Αργοπορία την πρώτη ώρα

panabarbes

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Πάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Κερατσίνι (Αττική). Έχει γράψει 208 μηνύματα.
Τις τελευταίες μέρες η διευθύντρια κλείνει την πόρτα του σχολείου μου ακριβώς μετά την προσευχή επειδή οι περισσότεροι μαθητές αργούν να μπουν στην ώρα τους την πρώτη ώρα.Αυτό είναι νόμιμο;Γιατί και εγώ την πάτησα έτσι την περασμένη παρασκευή και έχασα την ώρα τζαμπαδίστικα επειδή άργησα 2 λεπτά και έφτασα στις 8:17.Και δηλαδή εντάξει να πάρω την απουσία επειδή άργησα αλλά να μου απαγορεύει να μπω στο σχολείο;'Ελεος δηλαδή.. :knife:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alejandro Papas

Περιβόητο μέλος

Ο Alive in Illusion αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόλος (Μαγνησία). Έχει γράψει 4,300 μηνύματα.
Δεν ξερω αν επιτρεπετε παντως και ο δικος μας το εκανε! τι να πεις!:mad:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άλλο Φρούτο

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Σήψη,κατάντια,παρακμή. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ταύρος (Αττική). Έχει γράψει 331 μηνύματα.
Α και εμάς το είχε κάνει..Αρχίσαμε να πηδάμε όλοι κάγκελα,μία κοπέλα χτύπησε μετά απο 1 εβδομάδα και σταμάτησε να κλείνει την πόρτα ;Ρ

Πάντως δεν ξέρω να απαντήσω στην ερώτηση σου :]
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

panabarbes

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Πάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Κερατσίνι (Αττική). Έχει γράψει 208 μηνύματα.
Δεν βρίσκω τίποτα και στο σαιτ του υπουργείου για κανονισμούς και τέτοια ..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άλλο Φρούτο

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Σήψη,κατάντια,παρακμή. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ταύρος (Αττική). Έχει γράψει 331 μηνύματα.
Γίνε σχολικός ήρωας αγόρι μου,βούτα απο τα κάγκελα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

babisgr

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο babisgr αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 837 μηνύματα.
Από ότι γνωρίζω είναι κανονισμός του κάθε σχολείου.. μπορεί να το συνεννοούνται και με το αντίστοιχο γραφείο δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

teol20

Επιφανές μέλος

Ο teol20 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10,425 μηνύματα.
Αν παντως υπαρχει γενικο προβλημα καντε κατι σαν 15μελες.Ειναι αντιπαιδαγωγικο παντως.Αντε να φας μια απουσια.Αλλα οχι και να σου απαγορεψει την εισοδο.Δημοσιος χωρος ειναι και οχι μαγαζακι του διευθυντη.:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Thanasis B

Νεοφερμένος

Ο Thanasis B αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' γυμνασίου. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Και στο δικο μου σχολειο αυτο γινεται αλλα εχουμε και δευτερη πορτα εκτος απο την κεντρικη !!! : ) Είναι σπαστικο, δεν λεω αλλα ειναι και μερικοι που το κανουν συστηματικα την πρωτη ωρα....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

prinCess.

Επιφανές μέλος

Η prinCess. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 12,089 μηνύματα.
Ουυ και το δικό μου πέρυσι το κάνανε και φέτος στην αρχή της χρονιάς. Μετά μιλήσαμε με τον Λυκειάρχη (επειδή την απόφαση αυτή την είχε πάρει η υποδιευθύντρια) του είπαμε ότι δεν μπορούν να μας απαγορεύουν να μπαίνουμε στο σχολείο - άσε που μαζεύονταν ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΑ παιδιά κάθε μέρα έξω - μπορεί κάποιος να θέλει να φάει ή να πιει καφέ (άκου επιχειρήματα) ή έστω να κάτσει μέσα, και μας είπε ότι δεν θα ξαναγίνει αυτό και ότι θα πει στις φύλακες να μην ξανακλείσουν πόρτες, και ότι είναι λογικό να αργούμε το πρωί και τελικά δεν ξαναέκλεισε η πόρτα από τότε (αν και κάτι πήρε το αυτί μου ότι ξαναέγινε χτες). Και στη τελική ξέρω γω δεν είναι θέμα του διευθυντή. Είναι απόφαση του καθηγητή που έχεις εκείνη την ώρα το αν θα σε αφήσει να μπεις ή όχι για μάθημα.
Όταν αργούν οι καθηγητές να έρθουν δεν το κάνει κανείς θέμα. :pfff:


@panabarbes παιδί μου εσύ κάτι έχεις με τα γλυκά στο αβαταρ σου. :'(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

panabarbes

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Πάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Κερατσίνι (Αττική). Έχει γράψει 208 μηνύματα.
Ουυ και το δικό μου πέρυσι το κάνανε και φέτος στην αρχή της χρονιάς. Μετά μιλήσαμε με τον Λυκειάρχη (επειδή την απόφαση αυτή την είχε πάρει η υποδιευθύντρια) του είπαμε ότι δεν μπορούν να μας απαγορεύουν να μπαίνουμε στο σχολείο - άσε που μαζεύονταν ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΑ παιδιά κάθε μέρα έξω - μπορεί κάποιος να θέλει να φάει ή να πιει καφέ (άκου επιχειρήματα) ή έστω να κάτσει μέσα, και μας είπε ότι δεν θα ξαναγίνει αυτό και ότι θα πει στις φύλακες να μην ξανακλείσουν πόρτες, και ότι είναι λογικό να αργούμε το πρωί και τελικά δεν ξαναέκλεισε η πόρτα από τότε (αν και κάτι πήρε το αυτί μου ότι ξαναέγινε χτες). Και στη τελική ξέρω γω δεν είναι θέμα του διευθυντή. Είναι απόφαση του καθηγητή που έχεις εκείνη την ώρα το αν θα σε αφήσει να μπεις ή όχι για μάθημα.
Όταν αργούν οι καθηγητές να έρθουν δεν το κάνει κανείς θέμα. :pfff:


@panabarbes παιδί μου εσύ κάτι έχεις με τα γλυκά στο αβαταρ σου. :'(

Αυτό ακριβώς λέω και εγώ..

ΥΓ:Ι λαβ γλυκα :slourp:

Από ότι γνωρίζω είναι κανονισμός του κάθε σχολείου.. μπορεί να το συνεννοούνται και με το αντίστοιχο γραφείο δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης..

Είναι κανονισμός του σχολείου να κλείνουν την πόρτα επειδή αργήσαμε;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

LiViNGtheLiFE

Διάσημο μέλος

Η LiViNGtheLiFE αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 2,226 μηνύματα.
εμας παλι υποτιθεται οτι θα εφαρμοζοταν αλλα δεεεε...
κλασικα!

παντως εγω φτανω παντα στο κουδουνι! (οπως και οι περισσοτεροι) ετσι ουτε καν για προσευχη δεν εχουν προλαβει να βγουνε...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

OoOkoβοldOoO

Πολύ δραστήριο μέλος

Η OoOkoβοldOoO αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,519 μηνύματα.
καλά σε μας έχει παραγίνει το κακό. Ολοι σχεδόν μετά το κουδούνι ερχόμαστε. Αφού σήμερα ήμασταν την πρώτη ώρα για ένα τέταρτο μόνο έξι άτομα και μετά ήρθαν και οι υπόλοιποι!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

wolfe4ever

Διάσημο μέλος

Η wolfe4ever αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,217 μηνύματα.
Σε εμάς δεν κλείνουν την πόρτα. Απλώς μπαίνει απουσία. Πολλές φορές το κάνουν τα παιδιά, επειδή τυχαίνει να αργήσει το λεωφορείο ή επειδή εκείνα αργούν να ξυπνούν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
Ε νομίζω ότι είναι ένας άγραφος κανόνας του σχολείου.
Εντάξει, κάπως πρέπει να μας ''ελέγχουν'' και αυτοί.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

OoOkoβοldOoO

Πολύ δραστήριο μέλος

Η OoOkoβοldOoO αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,519 μηνύματα.
Σωστά αλλιώς δεν συμμαζευόμαστε κι εμείς!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,065 μηνύματα.
Στο σχολείο μου, από πριν ακόμα πάω στο λύκειο, είναι γραμμένο στον κανονισμό με bold "κανένας μαθητής και για κανένα λόγο δεν γίνεται δεκτός αν καθυστερήσει την πρώτη ώρα" και το τηρούν πολύ αυστηρά. Αμέσως μετά την προσευχή, στην εσωτερική πόρτα στέκεται μία φύλακας και δεν επιτρέπει σε κανέναν να μπει μέσα και στην εξωτερική μια άλλη και δεν αφήνει κανέναν να βγει, δηλαδή οι αργοπορημένοι παραμένουν στην αυλή. Λίγο πριν το τέλος της 1ης ώρας, έρχεται ο διευθυντής ή ένας υποδιευθυντής και σημειώνει σε ένα τετράδιο πανελληνίων του 2008 τους αργοπορημένους και ξέρω ότι όταν κάποιος γράφεται πολλές φορές, ειδοποιούν στο σπίτι του. Πάντως από ένα σχολείο 400 παιδιών που είμαστε, ποτέ οι αργοπορημένοι δεν είναι πάνω από 3-4. Στα άλλα 2 σχολεία του συγκροτήματος όπου δεν κλείνουν πόρτες και είναι ανάλογα με τον καθηγητή αν θα τους δεχθεί, μου έχουν πει ότι κάθε μέρα αργούν οι μισοί. Μήπως τελικά χρειαζόμαστε τους κανόνες που να τηρούνται?

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ἅλς

Διάσημο μέλος

Ο ἅλς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 3,894 μηνύματα.
Εμάς πάλι εξαρτάται από τον καθηγητή. Ο μαθηματικός, χημικός και φυσικός δεν έχουν πρόβλημα. Η φιλόλογος όμως .........
Στο Γυμνάσιο ήταν αλλιώς! Έπρεπε να πάρεις χαρτί από τον γυμνασιάρχη και όλα αυτά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

danai-elpida

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Δαναη-Ελπιδα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 970 μηνύματα.
Εγω προσπαθω ναμαι στην ωρα μου συνηθως παω τρεχοντας κ φτανω την στιγμη που χτυπαει το κουδουνι.Παντως ειμαι υπερ του να μην αφηνουν τα σχολεια ναναι καφενειο δηλ. να ερχεται ο καθενας οτι ωρα θελει
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

thalassolikos

Νεοφερμένος

Ο thalassolikos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 27 μηνύματα.
Επειδή τελείωσα πρόσφατα το λύκειο (και σε μας έκανε το ίδιο ο @@) σου λέω με σιγουριά πως δεκάρα δε δίνουν για τη δευτεροβάθμια σιγά μη ζητάνε και την άδειά της
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

νατ

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η νατ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 160 μηνύματα.
νομιζω οτι το δικο μου σχολειο ειναι το καλυτερο στο ζητημα αυτο :P Στο σχολειο μου δεν κλεινει η πορτα καθολου οποτε οτι ωρα και να ερθουμε θα μπουμε.
Το καλο ειναι οτι και να αργησουμε την πρωτη ωρα στην ταξη θα μπουμε κανονικα χωρις απουσια. Δηλαδη οχτω και μισι να ερθει καποιος θα μπει ...και αυτο εχει συμβει αρκετες φορεςκαι οι καθηγητες το δεχονται .Ενας καθηγητης ειχε πει οτι αφου σας αφησαν να μπειτε μεσα στο σχολειο μετα απο τοση μεγαλη καθυστερηση εγω δεν μπορω να σας το απαγορευσω. Αυτο το εκμεταλευομαστε όλοι λιγο πολυ .Εγω για παραδειγμα που εχω και ενα προβλημα να ξυπναω το πρωι πηγαινω σχολειο συνηθων 8:18-23 καπου εκει. Και παντα υπαρχουν πολυ υετα απο εμενα .....
Αυτο βασικα σιγουρα δεν ειναι και πολυ σωστο για ενα σχολειο διοτι δεν λειτουργει καταλληλα οπως θα επρεπε με καποιους κανονες...αλλα ειναι κατι που γνωριζουν πολυ καλα ολοι στο σχολειο καθως υπαρχει μια διευθυνση δραμα... :(.
Καποτε το σχολειο μου ηταν το καλυτερο της περιοχης και ακομα και απο αλλους δημους ερχοντουσαν σε αυτο γιατι ειχε <<καλο ονομα>>. Απο τοτε που αλλαξε διευθυντης δηλαδη απο τοτε που πηγα εγω Α λυκειο εχει γινει χαλια και ολο και χειροτερα......
Το εχουμε συχητησει πολλες φορες με τους συμμαθητες μου θα ηταν πολυ καλυτερο να ηταν οπως παλια σε ολους τους τομεις,να υπηρχε μια ταξη παρα η κατασταση που ειναι τωρα και ας εμεναν εξω οι μισοι την πρωτη ωρα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 5 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top