Από Φυσικό σε Μοριακή Βιολογία

greedypala

Νεοφερμένος

Ο Τάσος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 14 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 6 μηνύματα.
Γεια σας παδια,
είμαι πρωτοετης στη φυσικη του ΑΠΘ και σκέφτομαι να παω μοριακή βιολογία....παιδικό όνειρο αλλα δεν ξερω γιατί βρέθηκα φυσική ενώ είχα τα μόρια στις πανελλαδικές. Η σχολή έχει πολλά μαθηματικα κ εχω ψιλο-απογοητευθεί. Το θέμα είναι τώρα τι κανω... να δωσω με το 10% θα είναι δύσκολο να περάσω μοριακή γιατι τα μορια μου είναι λιγο παραπανω απο την βαση της σχολης με το 90% και επιπλέον θα έχω χάσει 1 χρόνο τζάμπα. Να περιμένω να πάρω το πτυχίο για να περάσω με κατατακτήριες ή υπάρχει τρόπος να μεταπηδήσω στις βιολογικές επιστήμες με τίποτα μαθήματα κατευθύνσεις μεταπτυχιακά κτλ από το τμήμα μου? ΔΕΝ ξαναδίνω πανελλαδικές!! help plz!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Iliaso

Περιβόητο μέλος

Ο Iliaso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Αρεόπολη (Λακωνία). Έχει γράψει 6,236 μηνύματα.
Η Φυσική ως επιστήμη σου αρέσει;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

greedypala

Νεοφερμένος

Ο Τάσος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 14 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 6 μηνύματα.
ναι. δεν είναι αυτό το θέμα. Τα μαθηματικά είναι το πρόβλημα :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Iliaso

Περιβόητο μέλος

Ο Iliaso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Αρεόπολη (Λακωνία). Έχει γράψει 6,236 μηνύματα.
Bασικά είναι γιατί αλληλοσυμπληρώνονται.Βασικά μπορείς στο 10% να δοκιμάσεις τη σχολή βιοχημείας και βιοτεχνολογίας στη λάρισα ή το ΤΒΕΤ στα Γιάννενα που είναι πιο χαμηλά:no1:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

greedypala

Νεοφερμένος

Ο Τάσος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 14 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 6 μηνύματα.
Το αντικείμενό τους δεν είναι ακριβώς αυτό που ψάχνω, ούτε αυτό της κλασσικής βιολογίας. Το σκέφτηκα κ αυτό αλλα για μενα το 10% είναι η τελευταία λύση(αν κ απο οτι ακουσα φετος ειναι η τελευταια χρονια που μπορω να το κανω) αλλα αν μπορω να καταλήξω σε εκείνη την επιστήμη(οχι απαραιτητα την σχολη) απο τη φυσική, τοτε θα ειμαι ευτυχης! γιατι ουτε 4 χρονια επιπλεον στην αλεξανδρουπολη θα κανω ουτε θα χασω 1 χρονο αδικα. σε ευχαριστω παντως
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Iliaso

Περιβόητο μέλος

Ο Iliaso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Αρεόπολη (Λακωνία). Έχει γράψει 6,236 μηνύματα.
Αν γουστάρεις πάντως τη Φυσική κάτσε πάλεψε το:no1:



Kανε και το 10% για καλό και για κακό πάντως
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

greedypala

Νεοφερμένος

Ο Τάσος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 14 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 6 μηνύματα.
τα μορια με το 10% ηταν 18744 περσι κ εγω σε εκεινο το πεδιο εχω γυρω στα 17800 πανω-κατω....και γουσταρω φυσικη αρα...μαλλον δεν.Σ κεφτομαι ομως αν παρω μια σχετικη κατευθυνση (εχουμε 9 κατευθυνσεις εδω περα) ισως μπορω να εργαστω ως μοριακος φυσικος με εξειδικευση στη βιολογια. και πρεπει να το ξερω τωρα γιατι στο 2ο εξαμηνο εχουμε μαθηματα επιλογης που βοηθουν αρκετα (μου ειπαν) στην κατευθυνση που θα διαλεξω.Είναι και σημαντικό για να χαλαρώσω στην τελική :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

foreverfreak

Διάσημο μέλος

Ο Βαγγελας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αροανία (Αχαΐα). Έχει γράψει 2,618 μηνύματα.
Λοιπον, εγω θα σου προτεινα να δωσεις με το 10%, καθως του χρονου μυριζομαι πως θα χουμε ανατροπες σε σχεση με τις συγκεκριμενες βασεις!! Επιπλεον ο χρονος αυτος δε θα 'ναι χαμενος, γιατι στην τελικη θα βρεθεις εκει που ηθελες πραγματικα... Παντως εγω εχω να σου πω πως οι φιλοι μου που σπουδαζουν εκει (αυτοι που το ηθελαν πραγματικα, οχι οσοι μπηκαν στην τυχη) ειναι πολυ ευχαριστημενοι και πως η Αλεξανδρουπολη ειναι τελεια απ'τις αποψεις!! Οποτε νομιζω πως δεν εχεις να χασεις τιποτα αν κανεις τα χαρτια σου για το 10%...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,112 μηνύματα.
Γεια σας παδια,
είμαι πρωτοετης στη φυσικη του ΑΠΘ και σκέφτομαι να παω μοριακή βιολογία....παιδικό όνειρο αλλα δεν ξερω γιατί βρέθηκα φυσική ενώ είχα τα μόρια στις πανελλαδικές. Η σχολή έχει πολλά μαθηματικα κ εχω ψιλο-απογοητευθεί. Το θέμα είναι τώρα τι κανω... να δωσω με το 10% θα είναι δύσκολο να περάσω μοριακή γιατι τα μορια μου είναι λιγο παραπανω απο την βαση της σχολης με το 90% και επιπλέον θα έχω χάσει 1 χρόνο τζάμπα. Να περιμένω να πάρω το πτυχίο για να περάσω με κατατακτήριες ή υπάρχει τρόπος να μεταπηδήσω στις βιολογικές επιστήμες με τίποτα μαθήματα κατευθύνσεις μεταπτυχιακά κτλ από το τμήμα μου? ΔΕΝ ξαναδίνω πανελλαδικές!! help plz!


πόσο έβγαλες;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

greedypala

Νεοφερμένος

Ο Τάσος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 14 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 6 μηνύματα.
στο 2ο πεδιο 17400 και στο 3ο 17800...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mpek

Νεοφερμένος

Η mpek αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 11 μηνύματα.
Τάσο χτυπησες φλέβα.και γω στην Γ λυκειου ηθελα βιολογικο,αλλα με τα μορια που εβγαλα πέρασα φυσικό.
τώρα μετα απο 5 χρόνια κόπου φτάνω στο πτυχιο το οποιο πραγματικα δεν ξέρω τι να το κανω αφου το μονο πράγμα που ενδιαφερει ειναι η βιολογία.Πραγματι με το 10% δε χανεις κατι,αλλα το πιθανοτερο ειναι να μην πιασεις τα μορια.Γι αυτο η γνωμη μου ειναι,να ξαναδωσεις και να περασεις εκει που σου αρεσει πριν χάσεις και αλλα χρόνια.
Παρεπιπτώντος ξερει κανεις τι προοπτικες υπάρχουν για καποιον που εχει πτυχιο φυσικης και μεταπτυχιακο στη βιολογία??
γιατι στο βιολογικο που ρωτησα μου ειπαν οτι με δέχονται για μεταπτυχιακο αλλα θα ειναι πολυ δύσκολο για μενα να περάσω τα μαθηματα.αλλα αυτο δε με νοιάζει.το μονο που σκέφτομαι ειναι αν εχει νοημα να κανω κατι τετοιο απο αποψη επαγγελματικης αποκαταστασης μετα το μεταπτυχιακο.ξερει κανεις κατι ???
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 20,088 μηνύματα.
Το μεταπτυχιακό σε άλλη επιστήμη με ένα βασικό πτυχίο σε άλλη επιστήμη δεν προσφέρει κανένα επαγγελματικό δικαίωμα. Όλες οι προκυρήξεις δημοσίου, ευρύτερου δημοσίου με νομικά πρόσωπα ιδιωτικού/ δημοσίου δικαίου, δημόσιας εκπαίδευσης αλλά και του ιδιωτικού τομέα αναφέρονται σε επαγγελματικές θέσεις με βάση το τίτλο του βασικού πτυχίου. Αν ήταν έτσι, ένας μαθηματικός με μεταπτυχιακό στην χημεία, θα γινόταν χημικός. Συνήθως επιπλέον εργασιακά δικαιώματα αποκτάς σαν εξειδικευμένος επιστήμονας, αν συνεχίσεις με μεταπτυχιακές σπουδές πάνω στην επιστήμη σου. Δηλ., πτυχίο φυσικής με μεταπτυχιακό στην μετεωρολογία, πτυχίο βιολόγου με μεταπτυχιακό πάνω στην θεωρητική οικολογία, πτυχίο μαθηματικών με μεταπτυχιακό στα βιομηχανικά μαθηματικά,..κτλ.

Έχεις σκεφτεί να δώσεις κατακτήριες; :hmm:

Υ.Σ.: Προσωπικά σκέφτομαι για δυο μεταπτυχιακά (ένα μονοετές και ένα διετές ή δυο διετή) τα οποία είναι πολύ καλύτερα από ένα ξερό ή δυο ξερά πτυχία, και παράλληλα να εργάζομαι με το πτυχίο για βιοπορισμό και οικονομική ανεξαρτησία. Εναλλακτικά αν δεν κάνω αμέσως μεταπτυχιακά, θα έχω παράλληλα το νου να διοριστώ στον ΑΣΕΠ και μετά εφόσον αποκτήσω μόνιμη εργασία δημοσίου (=μόνιμο μισθό και εργασιακή ασφάλεια), να κάνω τις "μεταπτυχιακές" τρέλες με εργασιακή άδεια με δυνατότητες προαγωγών σε θέσεις συμβούλων μαθηματικής εκπαίδευσης ή προϊσταμένων περιφερειών μέσης εκπαίδευσης.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Margooo

Νεοφερμένος

Η Margooo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 19 μηνύματα.
φετος παιζει πολυ αυτο παντως..αλλου να θελουμε κ αλλου να καταληγουμε..προσωπικα το ονειρο μου ηταν να ασχοληθω με τη βιολογια κ ειχα σχεδον σιγουρο το τμημα των βιολογικων εφαρμογων κ τεχνολογιων ιωαννινων καθως ημουν 517 μορια πανω απο την περσινη βαση..αλλααα..τα σχεδια αλλαξαν κ μπηκα γεωπονικο ΑΠΘ..κ αν κ ειναι εφαρμοσμενος κλαδος της βιολογιας η γεωπονια, ειναι κατι διαφορετικο..ουτε κ εγω ειμαι σε θεση να ξαναδωσω πανελληνιες ..με το 10% δεν βλεπω να καταφερνω κ πολλα οποτε σκεφτομαι κατατακτηριες αν τελικα δεν με κερδισει η γεωπονια..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mpek

Νεοφερμένος

Η mpek αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 11 μηνύματα.
το σκεφτομαι για κατακτήριες.αλλα δεν εχω ακούσει και τα καλύτερα.απ οτι μου εχουν πει μπαίνουν ελάχιστοι
π.χ.δινουν εξετάσεις 80 και υπάρχουν θέσεις για 7,και αυτές ψιλολαδωμένες.:/:οπότε κομματακι δυσκολο να μπω αν ειναι ετσι οντως.(αν ξέρεις καποια διαφορετική περιπτωση θα με ενδιέφερε να ξέρω.) οποτε ελεγα να μπω μεταπτυχιακο που ειναι χωρις εξετάσεις και κραταει 2 χρόνια.γιατι ειναι και αυτο ενα θεμα,ποσα χρόνια θα σπουδάζουμε πια...
αλλα εαν το μεταπτυχιακο δε βοηθάει στο να βρω δουλεια πάνω στη βιολογία τοτε οντως δεν αξιζει να το κανω γι αυτο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mpek

Νεοφερμένος

Η mpek αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 11 μηνύματα.
φετος παιζει πολυ αυτο παντως..αλλου να θελουμε κ αλλου να καταληγουμε..

δυστυχώς πάντα έπαιζε και ειναι πολυ ασχημο,τόσα παιδια χαμένα...καποια σιγμή πρεπει να νοιάξει και τους "απο πάνω" και να διορθωθεί αυτο στην Ελλάδα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Margooo

Νεοφερμένος

Η Margooo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 19 μηνύματα.
ειναι κριμα πραγματικα..κ ακομα περισσοτερο οταν το βιωνεις :( αλλα στην Ελλαδα τιποτα δεν προκειται να διορθωθει..:/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 20,088 μηνύματα.
Μεταπτυχιακό σε άλλη επιστήμη δεν προσδίδει κάτι επιπλέον. Φυσικός θα είσαι πάλι με μεταπτυχιακό στην βιολογία. Κοπελιές να ξέρετε ότι η ζωή σας δεν έφυγε. Νέες είστε. Έχετε καιρό μέχρι τα 30 σας. Με παράλληλη δουλειά για βιοπορισμό (προσωπικά δεν θέλω να με ταϊζουν οι γονείς μου μέχρι τα 30 μου) μπορείτε να κάνεις τα πάντα με σαφείς στόχους και όχι απουσία προσανατολισμού και ρομαντικές καταστάσεις. Να ξέρετε επίσης, ότι σήμερα μετράει ένα καλό μεταπτυχιακό ή δυο καλά μεταπτυχιακά ή ένα καλό διδακτορικό το οποίο μπορεί να σε οδηγήσει ψηλά είτε στο δημόσιο είτε στον ιδιωτικό τομέα σε εξειδικευμένο πόστο. Το δημόσιο πρόκειται να αλλάξει λόγω πιέσεων της Ε.Ε. και θα αρχίσει να στελεχώνεται με επιστήμονες τεραστίων βιογραφικών όπως στο εξωτερικό π.χ. Ολλανδία. Οι λόγοι είναι οικονομικοί, γι' αυτό θα αλλάξει. Πάντως και να μην αλλάξει (ένα ενδεχόμενο) ένα μεταπτυχιακό είναι ένα συν σε μόρια στους διαγωνισμούς του ΑΣΕΠ. Ενημερωτικά, στα μεταπτυχιακά των Φυσικομαθηματικών Τμημάτων από του χρόνου συζητιέται να μπουν δίδακτρα (όπως στα αντίστοιχα ΜΒΑ), να αλλάξει η φιλοσοφία τους, να γίνουν πιο ανταγωνιστικά με σαφείς επαγγελματικές προοπτικές, να αλλάξει η δομή της ύλης των μαθημάτων,...κτλ. Αυτό φάνηκε διότι φέτος μόνο η επιλογή μεταπτυχιακών ήταν πολύ σκληρή και επιλαχόντες δεν υπήρξαν. Οπότε όπως βλέπετε όλα αλλάζουν.

Το πτυχίο είναι πλέον ένα μαζικό χαρτί το οποίο λίγο πολύ όλοι με κάποιον τρόπο στην Ελλάδα, το παίρνουν. Οπότε έχει υποβαθμιστεί λιγάκι λόγω της μαζικότητάς του και της εισαγωγής όλων των Ελληνόπουλων στα Πανεπιστήμια. Η ουσιαστική γνώση και εξειδίκευση πλέον έχει μετατοπιστεί στις μεταπτυχιακές σπουδές. Στο μέλλον ίσως κορεστούν και τα πράγματα και στα μεταπτυχιακά. Προς το παρόν ψάχτε για ένα καλό μεταπτυχιακό Ελλάδα ή εξωτερικό εκτός Μ.Βρετανίας, π.χ. Ελβετία, Ολλανδία, Γερμανία, Βέλγιο. Επίσης υπάρχουν δυο ειδών μεταπτυχιακά: (α). έρευνας με ακαδημαϊκές και ερευνητικές προοπτικές μόνο (π.χ. αστροφυσική, μοριακή βιολογία,...κτλ) σε Πανεπιστήμια, Αστεροσκοπεία, Ερευνητικά Κέντρα και (β). επαγγελματικής εξειδίκευσης (π.χ. οικονομικά όπου και εγγράφεσαι στο ΟΕΕ και μπορείς να κάνεις οικονομοτεχνικές μελέτες, επιχειρησιακή έρευνα-logistics σε τράπεζες, βιομηχανίες, υπηρεσίες,..κτλ).

Αν σκεφτώ να δώσω κατατακτήριες θα το κάνω μόνο και μόνο να σπουδάσω κάτι με σκοπό να κάνω ιδιωτικό επάγγελμα π.χ. μηχανικός. Δεν θεωρώ ότι το Ελληνικό δημόσιο έχει μέλλον. Το Ελληνικό δημόσιο θα αδειάσει και θα προσλαμβάνει νομαρχιακά ελάχιστους και αρίστους με σύμβαση ορισμένου χρόνου όπως στο δυτικό εξωτερικό, δηλ., άρση της μονιμότητας. Καλύτερα να στραφούμε σε επιστήμες που έχουν δυνατότητες ιδιώτευσης. ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 20,088 μηνύματα.
οποτε σκεφτομαι κατατακτηριες αν τελικα δεν με κερδισει η γεωπονια..

Και μένα με κέρδισε η επιστήμη μου. Πέρασα από πολλές διακυμάνσεις (βλέπεις ζυγός είμαι..:D :laugh: πλάκα κάνω) για το αν μου αρέσει ή όχι, αλλά το πάλεψα μόνος μου και έφτυσα αίμα μέχρι να κοντεύω τώρα για το πτυχίο (θέμα χρόνου). :D :clapup::clapup:Να σκέφτεσαι θετικά και δημιουργικά πως μπορείς να γίνεις μεγάλη επιστήμονας πάνω στην Γεωπονία. ;) Η Γεωπονία είναι μια επιστήμη με πολύ μέλλον στο εξωτερικό αν σκεφτείς την ανάπτυξη σε τομείς βιοτεχνολογίας αλλά και τον τεράστιο αγροτικό τομέα που έχουν με εξαγωγές αγροτικών προϊόντων σε όλον τον κόσμο (π.χ. Γαλλία) ο οποίος "κινείται" με συμβουλές Γεωπόνων με μεταπτυχιακές εξειδικεύσεις.

Ο κλάδος των sciences: μαθηματικά, χημεία, βιολογία, φυσική, γεωλογία, γεωπονία, επιστήμη υλικών, πληροφορική, γεωγραφία, περιβαλλοντικές επιστήμες γνωρίζει παγκοσμίως μεγάλη άνθιση άλλο αν στην Ελλάδα τον απαξιώνουμε γιατί όλοι θέλουμε να γίνουμε γιατροί ή μηχανικοί ή στρατιωτικοί ή δάσκαλοι. Το θέμα είναι να το ψάξετε τι σας κάνει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mpek

Νεοφερμένος

Η mpek αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 11 μηνύματα.
Εμένα πάντως δε με κέρδισε η επιστήμη μου,και κάθε φορα που τα εβρισκα μπαστούνια με τη σχολή μου,τοσο πιο πολύ τη σιχαινόμουν.οπως και τώρα που είπες οτι "και μεταπτυχιακό στη βιολογία να κανεις παλι φυσικός θα εισαι" τη σιχάθηκα ακομα πιο πολύ!(μην ανησυχείς δεν τα χω βάλει μαζί σου,με τη φυσική μονο το εχω το προβλημα!) Γιατι ακόμα και τωρα που κοντεύω να τελειώσω τη σχολή μου ,με ενα μεταπτυχιακό δε θα κάνω αυτο που θέλω.θα πρέπει να πετάξω τα χρόνια του φυσικού και να ξεκινήσω πάλι απο την αρχή με τη βιολογία.και αυτό αααααν με δεχθούν με κατατακτήριες. και σκέφτομαι τώρα 5 χρονια φυσικό,και 4 βιολογικό(στην καλύτερη περίπτωση) γιατι απο φυσκό δε θα μου αναγνωρίσουν τιποτα και 2 μεταπτυχιακο(γιατι με πτυχίο μονο,που πας ρε καραμήτρο ),σύνολο 11 χρονάκια. (+888 μας κανει 11888 ,τυχαίο? δε νομίζω!:D)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 20,088 μηνύματα.
Μα λογικό δεν είναι; Θα σου άρεσε σαν μαθηματικός με ένα μεταπτυχιακό στην εφαρμοσμένη φυσική να γινόμουν επαγγελματίας φυσικός;

Μpek μην απαγοητεύεσαι. Αν υπάρχει θετική ενέργεια, λύση θα βρεθεί. Γιατί είμαστε εμείς εδώ; :D Με την συζήτηση πιστεύω ότι μπορούμε να βοηθήσουμε. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 2 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top