Απόφοιτος Ιστορικού - Προτάσεις για μεταπτυχιακό

VIVA

Νεοφερμένος

Η VIVA αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 9 μηνύματα.
Καλησπέρα σε όλους ! Τελείωσα σχολή ιστορίας με βαθμό 8 και θα ήθελα προτάσεις για καλό μεταπτυχιακό . Θα ήθελα γνώμη σχετικά με τι τομέα να επιλέξω
 

archaios19

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Βαγγέλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών και Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Ιστορίας & Αρχαιολογίας ΑΠΘ. Έχει γράψει 974 μηνύματα.
Δώσε μας κάποια ιδέα: θες μεταπτυχιακό στην ιστορία, οπότε αναζητάς τη συγκεκριμένη ειδίκευση ή επιθυμείς να στραφείς σε άλλο κλαδο/επιστήμη;
 

VIVA

Νεοφερμένος

Η VIVA αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 9 μηνύματα.
Σκέφτομαι να στραφω σε άλλο κλάδο πχ σχετικά με μουσεία ή κάτι άλλο όπως ανθρωπολογία
 

archaios19

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Βαγγέλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών και Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Ιστορίας & Αρχαιολογίας ΑΠΘ. Έχει γράψει 974 μηνύματα.
Δεν ξέρω σε ποια πόλη βρίσκεσαι, πάντως το μεταπτυχιακό πρόγραμμα Μουσειακών Σπουδών του ΕΚΠΑ είναι εξαιρετικό:
https://museum-studies.uoa.gr/#:~:text=“ Το ΠΜΣ «Μουσειακές Σπουδές» είναι ένα μεταπτυχιακό,μπορούν να επιφέρουν ουσιαστικές αλλαγές στη σύγχρονη κοινωνία.

Σε παρόμοια πλαίσια και με μεγαλύτερη έμφαση στη Διαχείριση Πολιτισμικών Αγαθών, ένας κλάδος που ανοίγει πολλές πόρτες γενικότερα, είναι και το εξής διατμηματικό μεταπτυχιακό επίσης του ΕΚΠΑ:

 

VIVA

Νεοφερμένος

Η VIVA αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 9 μηνύματα.
Θα ήθελα κάτι εξ αποστάσεως για οικονομικούς λόγους ισωσ κάτι όπως λαογραφία και πολιτιστική διαχειριση το διιδρυματικο του ΕΚΠΑ δεν ξέρω αν είναι καλό μεταπτυχιακό
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Η αν ξέρετε κάποιο πχ τησ Κύπρου εξ αποστάσεως ;
 

archaios19

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Βαγγέλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών και Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Ιστορίας & Αρχαιολογίας ΑΠΘ. Έχει γράψει 974 μηνύματα.
Ένα ένα όμως μας τα λες :P
Τι διιδρυματικό η αλήθεια είναι ότι έχει πολύ μεγάλη ζήτηση. Για την ποιότητα, δεν μπορώ να πω κι εγώ ότι είναι το καλύτερο που θα βρεις σε ακαδημαϊκό επίπεδο, αλλά είναι τίμιο και σίγουρα ασχολείσαι και ανακαλύπτεις αρκετές πτυχές της πολιτισμικής διαχείρισης.
 

VIVA

Νεοφερμένος

Η VIVA αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 9 μηνύματα.
Βέβαια κάτι που με στεναχωρεί είναι ότι συνήθως εισάγονται λίγα παιδιά σε αυτο τησ λαογραφιασ είναι εξ αποστάσεως και θα πάρει 40 άτομα και ελπίζω να με δεχτούν . Βλέπω ότι ζητούν και δεύτερη γλώσσα και εγώ δεν έχω και ισωσ να είναι δύσκολο να με δεχτούν
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Μετράει Βεβαια ο βαθμός πτυχίου και ο βαθμοσ στα συναφή μάθηματα ο οποιοσ είναι πολύ καλοσ πιστεύω αλλά μετράει αρκετά το να έχω έστω Β2 σε δεύτερη ξένη γλώσσα
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Επίσης είναι καλύτερα αν έκανα μεταπτυχιακό σε συντήρηση κληρονομιάς ή σε πολιτιστική διαχείριση ;
 
Τελευταία επεξεργασία:

Panzerkampfwagen

Διάσημο μέλος

Ο Panzerkampfwagen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Νομικής ΑΠΘ. Έχει γράψει 2,394 μηνύματα.
Εαν το θέμα σου είναι οικονομικό, στρέψου σε τμηματικά μεταπτυχιακά.

Εγώ, π.χ., πριν αποφασίσω να το γυρίσω στη δικηγορία ήμουν μεταπτυχιακός φοιτητής στο μαθηματικό ΑΠΘ έχοντας δώσει εξετάσεις εισαγωγής και με μέτριο σχετικά μ.ο. πτυχίου πληρώνοντας 0€ το εξάμηνο!
 

VIVA

Νεοφερμένος

Η VIVA αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 9 μηνύματα.
Τι είναι το τμηματικά ;
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Είναι και οικονομικο το θέμα για αυτό προτιμώ κάτι εξ αποστάσεως αλλά θέλω να ξέρω ποια επιλογή είναι καλύτερη
 
Τελευταία επεξεργασία:

Asha

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Asha αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 235 μηνύματα.
Αρχικά για ποιον λόγο θες να κάνεις ένα μεταπτυχιακό;

Ψάχνεις κάτι που θα σου προσφέρει επιπλέον εναλλακτικές για επαγγελματική αποκατάσταση και θα σου ανοίξει κάποια επιπλέον πόρτα; Ίσως θα μπορούσες να κοιτάξεις και κάτι σε digital humanities. Προς μουσειολογία που πρότεινε και ο archaios επίσης είναι μια καλή επιλογή. Από εκεί και πέρα για να αλλάξεις τομέα μπορείς να κάνεις πολλά μέχρι και μετάφραση πχ.

Θες να εμβαθύνεις παραπάνω σε κάποιον τομέα που σε ενδιαφέρει; Όπως πχ η λαογραφία; Μην σε αγχώνουν τα 40 άτομα, δεν είναι καθόλου λίγα, κάθε άλλο. 40 για μεταπτυχιακό είναι πολλά και ο μ.ο σου είναι αρκετά καλός.

Το ερώτημα όμως είναι τι θα κάνεις μετά. Θες να δουλέψεις σαν φιλόλογος κάπου και να ασχοληθείς με την εκπαίδευση; Θες να ασχοληθείς ενδεχομένως ερευνητικά αργότερα με κάποιον τομέα που σε ενδιαφέρει; Μόνο μην πεις πως θες μόρια για δημόσιο 😂. Γιατί οκ, καλό το μεταπτυχιακό, καλή και η λαογραφία, αλλά μετά τι;
 

VIVA

Νεοφερμένος

Η VIVA αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 9 μηνύματα.
Ναι εναλλακτικές για επαγγελματική αποκατάσταση θέλω να μου προσφέρει το μεταπτυχιακό
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Θα ήθελα κάποια εργασία αργότερα σχετική με μουσεία πινακοθήκες κτλπ
 

Nala

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Nala αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 21 ετών, Φοιτήτρια του τμήματος Ιατρικής ΑΠΘ και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 862 μηνύματα.
Πολύ ωραία και πρωτότυπα μεταπτυχιακά έχει η ιστορία και φιλοσοφία της επιστήμης στο ΕΚΠΑ
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Πολύ ωραία και πρωτότυπα μεταπτυχιακά έχει η ιστορία και φιλοσοφία της επιστήμης στο ΕΚΠΑ
Εγώ θα διάλεγα αυτό με την τεχνολογία, ψηφιακές ανθρωπιστικες επιστήμες
 

Συνημμένα

  • Screenshot_20240713-182412_Chrome.jpg
    Screenshot_20240713-182412_Chrome.jpg
    397.3 KB · Εμφανίσεις: 17

Panzerkampfwagen

Διάσημο μέλος

Ο Panzerkampfwagen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Νομικής ΑΠΘ. Έχει γράψει 2,394 μηνύματα.
Προς κάθε ενδιαφερόμενο, για να μην λέγονται ανακρίβειες.

Κανένα μεταπτυχιακό δε προσφέρει επαγγελματικά δικαιώματα!

Το σύστημα στην Ελλάδα είναι τέτοιο, ώστε αυτά να θεμελιώνονται από το προπτυχιακό και μόνο!

Αν η ΟΡ θέλει να ασχοληθεί με μουσεία/ξενάγηση, μιλάμε για Σχολή Ξεναγών, ΟΧΙ για μεταπτυχιακό γενικά και αόριστα στη μουσειολογία!

Τα μεταπτυχιακά έχουν ΜΟΝΟ ακαδημαϊκό ενδιαφέρον.
 

VIVA

Νεοφερμένος

Η VIVA αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 9 μηνύματα.
Ναι αλλά με πτυχίο ιστορίας έχω τέτοιου είδους επαγγελματικα δικαιώματα
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Μήπως θα ήταν καλύτερο να κάνω ένα μεταπτυχιακό σχετικό με εκπαίδευση όπως ειδική αγωγή , διαπολιτισμική εκπαίδευση ;;
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Δεν θέλω δηλαδή να κάνω ένα μεταπτυχιακό το οποίο δεν θα με βοηθήσει πουθενά
 

Panzerkampfwagen

Διάσημο μέλος

Ο Panzerkampfwagen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Νομικής ΑΠΘ. Έχει γράψει 2,394 μηνύματα.

Asha

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Asha αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 235 μηνύματα.
Ναι αλλά με πτυχίο ιστορίας έχω τέτοιου είδους επαγγελματικα δικαιώματα
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Μήπως θα ήταν καλύτερο να κάνω ένα μεταπτυχιακό σχετικό με εκπαίδευση όπως ειδική αγωγή , διαπολιτισμική εκπαίδευση ;;
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Δεν θέλω δηλαδή να κάνω ένα μεταπτυχιακό το οποίο δεν θα με βοηθήσει πουθενά

Δεν είναι κακό το μεταπτυχιακό στη μουσειολογία/μουσειακές σπουδές κτλ και ενδεχομένως μετά να βρεις όντως δουλειά σε κάποιο μουσείο. Αν και νομίζω πως οι προοπτικές είναι λίγο καλύτερες από αρχαιολογική κατεύθυνση.

Το μεταπτυχιακό στην ειδική αγωγή δεν θα σε βάλει από μόνο του στο δημόσιο. Ο κλάδος των φιλολόγων είναι με διαφορά ο πιο κορεσμένος οπότε ακόμα και αν αλλάξει το σύστημα, το πιθανότερο είναι να χρειαστείς παραπάνω (εως και πολύ παραπάνω) μόρια από αυτά που σου δίνει το ένα μεταπτυχιακό. Πολλοί για παράδειγμα, έχουν δύο μεταπτυχιακά ή και δύο ξένες γλώσσες κτλ. Ωστόσο, με ένα μεταπτυχιακό στην ειδική αγωγή, θα μπορείς να ψάξεις δουλειά και ως ιδιωτική παράλληλη στήριξη (με χειρότερες φυσικά συνθήκες από το δημοσίου), οπότε θα σου ανοιχτεί κάποια πόρτα. Για ειδική αγωγή όμως θα πρέπει να το θέλεις και να το αντέχεις όντως, δεν είναι για όλους και είναι μεγάλη ευθύνη. Σκέψου το καλά.

Μπορείς να το ψάξεις και για κάτι προς HR πάντως, αρκετοί από ανθρωπιστικές επιστήμες κάνουν στροφή προς τα εκεί.
 

VIVA

Νεοφερμένος

Η VIVA αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 9 μηνύματα.
Με πτυχίο ιστορίας έχω επαγγελματικα δικαιώματα Πχ για εργασία σε μουσεία κ.α.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Δεν είναι κακό το μεταπτυχιακό στη μουσειολογία/μουσειακές σπουδές κτλ και ενδεχομένως μετά να βρεις όντως δουλειά σε κάποιο μουσείο. Αν και νομίζω πως οι προοπτικές είναι λίγο καλύτερες από αρχαιολογική κατεύθυνση.

Το μεταπτυχιακό στην ειδική αγωγή δεν θα σε βάλει από μόνο του στο δημόσιο. Ο κλάδος των φιλολόγων είναι με διαφορά ο πιο κορεσμένος οπότε ακόμα και αν αλλάξει το σύστημα, το πιθανότερο είναι να χρειαστείς παραπάνω (εως και πολύ παραπάνω) μόρια από αυτά που σου δίνει το ένα μεταπτυχιακό. Πολλοί για παράδειγμα, έχουν δύο μεταπτυχιακά ή και δύο ξένες γλώσσες κτλ. Ωστόσο, με ένα μεταπτυχιακό στην ειδική αγωγή, θα μπορείς να ψάξεις δουλειά και ως ιδιωτική παράλληλη στήριξη (με χειρότερες φυσικά συνθήκες από το δημοσίου), οπότε θα σου ανοιχτεί κάποια πόρτα. Για ειδική αγωγή όμως θα πρέπει να το θέλεις και να το αντέχεις όντως, δεν είναι για όλους και είναι μεγάλη ευθύνη. Σκέψου το καλά.

Μπορείς να το ψάξεις και για κάτι προς HR πάντως, αρκετοί από ανθρωπιστικές επιστήμες κάνουν στροφή προς τα εκεί.
Οτνωσ θέλει πολύ καλά να το σκεφτώ . Μεταπτυχιακό σε λαογραφία θα βοηθήσει για εργασία σε μουσείο ; Ή να προτιμήσω συντήρηση μνημείων ;
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Δηλαδή έχω στο μυαλό μου το ΠΜΣ λαογραφία πολιτιστική διαχείριση , κάποια πχ μουσειολογία και έχω ακούσει και για συντήρηση και αποκατάσταση μνημείων . Δεν ξέρω ποιο από τα τρία είναι καταλληλότερο
 
Τελευταία επεξεργασία:

Asha

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Asha αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 235 μηνύματα.
Με πτυχίο ιστορίας έχω επαγγελματικα δικαιώματα Πχ για εργασία σε μουσεία κ.α.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:


Οτνωσ θέλει πολύ καλά να το σκεφτώ . Μεταπτυχιακό σε λαογραφία θα βοηθήσει για εργασία σε μουσείο ; Ή να προτιμήσω συντήρηση μνημείων ;
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Δηλαδή έχω στο μυαλό μου το ΠΜΣ λαογραφία πολιτιστική διαχείριση , κάποια πχ μουσειολογία και έχω ακούσει και για συντήρηση και αποκατάσταση μνημείων . Δεν ξέρω ποιο από τα τρία είναι καταλληλότερο

Πόσα μουσεία λαογραφίας γνωρίζεις και έχεις επισκεφτεί στη ζωή σου; Ναι, μπορείς να εργαστείς με μεταπτυχιακό λαογραφίας σε κάποιο λαογραφικό μουσείο αλλά με αυτή την επιλογή περιορίζεις πολύ τα πιθανά μουσεία στα οποία θα μπορούσες να εργαστείς.

Το μουσειολόγος δεν είναι τόσο περιορισμένο οπότε έχεις καλύτερες πιθανότητες σαν μουσειολόγος με ένα μεταπτυχιακό πάνω σε αυτό.

Το συντήρηση και αποκατάσταση μνημείων προσωπικά μου φαίνεται λίγο πιο δύσκολο με κατεύθυνση ιστορίας. Επαγγελματικά δικαιώματα παίρνεις με το πτυχίο και οι αρχαιολόγοι δουλεύουν πολύ συχνά με προκηρύξεις του δημοσίου στις οποίες αναφέρεται πολύ ξεκάθαρα και η κατεύθυνση. Οπότε το αποκατάσταση ή συντήρηση κτλ ή ακόμα και το διιδρυματικό του εκπα με εμπ, πιστεύω πως δεν θα σου προσφέρει τόσα πολλά στην αποκατάσταση όταν το πτυχίο είναι με κατεύθυνση ιστορίας.

Αν σε ενδιαφέρουν κυρίως αυτές οι επιλογές, εγώ θα σου έλεγα μαζί με το μεταπτυχιακό να δώσεις και κατατακτήριες για κατεύθυνση αρχαιολογίας. Έτσι κι αλλιώς δεν θα χρειαστεί να επαναλάβεις και τα 4 έτη σπουδών.
 

VIVA

Νεοφερμένος

Η VIVA αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 9 μηνύματα.
Πόσα χρόνια θα χρειαστω δηλαδή αν κάνω κατατακτήριες ;
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Δεν ξέρω μηπωσ θα ήταν καλύτερο κάποιο μεταπτυχιακό στην ιστορία ;
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Ή σε ανθρωπολογία ;
 

Asha

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Asha αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 235 μηνύματα.
Πόσα χρόνια θα χρειαστω δηλαδή αν κάνω κατατακτήριες ;
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Δεν ξέρω μηπωσ θα ήταν καλύτερο κάποιο μεταπτυχιακό στην ιστορία ;
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Ή σε ανθρωπολογία ;
Για το πόσα χρόνια πρέπει να ρωτήσεις την γραμματεία του τμήματος που σε ενδιαφέρει αλλά υπάρχει πιθανότητα να μπορείς να μπεις και στο τρίτο έτος νομίζω οπότε να κάνεις δύο. Εξαρτάται όμως καθαρά από το εκάστοτε τμήμα.

Σκέψου πάρα πολύ σοβαρά γιατί θες να κάνεις το μεταπτυχιακό. Θες να ανοίξεις άλλες πόρτες; Να πας σε άλλο πεδίο για επαγγελματική αποκατάσταση; Η να εμβαθύνεις σε κάτι που όντως σου αρέσει επειδή σου αρέσει κι ας μην έχει τις καλύτερες προοπτικές;

Πηγαίνεις από τον ένα τομέα στον άλλο χωρίς να δείχνεις να έχεις ξεχωρίσει καν γιατί το θέλεις το μεταπτυχιακό.
Μήπως να ψάξεις για κάποια δουλειά όσο πιο κοντινή στο αντικείμενο ένα χρόνο και να σκεφτείς; Σε κάποιο φροντιστήριο πχ ή σε ιδιαίτερα κτλ. Γιατί οι αιτήσεις για Σεπτέμβρη είναι τώρα. Το τι μεταπτυχιακό θα κάνεις είναι μεγάλη απόφαση.
 
Top