Από Άγιο Νικόλαο στο Ηράκλειο;

pepper ann

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Έλενα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Άγιος Νικόλαος (Λασιθίου). Έχει γράψει 367 μηνύματα.
Γεια σας :)
Φέτος θα πάω 3η λυκείου και μάλλον θα δηλώσω σχολές πληροφορικής και υπολογιστών.Ανάμεσα στις σχολές που βρίσκω ιδιαίτερα ενδιαφέροντες είναι και το τμήμα επιστήμης των υπολογιστών του πανεπιστημίου κρήτης που βρίσκεται στο Ηράκλειο.Το πρόβλημα ειναι ότι εγώ μένω Άγιο Νικόλαο,που απέχει κάπου 70 χμ από Ηράκλειο,με το λεωφορείο είσαι εκεί σε μιάμιση ώρα,κ με αμάξι,το πολύ σε ένα 50λεπτο.Και αναρωτιέμαι αν αξίζει τον κόπο να περάσω σε μια πόλη τόσο κοντά στην δική μου, στην οποία θα μπορούν πολύ εύκολα να με επισκέπτονται οι γονείς μου (δεδομένου ότι θα προτιμούσα να έχω τις ελάχιστες επαφές μαζί τους).
Από την άλλη,με ενδιαφέρουν ιδιαίτερα κ σχολές του ΕΜΠ κ τις ΑΣΟΕΕ,οπότε ίσως να περάσω και Αθήνα,πράγμα που βρίσκω απαίσιο,μια κ η Αθήνα δεν νομίζω ότι προσφέρει και φοβερή ποιοτητα ζωής...
Θα ήθελα την άποψη σας πάνω στο θέμα.
Ευχαριστώ :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

toknil

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η toknil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 315 μηνύματα.
Γειά σου Έλενα συντοπίτισσα

Το Ηράκλειο εγώ δε θα το πρότεινα, όχι επειδή είναι εύκολα προσβάσιμο από συγγενείς,γονείς,γατιά,σκυλιά αλλά γιατί ακριβώς σου προσφέρει την ίδια σχεδόν ασφάλεια στην οποία ζεις τόσα χρόνια.
Μέγα λάθος κατά την άποψή μου...

Μοναδικό ελαφρυντικό είναι να επιλέξεις την πόλη εξαιτίας της σχολής που θα σου αρέσει εξαιρετικά, που σ' αυτή την περίπτωση δεν τίθεται καν ζήτημα.

Όμως, αναφέρεις και την Αθήνα και γενικότερα δεν ακούγεσαι σίγουρη και σε λιγότερο από 10 μήνες που μεσολαβούν μέχρι να αποφασίσεις οριστικά, πολλά θα αλλάξουν και εσύ επίσης.

Δεν ξέρω πώς ορίζεις εσύ το ''ποιοτική ζωή'', με τον τρόπο που το ορίζω εγώ πάντως η Αθήνα το εξασφαλίζει.

Δε βοήθησα αρκετά, τέλος να σου πω όμως ότι θεωρώ εξαιρετικά σημαντικό να φεύγεις και να ζεις μόνος, η αίσθηση ότι βρίσκεσαι τόσο κοντά στο σπίτι σου υποσυνείδητα θα σε οδηγεί στο να μην ''ξεφύγεις'' από τα δελεαστικά οικογενειακά δεσμά.

Αν σου αρέσουν εξίσου διάφορες σχολές, εγώ θα επέλεγα την πιο απομακρυσμένη...

Χαιρετώ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

pepper ann

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Έλενα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Άγιος Νικόλαος (Λασιθίου). Έχει γράψει 367 μηνύματα.
Γειά σου Έλενα συντοπίτισσα

Το Ηράκλειο εγώ δε θα το πρότεινα, όχι επειδή είναι εύκολα προσβάσιμο από συγγενείς,γονείς,γατιά,σκυλιά αλλά γιατί ακριβώς σου προσφέρει την ίδια σχεδόν ασφάλεια στην οποία ζεις τόσα χρόνια.
Μέγα λάθος κατά την άποψή μου...

Μοναδικό ελαφρυντικό είναι να επιλέξεις την πόλη εξαιτίας της σχολής που θα σου αρέσει εξαιρετικά, που σ' αυτή την περίπτωση δεν τίθεται καν ζήτημα.

Όμως, αναφέρεις και την Αθήνα και γενικότερα δεν ακούγεσαι σίγουρη και σε λιγότερο από 10 μήνες που μεσολαβούν μέχρι να αποφασίσεις οριστικά, πολλά θα αλλάξουν και εσύ επίσης.

Δεν ξέρω πώς ορίζεις εσύ το ''ποιοτική ζωή'', με τον τρόπο που το ορίζω εγώ πάντως η Αθήνα το εξασφαλίζει.

Δε βοήθησα αρκετά, τέλος να σου πω όμως ότι θεωρώ εξαιρετικά σημαντικό να φεύγεις και να ζεις μόνος, η αίσθηση ότι βρίσκεσαι τόσο κοντά στο σπίτι σου υποσυνείδητα θα σε οδηγεί στο να μην ''ξεφύγεις'' από τα δελεαστικά οικογενειακά δεσμά.

Αν σου αρέσουν εξίσου διάφορες σχολές, εγώ θα επέλεγα την πιο απομακρυσμένη...

Χαιρετώ


Έχεις δίκιο σε αυτό.Και όντως είναι ιδιαίτερα δελεαστικό όποτε αντιμετωπίσω ένα πρόβλημα να μπορώ να 'τρέχω' στους γονείς μου...
Όσο για Αθήνα,δεν ξέρω,δεν θα ήθελα να μένω εκεί.Όποτε πηγαίνω μένω για 3ήμερο-4ημερο,και κάθε φορά ανυπομονώ να γυρίσω Κρήτη,δεν μπορώ καν να φανταστώ ότι θα μείνω εκεί 4 + χρόνια!
Με το ποιότητα ζωής εννοώ να έχω την δυνατότητα αν το θελήσω να βρεθώ εύκολα στην εξοχή,να έχω πράσινο γύρω μου,τις ελάχιστες δυνατές άχαρες πολυκατοικίες,αν θέλω να δω έναν φίλο μου ή να πάω κάπου να μη μου παίρνει ώωωρες και ώρες για να φτάσω στον προορισμό μου,να μην αντιμετωπίζω τον καθένα ως πιθανό ληστή-βιαστή κ.τ.λ,και ούτε να αντιμετωπίζομαι και γω έτσι από τον καθένα,να είναι εύκολο να πιάσω κουβέντα με άνθρωπους που δεν ξέρω,να μην βιώσω τέλος πάντων την απομόνωση και την απανθρωπιά των μεγαλουπόλεων.Και άλλα πολλά...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

toknil

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η toknil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 315 μηνύματα.
Κάποιος που ζει Αθήνα, θα σε κατατοπίσει περισσότερο.
Αυτό δεν το ορίζω ως ποιοτικό αλλά ως βαρετό πάντως.
Έχει να κάνει με τον άνθρωπο, και με αυτά που λες όντως θα έχεις πρόβλημα σε μια μεγαλούπολη.

Το ερώτημα σου αρχικά ήταν για Ηράκλειο και σου είπα ποιό θεωρώ το πιο αρνητικό...
it's up to you
:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
Ηρακλειο ασυζητιτι. Γιατι εισαι κοντα στο σπιτι αλλα αρκετα μακρυα ωστε να μπορεις να εχεις την ελευθερια σου. Επειδη εγω ερχομαι απο Αθηνα και σπουδαζω Ηρακλειο στο λεω οτι ειναι ταλαιπωρια με το πλοιο να πηγαινεις και να ερχεσαι ακομα και λιγες φορες. Εξαλλου τωρα που μεγαλωνεις και θα εισαι ενηλικη θα μπορεις πιο ευκολα να ζητας απο τους γονεις σου να σε αφηνουν ησυχη...
Παροτι ειμαι Αθηναια συμφωνω μαζι σου στην αποψη σου για την Αθηνα, κι εγω γι'αυτο επελεξα επαρχια εξαλλου και πιστευω οτι θα χανεις πολυ χρονο μενοντας στην Αθηνα και οι ρυθμοι της πολης δεν ειναι καθολου ποιοτικοι. Ακομα και στο Ηρακλειο που ειναι μεγαλη πολη για επαρχια την ειδα τη διαφορα.
Τελος το τμημα επιστημης υπολογιστων ειναι παρα πολυ καλο οποτε δινει πολλα +.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

pepper ann

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Έλενα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Άγιος Νικόλαος (Λασιθίου). Έχει γράψει 367 μηνύματα.
Ηρακλειο ασυζητιτι. Γιατι εισαι κοντα στο σπιτι αλλα αρκετα μακρυα ωστε να μπορεις να εχεις την ελευθερια σου. Επειδη εγω ερχομαι απο Αθηνα και σπουδαζω Ηρακλειο στο λεω οτι ειναι ταλαιπωρια με το πλοιο να πηγαινεις και να ερχεσαι ακομα και λιγες φορες. Εξαλλου τωρα που μεγαλωνεις και θα εισαι ενηλικη θα μπορεις πιο ευκολα να ζητας απο τους γονεις σου να σε αφηνουν ησυχη...
Παροτι ειμαι Αθηναια συμφωνω μαζι σου στην αποψη σου για την Αθηνα, κι εγω γι'αυτο επελεξα επαρχια εξαλλου και πιστευω οτι θα χανεις πολυ χρονο μενοντας στην Αθηνα και οι ρυθμοι της πολης δεν ειναι καθολου ποιοτικοι. Ακομα και στο Ηρακλειο που ειναι μεγαλη πολη για επαρχια την ειδα τη διαφορα.
Τελος το τμημα επιστημης υπολογιστων ειναι παρα πολυ καλο οποτε δινει πολλα +.
:)
Δηλαδή δεν πιστεύεις ότι αξίζει να περάσω Αθήνα αν βρω κάποια καλύτερη σχολή; Γιατί αυτό είναι που με απασχολεί...:/
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
:)
Δηλαδή δεν πιστεύεις ότι αξίζει να περάσω Αθήνα αν βρω κάποια καλύτερη σχολή; Γιατί αυτό είναι που με απασχολεί...:/


Ε αν ειναι για τη σχολη και θες οπωσδηποτε καποια που να ειναι στην Αθηνα πηγαινε, αλλα οπως ειπα και στο Ηρακλειο δε θα εχεις τοσο τα προβλματα που ανεφερες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

pepper ann

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Έλενα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Άγιος Νικόλαος (Λασιθίου). Έχει γράψει 367 μηνύματα.
Ε αν ειναι για τη σχολη και θες οπωσδηποτε καποια που να ειναι στην Αθηνα πηγαινε, αλλα οπως ειπα και στο Ηρακλειο δε θα εχεις τοσο τα προβλματα που ανεφερες.
:iagree:
μπα.δε θέλω οπωσδήποτε κάποια στην Αθήνα.Βασικά δεν ξέρω τι θέλω :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

zaxosm

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Χαρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πεύκη (Αττική). Έχει γράψει 186 μηνύματα.
Εγω περασα στο τμημα Ε.&Τ. υπολοογιστων στην Τριπολη ενω εμενα αθηνα.
Αποσταση 1 ωρα και 20 λεπτα.
Συνεχεια μου λεγαν οι γονεις μου οτι θα ερχομαστε ειναι πολυ κοντα και τετοιες ιστοριες. Ετσι κι εγω ειχα ψιλοξενερωσει!
Τελικα ομως διαψευστηκαν! Ευτυχως για μενα! Ολες κι ολες ηρθαν 4 φορες και οι 2 ηταν μονοημερες!!!! Οποτε πας χαλαρα Ηαρκλειο που εχει και το καλυτερο τμημα σε ααυτον τον τομεα! Αθηνα μην πας!
Εχει πολυ πιο ωραια φοιτητικη ζωη στο ηρακλειο, και οπως λες εχει και πολυ καλυτερη ποιοτητα ζωης!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

pepper ann

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Έλενα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Άγιος Νικόλαος (Λασιθίου). Έχει γράψει 367 μηνύματα.
Εγω περασα στο τμημα Ε.&Τ. υπολοογιστων στην Τριπολη ενω εμενα αθηνα.
Αποσταση 1 ωρα και 20 λεπτα.
Συνεχεια μου λεγαν οι γονεις μου οτι θα ερχομαστε ειναι πολυ κοντα και τετοιες ιστοριες. Ετσι κι εγω ειχα ψιλοξενερωσει!
Τελικα ομως διαψευστηκαν! Ευτυχως για μενα! Ολες κι ολες ηρθαν 4 φορες και οι 2 ηταν μονοημερες!!!! Οποτε πας χαλαρα Ηαρκλειο που εχει και το καλυτερο τμημα σε ααυτον τον τομεα! Αθηνα μην πας!
Εχει πολυ πιο ωραια φοιτητικη ζωη στο ηρακλειο, και οπως λες εχει και πολυ καλυτερη ποιοτητα ζωης!

πωπω,με εμψυχώνεις αφάνταστα τώρα :D
ευχαριστώ για τη βοήθεια :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

zaxosm

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Χαρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πεύκη (Αττική). Έχει γράψει 186 μηνύματα.
Προτιμησε και μικρο σπιτι ωστε να εχεις και δικαιολογια..... ξερεις, μ'ενοχλειτε και θελω να διαβασω (λεμε τωρα) και τετοιες ιστοριες!:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

pepper ann

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Έλενα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Άγιος Νικόλαος (Λασιθίου). Έχει γράψει 367 μηνύματα.
Προτιμησε και μικρο σπιτι ωστε να εχεις και δικαιολογια..... ξερεις, μ'ενοχλειτε και θελω να διαβασω (λεμε τωρα) και τετοιες ιστοριες!:P

Χαχα :D Οταν λες μικρό πόσο μικρό εννοεις?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

zaxosm

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Χαρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πεύκη (Αττική). Έχει γράψει 186 μηνύματα.
Ε καλα οχι και λιλιπουτειο.....:P

Ας πουμε ή μια γκαρσονιερα ή αν θες κατι μεγαλυτερο τοτε να εχει 2 δωματια μικρα, δηλαδη να μην ειναι το ενα σαλονι και το αλλο δωματιο, αλλα το ενα κουζινα και το αλλο το κανονικο δωματιο!:no1:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

pepper ann

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Έλενα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Άγιος Νικόλαος (Λασιθίου). Έχει γράψει 367 μηνύματα.
Ε καλα οχι και λιλιπουτειο.....:P

Ας πουμε ή μια γκαρσονιερα ή αν θες κατι μεγαλυτερο τοτε να εχει 2 δωματια μικρα, δηλαδη να μην ειναι το ενα σαλονι και το αλλο δωματιο, αλλα το ενα κουζινα και το αλλο το κανονικο δωματιο!:no1:

Και δε μου λες,πλυντήρια,κουζίνες κ τέτοια,χωράνε σ'ένα τέτοιο σπίτι?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

zaxosm

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Χαρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πεύκη (Αττική). Έχει γράψει 186 μηνύματα.
Και δε μου λες,πλυντήρια,κουζίνες κ τέτοια,χωράνε σ'ένα τέτοιο σπίτι?

Μα και βεβαια χωρανε! Εχει ειδικο χωρο για κουζινα για ψυγειο και λοιπα.... dont worry!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

pepper ann

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Έλενα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Άγιος Νικόλαος (Λασιθίου). Έχει γράψει 367 μηνύματα.
Απλά δεν ξέρω κατά πόσο είναι έξυπνο να διαλεξω την σχολή μου με βάση την πόλη στην οποία βρίσκεται.
Πιστεύετε ότι ένας φοιτητής,που όπως είπα και πιο πάνω,θέλει ποιότητα ζωής,και μια πιο ανθρώπινη πόλη για να ζήσει,θα δεινοπαθήσει στην Αθήνα?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

~kynthia

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Κύνθια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 359 μηνύματα.
Όχι απαραίτητα - για μένα το σημαντικότερο είναι ν' αλλάξεις πόλη, να απομακρυνθείς από όλα τα γνωστά, μαμάδες, μπαμπάδες, γιαγιάδες, σπίτια και τέτοια.

Το πόσο καλά θα περάσεις εξαρτάται από τη δική σου διάθεση και κυρίως τις παρέες που θα αποκτήσεις.
Δηλαδή και σε μια πολύ μικρή και 'ανθρώπινη' πόλη, αν είσαι μόνος σου, όσο χαμογελαστοί και να είναι οι κάτοικοι τί να το κάνεις;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top