Από ΤΕΙ σε ΙΕΚ

dio_19

Νεοφερμένος

Ο dio_19 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
παιδια..θελω την γνωμη σας! Ειμαι απο αθηνα και εχω περασει εδω και δυο χρονια στο τει της λαμιας στο τμημα πληροφορικης...απο την πρωτη στιγμη δεν μ αρεσε το ολο κλημα λογω οργανωσης,καθηγητων,πολης,δυσκολιας μαθηματων...επισης λογο του οτι περασα απο τεε μου λειπουν καποιες βασεις για τα μαθηματα....με αποτελεσμα να μην περναω εναν σημαντικο αριθμο μαθηματων καθε εξαμηνο...τωρα λεω να φυγω απο την σχολη και να γραφτω σε καποιο ιεκ...αλλα μ λενε να προσπαθησω κανωντας ιδιετερα(η οποια ιδεα δεν μ αρεσει καθολου)...γτ το χαρτι απο το τει ειναι σημαντικοτερο απο του ιεκ και τετοια...τι λετε εσεις? :\
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

underwater

Περιβόητο μέλος

Η underwater αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,343 μηνύματα.
Κι εγώ είμαι υπέρ της άποψης να προσπαθήσεις να τελειώσεις το ΤΕΙ. Το χαρτί είναι πολύ πιο ισχυρό, το επίπεδο σπουδών καλύτερο, μισθολογικά μπορείς να διεκδικήσεις περισσότερα σε σχέση με ΙΕΚ. Από εκεί και πέρα εσύ θα κρίνεις αν μπορείς να αντιμετωπίσεις τις δυσκολίες που συναντάς τώρα στις σπουδές σου με περισσότερο διάβασμα και με κάποια υποστήριξη για να καλύψεις τα κενά που έχεις από το Λύκειο ή αν όντως δεν μπορείς να αντεπεξέλθεις.

Εγώ πάντως βλέπω με καλό μάτι το ότι πέρασες από ΤΕΕ, δεν ξέρω πολλά παιδιά που το κατάφεραν. Μου δείχνει ότι έχεις δυνατότητες, χωρίς βέβαια να βάζω το χέρι μου στην φωτιά και χωρίς να θέλω να σε βάλω σε κάποια διαδικασία που δεν αντέχεις. Προσπάθησε να εκμεταλλευτείς την ευκαιρία που σου δίνεται ύστερα από προσωπική σου επιτυχία, ''θυσίασε'' για λίγο τις πολλές εξόδους και δώσε χρόνο στις σπουδές σου. Μην τα παρατήσεις πριν προσπαθήσεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Μανος E

Νεοφερμένος

Ο Μανος E αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
καλησπερα! εχω περασει φυτικη παραγωγη καλαματα αλλα δν ειμαι σιγουρος για το μελλον της σχολης αν ειναι καλη κ αν εχει επαγγελματικη αποκατασταση κ για τα μεταπτυχιακα που μπορω να κανω...αν ξερει καποιος κ μπορει να μ πει τον ευχαριστω. επισης αν ξερει καποιος να μ πει τι ειναι καλυτερο να ακολουθησω ιεκ τεχνικος δικτυων η φυτική παραγωγη? ως προς το μελλον ...:redface::redface::redface::redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

VouDou

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Δημήτριος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 49 ετών, Καθηγητής και μας γράφει απο Κυπαρισσία (Μεσσηνία). Έχει γράψει 1,340 μηνύματα.
Βασικά μπορείς να εγγραφείς ταυτόχρονα και στα δύο (ΙΕΚ και ΤΕΙ), δεν υπάρχει κανένα κώλυμα!

Επίσης, τα ΙΕΚ του ΟΕΕΚ είναι 16:00-22:00 και αν αποφασίσεις να ζήσεις Καλαμάτα παρακολουθώντας το ΤΕΙ... στο ΙΕΚ Καλαμάτας θα ξεκινήσει η ειδικότητα "Τεχνικός Εφαρμογών Πληροφορικής με Πολυμέσα". Αν σε ενδιαφέρει λοιπόν, μπορείς να σπουδάσεις ταυτόχρονα και τα δύο!

Τι είναι καλύτερο για το μέλλον (δηλαδή να βρεις εργασία πιο εύκολα) μεταξύ ΦΠ ΤΕΙ και ΙΕΚ Τεχνικός Δικτύων δε νομίζω να το ξέρει κανείς.

Περί μεταπτυχιακών (άρα κατοχή πτυχίου ΤΕΙ ή ΑΕΙ) ο νόμος σου επιτρέπει να επιλέξεις όπου θες (και σχετικό και άσχετο με ΦΠ). Με πτυχίο ΙΕΚ δεν έχεις πρόσβαση σε μεταπτυχιακά προγράμματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

osfp__93

Νεοφερμένος

Ο osfp__93 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Καλησπέρα, σπουδάζω στο τμήμα αυτοματισμοί ΤΕΙ Χαλκίδας εδω και 2 χρονια, εχω περάσει 17/35 μεχρι τωρα και σκέφτομαι να τα παρατήσω για 3 λόγους : 1) τα μαθήματα ειναι αρκετά δύσκολα και απαιτούν καλή γνώση μαθηματικών την οποία δεν εχω καθως ήρθα απο ΕΠΑΛ(πληροφορικης) 2) δεν μου αρεσει και πολυ το αντικειμενο, η αληθεια ειναι οτι δεν το εψαξα και πολυ οταν εκανα τ μηχανογραφικο,ηθελα κατι που να εχει σχεση με πληροφορική υπολογιστες κλπ και 3) το συγκεκριμενο ΤΕΙ ειναι ενα μπ...λο τιποτα δεν δουλευει σωστα.
Σκεφτομαι για ΙΕΚ ή για σπουδες εξωτερικό (αλλα το οικονομικο ειναι ενα προβλημα) ή να παω μονιμα στο εξωτερικο για δουλεια οπου εχω συγγενεις σε αυστραλια και καναδα
Εσεις τι λετε?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cha0s

Περιβόητο μέλος

Ο cha0s αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,461 μηνύματα.
Να πας σε ΙΕΚ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stefanos...

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Στεφανος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,244 μηνύματα.
Η σχολή πάντως να ξέρεις πως ειναι παρα πολυ καλη.Αν νομιζεις πως δεν μπορεις να καταφερεις να την τελειωσεις τοτε παρατησε την, αν και εγω στην θεση σου δεν θα αφηνα αυτη τη σχολη για να παω σε ιεκ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lexritis

Νεοφερμένος

Ο lexritis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 42 μηνύματα.
Αν θες να τα παρατησεις,ξαναδωσε πανελληνιες.Τιποτα δεν πηγε χαμενο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Raiseonce

Δραστήριο μέλος

Ο Raiseonce αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Πανόραμα (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 680 μηνύματα.
Στη θέση σου θα τέλειωνα και θα έδινα κατατακτήριες να περάσω κάπου που μου άρεσε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cookies&chips

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Πάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 195 μηνύματα.
Εγώ αυτό που σου προτείνω είναι, ό,τι και να κάνεις, πάρε κάποιο χαρτί. Μόνο με απολυτήριο λυκείου (επάλ ξε-επαάλ) θα δυσκολευτείς πάρα πολύ να βρεις δουλειά, κι αυτό ισχύει το ίδιο αν όχι περισσότερο στο εξωτερικό. Αν δεν αντέχεις με τίποτα να συνεχίσεις, γραμμή στο ΙΕΚ αμέσως (αν δε θες να ξαναδώσεις πανελλήνιες).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nektariosmakris

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο νεκτάριος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών και μας γράφει απο Κορωπί (Αττική). Έχει γράψει 177 μηνύματα.
πληροφορικη σαρεσει? πηγαινε σε ενα ιεκ πληροφορικης.αλλα να εισαι καλος μαθητης και να ασχολεισαι με το αντικειμενο σου
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nefi

Πολύ δραστήριο μέλος

Η nefi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,097 μηνύματα.
λιγο πολυ ολες οι σχολες ειναι μπου...λο,εγω λεω να συνεχισεις και να παρεις το πτυχιο σου,ειδικα αμα σπουδαζεις στην πολη σου κ δεν εχεις εξοδα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Πληροφορικάριος

Δραστήριο μέλος

Ο Πληροφορικάριος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 623 μηνύματα.
Για μένα το ΙΕΚ είναι η χειρότερη λύση. Αν έχεις στρωμένη δουλειά σε Αυστραλία και Καναδά πήγαινε αλλιώς ξανα δώσε αν βέβαια υπάρχει σχολή που σε ενδιαφέρει.

η σχολή με 17/35 αν έχει και προαπαιτούμενα μαθήματα δύσκολα αν βγεί και στα 6 χρόνια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stefanos...

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Στεφανος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,244 μηνύματα.
Καλυτερα για μενα να συνεχισεις την σχολη σου αν πιστευεις οτι μπορεις να την τελειωσεις, εστω και αργα, παρα να πας σε ιεκ! Αν πιστευεις οτι δεν μπορεις να την βγαλεις δωσε πανελληνιες παλι ή με κατατακτηριες( δεν ξερω πως γινονται αυτα) και πανε σε μια σχολη που θες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ερινύς

Τιμώμενο Μέλος

Η Ερινύς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 17,739 μηνύματα.
17/35 έχεις περάσει, αμαρτία είναι να τα παρατήσεις με περασμένα τα μισά μαθήματα. Μπορείς να δώσεις κατατακτήριες για κάποια σχολή όταν τελειώσεις ή να κάνεις κάποιο μεταπτυχιακό στο κομμάτι που σε ενδιαφέρει.

Αν σ' αυτά τα 2 χρόνια είχες περάσει όλα κι όλα 6-7 μαθήματα ξέρω γω θα σου 'λεγα νταξ παράτα την, αλλά έχεις φτάσει στην μέση και δεν νομίζω ότι αξίζει να τα παρατήσεις για να ξαναρχίσεις από την αρχή σε ΙΕΚ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top