτισμούς της ιστορίας του ανθρώπου κ φυσικά δεν είμαι μόνος...με συγκινούν πολλά επιτεύγματα των αρχαίων ελλήνων που με τα τότε δεδομένα φαντάζουν εξωπραγματικά...Όπως κ να χει είναι γνωστό το φαινόμενο κατά το οποίο πολλοί αδιαφορούν για την ιστορία...Δικαίωμά τους είναι αλλά αν δεν ξέρεις το παρελθόν σου πιστεύω ότι δεν μπορείς να ζήσεις σωστά το παρόν κ το μέλλον...Γεγονός επίσης είναι ότι κ στα σχολεία δεν είναι πια το μάθημα κ το καταλληλότερο ώστε τα παιδιά να αγαπήσουν τον πολιτισμό μας αλλά τι να κάνεις...Δυστυχώς ή ευτυχώς έχουμε τα συγκεκριμένα βιβλία κ τους συγκεκριμένους εκπαιδευτικούς(?)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Crookshanks

Διάσημο μέλος

Ο Crookshanks αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3,567 μηνύματα.
Το βιβλίο της Β' Λυκείου είναι πάρα πολύ καλό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

SCULLY

Πολύ δραστήριο μέλος

Η SCULLY αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 1,057 μηνύματα.
ποιο βιβλιο λες ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rafa Nadal

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Κωστής αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Κιλκίς (Κιλκίς). Έχει γράψει 348 μηνύματα.
ποιο βιβλιο λες ?

Λέει για το βιβλίο της γεωμετρίας αλλά στο θέμα σχετικό με την ιστορία:P:P:lol::lol:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Crookshanks

Διάσημο μέλος

Ο Crookshanks αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3,567 μηνύματα.
ποιο βιβλιο λες ?

Της Ιστορίας, νόμιζα πως φαινόταν από το ποστ του Ράφα Νάνταλ...

Λέει για το βιβλίο της γεωμετρίας αλλά στο θέμα σχετικό με την ιστορία:P:P:lol::lol:

Αμέσως εσύ να διαστρεβλώσεις τα λεγόμενά μου:P:P:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

SCULLY

Πολύ δραστήριο μέλος

Η SCULLY αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 1,057 μηνύματα.
ε οκ.θα μπορουσε να εννοει και τιποτα για την αρχαια γλωσσα ξερω γω:P.
λιγες φορες ανοιξα το βιβλιο της ιστοριας φετος και επιφυλασσομαι να παρω θεση.θα σας πω σε λιγο καιρο τη γνωμη μου..

παντως μεγαλο μερος του αρχαιου ελληνικου πολιτισμου ειναι και η ΘΕΙΚΗ γεωμετρια,μη ξεχνιομαστε.:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rafa Nadal

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Κωστής αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Κιλκίς (Κιλκίς). Έχει γράψει 348 μηνύματα.
Άντε εγώ σας χαιρετώ κ από εδώ...Αυτή όλο να μου τη λέει θέλει...:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Sofo

Νεοφερμένος

Ο Mitsaras αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Απόφοιτος και μας γράφει απο Βαθύ (Σάμος). Έχει γράψει 72 μηνύματα.
Με μία λέξη <Περήφανος>......
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

neni

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η neni αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 341 μηνύματα.
Νιώθω περήφανη για τον αρχαίο ελληνικό πολιτισμό, αλλά σέβομαι και τους υπόλοιπους πολιτισμούς, αναγνωρίζω ότι και αυτοί πρόσφεραν και προσφέρουν στην ανθρωπότητα...
έδωσε τα φώτα του σε όλον τον κόσμο, πώς θες να νοιώθω? Περήφανος και λυπάμαι που ο σύγχρονος βόρειος βλαχοέλληνας δε θα τους φτάσει ποτέ του...
Βρε κουερτι, οι βόρειοι τι σου φταίνε?...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top